Connect with Us

Bilanci javor i COVID-19 në rajon/ Serbia nxit debat pas deklarimit të mbi 4000 të shëruarve në dy ditë

Kosova & Rajoni

Bilanci javor i COVID-19 në rajon/ Serbia nxit debat pas deklarimit të mbi 4000 të shëruarve në dy ditë

Publikuar

-

Java që lamë pas ishte tejet e vështirë për Maqedoninë e Veriut, e cila regjistroi mbi 800 raste të reja me COVID-19 çka e detyroi të rivinte në karantinë disa qytete gjatë fundjavës. Numër relativisht të lartë me raste të reja regjistruan edhe Bosnje e Hercegovina, Shqipëria dhe Kosova, ndërsa Serbia nxiti diskutime me Malin e Zi pas raportimit të beftë në fundjavë të mbi 4,000 të shëruarve.

Të infektuarit

Bilancit rajonal të pandemisë iu shtuan javën që lamë pas (1 qershor – 8 qershor) 1,757 të infektuar të tjerë – pothuajse dyfishi i prirjes së një jave më parë (25 maj – 1 qershor), 929. Tashmë totali rajonal në gjithë Ballkanin Perëndimor bën fjalë për 22,849 të infektuar.

Gjatë kësaj jave shumica e rasteve të reja ishin në Maqedoninë e Veriut (837 raste) dhe Serbi (466 raste), por vlen të theksohet se Kosova pati prirje në rritje me 153 të infektuar të tjerë nga 78 që kishte një javë më parë.

Kroacia është pranë daljes zyrtare nga pandemia, pasi sërish këtë javë regjistroi vetëm 1 të infektuar të ri dhe autoritetet janë optimiste se situata mund të lehtësohet edhe më tej.

Mali i Zi, që ka dalë zyrtarisht nga pandemia prej 25 majit, ka nisur të rihapë kufijtë me kushtin që vendet hyrëse të kenë raporte pozitive me pandeminë.

Por së fundmi Podgorica ka vënë në diskutim shifrat që vijnë nga Serbia, e cila të premten kishte rreth 7 mijë të shëruar ndërsa krejt befasisht, të dielën shtoi edhe 4 mijë të tjerë dhe zyrtarisht u deklarua se kishte më pak se 500 raste aktive.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Pas këtyre shifrave Instituti malazez i Shëndetit Publik i kërkoi shpjegime kolegëve të tyre në Beograd pasi u ngritën dyshime se autoritetet serbe kishin tkurrur vetë numrat zyrtarë për të bërë të mundur që me hapjen e sezonit turistik serbët të përfitonin hapjen e kufirit me Malin e Zi.

Shpjegimi për këtë tkurrje të shifrave ishte se mbi 4,500 persona u konsideruan të shëruar me vetëm një test negativ, dhe jo 2 siç e kërkojnë procedurat standarde të ndjekura përgjithësisht në shumë vende të botës.

Viktimat

Edhe javën që lamë pas Maqedonia e Veriut vuajti më shumë viktima në rajon (16 vdekje). Megjithatë ky numër duhet thënë se ishte më i vogël se ai i regjistruar një javë më parë (27 vdekje) dhe kjo është disi lehtësuese për Shkupin.

Kosova dhe Mali i Zi nuk patën asnjë viktimë ndër pacientët me COVID-19. Në Bosnje e Hercegovinë dhe Serbi pati nga 6 vdekje të tjera dhe nga 1 vdekje pati në Shqipëri dhe Kroaci.

Në total në gjithë rajonin pati 30 vdekje, rreth 16 më pak se prirja e një jave më parë.

Në raport me popullsinë bilanci vazhdon të rëndohet në Maqedoninë e Veriut, e cila ka mesataren më të lartë në rajon me 75 vdekje për çdo 1 milion banorë.

