Connect with Us

Paralajmëron eksperti amerikan/ Pandemia tjetër globale mund të jetë 100 herë më agresive se COVID!

Shëndeti

Paralajmëron eksperti amerikan/ Pandemia tjetër globale mund të jetë 100 herë më agresive se COVID!

Publikuar

-

Eksperti i lartë amerikan, Dr Michael Herschel Greger , paralajmëron se pandemia tjetër globale mund të jetë 100 herë më e keqe se shpërthimi i koronavirusit.

Sipas ekspertit amerikan, përkundër vendeve që kalojnë kulmin e krizës Covid-19, më e keqja mund të mos ketë ardhur ende.
Sipas “The Sun”, ai thotë se fermat e mbipopulluara të shpendëve, ku pulat mbahen afër kontaktit me njëra-tjetrën, mund të shkaktojë pandeminë tjetër.
Dr Greger beson se një pandemi tjetër vdekjeprurëse, mbase “100 herë më agresive kur të vijë”, mund të ketë një shkallë fataliteti një në dy.

Ai thotë më tej se pulat shpesh mbahen në hapësira shumë të ngushta dhe kjo mund të kthehet në një mjedis ideal për sëmundjet virale, siç është gripi i shpendëve.

LEXO EDHE:  22 fotot që zbulojnë se si u festuan Krishtlindjet në të gjithë botën në vitin 2020

“Nëse doni të krijoni pandemi katastrofike, atëherë ndërtoni ferma të tilla. Kur ju mbani mijëra kafshë apo shpendë të stresuar në mënyrë kronike, në ambiente të mbyllura, të ndryrë e të ngjitur me njëri-tjetrin, keni krijuar ambientin e përsosur për krijimin e një virusi vdekjeprurës”, tha ai.
“Përveç kësaj, kultivimi intensiv i kafshëve kërkon përdorimin e gjerë të antibiotikëve, i cili ka kontribuar në një rritje dramatike të numrit të infeksioneve rezistente ndaj antibiotikëve që prekin njerëzit. Tani kemi hyrë në një epokë ku nuk është e rrallë që mjekët të gjejnë veten duke trajtuar pacientë me infeksione bakteriale për të cilat nuk ka antibiotikë efektivë“, shtoi ai mes të tjerash./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pse disa marrin Pfizer e disa tjetër vaksinë?/ Manastirliu tregon diferencën sipas kategorive

Publikuar

-

Nga

Pse disa marrin Pfizer e disa tjetër vaksinë?/ Manastriliu tregon diferencën sipas kategorive

Mininstrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka sqaruar në “Opinion” nëse ka mënyrë të përzgjedhjes së vaksinës, ku disa marrin Pfizer, AstraZeneca, Sinovac apo një tjetër.

Ministrja tha se është bërë një shpërndarje kapilare.

“Nuk  e kemi vendosur me përzgjedhje, ajo që është disponibël ajo do të përdoret”, u shpreh Manastirliu, ndërsa shpjegoi se ka një rekomandim të veçantë për disa problematika specifke ku rekomandohet vaksina e Pfizer.

“Sipas udhëzimeve të ISHP janë disa kategori, kryesisht ata me leuçemi, dializë, të transpalantuar apo me sëmundje të riaktivizuara si tumoret, të cilëve u është vendosur Pfizer. Jo për faktin se të tjerat nuk janë efektive, por sepse ka më shumë studime për këtë vaksinë”, shtoi Manastirliu.

LEXO EDHE:  46 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut/ Humbin jetën 2 të infektuar

LEXO EDHE:  U dyshua se ishin prekur nga koronavirusi/ Del përgjigja e analizave të aktorit turk

E pyetur lidhur me efektet anësore të AstraZeneca në Shqipëri, ajo u shpreh se nuk ka raste fatalitetesh të lidhura me këtë vaksinë.

“Asnjë rast që të ketë lidhje shkak-pasojë me vaksinën AstraZeneca”, deklaroi ministrja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Masat dhe vaksinimi kanë dhënë efekt”/ Manastiriu optimiste: Kemi dalë nga zona e riskut

Publikuar

-

Nga

“Masat dhe vaksinimi kanë dhënë efekt”/ Manastiriu optimiste: Kemi dalë nga zona e riskut

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu shprehet se me uljen e rasteve me Covid, Shqipëria tashmë ka dalë nga zona e riskut.

E ftuar në “Opinion”, Manastirliu tha se masat dhe fushata e vaksinimit ka ndikuar në uljen e rasteve me COVID-19, duke shtuar se pandemia është nën kontroll në Shqipëri.

“Prej ditës së djeshme ne kemi dalë nga zona e riskut. Kjo do të thotë se Shqipëria është vend që ka një incident të ulët nën 50 raste për 100 mijë banorë në 14 ditët e fundit. situata e krijuar nga pandemia është nën kontroll. Dëshira është që të kemi një lehtësim të masave.

LEXO EDHE:  OBSH: Dy javët e fundit u rritën me 10% rastet me COVID në Europë

LEXO EDHE:  Infektohet me koronavirus një tjetër politikan shqiptar

Ne me masat e shenjestruar që kemi marrë jemi në një situatë shumë më e mirë. E para është masave të shënjestruar që kanë dhënë impakt në uljen e infektimve dhe e dyta është vaksinimi. 145 mijë kanë marrë të dyja dozat. Ne kemi një ekip që monitor efektet anësore të vaksinave të ndryshme, ka pasur raste për shembull dhimbje të krahut. Nuk kemi pasur efekte në lidhje me fatalitetet”, tha Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbërrijnë 11 mijë doza të Pfizer në Rinas/ Rama jep lajmin e mirë: Çdo javë do vijnë vaksina

Publikuar

-

Nga

Mbërrijnë 11 mijë doza të Pfizer në Rinas/ Rama jep lajmin e mirë: Çdo javë do vijnë vaksina

Mbërrijnë të tjera doza vaksinash në aeropotin “Nënë Tereza”. Lajmin e bën të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka shpërndarë një foto nga momenti i pritjes së dozave të reja të Pfizer.

Në një status në rrjetet sociale, Rama deklaron se çdo javë do të vijnë doza të reja, ndërsa tregon se deri më tani Shqipëria ka siguruar 760 mijë vaksina.

LEXO EDHE:  OBSH: Dy javët e fundit u rritën me 10% rastet me COVID në Europë

LEXO EDHE:  22 fotot që zbulojnë se si u festuan Krishtlindjet në të gjithë botën në vitin 2020

“11,700 doza të tjera të vaksinës Pfizer sapo kanë mbërritur në Shqipëri.

Çdo javë do të vijnë vaksina AntiCovid, sipas kalendarit të lëvrimit të kontratave që kemi siguruar.

Më shumë se 760 mijë vaksina kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, teksa vijojmë pa u ndalur drejt objektivit tonë për të kryer 1 milion vaksinime”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE