Connect with Us

Fotot që flasin vetë/ Mesazhi i fortë i statujave më të famshme në botë

Kuriozitete

Fotot që flasin vetë/ Mesazhi i fortë i statujave më të famshme në botë

Publikuar

-

Nëse ju e konsideroni maskën si një aksesorë fashionist apo një mjet pengues për të marrë frymë, nuk ka dyshim që përodrimi i saj mbron njerëzit nga përhapja e Covid-19.

Gjithashtu mund t’iu vijë ndërmend një shprehje e Bordi të Shëndetit në Nju Jork gjatë gripit spanjoll në vitin 1918 “Më mirë të dukesh qesharak, sesa të vdesësh.”

Meqenëse disa njerëz ende nuk e kanë marrë mesazhin, shumë statuja të njohura në të gjithë botën, janë pajisur me maksa nga njerëzit për të përcjellë një mesazh shumë të qartë tek njerëzit që duhet të ndihmojnë njëri-tjetrin të përmbushin të gjitha rregullat e mbrojtjes nga virusi.

Për shembull, për të inkurajuar njerëzit të vendosinin maskat, një statujë gjigande e Budës afër Bangkok, Tajlandë dha një mesazh të mirë.

LEXO EDHE:  Edmond Budinës nuk i del inati me Ramën/ “Përdori gjuhë hipokrite, nuk e bëj tamponin e dytë”

Një tjetër ishte dhe “Monumento das Bandeiras” i cili u krijua nga skulptori Victor Brecheret për të përkujtuar kolonizimin e Brazilit në shekullin e 17-të dhe qëndron në hyrje të parkut Ibirapuera në São Paulo.

Më shumë se 50 metra i gjatë, figurat në statujë nuk mund të praktikojnë distancën sociale, kështu që qytetarët dhanë një mesazh shumë domethënës duke inkurajuar të gjithë të mbanin maskë.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot të statujave më të famshme në botë me maskën në fytyrë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotot-Investigimi gjatë pandemisë/ Sa të pastër janë hotelet? Gazetarët shokohen nga ajo që gjejnë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit na ka mësuar se pastërtia dhe higjena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin.

Vendet si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasyshse jeta e njerëzve varen nga kjo.
Një emision televiziv në SHBA bëri një investigim në hotel për të parë nëse ndërrohen çarçafët apo jo.

LEXO EDHE:  Braçe publikon videon/ Apel qytetarëve që në mëngjes: Nuk e dini ç’ju pret jashtë

LEXO EDHE:  Braçe publikon videon/ Apel qytetarëve që në mëngjes: Nuk e dini ç'ju pret jashtë

Ata stampuan logot e tyre që mundtë shiheshin vetëm në dritën ultra violet. Por sipas investigimit pastërtia në disa hotele mungonte dhe kur u kthyen çarçafët nuk ishin zëvendësuar apo larë. Për më tepër ju ftojmë të ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Publikuar

-

Nga

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Një aeroplan që në shikim të parë mund të mos duket vendi ideal për pushime, por me disa ndryshime, mund të bëhet një suitë e mrekullueshme për muaj mjalti.

Sipas mediave të huaja,një aeroplan i viteve 50-ta, nga Electric Canberra, u shndërrua në një shtëpizë komode për dy persona, me pamje të mrekullueshme në fshatin Somerset.

Vila quhet “The Sky Cabin”, dhe është vendi i përsosur për një ëeekend romantik.
Pronari i kabinës, Dan Harring, e bleu pjesën e përparme të aeroplanit në Bristol në vitin 2018.

LEXO EDHE:  Braçe publikon videon/ Apel qytetarëve që në mëngjes: Nuk e dini ç’ju pret jashtë

LEXO EDHE:  Basha mbyll protestën/ Zëri ynë u dëgjua!

Në hyrje të vilës, është një zonë e shtruar me një tavolinë dhe karrige, të cilat janë të pozicionuara në mënyrë të përsosur për të parë perëndimin e diellit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Nga

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  Nuk respektonin masat mbrojtëse/ ISHSH gjobit 17 biznese

LEXO EDHE:  Edmond Budinës nuk i del inati me Ramën/ “Përdori gjuhë hipokrite, nuk e bëj tamponin e dytë”

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: