Connect with Us

Dashuria dhe paraja/ Burrat stresohen kur gratë fitojnë më shumë të ardhura se ata

Life Style

Dashuria dhe paraja/ Burrat stresohen kur gratë fitojnë më shumë të ardhura se ata

Publikuar

-

Nuk është sekret që paratë në marrëdhënie mund të jenë një gjë e vështirë për tu menaxhuar ndonjëherë, por një studim i ri shkencor tregoi se është më komplekse nga sa kishim menduar më parë. Rezulton se burrat ndjehen të stresuar, jo vetëm nëse janë përfituesit e shtëpisë, por edhe nëse gruaja kontribuon më shumë se 40% të të ardhurave të familjes. Ideja kulturore e gjinisë mashkullore të lidhur me të qenurit ofrues kryesor është arsyeja kryesore për këtë situatë, megjithëse nuk është e vetmja.

Më poshtë po listojmë përfundimet kryesore të këtij studimi, të cilat hyjnë thellë në lidhjen e vështirë midis parasë dhe dashurisë.

Sa më shumë varësi ekonomike, aq më shumë stres

Stresi midis burrave rritet kur e dashura ose gruaja e tyre kontribuojnë më shumë se 40% të të ardhurave në shtëpi, sipas një  studimi të Universitetit të Bath (Mbretëria e Bashkuar). Marrëdhënia është drejtpërdrejt proporcionale: nëse burri është më i varur ekonomikisht nga gruaja, niveli i çrregullimeve psikologjike që ai është i prirur të vuajë është gjithashtu më i madh.

Përfundimi u arrit pas ekstraktimit dhe analizimit të të dhënave nga një studim tjetër i bërë në Shtetet e Bashkuara që pasoi situatën e më shumë se 6000 çifteve heteroseksuale, të martuar ose të jetojnë së bashku, për një periudhë 15 vjeçare.

Idea e maskilizmit dhe mosbalancës

Një shpjegim tjetër tejkalon çështjen gjinore, pasi tregon për çekuilibrin e fuqisë që mund të gjenerohet në çdo marrëdhënie, nga njëri prej partnerëve që ka të ardhura më të larta ekonomike. Ky çekuilibër është famëkeq si në vendimet e shpenzimeve ditore ashtu edhe në kursimet, si dhe në përkeqësimin eventual të marrëdhënies mes çiftit, ku personi me të ardhura më të ulët mund të ndjehet më i prekshëm financiarisht dhe të mendojë për divorc ose ndarje.

Çdo rregull e ka një përjashtim

LEXO EDHE:  Studimi alarmues/ Gjenden mbetje plastike në trupat e fëmijëve

Ekziston një përjashtim nga kjo marrëdhënie e drejtpërdrejtë midis stresit tek burrat dhe kontributit të tyre në ekonominë e brendshme të çiftit: kjo ndodh nëse gruaja tashmë kishte të ardhura më të larta para se të martoheshin ose të lëviznin së bashku. Në këtë rast, hendeku ekzistues dhe potencial i të ardhurave në të ardhmen ishte krijuar paraprakisht, dhe kjo mund të lehtësojë situatën.

Raporti i të ardhurave është thelbësor

Hulumtimi zbuloi se, për burrat, të qenit ushqim i vetëm financiar në familje gjeneron edhe stres, edhe pse jo aq sa të jesh në pozitën e të qenurit ai që kontribuon më pak para për çiftin. Arsyeja, në këtë rast, lidhet me faktin se përgjegjësia dhe presioni shkaktojnë nivele të konsiderueshme ankthi dhe shqetësimi.

Progres i ngadaltë në eleminimin e hendekut gjinor përsa i përket mënyrës së pagesës

Raporti Global për Gender Gap 2018 të Forumit Ekonomik Botëror tregoi se hendeku gjinor i pagave do të vazhdojë: edhe pse 89 nga 144 vendet e anketuara, regjistruar përmirësime, me këtë shkallë do të duhen më shumë se 200 vjet për ta eliminuar atë. Vendet që kanë bërë përparimin më të madh drejt barazisë janë Islanda, Norvegjia, Suedia dhe Finlanda./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 13 maj 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 9 maj 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Lajm i mirë për dashurinë, ndër të tjera me një person të lindur nën shenjën e Binjakëve mund të keni një histori të mirë. Ju dëshironi të lëshoni, por gjithashtu duhet të kapërceni një pengesë. Në punë, tani mund të ndryshoni dhe të filloni diçka të re gjithashtu!

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Lajm i mirë për dashurinë: një mirëkuptim i mirë mund të lindë me ata që kanë lindur nën shenjën e Binjakëve, por kujdes për ish-in. Në punë, jeni paksa i trazuar dhe keni Jupiterin dhe Saturnin përballë. Mundohuni të qëndroni të qetë dhe mos u dorëzoni!

