Connect with Us

Dr. Fauci optimist për vaksinën kundër COVID/ Provat po japin rezultate pozitive

Shëndeti

Dr. Fauci optimist për vaksinën kundër COVID/ Provat po japin rezultate pozitive

Publikuar

-

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Koronavirusi mbetet një kërcënim serioz në Shtetet e Bashkuara thekson Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive. Në një intervistë me kolegen Lesia Bakalets të Shërbimit të Zërit të Amerikës në gjuhën ruse, drejtori i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive paralajmëroi se tani që shtetet po heqin masat e distancimit fizik, individët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm me masat mbrojtëse për të shmangur infektimin. Në përputhje me këshillat e Dr. Faucit, intervista u zhvillua përmes Skype-it për të respektuar distancimin social:

Ndërkohë që numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në afro 2 milionë vetë, shtetet amerikane po heqin gradualisht masat e distancimit social me shpresën se kriza ka hyrë në një fazë të menaxhueshme. Dr. Fauci thotë se koronavirusi mbetet kërcënim për shëndetin publik dhe se në këtë periudhë të rihapjes në pjesën më të madhe të vendit, duhen respektuar këshillat e ekspertëve për mbrojtje nga infeksioni:

“Për dikë që jeton në një zonë ku infektimet nuk janë shumë të përhapura, është më e pranueshme të kthehen gradualisht në normalitet. Por në një zone ku ka vatra aktive infeksioni, nuk do të ishte e këshillueshme të hiqen menjëherë masat e distancimit social. Nuk ka një formulë të vetme. Vendimi duhet të diktohet nga situata në zonën ku jeton individi”.

Kjo këshillë vlen edhe për shkollat, thotë Dr. Fauci: do të ketë zona ku rihapja mund të bëhet në mënyrë të sigurtë, pa sjellë shtim të infektimeve, ndërsa në zona të tjera mund të praktikohet mësimi me orë të reduktuara, me turne, në mënyrë që fëmijët të mos jenë bashkë në grupe të mëdha.

Protestat e fundit të nxitura nga vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd kanë rritur shqetësimin për shtimin e rasteve me koronavirus. Dr. Fauci përsëriti paralajmërimet për rrezikun e ekspozimit ndaj virusit:

“E kam thënë prej kohësh se grumbullimet dhe turmat shoqërohen me rrezik. U shqetësuam shumë kur mësuam se ka pasur të infektuar në radhët e Gardës Kombëtare, (në kontigjentin që u dërgua në përgjigje të protestave). Kjo nënkupton se ekziston mundësia që ata kanë infektuar të tjerë, ose janë infektuar nga të tjerët”.

Dr. Fauci shpjegon se në atmosferën e protestave që shoqërohen me përqëndrim të madh njerëzish në një zonë të ngushtë, me thirrje e brohoritje, mikrobet përhapen më lehtë. Ai i këshillon ata që e ndjejnë të nevojshme të ushtrojnë të drejtat e tyre kushtetuese, të mbajnë maska si masë mbrojtëse:

“Maskat mund të mos kenë aftësi mbrojtëse prej 100%, por pa diskutim ofrojnë një masë mbrojtëse nga infektimi. Nëse dikush është i infektuar, maska mbron të tjerët nga infektimi. Një maskë e thjeshtë bezeje mjafton. Nuk ka nevojë të mbash maskë të specializuar të tipit N-95; këto maska u duhen punonjësve të shëndetësisë, pasi ata ndeshen me rrezik të vazhdueshëm në kontaktet me pacientët”.

Dr. Fauci u përmbahet paralajmërimeve për një shtim të rasteve gjatë vjeshtës, por shton se kjo mund të parandalohet me respektimin e rekomandimeve të ekspertëve:

LEXO EDHE:  Grindjet e Hotit dhe Vuçiçit në distancë

“Nëse e bëjmë këtë në mënyrë efektive, mund të parandalojmë një valë të dytë. Nuk është e pashmangshme që do të ketë një vale të dytë, ne e kemi në dorë ta parandalojmë nëse veprojmë si duhet”.

Rihapja në një pjesë të madhe të vendit ka vështirësuar përpjekjet për identifikimin e burimit të infeksionit dhe gjurmimin e personave që mund të jenë infektuar. Kjo, sepse një pjesë e madhe e infeksioneve vijnë nga persona që nuk kanë simptoma. Rihapja e bën edhe më të vështirë identifikimin e këtyre personave.

Ditët e fundit, një eksperte e Organizatës Botërore të Shëndetësisë krijoi konfuzion kur tha se personat pa simptoma rrallë herë bëhen burim infeksioni. Të dhënat nuk mbështesin deklarat e saj, thotë Dr. Fauci:

“Rreth 25 – 50 për qind e personave të infektuar nuk shfaqin simptoma. E dimë se personat pa simptoma mund të infektojnë të tjerët. Nuk e dimë se çfarë përqindjeje e infektimeve janë shkaktuar nga personat pa simptoma, por e dimë që nuk është një fenomen i rrallë”.

Ndërkohë që shtohen ritmet e testimit, përpjekjet për një vaksinë vazhdojnë në një numër vendesh. Administrata Trump në fillim të muajit njoftoi se e ka ngushtuar listën në pesë vaksina-kandidate, të cilat po i mbështet me fonde. Dr. Fauci shprehet optimist se kërkimet po ecin në drejtimin e duhur.

“Jam optimist sepse në provat e hershme në njerëz dhe në kafshë u panë rezultate pozitive. Pra vaksinat që po testohen ofruan mbrojtje në fazën eksperimentale me kafshë dhe në fazën e parë të provave me njerëz. U vërejt një reagim mbrojtës nga vaksina. Por nuk mund të garantojmë ende nëse vaksina nuk shkakton dëme anësore, apo mbrojtje efektive”.

Dr. Fauci parashikon identifikimin e një vaksine në një kohë rekord, falë fondeve që ka dedikuar qeveria federale për prodhimin e dozave të disa varianteve të vaksinës, megjithëse ende nuk është identifikuar ende një vaksinë e suksesshme.

“Qeveria federale është treguar e gatshme të marrë mbi vete rrezikun financiar në mënyrë që të përshpejtohet procesi i zhvillimit të një vaksine, duke shkurtuar procesin prej disa muajsh. Nëse vaksina nuk funskionon, fondet janë shpenzuar kot. Por mendoj se ia vlente të merrej ky rrezik pasi nëse vaksina del e suksesshme, procesi do të jetë përshejtuar shumë”.

Rreziku është vetëm për fonde të shpenzuara për një vaksinë jo-efektive, jo në procese që ndikojnë në cilësinë e vaksinës, shton eksperti:

“Pa diskutim do të garantojmë që vaksina është e sigurtë nga ana shkencore”.

Dr. Fauci nuk pranon të flasë konkretisht për një afat kohor kur vaksina do të jetë e disponueshme për popullatën e gjerë. Ai shton se koronavirusi do të vazhdojë të jetë një kërcënim për shëndetin publik për të ardhmen e afërt dhe se frika nga sëmundjet ngjitëse mund të vazhdojë për vite. Por bota do të rikthehet përsëri në normalitet, shprehet me bindje eksperti.

“Ndoshta një ditë jo të largët do të ulemi së bashku për një intervistë në studio,” thotë Dr. Anthony Fauci./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mutacionet e koronavirusit/ A ngjitet sëmundja edhe nga të shëruarit dhe të vaksinuarit?

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Lajmet e fundit nga varianti anglez!

Për një kohë të gjatë nuk u analizua me saktësi për të parë llojin e virusit të Coronës, me të cilin ishin infektuar të sëmurët me COVID-19.  Por disa vende arritën që me anë të segmentimit intensiv të gjenin cilat variacione ishin përhapur më shumë në vendet e tyre, përshembull varianti britanik apo ai afrikano- jugor. Vendet nuk kanë faj sepse në fillim ato analizuan intensivisht virusin dhe kështu kuptuan se ekzistojnë variacione të ndryshme.

Nëpërmjet segmentimit intensiv ne mësuam se varianti i përhapur dhjetorin e kaluar fillimisht në Britaninë e Madhe dhe pastaj në Danimarkë, B.1.1.7, përhapet me shpejtësi 70 përqind më të madhe. Ndërkohë ky variant është parë edhe në vende të tjera, mes të cilave edhe në Gjermani.

