Connect with Us

Gjermania aprovon paketën 130 miliardë euro/ Kush përfiton

Bota

Gjermania aprovon paketën 130 miliardë euro/ Kush përfiton

Publikuar

-

Kancelarja Angela Merkel, ditën e mërkurë njoftoi se qeveria kishte rënë dakord për një paketë stimulimi prej 130 miliardë eurosh për të rimëkëmbur ekonominë e goditur nga koronavirusi. Këtu është një përmbledhje e masave të propozuara dhe kush do të mund të përfitojë.

Koalicioni gjerman aprovon një paketë të paparë shpëtimi

Pas një maratonë 21 orësh bisedimesh koalicioni CDU / CSU / SPD i Merkel u pajtua për një program të gjerë stimulimi ekonomik me vlerë më shumë se 130 miliardë euro në krye të paketës së shpëtimit prej 1.1 trilionë eurosh, të dakorduar tashmë në mars.

Dokumenti prej 15 faqesh përcakton një program prej 57 masash të ndryshme të krijuara për të rritur shpenzimet e konsumatorit, për të investuar në inovacion dhe për të zvogëluar tendosjen financiare për popullatën e përditshme. “Është e qartë se e gjithë kjo kërkon një përgjigje të guximshme,” u tha Merkel gazetarëve në Berlin. “Ka të bëjë me sigurimin e vendeve të punës, dhe mbajtjen e ekonomisë në funksion, ose rimëkëmbjen e saj”.

Ulja e TVSH-ja

Ndërsa disa masa ishin pak a shumë të pritura, surpriza më e madhe e paketës është vendimi i qeverisë për të ulur TVSH-në (Taksa mbi vlerën e shtuar / Mehrëertsteuer) nga 19 në 16 përqind midis 1 korrikut dhe 31 dhjetorit 2020. Norma e ulur e TVSH-së (e cila vlen për disa mallrat e përditshme si ushqimi) gjithashtu do të ulet nga shtatë në pesë përqind. Në total, kjo do t’i kushtojë shtetit rreth 20 miliardë euro.

Ndërsa kjo taksë vendoset për mallrat dhe shërbimet, praktikisht çdo konsumator në Gjermani e paguan atë kështu që publiku i gjerë do të përfitojë nga kjo ulje.

Ndihma për familjet: 300 euro shpërblim për fëmijë

Në njohje të ngarkesave shtesë që prindërit u janë dashur të marrin përsipër për kujdesin e fëmijëve gjatë mbylljes së shkollave gjatë krizës së koronavirusit, të gjitha familjet në Gjermani duhet të marrin një pagesë unike shtesë prej 300 eurosh për fëmijë. Kjo ndihmë do të dyfishohet për prindërit beqarë. Një miliard euro shtesë do të vendoset gjithashtu për zgjerimin, konvertimin ose ndërtimin e qendrave të reja të kujdesit ditor.

Lehtësim për shpenzimet e energjisë elektrike

Për të promovuar energji të rinovueshme, disa vite më parë Gjermania prezantoi një taksë të veçantë në çdo orë kilovat energji elektrike, e njohur si ekuipazhi EEG (EEG-Umlage). Gjatë dy dekadave të fundit, ajo është rritur nga 0,2 cent në më shumë se 6 cent për kilovat orë  dhe pritet të rritet akoma më tej. Për të çliruar qytetarët nga kjo barrë shtesë, nga 2021 mbingarkesa EEG do të mbulohet me 6,5 cent për kilovat orë në 2021 dhe 6 cent në 2022.

Mbulimi i kontributeve të sigurimeve shoqërore

Numri i lartë i individëve të vendosur në skemën Kurzarbeit dhe numri në rritje i të papunëve po e vë nën presion sistemin e sigurimeve shoqërore gjermane: nëse më pak njerëz kanë punë, numri i atyre që mund të paguajnë pensionet, sigurimet shëndetësore dhe sigurimi i papunësisë do të ulet . Për t’i mbajtur të ardhurat të qëndrueshme, kontributet duhet të rriten për ata që akoma kontribuojnë.

LEXO EDHE:  Stop denoncoi mashtrimin për punësim në Gjermani/ Perla Angjenci u kthen paratë qytetarëve

Qeveria federale ka premtuar se kjo nuk do të ndodhë – duke përdorur një “garanci sociale” për të parandaluar qytetarët të kenë më pak para në xhepat e tyre.

Ndihma për transportin hekurudhor dhe lokal

Kriza e koronavirusit gjithashtu ka shkaktuar një mungesë të madhe të të ardhurave për Deutsche Bahn dhe kompanitë e tjera të transportit publik. Qeveria federale do të sigurojë hekurudhë në distanca të gjata me pesë miliardë euro kapital shtesë; 2,5 miliardë euro të tjera janë planifikuar për transportin publik vendor.

Dyfishimi i zbritjes së qeverisë për blerjet e makinave elektrike

Unioni dhe SPD kanë zgjedhur të rritin ndjeshëm (por përkohësisht) stimulimet financiare për blerje të makinave elektrike, duke dyfishuar “bonusin mjedisor” ekzistues – i cili paguhet nga qeveria federale – nga 3.000 në 6.000 euro deri në fund të vitit 2021, për të reja automjete elektrike që kushtojnë deri në 40.000 euro.

Koalicioni gjithashtu planifikon të investojë një 2,5 miliardë euro shtesë në zgjerimin e rrjetit të karikimit për veturat elektrike dhe të promovojë kërkimin dhe zhvillimin në E-lëvizshmëri. Për investimet e ardhshme nga prodhuesit dhe industria e furnizimit, një “program bonus” në vlerë prej dy miliardë eurosh do të nisë në vitin 2020 dhe 2021.

“Paketa e ardhshme” 50 miliardë euro

50 miliardë euro nga paketa do të shkojnë drejt të ashtuquajturës “paketë e ardhshme”, për të intensifikuar kërkimin dhe zhvillimin në mbrojtjen e klimës dhe teknologjitë e ardhshme. Me këtë, qeveria shpreson t’u japë këtyre sektorëve një nxitje të konsiderueshme dhe kështu të sigurojë një stimul ekonomik afatshkurtër./ Iamexpat.dePërshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta Izrael-Palestinë/ “Shi” raketash dhe sulme vdekjeprurëse

Publikuar

-

Nga

Lufta Izrael-Palestinë

Përshkallëzimi mes Izraelit dhe Palestinës vijon ndërsa deri tani konflikti u ka marrë jetën 56 personave prej së hënës dhe qindra të tjerë janë plagosur.

Izraeli njoftoi të mërkurën se vrau 16 anëtarë të krahut të armatosur Hamas në Gazë gjatë një bombardimi. Hamasi konfirmoi vdekjen e komandantit dhe të udhëheqësve të tjerë.

Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh tha se përballja me armikun është pa afat. Në Izrael, zyrtarët thanë se janë vrarë gjashtë persona.

Luftimet midis Izraelit dhe Hamasit janë më të ashprat që nga 2014 dhe po rritet shqetësimi se situata mund të dalë jashtë kontrollit.

LEXO EDHE:  Merkel: Bisedime konstruktive për Greqinë, por marrëveshja larg

LEXO EDHE:  Merkel: Bisedime konstruktive për Greqinë, por marrëveshja larg

Shtetet e Bashkuara po u bëjnë thirrje udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë të ulin tensionet mes sulmeve vdekjeprurëse të Hamasit me raketa dhe inkursioneve ajrore izraelite si kundërpërgjigje ndaj tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Izraeli vret komandantin e Hamasit, përshkallëzohet dhuna

Publikuar

-

Nga

Dhuna vjen pas disa javë tensionesh, të shkaktuara nga konfrontimet midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa në Jerusalemin Lindor, që është një vend i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë. Protesta të dhunshme ka pasur edhe në Bregun Perëndimor, si dhe në qytete të tjera izraelite me popullsi të madhe arabe. “[Situata] po përshkallëzohet drejt një lufte në shkallë të plotë”, tha të mërkurën i dërguari i Kombeve të Bashkuara për paqe në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland. Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, tha se Izraeli ka të drejtë të mbrohet, por shtoi se populli palestinez gjithashtu ka të drejtë në siguri.

Izraeli tha të mërkurën se ka vrarë 16 pjesëtarë të Hamasit në Gaza.

Luftimet midis forcave izraelite dhe grupit militant u përshkallëzuan qysh më 10 maj.

Që nga ajo ditë, së paku 56 palestinezë janë vrarë në Gaza – në mesin e tyre 14 fëmijë, thanë autoritetet shëndetësore.

Së paku gjashtë njerëz janë vrarë në Izrael, thanë zyrtarët shëndetësorë atje.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se komandanti i brigadës për qytetin e Gazës është në mesin e pjesëtarëve të vrarë të Hamasit.

“Ky është vetëm fillimi. Ne do t’i godasim ata ashtu siç nuk mund as të ëndërrojnë”, tha ai.

Menjëherë pas njoftimit, Hamasi sulmoi me raketa qytetin izraelit të Ashodit, ndërsa mediat izraelite thanë se ushtria po përgatitet për sulme të reja në zonën e Tel Avivit.

Hamasi, i cili kontrollon Gazën, konfirmoi vdekjen e komandantit dhe të “udhëheqësve të tjerë”.

LEXO EDHE:  Tahiri vlereson Merkel: Respektoi rregullat e qarkullimit

LEXO EDHE:  Merkel: Bisedime konstruktive për Greqinë, por marrëveshja larg

“Përballja me armikun është e hapur”, tha lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh.
Dhuna vjen pas disa javë tensionesh, të shkaktuara nga konfrontimet midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa në Jerusalemin Lindor, që është një vend i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë.

Protesta të dhunshme ka pasur edhe në Bregun Perëndimor, si dhe në qytete të tjera izraelite me popullsi të madhe arabe.

“[Situata] po përshkallëzohet drejt një lufte në shkallë të plotë”, tha të mërkurën i dërguari i Kombeve të Bashkuara për paqe në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, tha se Izraeli ka të drejtë të mbrohet, por shtoi se populli palestinez gjithashtu ka të drejtë në siguri./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Konflikti Izrael-Palestinë ngre alarmin në Europë

Publikuar

-

Nga

Konflikti Izrael-Palestinë ngre alarmin në Europë

Tensionet në Lindjen e Mesme kanë shkaktuar alarm në Europë.

Ushtria Izraelite ka nisur qindra sulme ajrore në Rripin e Gazës që nga dita e hënë, ndërsa palestinezët kanë lëshuar më shumë se 1,000 raketa.

Dhjetëra palestinezë kanë humbur jetën, përfshirë edhe 14 fëmijë, ndërsa qindra të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e shpërthimeve intensive.

Ndërkohë nga vende të ndryshme kanë ardhur reagime për tensionet midis Izraelit dhe Palestinës.

Disa nga reagimet:

“Përplasjet e vazhdueshme dhe rritja e numrit të personave të vrarë dhe të plagosurve është një shqetësim serioz”, është shprehur Kremlini në një deklaratë zyrtare .

Ndërkohë zëvendës ministri i Jashtëm rus Sergei Vershinin, i bëri thirrje Izraelit që të ndalojë menjëherë aktivitetet në territoret palestineze, ndërsa shtoi po ashtu se Moska ka bërë thirrje që të respektohet “status quao-ja” e vendeve të shenjta të Jeruzalemit, shkruajnë mediat e huaja.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje.

“Mbretëria e Bashkuar është thellësisht e shqetësuar nga dhuna dhe humbja e jetëve të civilëve. Ne duhet të shohim në mënyrë urgjente një ulje të tensioneve mes vendeve”, ka shkruar Johnson në rrjetin social “Twitter”.

Nga ana tjetër presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u bëri thirrje izraelitëve dhe Palestinëve që të ndalojnë luftimet për të shmangur viktimat.

LEXO EDHE:  Stop denoncoi mashtrimin për punësim në Gjermani/ Perla Angjenci u kthen paratë qytetarëve

LEXO EDHE:  Hapi shkollën e saj në Gjermani/ Elvana Gjata krenare për të motrën: Sapo plotësove një ëndërr

“Jam shumë i shqetësuar nga dhuna dhe humbja e jetëve që po raportohet. Prioritet duhet të jetë de-përshkallëzimi dhe parandalimi i humbje së jetëve të pafajshme nga të dyja palët”, ka thënë Michel.

“Shpreh shumë shqetësim për përshkallëzimin e dhunës në Bregun Lindor, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor si edhe në Gaza”, është shprehur Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare me qendër në Hagë.

Gjatë këtij konflikti avionët izraelitë kanë shkaktuar dëmtime të rënda në Gaza. Një thirrje për ndërprerje të sulmeve ka ardhur nga Gjermania.

Zëdhënësi i kancelares gjermane Angela Merkel, Steffen Seibert tha se qeveria gjermane dënon sulmet e njëpasnjëshme, kundër qyteteve izraelite, duke u shprehur se këto sulme nuk mund të justifikohen.

“Izraeli ka të drejtën të vetëmbrohet kundrejt këtyre sulmeve”, ka thënë ai.

Sakaq ministri i Jashtëm italian pas bisedimeve me homologun e tij gjerman deklaroi se dhuna mes Izraelit dhe Palestinës duhet të marrë fund menjëherë.

“Ne i kërkojmë të gjitha palëve të marrin menjëherë masa që synojnë de-përshkallëzimin,” tha Ministri i Jashtëm Italian Luigi Di Maio./CNA.al

LEXO TE PLOTE