Në këtë statistikë Shqipëria është ajo që ka të dhënat më të lehta – 12 vdekje për çdo 1 milion banorë./ Euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifra alarmante në Kosovë/ 13 viktima në 24 orë, konfirmohen 171 raste pozitive

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante në Kosovë/ 13 viktima në 24 orë, konfirmohen 171 raste pozitive

Vijon të mbetet alarmante situata në Kosovë sipasojë e Covid-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 13 persona nga koronavirusi, ndërsa janë regjistruar edhe 171 raste të reja.

Numri i personave që e kanë humbur betejën me këtë sëmundje që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 354.LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Fuga/ "O trap! Financo urgjent këto biznese dhe shtresa qytetarësh"

Sipas IKSHPK-së, po ashtu janë shëruar edhe 190 persona.

LEXO EDHE:  Meta letër presidentit të Italisë/ Vlerëson masat kundër koronavirusit

“Numri total i rasteve pozitive është 10.590 raste nga 41.615 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 354 raste të vdekjes”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Me avion privat dhe 8 makina luksoze/ Kush është politikani shqiptar me pasuri marramendëse

Publikuar

-

Nga

Me avion privat dhe 8 makina luksoze/ Kush është politikani shqiptar me pasuri marrëmendëse

Ish-zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka deklaruar pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Bazuar në deklarimin e tij, ai ka pasuri në vlerë qindra miliona euro. Vetëm avioni privat i tij kushton gati 10 milionë euro, ndërsa hoteli në të cilin ai është pronar kap shifrën prej 42 milionë eurosh.

Në regjistrin për deklarimin e pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsionit, Pacolli ka deklaruar se ka në pronësi pasuri të paluajtshme jashtë Kosovës në vlerë prej 125 milionë eurosh. Po ashtu, ai ka në pronësi edhe disa toka e lokale që kushtojnë me miliona euro, raporton Gazeta Express. Vetëm një tokë që Pacolli e ka jashtë vendit kushton mbi 7 milionë euro, derisa një nga shtëpitë që ka në pronësi ai kushton rreth 18 milionë euro. Ai ka në pronësi edhe hotelin Sëiss Diamond, vlera e të cilit llogaritet të jetë 42 milionë euro.

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ 15 shuplaka të merituara që na dha Covid-19Si pasuri të luajtshme, ai ka deklaruar se ka avionin e tij privat që kushton rreth 10 milionë euro dhe tetë veturat e tij, vlera e të cilave sillet rreth 1 milion euro.

LEXO EDHE:  Mbyllen portet për anijet e shpëtimit/ Koronavirusi ashpërson krizën e refugjatëve në Mesdhe

Pasuria e ish-zëvendëskryeministrit të Kosovës nuk mbaron këtu. Ai ka aksione në vlerë miliona euro në rreth 20 kompani, në disa prej të cilave ka aksione 100 %. Pacolli ka edhe miliona euro të kursyera në banka në Prishtinë. Vetëm në një prej këtyre bankave ai ka të kursyera mbi 4 milionë euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën polices shtatzënë

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën polices shtatzënë

Në Kosovë, Covid-19 i ka marrë jetën një femre shtatzënë. E reja, me profesion police nuk ka mundur të mbijetojë, pasi gjendja e saj shëndetësore u rëndua.

Sipas mediave kosovare, e ndjera për një kohë u trajtua në Kralevë të Serbisë, ndërsa është personi i tretë në radhët e Policisë që nuk e fiton betejën me koronavirusin.

Policja shtatzëne shërbeu për një kohë të gjatë në Stacionin e Policisë në komunën e Shtërpcës.LEXO EDHE:  Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Zëdhënësi i PK-së, Baki Kelani ka konfirmuar rastet e vdekjes në institucionin që punon ai.

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ 15 shuplaka të merituara që na dha Covid-19

“Po, 3 zyrtarë deri më tani kanë humbur jetën të cilët kanë qenë të prekur edhe nga Covid-19”, është shprehur ai. /CNA.al

LEXO TE PLOTE