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Hëna, Mërkuri dhe Venusi janë në anën tuaj, një lajm i shkëlqyeshëm për dashurinë. Në punë, mos mendoni negativisht tani!

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Yjet tani janë premtues dhe ata që janë bashkë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të bëjnë projekte të rëndësishme. Në punë, lajme të mira.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Për ndjenjat, situata është pak e veçantë, ju mund të keni mendime të dyta. Ëhtë më mirë të jesh i kënaqur me atë që vjen në vend që të nervozohesh!

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Venusi dhe Hëna janë disonante dhe dashuria ndikohet shumë nga kjo. Në punë, nëse po kërkoni një bonus, prisni javën tjetër!

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Hëna, Merkuri, Venusi, Jupiteri dhe Saturni janë në anën tuaj dhe kjo do të thotë që për dashurinë gjithçka po shkon mirë, përfitoni prej saj. Në punë, ka pak entuziasëm në ajër, por nëse filloni një projekt herët mund të keni një lajm të mirë!

LEXO EDHE:  Studimi/ Koronavirusi mund të jetojë në ajër disa orë dhe në objekte të ndryshme disa ditë

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 17 nëntor 2020

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Mundohuni të qëndroni të qetë dhe të shtyni një përballje deri të hënën e ardhshme, tani është më mirë të shmangni argumentet në dashuri. Në punë, momenti është delikat: pranoni atë që ju ofrojnë, përpiquni të mos hapni mosmarrëveshje dhe mosmarrëveshje!

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Hëna dhe Venusi janë të kundërta, është më mirë të qëndroni të qetë në dashuri. Në punë, përpiquni të merreni me të gjitha problemet!

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Çiftet më pak të qëndrueshme mund të kenë keqkuptime dhe komplikime gjatë fundjavës. Në punë, jeni të pavendosur dhe nuk dini në cilën rrugë të shkoni!

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Hëna është e favorshme dhe tani ka ardhur koha për të folur, për të përfituar nga këto mundësi të bukura. Në punë, moment shumë pozitiv: filloni të planifikoni për të ardhmen!

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Në dashuri ka shumë polemika, më mirë për të mbajtur diskutimet larg. Në punë, ju jeni të lodhur, por mund të ndodhë që një bashkëpunëtor t’ju zemërojë.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Pushime në Maldive”/ Rezarta Shkurta përfundon në spital

Publikuar

-

Nga

“Pushime në Maldive”/ Rezarta Shkurta përfundon në spital

Këngëtarja e njohur Rezarta Shkurta nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka njoftuar se ndodhet në spital. Me shaka ajo shkruan se ndodhe me pushime në Maldive. Nuk dihet ende se çfarë problemesh shëndetësore ka Rezarta.

Rezarta Shkurta dhe Ermal Hoxha janë një nga çiftet më të njohura dhe të komentuara të showbizit. Ata janë prindër të një vajze që quhet Hera./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Janë bashkë apo jo?/ Arjan Konomi zbulon të vërtetën e marrëdhënies së Ledjanës dhe Mevlanit

Publikuar

-

Nga

Janë bashkë apo jo?/ Arjan Konomi zbulon të vërtetën e marrëdhënies së Ledjanës dhe Mevlanit

Para disa ditësh Ledjana njofton se nuk do të jetë më pjesë e Përputhen dhe u shpreh se largimi i saj nuk ka të bëjë me Mevlanin. “Largimi im nga emisioni nuk ka te beje as me Mevlanin e as me faktin qe ju kam gënjyer gjithë këto kohe. Jam akuzuar 2 here ne atë program për martese te rreme pa asnjë prove, ndaj kjo është nje pabesi qe me është bere. Po ju them vetëm dicka , kushdo qe vazhdon dhe me akuzon per burrin ne Belgjike dhe thotë kam bomba për Ledjanën, betohem ne Zot se sot është dhe dite e shenjte se ka për ta paguar shtrenjte”, shkroi Ledjana në një posim.

LEXO EDHE:  Paratë dhe dashuria/ Si do të jetë kjo ditë e shtunë për ju

LEXO EDHE:  Studimi/ Koronavirusi mund të jetojë në ajër disa orë dhe në objekte të ndryshme disa ditë

Pas kësaj deklarate Mevlani u shpreh se ndihet i zhgënjyer nga ajo dhe sipas tij një person që të thotë ‘të dua’ nuk mund të heqë dorë aq shpejt.

Opinionisti Arjan Konomi ka publikuar një video me të dy protagonistët duke treguar se ata janë bashkë dhe janë shumë mirë me njëri-tjetrin. Ledjana shfaqet e ulur mbi prehrin e Mevlanit, teksa e përkëdhel nga fytyra.

“Gjatë gjithë kësaj kohe në 9 muaj në Për’puthen shumë njerëz më kanë plasur shpirtin. Ama për dy veta ka plasur dhe zemra. Do thoni ju kush janë, ja shikojini pak aman, mavria është”, shprehet Arjani në video./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE