Connect with Us

4 humbje radhazi në kampionat, Sormani i befason të gjithë me deklaratën

Sport

4 humbje radhazi në kampionat, Sormani i befason të gjithë me deklaratën

Publikuar

-

Partizani u mposht nga Skënderbeu ditën e sotme me rezultatin 2-1, teksa pas përfundimit të ndeshjes trajneri i të kuqve, Adolfo Sormani për ”Supersport” është shprehur se skuadra luajti mirë, por mungojnë rezultatet. Tekniku italian vazhdon të theksojë se i pëlqen loja që ka treguar skuadra nën drejtimin e tij, ndonëse rezultatet mungojnë,

Humbja? Është shumë e vështirë për ta komentuar, në pjesën e dytë kemi luajtur më mirë se në të parën. Kemi pasur 3-4 raste për të shënuar, të cilat duhet ti kthenim në gola. Sigurisht në momentin e parë, që jemi vënë në vështirësi e kishim të vështirë ta merrnim veten dhe pësuam të dytin. Është e vështirë ta japësh shpjegimin si ndodhi kjo. Paraqitja ka qenë e mirë, i kemi lënë shumë pak kundërshtarit.

Nuk është çështje fati, pasi përsa i përket paraqitjes mendoj se ne meritonim fitoren. Nëse kjo ndodh disa herë, atëherë nuk është çështje fati. Janë 3 lojtarë që bëjnë shumë mirë në stërvitje dhe nuk e di pse nuk merren në konsideratë. Edhe kondicioni fizik i lojtarëve duhet të shikohet në këto ditë, duke parë të gjithë situatën.

Cilësitë e skuadrës? Mund të thuash gjithçka për skuadrën, por ne kemi arritur të krijojmë lojë.

Kthesa? Vazhdoj të them që nuk dua të kritikoj asnjë. Vazhdoj të them se kemi bërë paraqitje shumë të mira, por mungon vetëm rezultati.”, u shpreh Sormani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

RENDITJA/ Tirana marshon drejt titullit, Skënderbeu i bën presion Kukësit. Partizani 2 pikë larg “play-out”-it

Publikuar

-

Nga

Janë luajtur ditën e sotme, 5 ndeshjet e para të Kategorisë Superiore, pas rikthimit të kampionatit pas pauzës së gjatë për shkak të Koronavirusit.

Tirana dhe Kukësi vazhdojnë luftën për titull, ndonëse bardheblutë janë të shkëputur me një diferencë prej 9 pikësh, duke ditur që të dy ekipet arritën të fitonin ditën e sotme.

Nga ana tjetër, në vendin e 4-të renditet Laçi, i cili ndodhet në kuotën e 42 pikëve. Në vendin e 3-të renditet Skënderbeu, i cili mposhti Partizanin.  Pikërisht të kuqtë, renditen në vendin e 6-të me 38 pikë, ndërsa në vendin e 5-të renditet Teuta me 41 pikë.

Vllaznia dhe Bylisi ndajnë vendin e 7-të dhe të 8-të me 38 dhe 36 pikë. Ndërsa Luftëtari me Flamurtarin qëndrojnë në dy vendet e fundit, me mbijetesën që është një mision thuajse i pamundur për të dyja ekipet.

LEXO TE PLOTE

Sport

Triumfi ndaj Partizanit, flet Ilir Daja: Presim një vendim pozitiv nga Gjykata Federale, ja arma e fortë e Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu arriti një fitore tepër të rëndësishme ditën e sotme në transfertë ndaj Partizanit, me rezultatin 1-2. Trajneri i skuadrës korçare, Ilir Daja, foli pas ndeshjes për emisionin “Gol pas Goli”, ku u shpreh:

Ndeshja – Rifillimi është më i vështirë se fillimi nga e para, sepse duhet të prezantohesh në atë nivel që e ke ndërprerë. Kjo ishte më e mira, sepse vazhduam serinë e fitoreve, kundrejt Partizanit, ekipit në fuqi, që ka potencialin dhe lufton për vendet e sipërme. Kjo fitore na jep shpresë për vazhdimësinë, ashtu siç e kishim nisur këtë pjesë të dytë të kampionatit.

Përveç efektit që vazhdoi seria e fitoreve, nuk mund të them se skuadra është më e mira sec ka qenë. Më gëzon fakti që ekipi ka një shpirt skuadre që sakrifikon për njëri-tjetrin. Kjo është arma jonë e fortë dhe sot u pa. Megjithëse lojtarët ishin të kontraktuar, vazhduan për të qenë deri në fund pjesë e fitores.

Kënaqësia kur mund Partizanin – Dua të fitoj çdo ndeshje, qoftë me Partizanin apo dhe ekipet e tjera. Kur fitohet me ekipe me potencial dhe traditë të tillë, kënaqësia është më e madhe. Fitoret më shijojnë si ditën e parë kur kam filluar fitoren. Edhe fitoren ndaj Flamurtarit në ndeshjen e radhës do ta shijoja me të njëjtin kënaqësi.

Gjyqi në Gjykatën Federale – Nuk kam informacion të saktë. Është studio ligjore që e ndjek këtë proces, me shpresën që të jetë një vendim pozitiv. Jo vetëm për Skënderbeun, por për të gjithë futbollin shqiptar.

Çfarë duhet të bëjë më shumë një trajner shqiptar për të merituar një ekip Kombëtar? Nuk kam pikësynim të drejtoj ekipet Kombëtare të moshave, se kthehem 20 vite mbrapa, sepse i kam drejtuar në vitet 2000. Jo vetëm unë, por çdo koleg është i aftë që pavarësisht kushteve, kemi potencialin e duhur, që këtë lojë kaq të bukur ta zhvillojmë.

Ta bëri më të lehtë trajneri i Partizani, apo është merita e lojtarëve? Secili trajner ka manovrën e vetë për të dalë drejt fitores. Edhe Partizani pati shanset e veta në fillim ku mund të na godiste. Pjesa e fitores shkon e gjitha për ekipin, fryma e grupit tek ekipi jonë është në nivelin e duhur. Kur kemi një frymë grupi, gjithmonë shkohet te fitorja. Jo si mangësi e kolegut, por si meritë e klubit erdhi fitorja.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Skënderbe madhështor! Triumfon në kryeqytet dhe zhyt në krizë Partizanin

Publikuar

-

Nga

Mbyllet takimi mes Partizanit dhe Skënderbeut në “Selman Stërmasi”, i vlefshëm për javën e 27-të në Kategorinë Superiore. Skuadra e Dajës ka marrë një fitore shumë të rëndësishme në kryeqytet, duke triumfuar me rezultatin 2-1.

Ishte perla e Nazmi Gripshit në minutën e 43’, që i dha avantazhin ekipit korçar, teksa vetëm 1 minutë më vonë, Bruno Dita shënoi një gol tjetër shumë të bukur pas një krosimi perfekt të marrë nga Krasniqi.

Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë, ndërsa në të dytën ekipi i Sormanit ishte më kërkues. Në minutën 85’, Ferhati rihapi sfidën, për të kuqtë, por kjo nuk mjaftoi pasi Skënderbeu u mbrojt shumë mirë dhe në fund mori 3 pikë shumë të vlefshme.

FT: PARTIZANI – SKËNDERBEU 1-2

85′ GOOOOL PARTIZANI 1-2/ Rihapet sfida! Ferhati shënon një supergol me një goditje mjaft të bukur me të majtën brenda zonës, duke mos i dhënë asnjë shans portierit. 

 

44′ GOOOOOL SKËNDERBEU 0-2/ E pabesueshme çfarë po ndodh në Selman Stërmasi, Dita shënon golin e dytë. Pas një krosimi nga e djathta, mesfushori i skuadrës korçare është treguar i saktë brenda zonës duke e dërguar topin në cepin e portës. 

43′ GOOOOOL SKËNDERBEU 0-1/ Supergol i Nazmi Gripshit, i cili provoi me një gjuajtje fluturimthi, duke e dërguar topin në cepin e portës së Alban Hoxhës.

 

LEXO TE PLOTE