Connect with Us

Sinemati: Pse t’i gëzohemi Tiranës? Fusin hundët aq shumë që të thonë titullin ta dhashë unë

Sport

Sinemati: Pse t’i gëzohemi Tiranës? Fusin hundët aq shumë që të thonë titullin ta dhashë unë

Publikuar

-

Opinionisti sportiv Gëzim Sinemati, mendon se edhe këtë vit, si herët e tjera, ka ndikuar në garën për titullin kampion. Në studion e “Procesi Sportiv” ai deklaroi se edhe heshtja e Tiranës nënkuptonte ndihmën e FSHF-së.

“E kuptova që do ta fitonte Tirana kur më përmendi në një konferecnë e tha “çfarë po fiton Sinemati duke qenë kundër”. Thashë “u dorëzua Riti”. Ai pas çdo shkrimi kundër që bëja dërgonte përshëndetje e kartolinë. Por shoh Tiranën që merr penallti e gjuan shumë. Sa penallti i kanë marrë Tiranës në këto vite, t’i japin gjatë 100 vjetorit të gjitha nuk lajnë mëkatet.

Pse kthehet futbolli në kryeqytet? Se u lodh duke i kthyer shpinën kryeqyetetit, duke e çuar sa andej këndej titullin, duke i kthyer shpinën Tiranës e zhdukur Dinamon. Tani në fund të karriës i kthehet kryeqytetit. E dimë shumë mirë se sado meritë të ketë Tirana, pa bekimin e tyre nuk merret dot titulli. I fusin hundët kaq dukshëm, sa që të duket që kampionatin ta jap unë e nuk e merr dot ti.

Deklaratat e Gjicit? Është njëlloj sikur para 3-4 vitesh të dilte Halili e të thoshte “po kjo ndeshje, po kjo tjetra”. Këtu është i çuditshëm sistemi, kështu ka ndodhur edhe vjet e parvjet. Ekipet dihet kush i kontrollon, ata komandojnë, tredhin skuadrat. Nuk të lënë të fitosh natyrshëm dhe nuk e kupton se ku është forca e kampiones tonë, duke të futur arbitrat në mes nuk e kupton se kush është forca e vërtetë e Tiranës dhe tjetrit.

Një futboll i gënjeshtërt meriton këtë sistem. Tirana e meritonte 10 vite titullin, pse ta gëzojmë tani, tani Riti detyrohet të mos flasë.

Mar ngacmim nga një deklaratë e Starovës që thoshte që Egbo është trajner portierësh që u thotë lojtarëve që shkoni e aktroni në fushë. Ne e dimë mirë se çfarë mrekullish kanë bërë të tjerët, edhe atë që ka bërë ky, e që kanë bërë të tjerë. E fusim në një rast me të gjithë që kanë dalë kampinë në këto vite”, tha Sinemati.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Shtohen rastet me COVID-19 te Partizani, ja kush janë 3 futbollistët e tjerë që janë infektuar

Publikuar

-

Nga

Ky do të jetë padyshsim derbi më i rrallë i kryeqyteti që do të luhet mes Partizanit dhe Tiranës, gjithmonë nëse ndeshja do të vijojë sipas planit. Nuk do të ketë peshën e titullit kampion si ai i vitit të kaluar në fazën e katërt, por do të hyjë në histori për mënryën se si vjen në këtë sfidë skuadra e kuqe. Ajo është përfshirë nga vala e infektimeve me COVID-19 dhe në ndeshjen që luhet në “Air Albania” praktikisht do të ketë gjysmë skuadre në karantinë në pamëundësi për të dhënë kontributin në fushë.

Dy lojtarët e parë që rezultuan të infektuar ishin Dejan Boldor dhe Besnik Ferati, të cilët u izoluan që pas ndeshjes ndaj Laçit pasi kishin shafqur simptoma të lehta. Gjatë ditës së mërkurë dhe të enjten, klubi u bëri testet të gjithë futbollistëve të tjerë dhe pjesëtarëve të stafìt, nga rezultoi se në radhët e futbollistëve kishte edhe tre të tjerë të infektuar të cilët nuk shfaqnin simptoma.

VIP Sport ka mësuar se pozitiv në përgjigjet e testeve që u kanë mbërritur në darkë të kuqve kanë rezultuar mesfushorët Esat Mala dhe Kristi Kote si dhe sulmuesi Eraldo Çinari. Kështu, shkon në 5 numri i futbollistëve të infektuar në radhët e të kuqve para derbit dhe tashmë ka dyshime reale që ndeshja me Tiranën të zhvillohet sipas planit të parashikuar, edhe pse protokolli parashikon që skuadrat të vazhdojnë të luajnë pavarësisht numrit të futbollistëve të infektuar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Interi zhgënjen sërish, barazon me Veronën

Publikuar

-

Nga

Inter ka lënë sërish pikë, kesaj here në transfertë te Verona. Në këtë ndeshje nga minuta e parë luajti edhe Kumbulla e Amir Rrahmani, teksa ky i fundit arriti të regjistronte një asistim, që për të ishte i pari në Serie A, e që pati vlerën e një pike për Veronën.

Takimi u zhbllokua shumë shpejt, kur Verona në minutën e dytë kaloi në epërsi fal golit të Darko Lazovic. Inter reagoi për 1:1 me Antonio Candreva, i cili golin gjeti atëherë kur luhej minuta e 49’ e ndeshjes.

Përmbysja nga ‘Zikaltrit’ erdhi në minutën e 55’, kur Federico Dimarco dërgoi topin në rrjetën e tij. Kur pritej që Inter të dilte me tri pikë nga udhëtimi në veri, Amir Rrahmani asistoi për golin e Miguel Veloso, në minutën e 86’.

Me këtë barazim Verona numëron 43 pikë në pozitën e nëntë, kurse Inter shkon në 65 pikë dhe humbet pozitën e tretë në tabelë, duke mbetur në pozitën e katërt.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Manchester United në formë, fiton me lehtësi edhe ndaj Aston Villës

Publikuar

-

Nga

Manchester United po vazhdon me formën e lartë në Premierligë. Skuadra e udhëhequr nga Ole Gunnar Solskjaer, ka marre fitore me rezultatin 0-3, në transferte kundër Aston Villa.

Edhe në këtë ndeshje shkëlqyen emra si Bruno Fernandes e Mason Greenwood, të cilët gjetën golin, por edhe Paul Pogba.

Goli i parë erdhi në minutën e 27’, kur Bruno Fernandes shënoi nga pika e bardhë e penalltisë.

Epërsia u dyfishua nga Greenwood pak momente para fundit të pjesës së parë.

Në pjesën e dytë u tregua edhe një gol. Kësaj radhe ishte Paul Pogba, i cili realizoi gol mjaft të bukur për rezultatin final 0:3.

Me këtë fitore, Man United shkon në kuotën e 59 pikëve, duke qëndruar në pozitën e pestë, me një pikë më pak sesa Leicester City në pozitën 4 dhe dy pikë më pak se Chelsea në pozitën tre.

Aston Villa mbetet në pozitën e parafundit, me 27 pikë të grumbulluara.

LEXO TE PLOTE