Mutacionet nuk janë të pazakonta tek viruset, çdo muaj krijohen mesatarisht dy variante të reja. Tek varianti britanik i virusit, i cili është dekoduar krejtësisht janë vënë re të gjitha 17 ndryshimet gjenetike të njohura deri tani, gjë që ka habitur edhe vetë virologët. Tri mutacione nga to janë vëzhguar me kujdes: N501Y, që eventualisht përmirëson atashimin e virusit tek qelizat e njeriut, në variantin e dytë janë të eliminuara kodet 69 dhe 70 të mutacionit si dhe varianti i tretë: mutacioni P681H.

Mutacionet përhapen më shpejt

Arsyeja e përhapjes së shpejtë mund të jetë një ndryshim i lehtë në një pozicion të proteinës spike, që ndodhet në sipërfaqen e virusit. Nëpërmjet këtij gabimi në kopim virusi i ndryshuar mund të përhapet më shpejt, mund të transmetohet më shpejt ose t’i shpëtojë më shpejt sistemit imunitar në krahasim me virusin fillestar. Kështu ekziston mundësia që ky virus më efektiv të mbizotërojë më shumë se varianti i mëparshëm në nivel lokal ose rajonal.

Por përhapja e shpejtë nuk do të thotë se për shembull varianti britanik është përgjegjës edhe për rastet e vështira të COVID-19, ose për nivelin e lartë të vdekjeve, sepse deri tani nuk ka dëshmi për këtë. Por për të infektuarit ka rëndësi shumë të madhe për të ditur me cilin variant janë infektuar. Mutacioni nuk ka ndikim ndaj ecurisë së sëmundjes.

Megjithatë përhapja e shpejtë mund të bëjë që në disa vende të ngarkohet shumë sistemi i shëndetësisë. Në shumë vende mungojnë shtretërit në spitale, aparatet e frymëmarrjes, vendet e kujdesit intensiv dhe personeli.

Varianti i Coronës B.1.351. që përhapet me shpejtësi në Afrikën e Jugut që nga gushti i kaluar i ngjan variantit britanik dhe shihet si përgjegjës për rritjen e madhe të numrit të rasteve të infektimit në Afrikën e Jugut. Krah N501Y, ai mban edhe një mutacion tjetër në sektorin e proteinës spike, mes të tjerash edhe një mutacion me emrin E484K, i cili ka ndikim negativ tek krijimi i antitrupave dhe neutralizimi i Coronës.

Edhe të shëruarit dhe të vaksinuarit mund të ngjisin sëmundjen

Edhe variacionet P.1 të identifikuara para pak kohësh në Brazil kanë krijuar shqetësim me 17 mutacionet e krijuara, disa prej të cilave me proteinën spike. Ky variant mban në vetvete mutacionin N501Y të zbuluar në variantin britanik dhe atë afrikano-jugor si dhe mutacionin E484K të konfirmuar deri tani tek varianti afrikano-jugor.

Varianti brazilian u shfaq fillimisht në Manaus, kryeqytetin e shtetit federal të Amazonës, ku vitin e kaluar tre të katërtat e popullsisë u infektuan me variantin e ri të Coronës. Kjo duhet të kishte çuar në imunizimin bazë të pjesës më të madhe të popullsisë, por shifrat e të infektuarve atje kanë filluar të rriten sërish.

LEXO EDHE:  Europa vazhdon të jetë e kërcënuar nga terrori i xhihadistëve

LEXO EDHE:  Mos abuzoni me frutat e kalbura për maskat

Me sa duket përgjigja që krijon sistemi imunitar i trupit tek të shëruarit nga infeksioni SARS-CoV-2 nuk mjafton edhe pas marrjes së vaksinës, sepse varianti i ri P.1 e anashkalon sistemin imunitar. Me fjalë të tjera edhe të shëruarit nga infeksioni edhe të vaksinuarit mund ta ngjisin sëmundjen.

Shumë mutacione lokale

Sa më intensivisht të bëhen segmentimet e rasteve të Coronës, aq më shumë mutacione mund të zbulohen në të ardhmen. Por ato nuk priten të jenë gjithnjë të rëndësishme. Mutacioni i fundit i zbuluar në klinikën e Garmishit në Gjermani duhet të jetë vetëm një mutacion i pjesshëm, pra nuk kemi të bëjmë  me variantin britanik apo afrikano-jugor. Për të sqaruar këtë çështje do të analizohen provat në spitalin Charite të Berlinit.

Dhe në variantin e virusit të shfaqur në Los Angeles kemi të bëjmë me sa duket me një gjen të quajtur L452R, i cili u identifikua fillimisht marsin e kaluar në Danimarkë. Edhe aty shqetësimi është i madh lidhur me frikën se vaksina mund ta humbasë efektin.

A rrezikojnë mutacionet efektin e vaksinave?

Deri tani nuk është bërë sa duhet studimi për të parë nëse vaksinat mRNA kanë efekt edhe tek këto mutacione. Sepse nëse një pjesë e skajeve karakteristike që janë të rëndësishme për të bërë njohjen e virusit ndryshon, atëherë antitrupat e prodhuara nga trupi i njeriut e dallojnë më pak virusin e Coronës, për të bërë neutralizimin e tyre. Vaksina humbet kështu efektin.

Sipas njohurive aktuale vaksinat e BioNTech/Pfizer dhe Moderna kanë efekt edhe kundër variantit britanik të virusit B.1.1.7, sepse këto vaksina mRNA lidhen pikërisht me proteinën e prekur spike.

Për të parë nëse vaksinat ekzistuese mjaftojnë edhe për të luftuar mutacionet e tjera të njohura dhe të panjohura, duhen bërë studime të mëtejshme. Nëse virusi bëhet dikur aq shumë i ndryshuar saqë reaksioni humanitar i nxitur nga vaksina nuk mjafton për të bërë neutralizimin, atëherë duhet ndryshuar vaksina.

Një aktualizim i tillë nuk është i vështirë për vaksinat mRNA, thotë BioNTech-Pfizer. Sepse kodi gjenetik i virusit që përmban vaksina mund të këmbehet lehtë brenda disa javësh. Por siç dihet testimi dhe lejimi i prodhimit dhe shpërndarjes së vaksinës zgjat dhe që tani shumë qendra vaksinimi janë duke pritur për të marrë vaksinën tashmë të lejuar./ DW

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga sheqernat?

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga sheqernat?

Ju mund të mbeteni shtatzënë më lehtë.

Sheqeri njihet për aftësinë e tij për të na dhënë energji duke shkaktuar insulinë në gjak. Por insulina është shumë e ngjashme me hormonet që janë përgjegjëse për shtatzëninë. Nëse konsumojmë shumë sheqer të rafinuar, ka aq shumë insulinë në trupin tonë sa ngatërrohet me hormonet që ndihmojnë qelizat e vezëve të maturohen, kështu që trupi ynë fillon të punojë për të ulur nivelin e këtyre hormoneve. Si rezultat, ka më pak vezë të pjekjes në trupin tonë dhe bëhet më e vështirë për një grua të mbetet shtatzënë.

Ju nuk do të jeni aq të uritur dhe dëshirat tuaja do të zhduken.

Kur hyn në trupin tonë, sheqeri ndikon në aftësitë tona mendore, si dhe në vetë-kontrollin tonë. Studimet tregojnë se sheqeri ka një  efekt varësie në disa pjesë të trurit tonë. Kur hamë sheqer, hormoni ynë provokues i urisë rritet dhe hormonet tona që shtypin urinë ulen. Pastaj fillojmë të dëshirojmë ushqim me shumë kalori si biskota ose pica, dhe gjithashtu kemi tendencë të ushqehemi shumë.

Vëllimi i trurit mund të rritet dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.

Kur stomaku na thotë të hamë diçka të ëmbël, truri ynë thotë “jo”, dhe këtu është arsyeja. Studimet zbuluan se edhe nëse nuk shtojmë peshë gjatë ngrënies së sheqerit, truri ynë ende ndjen shqetësimin, pasi funksionet tona njohëse mund të ngadalësohen. Ne mund të kemi memorie të dëmtuar dhe të bëhemi më të dobët në vendimmarrjen tonë. Përveç kësaj, truri ynë mund të humbasë vëllimin e tij dhe të bëhet më i vogël në zona të caktuara, kanë zbuluar studimet.

