Connect with Us

FOTOT-E jashtëzakonshme!/ Bima e tejdukshme me gjethe si “kristal”

Kuriozitete

FOTOT-E jashtëzakonshme!/ Bima e tejdukshme me gjethe si “kristal”

Publikuar

-

Ju mund ta ktheni një apartament të zakonshëm në një parajsë tropikale ose një kopsht bohem duke shtuar thjesht bimë shtëpie. Një shembull i bimës që mund të bëjë një magji të tillë është bima e tejdukshme.

Gjethet e saj kanë pamje të tejdukshme që ngjasojnë me kristalet teksa i shikon për herë të parë.

LEXO EDHE:  FOTOT-Modelja i lë pak vend imagjinatës/ Ndez Instagramin me pozat me bikini

Teksa i shikon mendon se këto foto janë të realizuara me photoshop por jo janë të vërteta. Disa prej këtyre bimëve kanë gjethe të tejdukshme për të lejuar që rrezet e diellit të depërtojnë thellë brenda indeve të tyre.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Mungesë totale e oksigjenit/ Habisin studiuesit: 4 miliard vjet më parë Toka është bombarduar nga shkëmbinj masivë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Një studim i ri ka zbuluar se midis 2.5 dhe 4 miliardë vjet më parë toka është goditur nga shumë asteroidë dhe kometa të cilat ndaluan formimin e atmosferës së saj dhe nivele më të ulëta të oksigjenit madje mendohet se në atë përiudhë ka psur mungesë totale oksigjeni.

Studiuest e udhëhequr nga Universitetin e Harvardit dhe Institutin e Kërkimeve Jugperëndimore,ka paraqitur modelin sipas së cilit se Toka goditet nga një ndikim masiv afërsisht çdo 15 milionë vjet, ose rreth 10 herë më shpesh sesa mendohej më parë.

Kjo periudhë kohore, e njohur si Archaen Eon, ka parë asteroidë dhe kometa të bombardojnë Tokën, duke përfshirë disa që ishin më shumë se gjashtë milje të gjera, shtuan studiuesit.

Me këto shkëmbinj masivë hapësinorë që zbarkojnë në Tokë shumë më shpesh sesa mendohej më parë, nivelet e oksigjenit ishin më të ulëta se sa mund të ishin dhe më të ulëta se nivelet pas Ngjarjes së Madhe të Oksidimit (GOE)

LEXO EDHE:  Fotot e tyre do t’iu lënë pa gjumë/ Njihuni me dy binjaket më s*ksi të rrjetit

LEXO EDHE:  Duken si photoshop por janë reale/ 14 fotot që tregojnë mrekullitë e natyrësMiliarda vjet më parë, Toka u godit nga më shumë asteroidë dhe kometa sesa mendohej më parë, duke shkaktuar përçarje në atmosferën e saj dhe nivele më të ulëta të oksigjenit.

Toka ka të ngjarë të goditet nga një ndikim masiv afërsisht çdo 15 milionë vjet, 10 herë më shpesh sesa mendohej më pare.

Oksigjeni i lirë në atmosferë është kritik për çdo qenie të gjallë që përdor frymëmarrjen për të prodhuar energji”, tha në një deklaratë Nadja Drabon, bashkëautore e studimit dhe një asistent profesor i Harvardit i Tokës dhe shkencave planetare.

Pa akumulimin e oksigjenit në atmosferë, ne ndoshta nuk do të ekzistonim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Mahnitëse/ Si rrallëherë astronomet kapin pamjen e yllit që shuhet dhe shkon në supernova

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitete

Astronomët me anën e Teleskopit Hapësinor “Hubbl” dhe disa instrumente të tjerë që shikojnë hapësirën janë shprehur se kanë parë për herë të parë një yll që  60 milionë vite dritë larg që është shuar dhe shkon në supernova në ‘kohë reale’.

Sipas studiuesve, kjo mund të sigurojë një ‘sistem paralajmërimi’ për yjet e tjerë.

Supernova, e njohur si “SN 2020fqv”, është në ndër galaktikat më ndërvepruese në yjësinë e Virgjëreshës.

Shkencëtarët mundën  të merrnin detaje ‘të paprecedentë’ të ngjarjes, duke bërë fotografi si para ashtu edhe pas shpërthimit.

Fillimisht u zbulua në prill 2020 nga objekti kalimtar Zëicky në Observatorin Palomar në San Diego, Kaliforni.

