Connect with Us

Videoja e influencuesit “ndëshkoi” platformën Tik Tok/ Google fshin miliona vlerësime negative

Teknologji

Videoja e influencuesit “ndëshkoi” platformën Tik Tok/ Google fshin miliona vlerësime negative

Publikuar

-

Google ka fshirë miliona vlerësime negative të TikTok nga dyqani i saj Play pasi vlerësimi i aplikacionit ra nga 4.5 në 1.2 yje brenda natës.

Një video e ndarë në Tik Tok nga një përdorues indian ku shfaqte një sulm me acid ndaj një gruaje bëri që paltforma të pësonte rënie në vlerësimet me yje.

Faizal Siddiquin kërkoi falje për këtë video dhe Tik Tok fshiu të gjitha kopjet e këtij klipi.

Por Google ndërhyri pasi përcaktoi se kritikët kishin krijuar llogari false për të forcuar protestat e tyre. Pavarësisht kësaj, masa ka pasur efekt të kufizuar dhe vlerësimi i TikTok mbetet nën dy yje në tregun zyrtar Android. Videoja në fjalë ishte shfaqur për të treguar zotin Siddiqui duke kërcënuar një grua që kishte vendosur të linte atë.

Në klip, ai hodhi lëng në fytyrën e gruas. Ishte ujë, por skena tjetër tregoi fytyrën e gruas të mbuluar me make-up që i ngjante plagëve dhe mavijosjeve që mund të shkaktojë acidi.

LEXO EDHE:  Fjala më e kërkuar në google për 2019/ Del lista

“Sa i përket politikës, ne nuk lejojmë përmbajtje që rrezikon sigurinë e të tjerëve, promovon dëm fizik ose lavdëron dhunën ndaj grave,” tha një zëdhënës për TikTok.

“Sjellja në fjalë shkel udhëzimet tona dhe ne kemi hequr përmbajtje, pezullimin e llogarisë dhe po punojmë me agjencitë e zbatimit të ligjit, sipas rastit”.

Siddiqui më vonë tha se: “Si një influencues i mediave sociale, unë e kuptoj përgjegjësinë time dhe i kërkoj falje kujtdo që është fyer nga videoja.”

Pasi Tik Tok u përqafua për reagimin e duhur, Google hoqi më shumë se 5 milion nga rishikimet e fundit të tij me një yje, por la shumë të tjerë aktiv. Një zëdhënës i Google tha që kishte ndërmarrë “veprimin korrigjues”. “Kur mësojmë për incidente të abuzimit me spam, ne shqyrtojmë dhe ndërmarrim veprime korrigjuese për të hequr vlerësimet dhe komentet e papërshtatshme,” shtoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Video/ Vajza shqiptare përlot ciftin Erdogan

LEXO EDHE:  VIDEO EKSKLUZIVE/ Votuesit akuza për blerje votash në Kolonjë

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  Video/ Vajza shqiptare përlot ciftin Erdogan

LEXO EDHE:  Google ndjek Facebook/ Bllokon 80 kanale në youtube

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  VIDEO EKSKLUZIVE/ Votuesit akuza për blerje votash në Kolonjë

LEXO EDHE:  Video/ Vajza shqiptare përlot ciftin Erdogan

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: