Connect with Us

“Ça kujtoni ju mor legena? Do tallni b**** me djersën time?” / Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

Denoncim

“Ça kujtoni ju mor legena? Do tallni b**** me djersën time?” / Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

Publikuar

-

Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të përvetësojë një tokë shtet, ditën për diell e në sy të zyrtarëve të institucioneve.

Toka ndodhet para hotelit të Cikulit dhe duhet bërë rrugë, pasi rruga për në shtëpinë e tij mungon dhe ai këtë të drejtë e ka fituar në gjykatë.

Ardit Cikuli: Unë nuk po përpiqem që të mbroj thjeshtë rrugën time, unë po përpiqem të mbroj një sipërfaqe publike që i përket komunitetit. Edhe unë jam pjesë e një komuniteti, i cili ka paraqitur me peticion pranë Bashkisë Sarandë kërkesën për krijimin e një lulishteje, jo që ta zaptoj unë, por krijimin e një lulishteje që nuk ekziston në lagjen tonë. Dhe kemi paraqitur edhe disponibilitetin tonë që nëse bashkia nuk ka fonde, ta bëjmë me fondet tona. Përgjigjja e bashkisë ishte zero, zero.

Deputeti Roshi ka tentuar 5 herë të zaptojë këtë tokë e të ndërtojë aty.

Përmes kamerës së fshehtë, “Stop” sjell debatin e deputetit me specialistët e IMT-së dhe anëtari i parlamentit shprehet, se nuk do t’ia dijë e toka në fjalë do të bëhet e tija.

Për gjithë këtë situatë flagrante, policia e Sarandës, edhe pse konstaton paligjshmërinë e një ndërtimi pa leje, nuk mban proces-verbal konstatimi.

Avokati-Ju po bëni punimet këtu.

Deputeti Artur Roshi- Një minutë more, një sekondë tashi! Unë të dëgjoj.

IMT- Je pa leje.

Deputeti Artur Roshi- Lëre pa leje ti, se…

IMT- Pa leje je zotëri.

Deputeti Artur Roshi- Po mirë mo ti, thuaj ti pa leje. Më lër tani të mbaroj këtë muhabet!

IMT- O zoti Roshi!…

Avokati- Fol, se të dëgjoj, fol!

Deputeti Artur Roshi- Tashi ti thua, se kjo është tokë-shteti?

Avokati- Po!

Deputeti Artur Roshi- Jam dakord! Është përgjegjëse Ministria e Financave. Ti je avokat i Ministrisë së Financave, apo je avokat i këtij zotërisë? Po je i këtij zotërisë, brenda pronës së tij, vazhdo avokatinë siç je!

Avokati- Pse kjo është prona jote?

Deputeti Artur Roshi- Jam unë zot i…. zot i kësaj.

IMT- O zotëri! Do më falësh të lutem? S’kemi ardhur këtu të dëgjojmë të dyja palët. Përfundimisht zotëria do të pezullohet.

Deputeti Artur Roshi- Jo jo, jo jo.

IMT- Në krye je në fakt, atje apo këtu. Ta marrim dhe për të mirëqenë edhe atë. Ta marrim dhe atë, ta marrim të mirëqenë.

Deputeti Artur Roshi- Je në ambiente të ndryshme.

IMT- Jo mo, jo.

Deputeti Artur Roshi- Jo mo jo, ti.

IMT- Është tokë-shteti.

Deputeti Artur Roshi- Jo mo jo ti, jo mo jo ti.

IMT- Është tokë shteti.

Deputeti Artur Roshi- Po edhe pastaj?

IMT- Është bashkia Sarandë.

Deputeti Artur Roshi- Jam unë pronari.

LEXO EDHE:  Zbulohet urdhëri skandaloz/ Si drejtoresha e shkollës gjobit prindërit e nxënësve

IMT- S’je as ti, as unë, as ai.

Deputeti Artur Roshi-J am unë ore, jam unë.

IMT- Asnjë nga ne.

Deputeti Artur Roshi- Ti s’je, por jam unë, po.  Ti jo, as ai jo, unë po.

IMT- Ti je për atë, që ke në çertifikatë.

