Connect with Us

Frutat më të mira të Qershorit/ Ja çfarë duhet të hamë në këtë sezon

Shëndeti

Frutat më të mira të Qershorit/ Ja çfarë duhet të hamë në këtë sezon

Publikuar

-

E dini, frutat dhe perimet kurrë nuk duhet të eliminohen nga plani juaj ushqimor. Për të ndjekur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar , si frutat ashtu edhe perimet janë ushqime të domosdoshme, kjo sepse ato sjellin shumë lëndë ushqyese që ndikojnë në funksionimin e duhur të trupit tonë, si dhe sjellin shumë përfitime. Këshillat e të gjithë ekspertëve janë që të konsumoni të paktën 5 porcione në ditë midis frutave dhe perimeve, të cilat natyrisht që duhet të ndahen midis vakteve të ndryshme të ditës.

Rëndësia e sezonalitetit

Tani është shumë e thjeshtë të gjesh fruta dhe perime në dispozicion gjatë gjithë vitit, edhe kur nuk janë në sezon, në supermarkete ato gjenden në mënyrë të barabartë, megjithatë, nuk duhet të harrojmë rëndësinë e sezonalitetit. Ka arsye të ndryshme për të mbajtur në mendje këtë faktor, duke preferuar frutat dhe perimet sezonale do të thotë të bëni një zgjedhje të përgjegjshme , të shëndetshme dhe të lirë .

Kur ushqimet janë në sezon, garantoni më mirë cilësinë e tyre dhe më shumë. Kur, nga ana tjetër, frutat dhe perimet nuk janë në stinë, ata kanë nevojë për “detyrim” kimik për të favorizuar pjekurinë dhe kjo në mënyrë të pashmangshme ndikon edhe në aromën.

Blerja e produkteve me kilometër zero dhe sezonale ndihmon financat tona, sepse sigurisht që frutat kur janë në sezon kushtojnë më pak kur e blini, dhe ndihmon gjithashtu ekonominë, me një aspekt etik sepse përkthehet në më pak ndotje të mjedisit.

LEXO EDHE:  Nëse doni të jeni trendy këtë sezon, ja si duhet t'i bëni thonjtë

Cilat janë frutat më të mira të muajit Qershor?

Qershori është muaji në të cilin pjeshkët, qershitë, kajsitëë, luleshtrydhet mbretërojnë. Të gjitha këto fruta janë të pasura me vitamina, të tilla si vitamina A, B dhe C, por ato sjellin edhe shumë minerale si hekuri, magnezi, kalciumi dhe kaliumi.

Natyrisht, si për çdo gjë, pavarësisht se janë ushqime me veti të dobishme, ato duhet të konsumohen pa u ekzagjeruar kurrë.

Pjeshkët fillojnë të jenë në dispozicion nga qershori. Ato janë të pasura me ujë, sigurojnë pak kalori dhe ndihmojnë trupin të pastrohet vetë, falë vetive diuretike dhe laksative. Qershitë gjithashtu punojnë së bashku për të stimuluar diuresën. Ato janë të pasura me kalium, fibra dhe magnez. Qershori është gjithashtu koha ideale për të konsumuar nespulla, shumë freskuese, ato janë një aleat për të përballuar stinën e ngrohtë.

Për më tepër, duke qenë të pasura me fibra, ato ndihmojnë në rregullimin e zorrëve. Ato përmbajnë vitaminë A, disa vitamina B dhe vitaminë C, si dhe acid formik.Është më mirë të shmangni farat, të cilat, nga ana tjetër, nuk janë të ngrënshme për shkak të pranisë së acidit hidrokianik brenda tyre.

Mos harroni luleshtrydhet, kumbullat dhe boronica, të cilat janë gjithashtu të shkëlqyera gjatë verës, si dhe duke qenë shumë të shijshme, ato janë gjithashtu të dobishme për trupin tonë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pse disa marrin Pfizer e disa tjetër vaksinë?/ Manastirliu tregon diferencën sipas kategorive

Publikuar

-

Nga

Pse disa marrin Pfizer e disa tjetër vaksinë?/ Manastriliu tregon diferencën sipas kategorive

Mininstrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka sqaruar në “Opinion” nëse ka mënyrë të përzgjedhjes së vaksinës, ku disa marrin Pfizer, AstraZeneca, Sinovac apo një tjetër.

Ministrja tha se është bërë një shpërndarje kapilare.

“Nuk  e kemi vendosur me përzgjedhje, ajo që është disponibël ajo do të përdoret”, u shpreh Manastirliu, ndërsa shpjegoi se ka një rekomandim të veçantë për disa problematika specifke ku rekomandohet vaksina e Pfizer.

“Sipas udhëzimeve të ISHP janë disa kategori, kryesisht ata me leuçemi, dializë, të transpalantuar apo me sëmundje të riaktivizuara si tumoret, të cilëve u është vendosur Pfizer. Jo për faktin se të tjerat nuk janë efektive, por sepse ka më shumë studime për këtë vaksinë”, shtoi Manastirliu.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse nuk konsumoni frutat dhe perimet

LEXO EDHE:  Zbuloni cilat do të jenë 4 trendet e make up-eve që do "pushtojnë" këtë sezon veror

E pyetur lidhur me efektet anësore të AstraZeneca në Shqipëri, ajo u shpreh se nuk ka raste fatalitetesh të lidhura me këtë vaksinë.

“Asnjë rast që të ketë lidhje shkak-pasojë me vaksinën AstraZeneca”, deklaroi ministrja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Masat dhe vaksinimi kanë dhënë efekt”/ Manastiriu optimiste: Kemi dalë nga zona e riskut

Publikuar

-

Nga

“Masat dhe vaksinimi kanë dhënë efekt”/ Manastiriu optimiste: Kemi dalë nga zona e riskut

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu shprehet se me uljen e rasteve me Covid, Shqipëria tashmë ka dalë nga zona e riskut.

E ftuar në “Opinion”, Manastirliu tha se masat dhe fushata e vaksinimit ka ndikuar në uljen e rasteve me COVID-19, duke shtuar se pandemia është nën kontroll në Shqipëri.

“Prej ditës së djeshme ne kemi dalë nga zona e riskut. Kjo do të thotë se Shqipëria është vend që ka një incident të ulët nën 50 raste për 100 mijë banorë në 14 ditët e fundit. situata e krijuar nga pandemia është nën kontroll. Dëshira është që të kemi një lehtësim të masave.

LEXO EDHE:  Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse nuk konsumoni frutat dhe perimet

LEXO EDHE:  Si do të ndikojë sezoni i Peshores në çdo shenjë të horoskopit

Ne me masat e shenjestruar që kemi marrë jemi në një situatë shumë më e mirë. E para është masave të shënjestruar që kanë dhënë impakt në uljen e infektimve dhe e dyta është vaksinimi. 145 mijë kanë marrë të dyja dozat. Ne kemi një ekip që monitor efektet anësore të vaksinave të ndryshme, ka pasur raste për shembull dhimbje të krahut. Nuk kemi pasur efekte në lidhje me fatalitetet”, tha Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbërrijnë 11 mijë doza të Pfizer në Rinas/ Rama jep lajmin e mirë: Çdo javë do vijnë vaksina

Publikuar

-

Nga

Mbërrijnë 11 mijë doza të Pfizer në Rinas/ Rama jep lajmin e mirë: Çdo javë do vijnë vaksina

Mbërrijnë të tjera doza vaksinash në aeropotin “Nënë Tereza”. Lajmin e bën të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka shpërndarë një foto nga momenti i pritjes së dozave të reja të Pfizer.

Në një status në rrjetet sociale, Rama deklaron se çdo javë do të vijnë doza të reja, ndërsa tregon se deri më tani Shqipëria ka siguruar 760 mijë vaksina.

LEXO EDHE:  Si do të ndikojë sezoni i Peshores në çdo shenjë të horoskopit

LEXO EDHE:  Zbuloni cilat do të jenë 4 trendet e make up-eve që do "pushtojnë" këtë sezon veror

“11,700 doza të tjera të vaksinës Pfizer sapo kanë mbërritur në Shqipëri.

Çdo javë do të vijnë vaksina AntiCovid, sipas kalendarit të lëvrimit të kontratave që kemi siguruar.

Më shumë se 760 mijë vaksina kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, teksa vijojmë pa u ndalur drejt objektivit tonë për të kryer 1 milion vaksinime”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE