Connect with Us

FOTOT-Vende magjike/ 16 mrekulli natyrore që tregojnë se sa unike është Toka

Kuriozitete

FOTOT-Vende magjike/ 16 mrekulli natyrore që tregojnë se sa unike është Toka

Publikuar

-

Për të gjithë njerëzit e apasionuar të udhëtimeve, më poshtë do të gjeni një listë të gjatë me vendet më të veçanta dhe piktoreske të botës që nëse keni mundësinë ti vizitoni nuk duhet t’i lini pa parë.

Pyll i shtrembër, Poloni

Ky pyll unik , plot me pemë të shtrembëra, është vendosur në Gryfino, Poloni. Magjia e pyllit është akoma një mister. Ka rreth 400 pisha në zonë, të cilat u mbollën rreth vitit 1930, dhe askush nuk ka arritur të shpjegojë pse u rritën në këtë mënyrë, por ato me siguri janë bërë një vend shumë i popullarizuar, pothuajse një pikë referimi e turizmit masiv në Poloni, të nxitur pikërisht nga misteri që qëndron pas formave të tyre të çuditshme. Disa njerëz e quajnë atë pyll të shtrembër për arsye të dukshme, megjithëse zyrtarisht quhet Krzyëy Las në Polonisht.

Salar de Uyuni (banesa e kripës Uyuni), Bolivi

Ky vend është liqeni me kripën më të madhe dhe më të lartë të vazhdueshme në botë, duke u bërë një shkretëtirë gjatë sezoneve të thata, dhe është vendosur në shtetin e Potosi në Bolivi. Besohet se përmban deri në 10 miliardë ton kripë. Salar de Uyuni (që spanjisht përkthehet banesë me kripë) është një nga xhevahirët turistikë të Bolivisë, sepse kur ecni atje ndjehet sikur keni arritur në një pikë vërtet të shkretë në Tokë (ose ndoshta edhe në një planet tjetër). Për shkak të vetive të tyre reflektuese, kore të kripës krijojnë pasqyrën e përsosur, duke dhënë iluzionin se po ecni mbi re.

Liqeni i kandilave të detit, Palau

Ky liqen magjik është plot me kafshë detare dhe ndodhet në Ishujt Palau. Të gjithë kandilat e detit që jetojnë atje janë mjaft të vegjël, kështu që tentakulat e tyre nuk janë të rrezikshme për njerëzit (kandil deti normal mund të shkaktojë goditje serioze). Meqenëse kandilat e detit janë kafshë të bukura, përvoja është e paharrueshme: ju mund të notoni me ta dhe madje t’i prekni ato. Protokolli për tu futur është i rreptë. Ju duhet të siguroheni që nuk keni rërë mbi ju çfarëdo dhe nuk mund të përdorni krem ​​dielli ose ndonjë substancë tjetër që mund të përbëjë një kërcënim për ekuilibrin delikatë të ekosistemit të tyre.

Antelope Canyon, Arizona

E vendosur në pjesën jugperëndimore të Shteteve të Bashkuara, ky kanion mbresëlënës është një nga vendet më të vizituara në botë. Kanioni mund të vizitohet vetëm së bashku me një udhëzues zyrtar, sepse shiu mund të shkaktojë përmbytje të papritura brenda disa minutave. Muret shkëmbore të këtij formacioni gjeologjik, të cilat mund të arrijnë lartësinë 120 metra në disa vende, nuk janë vetëm frikë-frymëzuese, por gjithashtu lejojnë vizitorët të hyjnë në një pamje të privilegjuar mbi kanion. Clearlyshtë qartë një nga vendet më të mira për të udhëtuar nëse e doni fotografinë, natyrën dhe vendet magjike.

Parku Kombëtar Banff, Kanada

Ky park është një nga parqet më të vjetra të vendit dhe një nga pikat më të vizituara në Amerikë. Parku Kombëtar Banff është plot me formacione mbresëlënëse shkëmbore, male me akullnaja, fusha akulli dhe pyje halore misterioze të qeta. Nuk është e pazakontë të udhëtosh përreth zonës dhe të gjesh një liqen të fshehur me ujë të freskët.

Cappadocia, Turqi

Cappadocia është një nga rajonet historike të Turqisë dhe karakterizohet nga formacionet gjeologjike të veçantë që janë unike për këtë rajon. Peizazhet në këtë rajon duket se vijnë drejtpërdrejt nga një përrallë. Është përplot lugina misterioze dhe struktura të çuditshme shkëmbi që u krijuan miliona vjet më parë kur zona ishte ende subjekt i shpërthimeve masive të vullkanit. Një nga mënyrat më të mira për të shijuar një udhëtim në Cappadocia është të bëni një udhëtim me balonë me ajër të nxehtë, e cila do t’ju japë një pamje mbresëlënëse nga lart.

Kelimutu, Indonezi

Kelimutu është një vullkan i veçantë. Sepse 3 liqene sekret qëndrojnë brenda kraterit të saj dhe ato ndryshojnë ngjyrën. Për të njëjtën arsye, është një nga vullkanet më të famshëm në Indonezi. Arsyeja pse këto liqene ndryshojnë ngjyrat është se ato përmbajnë minerale që krijojnë këtë fenomen natyror në varësi të kohës së vitit dhe temperaturës. Për shembull, në vitin 2016 ngjyra e liqeneve ndryshoi 6 herë nga janari në nëntor. Sidoqoftë, parashikimi saktësisht se kur dhe si do të ndryshojë ngjyra e liqeneve nuk është diçka e lehtë. Kelimutu është më shumë se 1.600 metra mbi nivelin e detit dhe ndodhet në Ishujt Flores.

Fernando de Noronha, Brazil

Tifozët e shëtitjeve të gjata patjetër do të kënaqen të shkojnë në Fernando de Noronha, i njohur për peizazhet e tij të bukura, cilësinë e ujërave të tij – ku fauna e egër ende bredh lirshëm, dhe plazhet e saj me rërë të bardhë. Ky arkipelag vullkanik është i përbërë nga rreth 21 ishuj, dhe vetëm Fernando de Noronha është i banuar në të vërtetë. Për të mbrojtur natyrën nga efektet e turizmit masiv, numri i vizitorëve në vit është i  kufizuar . Është i njohur si një destinacion i shkëlqyeshëm për zhytje, sepse uji është i qartë dhe jo shumë i ftohtë, duke lejuar vizitorët të shijojnë pamje të bukura nënujore. Është gjithashtu i popullarizuar në mesin e serfistëve që kërkojnë perëndimin e diellit pariziacik. Aktivitete të tjera përfshijnë shikimin e delfinëve dhe shëtitjet e gjata përgjatë brigjeve të tij paqësore.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Masat që po marrin shtetet e botës për ta parandaluar

Parku Kombëtar Tsingy de Bemaraha, Madagaskar

Mirësevini në Parkun Kombëtar Tsingy de Bemaraha, një labirint i shkëmbinjve të pafund që duken si një qytet i braktisur. Ky park , që ndodhet në Afrikë, u bë i famshëm për shkak të një aksidenti gjeologjik që çoi në formimin e këtyre shkëmbinjve spektakolarë që mund të shihni në foton më lart. Isshtë shtëpia e një larmie të madhe të faunës dhe florës, e cila, pjesërisht, justifikon faktin se ky grup i shkurreve shkëmbore u shpall një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO në 1990. shtë një destinacion i shkëlqyeshëm për aventurierët dhe udhëtarët që janë të interesuar për natyrën.

Vrimë e Madhe blu, Belize

Siç sugjeron emri i saj, Vrima e Madhe Blu është një  lavaman detar që ndodhet afër bregdetit të Belize. Acrossshtë 318 m larg dhe i thellë 124 m. It’sshtë i njohur në të gjithë globin si destinacioni i fundit i zhytjeve në skuba, por kjo nuk është e gjitha. Falë mikroklimës së saj, shkencëtarët dhe ekspertët e krijesave detare kanë mësuar shumë për atë që ndodh në ujërat më të thella të planetit tonë. Një turne i drejtuar prej tij mund të zgjasë deri në një ditë të tërë. Emri i saj vjen nga tonalitetet e bukura të bluve të krijuara nga ndryshimi i papritur i thellësisë në ujë.

Vinicunca, Peru

Në këtë vend magjik do të dëshmoni një shpërthim psychedelic të ngjyrave natyrore që shtrihet aq sa syri mund të shohë. E njohur gjithashtu si Mountain Rainboë ose  Montaña de Siete Colores (Mali me 7 ngjyra), Vinicunca është ndër mrekullitë më të njohura natyrore në Peru dhe në botë. Mund të arrish atje me këmbë ose me motor, megjithëse ka disa rrugë që mund të marrësh me makinë për të shkurtuar kohën e udhëtimit. Në 5.200 metra, është një vend jashtëzakonisht i lartë edhe për peruvianët që janë mësuar të qyteteve që ndërtohen në lugina të larta. Periudha më e mirë e vitit për të shkuar në Rainboë Mountain është në gusht, për shkak të klimës së thatë.

Yelloëstone, Shtetet e Bashkuara

Ky park, i vendosur në Shtetet e Bashkuara, është krijuar në 1872 dhe është një nga parqet më të vjetra dhe më të njohura natyrore në botë. Isshtë rreth 9,000 km katrorë të mbushur me liqene të kristaltë të pastër, kanione, fusha me bar dhe ujëvara. Parku u bë i njohur gjerësisht falë geysers , burimet që papritmas mund të nxjerrë ujin dhe avullin me shumë forcë. Këto janë mjaft të rralla, por jo në  Yelloëstone . Disa nga aktivitetet në dispozicion të publikut janë turne të udhëzuar për të mësuar në lidhje me florën dhe faunën vendase, rafting, kampe në pjesë të ndryshme të parkut, dhe aktivitete të tjera të lidhura me udhëtimet.

Cabo San Lucas, Meksikë

E vendosur në shtetin e Baja California Sur, ky qytet ofron një kombinim të plazheve të bukura dhe peizazheve të shkretëtirës. Për shkak se Cabo San Lucas ka një ekosistem të larmishëm detar, aktivitetet e rregulluara të peshkimit festohen atje. Ky rajon meksikan është i njohur për gastronominë e tij i cili specializohet në ushqim deti. Një nga shenjat më të njohura është një formacion shkëmbi i quajtur ” El Arco ” ose në anglisht “harku” i vendosur në fund të plazhit të gjatë ku Deti i Cortez bashkohet me Oqeanin Paqësor.

Trolltunga, Norvegji

Konsiderohet të jetë një nga formacionet më mbresëlënëse shkëmbore në Norvegji, Trolltunga ndodhet në afërsisht 1.100 m mbi nivelin e detit dhe është bërë një xhevahir në kurorën e turizmit në rajon, si dhe në të gjithë vendin. Që turistët të jenë në gjendje të arrijnë në majën e Trolltunga, së pari duhet të ecin për rreth 13.5 km mbi terrene të pjerrëta, shkëmbore. Por këmbëngulja shpërblehet me një pamje të bukur panoramike të Ringedalsvatnet, një liqen plot me ujë bruz në zemrën e akullnajave veriore. Pastaj, në krye, një parvaz shkëmbor i njohur si gjuha e Troll lejon shëtitësit të bëjnë fotografi mbresëlënëse dhe të kapin frikën e tyre përgjithmonë.

Grand Canyon, Arizona

E njohur gjithashtu si Gran Cañón del Colorado kur u zbulua nga pushtuesit spanjoll, ky formacion i mrekullueshëm është afërsisht 446 km i gjatë, 800 metra i thellë dhe është plot me struktura shkëmbore natyrore. Muret e saj mjaft karakteristike të kuqe janë një nga pamjet më të njohura që qarkullojnë nëpër botë. Ju mund të bëni turne të udhëzuar, të bëni rafting, të shkoni me hipur mbi kalë ose madje të bëni një turne me helikopter në Grand Canyon. Në pjesën jugore të parkut, mund të gjeni edhe ujëvara të fshehura, ku mund të kaloni një moment të qetë duke soditur këtë vend befasues.

Shpella Flute Reed, Kinë

Kur bëhet fjalë për tërheqjet turistike interesante dhe pothuajse surrealiste, Shpella e Reed Flute është qartë një vrapues para, dhe mbase edhe numër një në listë. Brenda do të gjeni një botë të tërë me fantazi plot stalaktite, stalagmit dhe formacione të tjera shkëmbi, të gjitha këto janë të ndriçuara nga dritat që ndryshojnë ngjyrën për të nxjerrë në pah karakterin e tyre magjik. Emri i shpellës vjen nga lloji i kallamit që është rritur në zonë. Njerëzit në Kinë e përdorën këtë kallam për të bërë flauta në kohërat antike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

A është kjo vepra më e vjetër e artit në botë?