IMT-ja në bazë të ankesave që iu bënë nga zoti Cikuli e prishi këtë rrethim, por deputeti ka tentuar përsëri të përvetësojë këtë tokë. Ashtu siç shihet edhe nga pamjet, kemi baza materiale, inerte, kangjella rrethimi…

Avokati- Hapu andej, Ardit!

Ardit Cikuli- Filmojeni, filmojeni! Deputeti i Parlamentit Shqiptar…

Deputeti Artur Roshi- Ikni mor legena, ik more! Në komunizëm jemi…,thua dhe deputeti.

Deputeti Artur Roshi- Kam qenë i 99-ës. Ça kujtoni ju mor legena? Do tallni b**** me djersën time? Jeni të njëri-tjetrit. Jeni të njëri-tjetrit këtu edhe lozni ping-pong.

Nga ana tjetër, bashkia e Sarandës përmes Këshillit Bashkiak po mundohet të favorizojnë deputetin, duke i dhënë një leje sikur do ndërtojë rrugën dhe me pas ta përvetësojë tokën-shtet.

Ardit Cikuli për “Stop”: Kam kërkuar që të diskutohet edhe në Këshillin Bashkiak. Ndjej që po e sabotojnë, në mënyrë jozyrtare mësoj se po përpiqen thjeshtë ta sabotojnë sepse duan të suportojnë deputetin. Unë nuk e kuptoj, ky është paralogjizmi i Shqipërisë tonë. Nuk mendoj se kjo Shqipëri u përket vetëm atyre. Dhe unë do të luftoj me mish dhe me shpirt që ajo tokë t’i kthehet komunitetit dhe jo deputetit.

Dëgjoni se çfarë versioni nxjerr Bashkia e Sarandës në lidhje me problematikën e Ballit Kombëtar.

Ardit Cikuli – Unë do i them. Respekto punimin e saktë! Mbro shoqërinë! Mos tentoni, që t’i dilni tok’ deputetit, sepse unë po të dua, mbledh të gjithë grupet e qytetit. Në rregull? Kjo është diferenca midis meje dhe të gjithë juve. Kjo është diferenca dhe është diferencë madhore në fakt.

Kryetari i Këshillit Bashkiak Sarandë- Më dëgjo një sekondë!

Ardit Cikuli – Është diferencë madhore.

Kryetari i Këshillit Bashkiak Sarandë- Ne për punë rrimë, asnjëherë për çështje private. Ti ke çështje private me atë, ik e zgjidhi me gjykata me prokuroria! Nuk më intereson dhe vëllai im të ishte. Për sa i përket pjesës, që ti ke bërë një kërkesë, ajo do të trajtohet fill e për pe në mbledhje dhe unë jam një nga këshilltarët. Unë vërtetë jam kryetari I këshillit, por unë drejtoj vetëm mbledhje dhe nuk kam të drejtë vendimmarrjeje.

Ardit Cikuli- M’u dorëhiq, mos ta plotësosh peticionin! Nuk është intrigë, kjo është realitet dhe në qoftë se ti e pohon këtë gjë,  unë proçedoj vlerën e këshillit. Në qoftë se ti nuk e bën rend dite atë, do të thotë, që ti je i kompromentuar. Ik! /tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi/ Ambasada shqiptare në Francë braktis qytetarët, prej dy muajsh nuk jep asnjë shërbim

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, ka bërë publik denoncimin e një qytetari shqiptar në Francë.

Ai denoncon mosfunksionimin e ambasadës shqiptare në Paris prej dy muajsh, duke i lënë emigrantët në mëshirë të fatit pa dokumenta.

“Shqiptaret, qytetaret me te braktisur te dheut!

Ata jane kthyer sot nga narkoshteti ne qytetare te nje vendi pa shtet!

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital! sb

Pershendetje Z Sali Berisha . Une qe po ju Shkruaj Jetoj prej afro 6 vitesh ne France me Dekumenta , Dhe Kam Nje Hall Të Madh Ambasada Shqiptare ne Paris Ka Të Pakten 2 Muaj qe nuk Funksionon ,As Konsullata ne Lyon nuk Punon. dhe si Une ka me Mijra Shqiptare qe kan Të njejtin Problem si Unë .nuk kan ku Të marin nje Pergjigje.. Shqiptarët në France jan len ne Meshire Të Fatit si jetimë nga Shteti Shqiptar, Ky esht nje Skandal per Ambasaden Shqiptare qe Paguhet me Taksat tona Dhe nuk jep asnje Sherbim dhe asnje informacion. Ju Lutem Publikojeni se ndoshta do Na ndihmoni ti Vini ne Levizje. Sepse ka Shume Njerez Qe Duan Të Martohen Por Ju Duhet Çertifikate Nga Ambasada Shqiptare per Të Bere Të Vlefshme Martesën. Dhe Shume Nevoja Të Tjeta. Me Shume Rrespekt per Ju i Nderuar Dhe Shume i Rrespektuar. Anonim ju Lutem.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Stop” zbulon skandalin/ Pesticide të ndaluara e të rrezikshme për mishin, sallamin e frutat

Publikuar

-

Nga

Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” sjell me zë dhe figurë se si përdoren pesticidet e ndaluara e të dëmshme për shëndetin në spërkatjen e fruta-perimeve, që konsumojmë çdo ditë.

Në fshatin Xarrë të Bashkisë Konispol kemi shkuar në disa dyqane, që tregtojnë pesticide dhe tregtarët pohojnë, se shesin edhe produkte të ndaluara, që kanë dalë nga qarkullimi.

Një ndër këto pesticide, që është ndaluar për qarkullim, është Ultracid, por tregtarët thonë se mund ta shesin me emër tjetër.

Xarrë – Bashkia Konispol Dyqani 1

Qytetari – Si je?

Shitësi – Kalosta, mirë! Si jeni juve?

Qytetari – Po ça ke noi gjë për mandarinat, për të spërkatur?

Shitësi – Për mandarinat?

Qytetari – Po!

Shitësi – Po ka nga të tëra.

Qytetari – Për shembull?

Shitësi – Po ktu ka, janë kto.

Qytetari – Insekticid është?

Shitësi – Hë?

Qytetari – Insekticid është?

Shitësi – Po!

Qytetari – Është i fuqishëm?

Shitësi – Shumë i fuqishëm!

Shitësi – Kemi Admiralin. Për Gusht.

Qytetari – Për çfarë është ajo?

Shitësi – Po për breshkën. Ajo është për temperatura të larta.

Qytetari – Edhe ky grek është?

Shitësi – Të tëra greke janë.

Qytetari – Të tëra greke.

Shitësi – Më kupton? Ka këtu nga të tëra llojet. Përse të duhet? Ke dhe këto.

Qytetari – Kto greket janë më të sigurta nga kto shqiptaret domethënë? S’bëhet fjalë he..?

Shitësi – Më vjen keq tani. Ja ku i kemi dhe shqiptaret.

Qytetari – Ti vete i merr vetë në Greqi kto?

Shitësi – Vetë vijnë, vetë. Ka vajtur djali në fabrikat, ku prodhohen.

Qytetari – Dhe t’i sjellin vetë?

Shitësi – Andej nga Larisa dhe Selaniku. S’kemi marrëdhënie ne as me Gumenicën.

Qytetari – Ah, t’i sjellin vetë ata ktu?

Shitësi – Do vijnë, ja për shembull nesër do vijë një baletë me mall. Do e sjellin në doganë, e do vejë djali ta marri.

Shitësi – Këtu i ke ilaçet të garantuara të tëra.

Qytetari – Po normale, përsa i shet ti.

Shitësi – Shiko, për manderinën përshembull…

Qytetari – Po, për manderinën.

Shitësi – Për morrin e kuq do përdorësh Borneon. Ky vret vemjet, të pahapura më kupton dhe bashkë me Abamentinën. Se Abamentina vret të gjallat, po nuk të vret vemjet. Më kupton?

Qytetari – Paska yçkla domethënë. Paska yçkla kjo punë domethënë.

Shitësi – Ç’të bësh, të bësh atë, e ke prapë sherrin brenda më kupton? Se e bëre sot, vrave të gjallat. Bën një javë a 5 ditë a 15 ditë, do hapet ajo, do dalë nga guaska, del breznia tjetër. Më kupton? Dhe ky i shuan të dyja brezat.

Qytetari – Sa lekë është kjo?

Shitësi – Kjo është 13 Evro shishja.

