Connect with Us

Rizbulimi i historisë hebraike të Selanikut

Bota

Rizbulimi i historisë hebraike të Selanikut

Publikuar

-

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”. Një projekt po rizbulon tani historinë e tyre.

Përpara se Wehrmachti gjerman ta pushtonte Greqinë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe t’i deportonte hebrenjtë në kampe përqendrimit, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”.

Historia hebreje e Selanikut është më shumë se 2000 vjeçare. Në fund të shekullit XV aty erdhën dhe u vendosën gjithashtu edhe hebrenjtë sefardë, të cilët i dëbuan nga Spanja mbretëresha dhe mbreti katolik Isabel dhe Ferdinand. Sefardët luajtën një rol të madh në formësimin e jetës në Selanik dhe e bënë atë “Madre de Israel” – nëna e Izraelit. Gjysma e popullsisë së Selanikut ishte hebreje dhe qe e përfaqësuar në të gjitha klasat e shoqërisë.

Griechenland alter Bahnhof Thessaloniki (DW/F. Schmitz)Stacioni i vjetër i Selanikit, këto do ngrihet muzeu për përkujtimin e hebrenjve të vrarë

Nazistët vranë rreth 97 përqind të 50,000 ose më shumë hebrenjve që jetonin në Selanik në vitet 1940. Por ata u harruan për shumë vite. “Ne nuk kemi mësuar pothuajse asgjë në shkollë për popullsinë hebraike të qytetit”, shpjegon Alexia, gazetare nga Selaniku. Ajo thotë se ka pyetur shumë njerëz në Selanik se çfarë dinë për historinë hebraike të qytetir dhe rezulton se jo shumë.

Edhe Floriani, që punon si korrespondet për DW në Greqi nuk ka mësuar shumë në shkollë për pushtimin e Greqisë nga Gjermania naziste, por di që gjyshi ka qenë ushtar atje. Dhe atë e mundon pyetja nëse i gjyshi ka vrarë po ashtu hebrenj në Selanik.

Fëmijët hebrenj të Selanikut

Para Luftës së Dytë Botërore në Selanik ndiqnin shkollat rreth 7.500 fëmijë hebrenj. Pakkush i mbijetoi Holokaustit. Emrat e tyre nuk janë përmendur kurrë, megjithëse dosjet e tyre mbaheshin në kuti të mbyllura në bodrumet e shkollave.

Tani dy historianë të rinj nga Selaniku i kanë hapur këto kuti dhe nxorën në dritë emrat e 1.450 nxënësve hebrenj. Christos Chatziioannou dhe Aggeliki Gavriiloglou zhvilluan në bashkëpunim me Muzeun Hebre, Institutin për Studime Hebraike në Universitetin Aristotel dhe Arkivat e Komunitetit Hebre projektin “Mapping the Memory”. Programuesi Christos Panourgias ka programuar për këtë projekt një hartë interaktive, përmes së cilës mund të gjurmohet saktësisht se ku kanë jetuar fëmijët hebrenj para se të deportoheshin./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifra alarmante nga Kosova/ 11 viktima e qindra raste të reja

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante nga Kosova/ 11 viktima e qindra raste të reja

Kosova ka regjistruar sërish shifra alarmante te viktimave dhe rasteve të reja me Covid.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 11 persona. Numri i përgjithshëm i viktimave që nga muaji mars ka arritur në 365.Instituti Kombëtar i Shendetësisë Publike (IKSHPK ) ka njoftuar se gjatë 24 orëve ka testuar 521 mostra dhe si rezultat 205 persona kanë dalë të infektuar me koronavirusin e ri, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10.795.
Gjatë 24 orëve, sipas IKSHPK-së janë shëruar 163 pacientë. Deri më tani, nga sëmundja janë shëruar 6.411 persona./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

4 raste të reja në Zelandën e Re/ Qyteti futet në karantinë pas 102 ditësh

Publikuar

-

Nga

4 raste të reja në Zelandën e Re/ Qyteti futet në karantinë pas 102 ditësh

Pas 102 ditëve sukses absolut me asnjë rast të brendshëm infektimi nga Covid-19, Zelanda e Re ka vendosur në karantinë. Kjo për arsye se në qytetin më të madh të shtetit ishullor me 5 milionë banorë, u regjistruan 4 raste.

Karantina do të zgjasë 3 ditë dhe është e vlefshme vetëm në Auckland, aty ku u konfirmuan rastet.

Të infektuarit janë të gjithë pjesëtarë të së njëjtës familje, të cilët nuk kanë udhëtuar jashtë shtetit kohët e fundit. Masat e reja hyjnë në fuqi nga kjo e mërkurë, ndërsa autoritetet kanë nisur të gjurmojnë të gjitha kontaktet që kanë pasur familjarët.Banorët e Auckland-it janë paralajmëruar që të qëndrojnë në shtëpi. Gjatë kësaj periudhe 3-ditore nuk do të lejohen grumbullimet e mëdha, si dhe do të mbyllen pjesa e bizneseve jo esenciale.

LEXO EDHE:  Poroshenko betohet. “Jam kundër luftës”

LEXO EDHE:  Rastet kriminale/ Lufta për sundimin e shtetit të së drejtës

Zelanda e Re është një nga vendet që e ka luftuar më së miri koronavirusin. Atje janë regjistruar 1220 raste dhe vetëm 22 të vdekur që prej Shkurtit. Përpara të martës, Zelanda kishte 102 ditë që nuk regjistronte asnjë rast me koronavirus në nivel lokal. Shumë pak vende e kanë arritur këtë rekord.

22 rastet aktive të Zelandës së re përpara së martës ishin persona të kthyer nga vende të tjera, por që qëndrojnë të karantinuar. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke

Publikuar

-

Nga

Tensionet Turqi-Greqi/ Media e njohur turke e transmeton fjalimin e Erdoganit me titra greke

Së fundmi, situata mes Turqisë dhe Greqisë është tensionuar shumë. Përpos asaj që ka ndodhur mes dy vendeve të Mesdheut, edhe një situatë tjetër aspak normale ka tërhequr vëmendjen.

Agjencia e lajmeve “Anadolu Ajansi” në mes të kësaj përplasjeje ka transmetuar pamjet e presidentit Erdogan me titra greke.“Hajdeni, të gjitha vendet e Mesdheut të bashkohen dhe të gjejnë një formulë të pranueshme për dicka që do të mbrojë të drejtat e të gjithëve”, shkruan media turke, duke bërë titra në gjuhën greke.

LEXO EDHE:  Aleksandri i Madh e Aristoteli / Mësuesi i urtë e dishepulli i bëmave të mëdha

LEXO EDHE:  Alarmuese/Duke braktisur librat, të rinjtë po humbasin kontaktin me ...!

Kjo ngjarje ka habitur opinionin publik dhe nuk dihet se përse media e njohur turke ka vepruar në të tillë mënyrë./CNA.al

LEXO TE PLOTE