Ju mund të ndaloni të përjetoni ndryshime të humorit dhe të bëheni më të gëzuar.

Ushqimi shumë i sheqerit mund të çojë në çrregullime të humorit dhe madje edhe depresion, pretendojnë shkencëtarët. Dietat e pasura me sheqerna të rafinuar mund ta bëjnë ankthin më të fortë dhe të parandalojë njerëzit të shijojnë jetën e tyre me emocione të shëndetshme. Kjo ndodh sepse sheqeri i rafinuar kullon vitaminën B nga trupi ynë, dhe ky është një nga agjentët kryesorë përgjegjës për gjendjen tonë shpirtërore. Çuditërisht, mjekët kanë përdorur insulinë për të trajtuar jo vetëm diabetin , por edhe depresionin , dhe ky trajtim ka treguar disa rezultate të mira.

Ju mund të shmangni sindromën e birrës automatike.

Sindroma e birrës automatike është një gjendje ku ushqimi  fermentohet në zorrën tonë dhe ky proces duket shumë si pirja e birrës. Ne madje mund të ndjehemi të dehur për shkak të kësaj, sepse gjatë këtij procesi prodhohet etanol dhe lirohet në qarkullimin tonë të gjakut. Të gjithë kemi fermentim në zorrë, por sheqeri e bën atë  më keq dhe e kthen këtë proces natyral në festën e  majasë dhe baktereve.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA kundër akteve të dhunës/ Autorët të vihen përpara përgjegjësisë

LEXO EDHE:  25 mijë euro ose të vramë djalin/ Arrestohen dy lezhjanët (Emrat)

Ju mund të shmangni të paturit e një “fytyre sheqeri”.

Kur mendojmë për sheqerin, ai shpesh shoqërohet me shtim në peshë . Por dermatologët janë gjithashtu të shqetësuar për këtë “armik të bardhë”. Ata pretendojnë se sheqeri provokon stresin hormonal, i cili çon në një çehre të dobët dhe ka një emër të veçantë – “fytyra e sheqerit”. Në tiparet e fytyrës “sheqerit” janë një ngjyrë gri të lëkurës, holluar nga vetullat, spote në të gjithë fytyrën, dhe të hollë të lëkurës.

Mund të keni flokë më të dendur.

Sipas dermatologëve, sheqeri mund të provokojë rrallimin e flokëve dhe rënien e tyre. Kjo ndodh sepse niveli i rritur i glukozës provokon nivele të pabarabarta të hormoneve si insulina dhe steroidet, dhe ekuilibri hormonal kthehet në një slitë. Dieta e duhur nuk do të jetë në gjendje të rikthejë dëmin që është bërë tashmë, por mund të parandalojë rënien e flokëve në të ardhmen, pohojnë mjekët.

Ju mund të shmangni qimet e tepërta në fytyrë dhe trup.

Kur hamë sheqer të rafinuar, të përpunuar, mund të përballemi me problemin e flokëve të padëshiruar në trupin tonë, pretendojnë shkencëtarët . Sheqeri provokon një nivel të rritur të insulinës në gjakun tonë, i cili nga ana e tij provokon nivele më të larta të testosteronit. Ky hormon intensifikon rritjen e flokëve dhe i bën flokët më të pigmentuara, dhe sasia e tepërt e tij mund të bëjë që flokët e errët të rriten mbi buzën e sipërme dhe në barkun tonë. Nivelet më të larta të insulinës dhe rezistenca ndaj insulinës janë gjithashtu të lidhura me  PCOS në gratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse kafshët janë miku më i mirë i trurit tuaj?

Publikuar

-

Nga

Pse kafshët janë miku më i mirë i trurit tuaj?

Pothuajse të gjithë e kuptojnë rëndësinë e shëndetit të trurit, por pak njerëz kanë ndonjë ide se si ta bëjnë trurin e tyre më të shëndetshëm, ose që arritja e një qëllimi të tillë është edhe i mundur.

Shumica e njerëzve duket se besojnë se ky organ misterioz i mbyllur në kocka është një kuti e zezë, e paprekshme dhe e paaftë për tu përmirësuar. Jo e vërtetë! Truri mund të pasurohet vazhdimisht gjatë gjithë jetës tuaj, pa marrë parasysh moshën tuaj ose qasjen në burime.

Përvojat tona të përditshme, duke përfshirë atë që hamë, sa ushtrohemi, me të cilin shoqërohemi, me cilat sfida përballemi, sa mirë flemë dhe çfarë bëjmë për të zvogëluar stresin dhe për të mësuar, faktor në shëndetin e trurit tonë dhe shëndetin e përgjithshëm shumë më tepër sesa ne mund ta imagjinojmë.

Parandalimi është antidoti më i fuqishëm ndaj sëmundjeve dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për sëmundjet degjenerative, siç janë ato në tru dhe sistemin nervor.Rreziku i demencës rritet në mënyrë eksponenciale pas moshës 65 vjeç, dhe me 85 një e treta e njerëzve do të kenë sëmundjen. Por studimet tregojnë se kalbja fillon të vendoset në heshtje shumë më herët.

Nëse diagnostikoheni në moshën 65 vjeç, ka të gjitha mundësitë që truri juaj të fillojë të degjenerohet në të 30-tat tuaja. Simptomat të cilat shfaqen në të 80-at tuaja do të jenë krijuar që prej të 50-ave. Pak prej nesh mendojnë për çmendurinë kur po hyjmë në kulmin tonë, por mbase duhet ta bëjmë, sepse të dish që dëmtimi mund të fillojë në trurin tënd siguron një mundësi të jashtëzakonshme për të hyrë brenda dhe për të bërë diçka për të.

Pasi truri juaj të funksionojë pastër dhe pa probleme, gjithçka tjetër vijon. Ju do të merrni vendime më të mira, do të keni qëndrueshmëri të përmirësuar dhe një qëndrim më optimist, dhe pjesa fizike e trupit tuaj do të përmirësohet gjithashtu.

Studimet sugjerojnë se toleranca juaj ndaj dhimbjes do të rritet, nevoja juaj për ilaçe do të ulet dhe aftësia juaj për të shëruar do të përshpejtohet. Kur vendosni trurin tuaj të parë, gjithçka tjetër do të bjerë në vend nga ana shëndetësore. Zemra juaj mund të tik-tak, por është truri juaj që e bën atë të tik-tak dhe përcakton cilësinë e jetës tuaj.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA kundër akteve të dhunës/ Autorët të vihen përpara përgjegjësisë

Pa një tru të shëndetshëm, ju nuk mund të merrni vendime të shëndetshme. Dhe me një tru të shëndetshëm vjen jo vetëm një trup, peshë dhe zemër e shëndetshme por edhe një ndjenjë më e fortë e besimit, një e ardhme financiare më solide falë zgjedhjeve të zgjuara, marrëdhënieve më të mira dhe më shumë dashuri dhe lumturi në jetën tuaj. Kujdesi për një mace, qen ose zog mund të jetë katalizator i ndërveprimit shoqëror. Qentë janë veçanërisht të mirë thyerje të akullit shoqëror, sepse ato shërbejnë si një shkas i bisedës midis të huajve ose të njohurve të rastit.

Kujdesi për kafshët shtëpiake jep një sens të qëllimit dhe strukturës që përfiton edhe shëndetin e trurit tuaj. Studimet tregojnë se kontakti me një kafshë shtëpiake mund të zvogëlojë depresionin, ankthin dhe izolimin shoqëror, ul presionin e gjakut, ul rrezikun e sulmeve në zemër dhe rrit aktivitetin fizik.

Eshtë e vështirë të thuash saktësisht pse mbajtja e lidhjeve shoqërore luan një rol kaq të fuqishëm në mbajtjen e trurit të ri. Një arsye mund të jetë se siguron një tampon kundër efekteve të dëmshme fizike të stresit.Sigurisht, njerëzit me më pak lidhje shoqërore kanë më shumë të ngjarë të raportojnë probleme të tilla si prishja e mënyrave të gjumit, dobësimi i sistemit imunitar, ngritja e inflamacionit dhe nivelet më të larta të hormoneve të stresit.

Hulumtimi nga Projekti i Rush University Memory and Aging ka treguar se njerëzit me rrjete më të mëdha sociale mbrohen më mirë nga rëniet njohëse që lidhen me Alzheimer sesa ata me një grup më të vogël miqsh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE