Connect with Us

Talenti shqiptar habit me vendimin e fundit, refuzon Atalantën dhe Southempton për të rinovuar me…

Sport

Talenti shqiptar habit me vendimin e fundit, refuzon Atalantën dhe Southempton për të rinovuar me…

Publikuar

-

Pak ditë më parë, Armando Dobra rinovojë për tre sezone të tjera me Ipswich, klube tek I cili është pjesë që nga moshat. Edhe pse nuk është në rolin e titullarit fiks,  me rinovimin e kontratës Ipswich e ka projektuar 19 vjecarin si një lojtar të rëndësishëm për vitet e ardhshme.

Së fundmi mediat angleze raportojn se Dobra kishte oferta nga dy klube të tjera angleze Leeds United dhe Southempton gjithashtu dhe nga Atalanta në Seria A por Dobra vendosi të qëndroj ende te ky klub për tu rritur ende si lojtar.

Kujtojmë që,  Dobra kishte marë ftesë nga U21 i shqipërisë gjithashtu është në vëmëndjen edhe të trajnerit të Kombëtares A, Edy Reja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Video/ Provokuan shqiptarët me kore raciste, por shikoni si largohen të friksuar tifozët e Vardarit

Publikuar

-

Nga

Tifogrupi “Komitët” e Vardarit ishin duke kënduar në rrugët e qytetit të Shkupit, kore raciste për shqiptarët, por kësaj here duket se kanë dalë huq, në momentin që disa djem shqiptarë iu afruan pranë tyre. Incidenti ka ndodhur në lagjen “Gjorçe Petrov”.

Një familje shqiptarë ishte mbledhur për një gëzim familjar, ku nuk mungonin edhe flamujt kuqezi. Në këto moment tifogrupi nisi koret “Shqiptari i vdekur, është shqiptar i mirë”. Pranë tyre shkuan menjëherë disa djem shqiptarë me motora, për t’iu kërkuar llogari. Të frikësuar nga shqiptarët, tifozët e Vardarët u shpërndanë, duke mos ju ndjerë më zëri.Edhe pse më të shumtë në numër ata u zmbrapsën duke ulur kokën të frikësuar nga shqiptarët trima. 

LEXO TE PLOTE

Sport

E rëndë/ Aksidenti tragjik, ndërrojnë jetë 6 futbollistë

Publikuar

-

Nga

Bota e futbollit është tronditur së fundmi, nga një lajm i ardhur nga Gana

Skuadra e të rinjve të Ganës, ishin duke udhëtuar së bashku në një autobus, i cili ka pësuar aksident dhe la rezultuar fatal. Autobusi pas aksidentit të pësuar, ka rënë në një lumë, nga ku kanë ndërruar jetë 6 lojtarë të rinj dhe rreth 30 të tjerë janë të plagosur rëndë.Lajmi është konfirmuar nga Federarata e Ganës, ku bëhet i ditur aksidenti dhe 6 lojtarë të rinj që kanë mdërruar jetë. Një lajm i trishtë ky për të gjithë botën e sportit, pasi janë ndarë nga jeta gjashtë lojtarë të rinj, me bilancin që rrezikon të rritet, pasi edhe të plagosurit kanë marrë dëmtime të shumta.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Sa shumë shqiptarë në Serinë A, tani shtohet edhe Ismajli

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët janë gjithmonë e më shumë në modë në Serinë A, falë edhe talenteve që vazhdojnë të shpërthejnë, por edhe kosovarët gjithashtu po nisin të bëjnë historinë e tyre në elitën e futbollit italian. Dhe sivjet pritet që gjaku kuqezi të shtohet mes 20 klubeve më të mira të Gadishullit Apenin.

Afrimi i fundit shqiptar është Ardian Ismajli, i cili ka firmosur në radhët e Specias, por ndërkohë edhe shqiptarët e Kosovës, Vedat Muriqi dhe Mërgim Vojvoda, kanë nënshkruar respektivisht me Lacion dhe Torinon, dy klube me emër të madh në Serinë A, ku pritet të kenë një hapësirë të rëndësishme. Madje, për të mos dalë nga konturet, 48 orë më parë u finalizua edhe lëvizja më e shtrenjtë e historisë së një futbollisti shqiptar, ajo e Marash Kumbullës nga Verona te Roma, e cila mes pagesës për huazim, bonuseve dhe lojtarëve të futur në tratativë për të mbërritur te 20-vjeçari prek kuotën e 30 milionë eurove.

Shkurt, Seria A sivjet do të flasë edhe më shumë shqip sesa një vit më parë, por pa dyshim që edhe cilësia e lojtarëve tanë është vërtet e mahnitshme, duke qenë se mjaft prej tyre luajnë me klubet elitë. Nëse Elseid Hysaj tashmë mund të quhet një veteran te Napoli apo, pse jo, edhe Berat Gjimshiti tek Atalanta, Marash Kumbulla dhe transferimi me jo pak bujë i Ardian Ismajlit te Specia janë emrat që pritet të ecin në gjurmët e dy futbollistëve të mësipërm.

Por, ndërkohë, edhe Kastriot Dermaku pritet që të ketë sivjet më shumë hapësirë në radhët e Parmës, ndërsa Thomas Strakosha me Lacion do të provojë që të rivalizojë për titullin kampion, kundër Juventusit dhe Interit, që shihen si favorite absolute. Por, nëse zbresin një shkallë më poshtë në Itali, edhe Seria B ka shumë gjak kuqezi, duke nisur nga portieri Etrit Berisha me SPAL-in; Frederik Veselin që sivjet kaloi te Salernitana, apo edhe Emanuele Ndojin në radhët e Breshas.

SHQIPTARËT DHE KOSOVARËT NË SERINË A

* MARASH KUMBULLA (qendërmbrojtës, Roma)

* THOMAS STRAKOSHA (portier, Lacio)

* ELSEID HYSAJ (mbrojtës i djathtë, Napoli)* BERAT GJIMSHITI (qendërmbrojtës, Atalanta)

* ARDIAN ISMAJLI (qendërmbrojtës, Specia)

* KASTRIOT DERMAKU (qendërmbrojtës, Parma)

* MËRGIM VOJVODA (mbrojtës i djathtë, Torino)

* SAMIR UJKANI (portier, Torino)

* VEDAT MURIQI (sulmues, Lacio)

* AMIR RRAHMANI (qendërmbrojtës, Napoli)

LEXO TE PLOTE