Connect with Us

Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Francë, 182.469 të infektuar nga Covid-19

Bota

Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Francë, 182.469 të infektuar nga Covid-19

Publikuar

-

Është ulur ndjeshëm numri i viktimave në Francë sipasojë e pandemisë së Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar vetëm 43 viktima, duke e çuar numrin total të jetëve të humbura në 28.332.

Edhe numri i rasteve të reja ka ardhur duke u ulur, me 250 raste te reja në 24 orë. Totali i të infektuarve ka shkuar në 182.469.

Janë shëruar gjithsej 64.547 persona, ndërkohë që 1665 ndodhen në gjendje kritike për jetën.

Që nga fillimi i pandemisë, në Francë janë bërë gjithsej afro 1.4 milionë testime./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Studimi/ Ja burimi i 80 për qind të të infektuarve me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Disa shkencëtarë tani thonë se disa aktivitete e biznese mund të jenë përgjegjëse për të paktën 80 për qind të infeksioneve me koronavirus.

Një raport i publikuar në faqen në internet të gazetës britanike “Telegraph”, detajon disa gjetje sipas të cilave “tregjet e mbipopulluara, vendet ku merren mësime vallëzimi, tavernat dhe grupet korale” mund të jenë përgjegjësit kryesorë për përhapjen e virusit.

Publiku e di tashmë se shpërndarësit më të mëdhenj të virusit përfshijnë objekte si “spitalet, azilet e pleqve, godina të mëdha konviktesh, impiantet për përpunimin e ushqimit dhe tregjet ushqimore”.

Megjithatë sipas artikulli burim i një përhapje të madhe të infeksionit ishte një tavernë në alpet e Tirolit. Sipas “Telegraph” qindra infeksione në Britani, Gjermani, Islandë, Norvegji dhe Danimarkë e kanë pasur origjinën nga taverna “Kitzloch”, e njohur për festat gjatë sezonit të skive.

LEXO EDHE:  570 të infektuar në Maqedoninë e Veriut/ Humbin jetën tre persona të tjerë

Një studim në Korenë e Jugut zbuloi se “ushtrimet fizike në objektet sportive të dendura me njerëz mund të rrisë rrezikun për t’u infektuar nga koronavirusi”. Sipas gjetjeve 112 njerëz ishin infektuar me virus brenda 24 ditëve pasi kishin marrë mësime vallëzimi në 12 godina të ndryshme.

Një tjetër studim tregoi se anëtarët e një kori ishin prekur nga virusi dhe sipas studiuesve gjasat ishin që koronavirusi të ishte përhapur kur anëtarët e korit janë përshendetur njëri-tjetrin, gjë që ka ndodhur përpara se të merreshin masat për distancim fizik. Sipas artikullit të gazetës virusi preku anëtarët e një kori në Amsterdam, duke infektuar 102 nga 130 anëtarë gjithsej./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Mediat ndërkombëtare: SHBA diskuton kryerjen e provës së parë bërthamore pas disa dekadash

Publikuar

-

Nga

Administrata Trump ka diskutuar javën e kaluar mbi mundësinë e kryerjen e një prove bërthamore, e cila do të ishte e para që pas vitit 1992.

Lajmi u njoftua nga gazeta “Washington Post” të premten në mbrëmje e cila përmendi një zyrtar të lartë dhe dy ish-zyrtarë që kishin dijeni rreth çështjes.

Tema u shfaq gjatë një takim të zyrtarëve të lartë që përfaqësojnë agjencitë më të larta të sigurisë kombëtare pas akuzave nga administrata se Rusia dhe Kina po kryejnë prova bërthamore me intensitet jo shumë të lartë, sic shkruan gazeta. Megjithatë takimi përfundoi pa ndonjëmarrëveshje për të kryer një provë bërthamore.

LEXO EDHE:  “Bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë”/ Kryemadhi: Policia rrëzoi VKM-në e qeverisë”

Zyrtarët amerikanë morën vendim për të marrë masa të tjera në përgjigje të kërcënimeve që paraqet Rusia dhe Kina dhe për të shmangin rifillimin e provave bërthamore, thuhet në artikull. Zyrtarët amerikanë nuk i janë përgjigjur kërkesës së gazetës për komente mbi këtë ceshtje./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Britanikët duan ta luftojnë Coronën me karantinë

Publikuar

-

Nga

Nga 8 qershori të gjithë ata që hyjnë në Britaninë e Madhe duhet me detyrim të futen në vetëizolim. Kush nuk i respekton rregullat e karantinës duhet të llogarisë me dënime të rrepta.

Britania e Madhe synon që me masat e karantinës të mënjanohet që infeksionet e mundshme nga jashtë ta shkaktojnë një valë të dytë pandemie në këtë vend, thotë ministrja e Punëve të Brendshme, Priti Patel. Të gjithë udhëtarët që vijnë nga jashtë nga 8 qershori, pavarësisht nënshtetësisë së tyre duhet të lenë në kufi të dhënat e kontaktit dhe adresën.

Britanikët që vijnë nga jashtë duhet të qëndrojnë në karantinë në shtëpitë e tyre, të tjerët duhet të marrin masa për izolimin. Kush nuk e respekton karantinën duhet të llogarisë me gjoba deri 1000 paund (rreth 1117 euro). Sipas mediave britanike, karantina do të kontrollohet në mënyrë sporadike. Kjo masë fillimisht është e pakufizuar në kohë. Çdo tre javë do të kontrollohet zgjatja e saj.

                                   Priti Patel

Përjashtime

LEXO EDHE:  Fier/ Aksident, nje i vdekur nje i plagosur

LEXO EDHE:  Italia e gjunjëzuar/ 3405 viktima, 41 035 të infektuar, 427 të vdekur në 24 orët e fundit

Përjashtime ka për pak persona. Shoferët e transportit, punëtorët sezonalë, udhëtarët nga Irlanda, Isle of Man dhe ishujt e kanalit të La Manshës si edhe personeli mjekësor që jep kontribut në luftimin e pandemisë mund të lëvizin pa kufizime në vend.

Prej javësh qeveria në Londër ndodhet në kritikë për shkak të mënyrës së veprimit me virusin Corona. Në asnjë vend tjetër në Europë nuk ka pasur kaq shumë raste vdekjesh që lidhen me COVID-19 sa në Britaninë e Madhe. Më shumë 41.000 raste. Ndërkohë numri i infektimeve të reja ka rënë.

Londra

Ekonomia paralajmëron nga pasojat

Kritika mbi masat e karantinës vijnë nga ekonomia britanike. Pa një kufizim kohor një detyrim i tillë për karantinë e bën „një situatë të vështirë për degën e fluturimeve në Britaninë e Madhe dhe të gjitha sipërmarrjet që lidhen me të edhe më të vështirë “, thuhet në një letër të Shoqatës së Fluturimeve për kryeministrin Boris Johnson. Njerëzit nuk do të fluturojnë as nga e as për në Britaninë e Madhe, thuhet në letrën e shoqërive të fluturimit./ DW

LEXO TE PLOTE