Publikuar

-

Nga

Studiuesit besojnë se mund të kenë identifikuar veprën më të vjetër të njohur të artit, një sekuencë me pesë duar dhe gjurmë këmbësh që mendohet se datojnë deri në 226.000 vjet më parë.

Sipas studiuesve të udhëhequr nga Universiteti Guangzhou i Kinës, përshtypjet janë të paktën 3-4 herë më të vjetra se pikturat e shpellës së Francës, Indonezisë dhe Spanjës.

Gjetur në vitin 2018 në një pikë shkëmbore në Quesang, në Rrafshnaltën Tibetiane, gjurmët mund të kenë qenë ‘grafite parahistorike’ të lëna nga fëmijët Denisovan, kanë thënë ekipi.

Për të ndihmuar në pyetjen nëse printimet përbënin art, ekipi iu drejtua arkeologut Thomas Urban të Universitetit Kornell të Nju Jorkut, kërkimet e të cilit kanë përfshirë një studim të gjurmës njerëzore në Parkun Kombëtar të Rërës së Bardhë në Nju Meksiko.

Ai shpjegoi se gjurma e parë erdhi nga fakti që shtypeshin në travertine, një formë guri gëlqeror tokësor që depozitohet në afërsi të burimeve të nxehta,  që më pas do të ngurtësohej gradualisht me kalimin e kohës.

LEXO EDHE:  Foto/ 20 vendet më të rrezikshme që femrat nuk duhet të guxojnë t’i vizitojnë vetëm

LEXO EDHE:  Foto/ 20 vendet më të rrezikshme që femrat nuk duhet të guxojnë t’i vizitojnë vetëmDëshmi të mëtejshme për natyrën e qëllimshme të përshtypjeve vijnë nga fakti se shkëmbi i ka ruajtur gjurmët e duarve, ndryshe nga gjurmët e këmbëve, këto janë të rralla në dëshmitë fosile të paraardhësve njerëzorë.

Sipas ekipit, prania e gjurmëve të dorës lidh përshtypjet tibetiane me një traditë të gjatë arti që përfshin stencilimin e duarve të mureve të shpellave.

Datuar midis 169,000-226,000 vjet më parë, paneli i artit “Quesang” është shumë më i vjetër se bashkëmoshatarët e tij më të famshëm.

Arti i gjetur në ishullin indonezian sulaëesi dhe në shpellën. “El Castillo” të Spanjës, për shembull, datojnë rreth 40,000-45,000 vjet më parë, ndërsa pikturat  e shpellës “Chauvet” të Francës janë vetëm 30,000 vjet të vjetra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Zbuloni pesë vendet më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Ka shumë vende në botë të cilat mbartin dicka më të vecantë se të tjerat dhe për këtë arsyëe ja vlen ti vizitojmë.

Le të evidentojmë 5 destinacione, të cilat kanë diçka të çuditshme ose ndryshe nga vendet e tjera.

1.DALLOL, ETIOPIA  

Është një krater vullkanik i vendosur në veri-lindje të Etiopisë. U formua në kohët e lashta pas shpërthimit të magmës në të cilën kishte një depozitë të madhe të kripës dhe është në transformim të vazhdueshëm.

2.GAJZERI FLUTURUES, NEVADA SHBA

Është ndoshta i vetmi gejzer në Tokë i lindur si pasojë e ndërhyrjes njerëzore. Pas ndërtimit të një pusi nëntokësor, presioni dhe nxehtësia e kores së tokës e shtyu ujin që rrjedh nën tokë; në këtë mënyrë uji doli në sipërfaqe tamam si nja gajzer natyral.

3.GUASKA E THORIT, OREGON – USAKjo vend spektakolar natyror ndodhet brenda rezervatit pyjor Kombëtar të Pyjeve të Siuslaë. Ky pus  është i lidhur me një sistem shpellash nënujore që arrin në kontinent. Kur valët e oqeanit janë të larta, pusi shtrihet në ujërat e detit deri në një lartësi prej 6 metrash.

LEXO EDHE:  FOTO/Vendet e përrallave që duhen vizituar

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Stephen Hawkins : Njerëzit duhet të largohen nga Toka brenda 100 viteve!

4.LENCOIS MARANHENSES, PARKU KOMBËTAR –BRAZIL

Në këtë zonë të mbrojtur natyra ka krijuar një skenar të ngjashëm me atë të shkretëtirës, por rëra është e bardhë. Midis dunave, të cilat ndryshojnë pozicionin në varësi të erës, shiu grumbullohet, duke krijuar liqene të vogla dhe pasqyra të ujit me madhësi të ndryshme, me një efekt të këndshëm dhe pothuajse magjik.

5.PLAZHI I KUQ, PANJIN – KINA 

Një vend mahnitës!! Është i vendosur në qarkun Dawa dhe është i famshëm për peizazhin me ngjyrë të kuqe i cili krijohet nga një lloj i veçantë i algës që rritet dhe zhvillohet në tokën alkaline saline.Alga mbulon një zonë të madhe të kënetës dhe mund të admirohet vetëm nga vende të veçanta, për të garantuar ruajtjen e saj. Peizazhi ndryshon sipas sezonit, në pranverë dhe verë është i gjelbër, por në vjeshtë dhe dimër është i ngjyrosur./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbuloni cilat janë makinat më të shtrenjta të “Fast and Furious”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Fast and Furious” pwrveçse një suksesi të jashtëzakonshëm në Hollywood, u bë i famshëm edhe për faktin se përdori disa nga makinat më të mira dhe të shrenjta të kohës.

Zbuloni se cilat janë ato:

1. Mitsubishi Eclipse 1995

Një makinë me motor 2 litra 4 cilindra, 210 kuaj fuqi dhe me disa aspekte të jashtëzakonshme vizuale, Mitsubishi Eclipse ishte i pari që binte shumë në sy. Në filmin “The Fast and the Furious”, këtë makinë e kemi parë për herë të parë kur Brian Connor e përdori për të ndihmuar Dom Toretto të shmangte policët.

2. Mazda RX-7 1993

Mazda RX-7 është një makinë kompakte sportive, ka dy dyer  motor 1.3L , turbo 255 PS me dy rotorë. Makina e përdorur në The Fast and the Furious  përvecse shumë estetik nga pamja përfshin edhe disa modifikime. Modifikimet përfshinin një komplet trupi VeilSide USA Aero dhe mbulesa përgjatë fenërevë. Makina u përdor nga Dom Toretto gjatë një gare rruge.3. Nissan Silvia S15 Spec-S 2001

Nissan Silvia S15 2001, i referuar edhe si Mona Lisa ishte një prej makinave më të përdoruara ne Fast and Furious. Makinë sportive “coupe” me 2 dyer erdhi me një motor turbocharged RB26 Sky-line GT-R, me linjë të thurur prej çeliku të Earl’s Performance dhe pajisje të anodizuara. Makina gjithashtu ka modifikime të trupit duke përfshirë një pajisje trupore C-West, krahun e pasmë GT dhe pasqyrat Ganador. E drejtuar nga Han Seoul-Oh për garat standarde të driftit, makina ishte padyshim një mrekulli.

LEXO EDHE:  FOTO/Vendet e përrallave që duhen vizituar

LEXO EDHE:  Bashkë në këtë botë, bashkë dhe në botën tjetër/ Nxirren trupat e pajetë të Almir dhe Stela Carës

4. Mazda RX-7 1997

Mazda RX-7-FD 1997 është një makinë tjetër e drejtuar nga Han Seoul-Oh e franshizës. Një model i ndërprerë në ditët e sotme, makina kishte një çantë trupi Veilside Fortune dhe një motor të ndërtuar “Veilside” me sistem të menaxhimit të motorit Apexera Power FC, një çantë turbo HKS T042, intercooler të montuar në V dhe priza ndezëse NKG.

5. Toyota Supra MK IV 1994

Një makinë shumë e përdorur, nga Brian O’Connor në filmin Fast and the Furious, kjo makine mahnitëse u perfol gjateë pëe bukurinë, fuqinë dhe elegancën e saj. Duke pasur një motor 2JZ-GTE I6, makina gjithashtu kishte modifikime të veçanta duke përfshirë Turbonetics T-66 turbo me kushineta, një derë delta II, një kokë me porosi të çelikut inox/veshur me HTC, shkarkues ekstrem të GReddy dhe një volant me kile 11 kilogramësh. Kjo makinë është përdorur nga shumë prej kastit, O’Connor, Mia dhe Dom Toretto gjatë këtij filmi.

Këto makina janë shumë estetike për syrin prandaj edhe produksioni i filmit ka zgjedhur t’i përdorë, pavarësisht kostos maramendëse. / CNA.al

LEXO TE PLOTE