Connect with Us

E BUJSHME/ Armando Broja “fërkon duart” nga ndryshimi i rregullores në Premier Ligë, ja arsyeja

Sport

E BUJSHME/ Armando Broja “fërkon duart” nga ndryshimi i rregullores në Premier Ligë, ja arsyeja

Publikuar

-

Kampionati anglez i futbollit po bëhet gati për rikthimin e tij dhe Armando Broja mund të ketë shanse më të mëdha për ta parë veten përsëri me fanellen e Çelsit në fushën e lojës. Sulmuesi i talentuar shqiptar është bërë pjesë e ekipit të parë në stërvitjet që blutë londienzë po zhvillojnë për rifillimin, por me ndryshimet e rregulloreve që po planifikon Premier Liga, do të ketë mundësi më të mira për të zbritur përsëri në fushë.

Broja debutoi në kampionatin anglez në minutat e fundit të sfidës ndaj Evertonit, para se kampionati të ndërpritej si pasojë e shpërthimit të pandemisë. Pas kthimit në stërvitje, Lampard vendosi të grumbullonte edhe sulmuesin e ri shqiptar me ekipin e parë, duke e menduar si pjesë të alternativave për vijimësinë e këtij sezoni, kjo edhe për shkak të ndryshimeve që planifikohen në rregullore.

Premier Liga pritet që të ndryshojë sistemin, duke pranuar 5 zëvendësime siç kanë bërë edhe vendet e tjera për t’u përballur me kalendarin e ngjeshur të ndeshjeve. Por njëkohësisht, ajo po miraton edhe “zgjerimin e pankinave”. Kjo do të thotë se numri i lojtarëve në pankinë do të rritet, duke pasur tashmë 9 futbollistë të gatshëm për trajnerët, që të kenë më shumë alternativa meqë shtohet edhe numri i zëvendësimeve që mund të përdorin gjatë sfidave.

Kështu, Broja do të ketë më shumë mundësi që ta shohë veten në pankinë në ndesjet e mbetura në këtë sezon e nuk është çudi që të gjejë minuta në sfida të tjera të bluve, ku ka lënë përshtypje të mira te stafi teknik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Tronditet Lazio, portieri shqiptar përplaset me serbin Milinkovic-Savic

Publikuar

-

Nga

Mesfushori serb i Lazios, Sergej Milinkoviç-Saviç pati një përplasje me portierin shqiptar të bardhekaltërve, Marco Alia dhe ndërpreu menjëherë seancën stërvitore të mbrëmjes së djeshme, pasi ndjeu shqetësime në gju.

Pasditen e sotme pritet që mesfushori serb të kryejë rezonancën magnetike, për të parë shkallën e dëmtimit, ndërsa trajneri Inzaghi po pret me ankth rezultatet, duke qenë se Milinkovic-Savic është një element mjaft i rëndësishëm për skuadrën e tij.

Paraprakisht mjekët e Lazios janë shfaqur optimistë, pasi kanë deklaruar se dëmtimi nuk mund at lërë më shumë se dy javë pushim mesfushorin serb, gjithsesi fjalën e fundit do ta thotë ekzaminimi i pasdites së sotme.

Lazio vijon përgatitjet për pjesën e mbetur të sezonit 2019-2020, pasi momentalisht renditet në vendin e dytë dhe do të provojë deri në fund të rimarrë kreun e të fitojë titullin kampion, që mungon prej 20 vitesh.

Kujtojmë që Milinkovic-Savic është një nga futbollistët më të kërkuar të Lazios në merkato, pasi klube të mëdha italiane e europiane janë gati të kënaqin pretendimet e presidentit Lotito, për ta rrëmbyer serbin gjatë kësaj vere.

LEXO TE PLOTE

Sport

Maqedonia pezulloi përfundimisht kampionatin, 3 skuadra shqiptare sigurojnë një biletë për në Europë

Publikuar

-

Nga

Federata Maqedonase e Futbollit, mori ditën e sotme një vendim drastik për përfundimin e sezonit futbollistik, për shkak të situatës aspak të favorshme në vend, ku numri i pacientëve të prekur me Koronavirus, por rritej çdo ditë. Kësisoj u vendos përfundimi i sezonit 2019-2020.

Në bazë të këtij vendimi, renditja momentale do të përcaktojnë ekipet që do të shkojnë në Europë sezonin e ardhshëm. Gjasat janë të mëdha që Maqedonia të përfaqësohet nga Sileks në Champions, edhe pse Vardar, mban vendin e parë, në renditje. Kujtojmë që klubi kryeqytetas, nuk ka mundur për momentin të sigurojë një licencë për garat Europiane.

Në këto kushte përfiton edhe vendi i 5-të në renditje që është Shkupi. Gjithmonë nëse Vardarit, i mohohet e drejta për të marrë pjesë në garat Europiane.

Lajm i mirë është se plot 3 ekipe shqiptare do të shkojnë në Europë këtë sezon. Shkëndija, Renova dhe Shkupi, që renditen respektivisht në vendet 3, 4, 5.

LEXO TE PLOTE

Sport

Nuk u aktivizua asnjë minutë ndaj Skënderbeut, shikoni çfarë poston futbollisti i Partizanit

Publikuar

-

Nga

Partizani u mund ditën e djeshme nga Skënderbeu në “Selman Stermasi”, me rezultatin 1-2. Kjo ishte humbje e 4-të radhazi për të kuqtë që duket se edhe ndalesë e kampionatit prej pandemisë nuk u ka bërë “derman”.

Një nga lojtarët që nuk luajti për asnjë minutë në sfidën e djeshme ishte sulmuesi Solomon. Edhe pse u afrua si një goditje e bujshme, lojtari nuk ka mundur ende të lëri gjurmë në Superligë dhe me shumë mundësi mund të jetë një nga largimet e të kuqve në fund të sezonit. 24-vjeçari është shumë aktiv në rrjetet sociale me postimet e tij “filozofike”.

Këtë herë Solomon në Insta storyn e tij shkruan se edhe pse nuk ëshë në një moment të mirë, përsëri do të ngrihet. Një mesazh siç duket edhe për drejtuesit dhe trajnerin Sormani që nuk beson te ai.

“Jeta më ka rrëzuar disa herë. Më ka treguar gjëra që unë kurrë nuk kam dashur t’i shoh. Kam përjetuar trishtim dhe dështime, por një gjë është e sigurt, unë ngrihem gjithmonë. Mezi pres”, shkruan Solomon në postimin e tij.

LEXO TE PLOTE