Connect with Us

“Venecia” i dha të drejtë Metës për emërimet në Kushtetuese/ Balla: Do i japim kohë për verdiktin final

Politikë

“Venecia” i dha të drejtë Metës për emërimet në Kushtetuese/ Balla: Do i japim kohë për verdiktin final

Publikuar

-

Taulant Balla e thotë hapur/ Ja për çfarë bie dakord me Lulzim Bashën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ëështë pyetur mbrëmjen e sotme për draft-opinionin e Komisionit të Venecias, i cili i jepte të drejtë presidentit Ilir Meta për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Balla nuk pranoi ta komentonte dhe tha se do t’i lërë kohë “Venecias” të japë verdiktin final. Numri 2 I socialistëve theksoi se do t’i qëndrojmë strikt vendimit të Komisionit të Venecias.

“Për të risjellë në kohë çështjen, bëhet fjalë për iniciativën e Kuvendit të Shqipërisë në kushtet e refuzimit jo ligjor nga ana e Presidentit të Republikës për të refuzuar. Kuvendi mori iniciativën për vendosjen e një mekanizmi zhbllokues. Në mars Komisioni i Venecias nuk e miratoi një opinion. Opinioni do të miratohet në 20-21 qershor. Unë mbetem dakort me opinionin e SHBA, se të gjitha palët, të presim opinionin përfundimtar. Çdo dokument është kërkuar të mbahet kofidencial. T’i lemë kohën e nevojshme anëtarëve të Komisionit të Venecias të japin verdiktin final. Ne do t’i qëndrojmë strikt vendimit të Komisionit të Venecias,” deklaroi Balla në Rtsh./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Do ta ketë personale me mua”/ Kryemadhi: Banda e incerenatorëve të ketë kujdes me kërcënimet

Publikuar

-

Nga

“Do ta ketë personale me mua”/ Kryemadhi: Banda e incerenatorëve të ketë kujdes me kërcënimet

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim elektoral në qytetin e Durrësit pasditen e sotme.

Gjatë fjalës së saj Kryemadhi nuk la pa përmendur edhe aferën e incineratorëve, ku i akuzuari kryesor i LSI-së është Lefter Koka, kandidat i Ramës në Durrës.

Ajo tha që banda e incineratorëve duhet të ketë kujdes me kërcënimet, pasi do ta kenë personale me të.

‘Kam një fjali të shkurtër për bandën e inceneratorëve. E dini shumë mirë dhe e keni vuajtur në kurriz, presonin, dhunën, intimidimin dhe frustrimin që iu është bërë. Banda e incenratorëve ta dijë mirë që të ketë kujdes se nuk ka më polici që ta liron djalin nga komisariati kur e kap me armë pa leje sa herë të ndalon.

Banda e inceneratorëve ta dijë mirë se po iu afrua grave dhe vajzave të LSI në Durrës, ta mendojë se e ka personale me Monika Kryemadhin dhe gjithë gratë e Shqipërisë. Banda e inceneratorëve ta mendojë mirë kur të përmendë emrin e LSI se ato mandate që janë mandate gjaku do ti kthehen në vuajtje shpirtërore me breza të tërë.

Banda e inceneratorëve, që do sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar, të ketë kujdes se gropa e plehrave Porto Romano, do ti kthehet në gropën e vuajtjes për tërë jetën. Banda e inceneratorëve ti largojë duart dhe sytë jo vetëm nga LSI por nga çdo njeri që nuk i do ata. Që i përbuz, që i ka ardhur në majë të hundës, që ka neveri për ta.

Ti largojë duart dhe sytë, jo vetëm nga LSI por nga çdo njeri që nuk i do ata, që i përbuz, i ka ardhur në majë të hundës, që kanë neveri për ta, sepse ne e dimë shumë mirë se sa vuan dhe ka vuajtur Durrësi nga harikiret e tyre. Por në 25 prill qytetarët e Durrësit, gratë, burrat, të rinjtë dhe të rejat do të votojnë LSI-në, do të votojnë numrin 6 sepse duke votuar LSI keni votuar për të ardhmen e fëmijëve tuaj.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Basha tallet me tropojanët/ Tropojsa e tropojse…

Publikuar

-

Nga

Video-Basha tallet me tropojanët/ Tropojsa e tropojse…

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha ka vijuar takimet në sajë të fushatës elektorale të 25 prillit.

Sot ai është ndalur në qytetin e Tropojës, ku ka ofenduar dhe është tallur rëndë me banorët e qytetit verior.

Teksa kishte hipur mbi një poltron dhe po fliste para dhjetëra militantëve të PD-së, Basha ka ofenduar vendasit duke i quajtur tropojse dhe topojsa, ndërkohë që banorëve të kësaj zone i thërrasin të gjithë tropojanë.

Kjo tregon papërgjegjshmëri nga ana e kreut të opozitës, i cili pretendon të marrë mandatin e kryeministrit dhe të drejtojë qeverinë e këtij vendi.

LEXO EDHE:  Rrugëtimi i Ramës me timonin e qeverisë/ IFIMES: Po e çon Shqipërinë më afër Amerikës Latine se sa në BE

LEXO EDHE:  Emërimet në Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Çështja më problematike e shkaktuar nga vendimet e KED-së

Basha shpeshherë ka bërë gafa në daljet publike, por deklarata e sotme mund të konsiderohet si më ofenduesja për shqiptarët dhe në veçanti tropojanët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

KQZ letër partive: Hiqni materialet propagandistike nga fasadat e ndërtesave publike

Publikuar

-

Nga

“Zgjidh, voto, vendos”/ Celibashi bën thirrjen e fortë për të rinjtë

Megjithëse legjislacioni për afishimin e materialeve propagandistike gjatë fushatës elektorale ka ndryshuar, sërish partitë politike nuk e zbatojnë atë për të cilën kanë rënë dakord.

Në një shkresë që KQZ u ka dërguar Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike, konstaton se ato nuk e kanë zbatuar udhëzimin e Komisionerit dhe Kodin Zgjedhor, duke vendosur materiale propagandistike në ambiente publike dhe fasada godinash të cilat ligji nuk i lejon.

Për këtë arsye Komisioni qendror i zgjedhjeve u ka kërkuar dy partive te mëdha të heqin posterat apo materiale të tjera propagandistike nga ndërtesat e institucioneve publikë. Konkretisht partisë demokratike nga fasada e Universitetit Politeknik të Tiranës, dhe Partisë Socialiste nga fasada e Bashkisë Gjirokastër.

Përveç kësaj, komisioneri Celibashi ka kërkuar nga Partia Socialiste që të shmangë gjuhen denigruese ndaj kundërshtarëve, duke treguar vetëpërmbajtje gjatë dhënies së mesazheve politike./euronews

LEXO EDHE:  “Rebelohet” Meta/ Presidenti thirrje qytetarëve: Të rrëzojmë së bashku pengesën për të ardhmen europiane

LEXO TE PLOTE