Qytetari – Kjo Ultracid është hë? S’e shkruan gjëkundi.

Shitësi – Ka ndërruar emrin.

Qytetari – Hë?

Shitësi – Ka ndryshuar emrin, se janë shumë ilaçe, që do dalin jashtë qarkullimit. Ky është Ultracid me emër tjetër.

Xarrë – Bashkia Konispol Dyqani 2

Qytetari – Si je? Po për mandarinën ça ke këtu?

Shitësja – Për ça e do?

Qytetari – Për insekticid kshu.., për ta…

Shitësja – Insekticid për mandarinën, po mund të përdorësh këtë …. ke këtë Vapcomorrin.

Qytetari – Jo, s’e dua atë. E dua kshu, për të spërkatur gjethet.

Shitësja – Po ktë?

Qytetari – Ç’është kjo? Si e ka emrin?

Shitësja – Është në greqisht ajo, në familjen e konfidorit.

Qytetari – Hë, sa lekë bën kjo?

Shitësja – Ai kushton 13 mijë lekë për 150 litra ujë.

Shitësja – Ajo është 1 cc në litër.

Qytetari – Që do të thotë?

Shitësja – 20 cc në 20 litra ujë.

Shitësja – Ai është Ultracid 45 mijë lekë.

Qytetari – Si ta përdor unë ktë tani?

Shitësja – 1 cc në litër, 20 cc në 20 litra ujë.

Qytetari – Hë?

Qytetari 1 – Edhe ky është i mirë, po është shumë bidon. Do një të vogël.

Qytetari – Sa lekë bën ky? Ultracid?

Shitësja – Ai bën 45 mijë lekë.

Qytetari – Ultracid është ky?

Qytetari 1 – Po është i mirë ky. Ky i këput të gjitha, ca ka insekte pema.

Qytetari – Është i fortë domethënë?

Qytetari 1 – Është i mirë fare.

Shitësja – Unë s’e kam përdorur.

Qytetari 1 – E kam përdour unë.

Qytetari 1 – Qenka edhe për ullinj ky.

Qytetari – Si ta përdor unë këtë tani?

LEXO EDHE:  Skandali/ I dënuari për vjedhje emërohet shef komisariati

LEXO EDHE:  Ish-stafi i Fiksit nga Agoni në Klan/ Lind ‘Stop’

Shitësja – Ajo është 1 cc në litër.

Qytetari – Urdhëro ikët aty!

Madje ata thonë se këto produkte të ndaluara i shesin nën dorë dhe vetëm për persona, tek të cilët kanë besim.

Dërmish – Bashkia Finiq Dyqani 3

Qytetari 1 – No një ça ke për kafsha të egra, se na grivën rrënjët, ça ke?

Shitësi – Për se?

Qytetari 1 – Për të helmuar nonji.

Shitësi – Ça do helmosh mo?

Qytetari 1 – Baldosa mo.

Shitësi – Ku di unë, ça helmi të jap për ato.

Qytetari 1– Ke no një nga ai Methocid ,nga ai faqelaqi i kuq?

Shitësi – S’ka, ja ta pyes Vasilin (Pronarin) mo!

Qytetari 1 – Ku është Bili mo?

Shitësi – Në Sarandë. Ja të flas unë me atë, mo na jep noi mendim tjetër.

Qytetari 1 – Ja foli e thuam!

Shitësi – (Flet në telefon) O Bili! Ja më thuaj nanjë ilaç, për të helmuar kto kafshë mo? Dosbalcë, kto gjëra kshu.

Shitësi – Ja do të jap unë!

Qytetari – Si përdoret kjo?

Qytetari 1 – Këtë e hedh me nonjë, ca ha ajo kafsha.

Shitësi – Vetëm çikë kujdes, se janë…

Qytetari – Kanë rrezik, po kam nja dy qen aty.

Shitësi – Se nga ky kush na pyet, ne themi s’kemi, ua japim vetëm.., i dëgjoj zërin këtij.

Qytetari – Po mo po, njerëz të besuar.

Shitësi – Është shumë i ashtu ky.

Qytetari 1 – Do kesh probleme me këtë, nuk e di unë.

Qytetari 1 – Prodhim i duhur për luftimin e sa ka ky këtu.

Shitësi – Kjo përdoret për çdo gjë mo.

Si të mos mjaftonte kjo, ata shesin edhe pesticide të ndaluara, që përdoren për mishin e sallamin.

Metoq – Bashkia Sarandë Dyqani 4

Qytetari – Si kaluat?

Shitësja – Mirë! Si kaluat?

Qytetari 1 – Një methocid doja unë!

Shitësja – Kë mo? Do ilaçe rrushi?

Qytetari 1 – Jo, për ujqrit, që helmon ujqrit.

Shitësja – Hëëë, ja po.

Qytetari 1 – Një, a dy dua unë!

Shitësja – Sa do? Me dy mijë lekë janë.

Qytetari – Dy mo!

Qytetari 1 – Dy copë mo!

Qytetari 1 – Po Ultracid?

Shitësja – Jo, s’kam Ultracid.

Qytetari 1 – S’ke?

Qytetari 1 – Nuk i mban, apo?

Shitësja – Nuk mban ai nga ato ilaçet.

Qytetari 1 – Është për të spërkatur ai.

Qytetari – Insekticid.

Shitësja – Ka ikur nga qarkullimi ai. Për se e do ti atë?

Qytetari 1 – Për të spërkatur mandarinat.

Shitësja – Mandarinat spërkati me tjetër!

Qytetari 1 – Po doja atë një dorë unë!

Shitësja – Nuk kam nga ai.

Qytetari 1 – E kam bërë vit për vit me atë.

Qytetari – Sa lekë janë ato?

Shitësja – Mos të gënjej, nuk ka Ultracid, se ka ikur nga qarkullimi. Futi në çantë kto ti!

Qytetari – Ja një sekondë! Si përdoret kjo tani tek..?

Shitësja – Në mish do e hedhësh ti?

Qytetari – Eh, në mish.

Shitësja – Ose në sallam.

Qytetari 1 – Edhe ky, nuk është i ndaluar ky, apo jo?

Shitësja – Epo tani edhe ai i ndaluar është.

Qytetari 1 – Emo edhe ky ashtu është?

Shitësja – Epo…

Qytetari – Po varja, mo.

Qytetari 1 – Po të kishim edhe Ultracidin mo, që të mbaronim punë mo.

Qytetari – Ma jep një qeskë, që ta vë në qeskë, mos ta vë kshu! Rrofsh!

Shitësja – Përse e do Ultracidin? T’i hedhësh? T’i helmosh?

Qytetari 1 – Jo moj, të bëj një spërkatje!

Shitësja – E di mo, që është për spërkatje.

Qytetari – Të gjetheve kto. Ikëm! Shumë faleminderit! Mirupafshim!

Ndërkohë që si përfundim, drejtuesi i emisionit “Stop”, Saimir Kodra, tha se dëshiron të përjashtojë “për të mos u ndjerë në faj këtu asnjë fermer që sot spërkat brenda të gjitha standardeve, që ka dashuri për prodhimin e tij dhe për konsumatorin që jemi ne.

Saimir Kodra: Një duartrokitje edhe për Ministrinë e Bujqësisë që ua ka bërë të qartë edhe një duartrokitje me alarm brenda për të gjitha pikat doganore dhe për të gjitha instancat që duhet të bëjnë kontroll nëpër këto farmacitë bujqësore, nëse nuk keni kontingjent, i thoni xhaxhi Edi Ramës, të ngarkojë “Stop”-in, apo emisione të tjera, e bëjmë falas nuk ka problem…

Gentian Zenelaj: Të rreshket një paletë, por çdo javë nuk të rreshket paleta.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Humb në mënyrë misterioze 19-vjeçari/ Asnjë ndihmë nga qeveria

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, sipas të cilit një 19-vjeçar ka humbur në Malin e Korabit dhe nga qeveria nuk është dhënë ende asnjë ndihmë për gjetjen e tij.

“Në malin e Korabit ka humbur një djalë 19 vjeç dhe qeveria nuk po e çan kokën për të dërguar një helikopter për ta gjetur dhe për ti ardhur në ndihmë. Ju lutemi bejeni publike qe ti vine ne ndihme keti djali, nese eshte gjalle akoma”-thuhet në mesazhin e qytetarit.

LEXO TE PLOTE