Connect with Us

Triumfi ndaj Partizanit, flet Ilir Daja: Presim një vendim pozitiv nga Gjykata Federale, ja arma e fortë e Skënderbeut

Sport

Triumfi ndaj Partizanit, flet Ilir Daja: Presim një vendim pozitiv nga Gjykata Federale, ja arma e fortë e Skënderbeut

Publikuar

-

Skënderbeu arriti një fitore tepër të rëndësishme ditën e sotme në transfertë ndaj Partizanit, me rezultatin 1-2. Trajneri i skuadrës korçare, Ilir Daja, foli pas ndeshjes për emisionin “Gol pas Goli”, ku u shpreh:

Ndeshja – Rifillimi është më i vështirë se fillimi nga e para, sepse duhet të prezantohesh në atë nivel që e ke ndërprerë. Kjo ishte më e mira, sepse vazhduam serinë e fitoreve, kundrejt Partizanit, ekipit në fuqi, që ka potencialin dhe lufton për vendet e sipërme. Kjo fitore na jep shpresë për vazhdimësinë, ashtu siç e kishim nisur këtë pjesë të dytë të kampionatit.

Përveç efektit që vazhdoi seria e fitoreve, nuk mund të them se skuadra është më e mira sec ka qenë. Më gëzon fakti që ekipi ka një shpirt skuadre që sakrifikon për njëri-tjetrin. Kjo është arma jonë e fortë dhe sot u pa. Megjithëse lojtarët ishin të kontraktuar, vazhduan për të qenë deri në fund pjesë e fitores.

Kënaqësia kur mund Partizanin – Dua të fitoj çdo ndeshje, qoftë me Partizanin apo dhe ekipet e tjera. Kur fitohet me ekipe me potencial dhe traditë të tillë, kënaqësia është më e madhe. Fitoret më shijojnë si ditën e parë kur kam filluar fitoren. Edhe fitoren ndaj Flamurtarit në ndeshjen e radhës do ta shijoja me të njëjtin kënaqësi.

Gjyqi në Gjykatën Federale – Nuk kam informacion të saktë. Është studio ligjore që e ndjek këtë proces, me shpresën që të jetë një vendim pozitiv. Jo vetëm për Skënderbeun, por për të gjithë futbollin shqiptar.

Çfarë duhet të bëjë më shumë një trajner shqiptar për të merituar një ekip Kombëtar? Nuk kam pikësynim të drejtoj ekipet Kombëtare të moshave, se kthehem 20 vite mbrapa, sepse i kam drejtuar në vitet 2000. Jo vetëm unë, por çdo koleg është i aftë që pavarësisht kushteve, kemi potencialin e duhur, që këtë lojë kaq të bukur ta zhvillojmë.

Ta bëri më të lehtë trajneri i Partizani, apo është merita e lojtarëve? Secili trajner ka manovrën e vetë për të dalë drejt fitores. Edhe Partizani pati shanset e veta në fillim ku mund të na godiste. Pjesa e fitores shkon e gjitha për ekipin, fryma e grupit tek ekipi jonë është në nivelin e duhur. Kur kemi një frymë grupi, gjithmonë shkohet te fitorja. Jo si mangësi e kolegut, por si meritë e klubit erdhi fitorja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ Skënderbe madhështor! Triumfon në kryeqytet dhe zhyt në krizë Partizanin

Publikuar

-

Nga

Mbyllet takimi mes Partizanit dhe Skënderbeut në “Selman Stërmasi”, i vlefshëm për javën e 27-të në Kategorinë Superiore. Skuadra e Dajës ka marrë një fitore shumë të rëndësishme në kryeqytet, duke triumfuar me rezultatin 2-1.

Ishte perla e Nazmi Gripshit në minutën e 43’, që i dha avantazhin ekipit korçar, teksa vetëm 1 minutë më vonë, Bruno Dita shënoi një gol tjetër shumë të bukur pas një krosimi perfekt të marrë nga Krasniqi.

Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë, ndërsa në të dytën ekipi i Sormanit ishte më kërkues. Në minutën 85’, Ferhati rihapi sfidën, për të kuqtë, por kjo nuk mjaftoi pasi Skënderbeu u mbrojt shumë mirë dhe në fund mori 3 pikë shumë të vlefshme.

FT: PARTIZANI – SKËNDERBEU 1-2

85′ GOOOOL PARTIZANI 1-2/ Rihapet sfida! Ferhati shënon një supergol me një goditje mjaft të bukur me të majtën brenda zonës, duke mos i dhënë asnjë shans portierit. 

 

44′ GOOOOOL SKËNDERBEU 0-2/ E pabesueshme çfarë po ndodh në Selman Stërmasi, Dita shënon golin e dytë. Pas një krosimi nga e djathta, mesfushori i skuadrës korçare është treguar i saktë brenda zonës duke e dërguar topin në cepin e portës. 

43′ GOOOOOL SKËNDERBEU 0-1/ Supergol i Nazmi Gripshit, i cili provoi me një gjuajtje fluturimthi, duke e dërguar topin në cepin e portës së Alban Hoxhës.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

E konfirmon klubi, ylli i skuadrës së madhe të Premier Ligës infektohet me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Tottenhami ka konfirmuar se një person brenda skuadrës së vet ka dalë pozitiv në testin për koronavirus, pas rezultateve të rundit të pestë të testimit në skuadrat e Premierligës.

Ky ishte rasti i vetëm nga të gjitha testet ndaj të gjitha klubeve të Premierligës në rundin e pestë. Personi i infektuar do të vetizolohet për shtatë ditë.

“Për shkak të konfidencialitetit mjekësor, emri i individit nuk do të zbulohet”, shkruhet në njoftimin e Tottenhamit

Ky ishte rezultati i vetëm pozitiv nga 1.197 lojtarë dhe anëtarë stafi sa u testuan në rundin e fundit.

Deri më tani janë konfirmuar 13 raste pozitive me koronavirus në Premierligë, nga 5.079 teste të kryera në pestë runde të ndara.

LEXO TE PLOTE

Sport

Homazhe për ndarjen nga jeta të Dorianit, shikoni çfarë ndodh para ndeshjes Partizani-Skënderbeu

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu luan ditën e sotme në “Selman Stërmasi”, ndaj Partizanit në një ndeshje që pritet të jetë e luftuar nga të dyja ekipet.

Vetëm pak ditë më parë, ndahej nga jeta, ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari, i cili vuante nga një sëmundje e rëndë siç është tumori malinj. Pas shumë operacioneve të kryera, Doriani nuk ia doli të shërohej, duke u ndarë nga jeta në moshë shumë të re, vetëm 18 vjeç.

Pikërisht për këtë, të prekur nga kjo që ndodhi, lojtarët e Skënderbeut ditën e sotme para fillimit të ndeshjes ndaj Partizanit, janë futur duke mbajtur një bluzë ku shkruhej: “Prehu në paqe Dorian!”.

Gjithashtu para fillimit të takimit, të dyja skuadrat kanë mbajtur 1 minutë heshtje në nder të ndarjes nga jeta të Dorian Tahirllarit.

LEXO TE PLOTE