Ne flisnim për  supernovën sikur të ishim hetues të nje skene krimi dhe përpiqeshim të kuptonim se çfarë ndodhi me atë yll,” është shprehur Ryan Foley, një asistent profesor i astronomisë dhe astrofizikës në UC Santa Cruz.

LEXO EDHE:  Modelja me gjoksin me gjigant në Instagram/ Fotot më “hot” të mikes së ngushtë së Demi Rose

LEXO EDHE:  Modelja me trupin me perfekt/ Njihuni me bukuroshen italiane, që do t’iu lërë pa mendYlli u shua miliona vjet më parë, por drita është e dukshme vetëm tani, duke pasur parasysh sa thellë është në hapësirë, shkruan CNA.al.

Sateliti Transitues i Anketimit të Ekzoplaneteve të NASA-s (TESS), i cili përdoret për të studiuar dhe zbuluar ekzoplanetet, po vëzhgonte gjithashtu supernovën, duke lejuar astronomët të merrnin një pamje të shumëanshme të shpërthimit.

Rrallëherë arrijmë të ekzaminojmë këtë material yjor shumë afër, pasi ai është i dukshëm vetëm për një kohë shumë të shkurtër dhe zakonisht nuk fillojmë të vëzhgojmë një supernova deri të paktën disa ditë pas shpërthimit”, ka treguar gjatë një deklarate autori i parë i studimit, Samaporn. Tinyanont

“Për këtë supernova, ne ishim në gjendje të bënim vëzhgime ultra të shpejta me Hubble, duke dhënë një mbulim të paprecedentë të rajonit pikërisht pranë yllit që shpërtheu.” vazhdoi ai më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen” studiuesit/ Gjejnë gurin e çmuar 2000 vjeçar

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitet

Në Jeruzalem është gjetur një gur mahnitës i ametistit jargavan 2000-vjeçar, një bimë e përmendur shpesh në Bibël.

Sipas ekspertëve nga Fondacioni City of David, të cilët e gjetën atë gjatë gërmimeve të themeleve të Murit Perëndimor, guri dikur do të ishte i vendosur në një unazë dhe përfshin një gdhendje të pazakontë të një zogu dhe një degë nga një bimë që jep pesë fruta.

Dega e gdhendur në gur ishte nga një bimë e shtrenjtë e përdorur për të bërë parfum për tempullin, dhe është shfaqur dukshëm në Bibël dhe regjistrime të tjera.

Tempulli u shkatërrua rreth vitit 70 (es) dhe ekspertët thonë se kjo unazë do të ishte hedhur nga dikush në kanalin e kullimit në dekadat e mëparshme.

Vula e zogut dhe balsamit është ajo që e bën atë të dallohet, pasi nuk është “asgjë si vulat e tjera të përdorura në atë kohë” dhe “mund të jetë përshkrimi i parë i zbuluar në të gjithë botën me një gdhendje të bimës së famshme”.

Gjatë fundit të periudhës së Tempullit të Dytë, përdorimi i pullave prej guri u zgjerua dhe u bë më i zakonshëm, ‘tha profesori Shua Amorai-Stark, një ekspert në gurë të çmuar të gdhendur.

LEXO EDHE:  Fotot e tyre do t’iu lënë pa gjumë/ Njihuni me dy binjaket më s*ksi të rrjetit

LEXO EDHE:  Një nga modelet më të nxehta të Playboy/ Lindsey Pelas, ëndrra e çdo mashkulliPor në shumicën e pullave të zbuluara deri më tani me gdhendje bimore, është e zakonshme të gjesh bimë që ishin të zakonshme në Izrael në atë kohë: hardhi, hurma dhe ullinj.

Por në këtë vulë guri, ne vumë re menjëherë se fruti që shfaqet në të nuk ngjan me asnjë nga frutat që kemi hasur deri më sot.Përveç prodhimit të parfumeve për Tempullin, bima u përdor në prodhimin e temjanit, ilaçeve dhe vajrave.

Sipas historianit Jozef, Mark Antoni i dhuroi pemishte të vlefshme hurmë që më parë i përkisnin mbretit Herod, të dashurit të tij, Kleopatrës.

Disa komentues e identifikojnë hurmën në listën e dhuratave që Mbretëresha e Shebës i ka bërë mbretit Solomon.

Ky zbulim befasues u gjet në Parkun Kombëtar Emek Tzurim të operuar nga Qyteti i Davidit, ku mbetjet shoshiten nga arkeologët dhe vullnetarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE