Connect with Us

Reforma në Drejtësi/ Ambasadorja e SHBA, tjetër mesazh të fortë

Politikë

Reforma në Drejtësi/ Ambasadorja e SHBA, tjetër mesazh të fortë

Publikuar

-

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka dhënë sërish sot mesazh të forta në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasadorja bën të ditur se ka zhvilluar takime me Komisionerët Publikë dhe me përfaqësues të Dhomës së Posaçme të Apelit, ndërsa ka deklaruar se Vettingu duhet të vazhdojë, pa marrë parasysh pengesat.

“Takimi me Komisionerët Publikë në 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta mbajmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!

Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e njerëzve. Mbështes reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat”.-shkruan ambasadorja Yuri Kim.

Deklaratat e saj vijnë një ditë nga apeli i fortë drejtuar forcave politike, që të stoponin lojërat dhe të vijonin me përmbylljen e reformës në drejtësi dhe asaj zgjedhore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. arqile

    24 Maj, 2020 at 6:50 am

    Kjo ambasadorja amerikane pse mban syzet e Edi rams nk e shikon qe reforma nuk quhet reforme po pacavure e Edvin palacos.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Teatri Kombëtar/ Paralajmëron Këshilli i Diasporës: Do rikonsiderojmë marrëdhëniet me qeverinë nëse…

Publikuar

-

Nga

Shembja e Teatrit Kombëtar ka sjellë reagimin e Kёshillit Koordinues të Diasporёs, i cili e quan të pakuptimtë dhe të papranueshëm aktin e qeverisë.

Kёshilli Koordinues i Diasporёs (KKD), thotë se respektimi i tё drejtave tё shtetasve shqiptarё
dhe i parimeve tё demokracisё ёshtё njё pёrgjegjёsi thelbёsore pёr shtetin shqiptar nё rrugёn drejt antarёsimit nё Unionin Evropian.

Në një deklaratë për mediat, KKD thekson se mёnyra dhe momenti qё u zgjodh nga qeveria pёr tё prishur godinёn, shoqёruar me arrogancёn kundёr atyre me medim ndryshe, i shqetёson pasi vihet seriozisht në diskutim e ardhmja e Shqipёrise si njё shtet demokratik.

“Ështё e pakuptueshme se si nё ҫastet e rёnda tё pandemisё, një nga prioritetet e qeverisё ishte prishja e Teatrit Kombёtar. Shoqёria shqiptare nё kёtё periudhe te paprecedent ka nevojё pёr qetёsi dhe unitet dhe jo veprime tё nxituara dhe konflikte te panevojsheme. Pёr mё shumё, dhuna e ushtruar nga forcat e rendit kundёr protestueve ditën e shembjes sё Teatrit Kombёtar duhet analizuar si akt i shёmtuar dhe aspak demokratik. KKD, edhe pse i miratuar nga qeveria e Shqipёrisё, ёshtё institucion i pavarur.

Shumё prej nesh ndodhen larg atdheut jo vetёm si pasojё e zgjedhjes individuale, por edhe e trajtimeve megallomane dhe shpesh hakmarrёse te qeverive tё ndryshme. Dhe kjo për vendin tonë ka qenё me kosto te lartë, sidomos intelektuale. Ne dёnojmё pa asnjё reservё veprimet e qeverisё pёr shembjen e Teatrit Kombëtar, mungesёn e transparencёs, shkeljet ligjore, dhe nxitimin nё marrjen e vendimeve. Ndёrkohё, u bёjmё thirrje forcave politike nё Shqipёri qё tё zhvillojnё dialogun dhe jo arrogancёn e treguar deri tani. Bёjmё thirrje tё ndalet menjëherё ndjekja penale kundёr personave tё arrestuar e dhunuar nё protestёn e datёs 17 Maj, ndjekje penale ndoshta duhet rezervuar pёr ata qё urdhёruan shёmbjen dhe ushtruan dhunёn”, thuhet në reagim.

LEXO EDHE:  “Lëreni neuropsikiatrinë dhe filloni e mendoni”/ Mesazhi i fortë i Kullurit

Më tej, KKD kërkon tё sigurohet vota e emigrantëve në 2021, ose paralajmëron se do të rikonsiderojnë marrëdhëniet me qeverinë.

“KKD e konsideron thelbёsore transparencёn dhe respektin e ligjit nё procesin e vendimmarrjёve tё qeverisё dhe distancohet nga veprimet e nxituara dhe qe karakterizohen nga mungesa e dialogut dhe mosrespektimi i institucioneve tё drejtёsisё. Kërkojmë nga ekzekutivi qё e drejta e popullit pёr protesta tё respektohet dhe qё forcat e rendit tё veprojnё vetem konform ligjit.

Ngjarje tё tilla me karakter tё rrezikshёm pёr demokracinё e vendit e bёjnё edhe mё urgjente marrjen e mendimit tё diasporёs nё qeverisjen e vendit. E drejta e votёs sё shtetasve shqiptarё nё diasporё ёshtё njё e drejtё e garantuar me kushtetutё por qё vazhdon tё mohohet. KKD e konsideron jetike pёr demokracinё nё Shqipёri qё kjo e drejtё thelbёsore t’iu mundёsohet shtetasve shqiptarё nё diasporё dhe i kёrkon shtetit shqiptar dhe gjithё partive politike tё ndёrmarrin tё gjitha veprimet e duhura dhe tё parashikuara me ligj qё diasporёs t’i garantohet pjesёmarrja nё zgjedhjet e planifikuara pёr vitin 2021. Ështё detyrё e parlamentit t’i sigurojё diasporёs tё drejtёn kushtetuese pёr tё votuar ose diaspora do tё ri-konsiderojё marrёdhёniet e saj me qeverinë e vendin amё”, nënvizohet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha publikon foton/ “Sandër Lleshaj krah trafikantit të dënuar në Francë”

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto të ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj dhe ka ngritur akuza të forta ndaj tij.

Duke iu referuar mesazhit të një polici dixhital, Berisha thotë se Lleshaj është shoqëruar me një trafikant droge, emri i të cilit thotë se është Altin Shtjefni.

“Gjeneral Hashashi shoqërohet me trafikant droge! Lexoni denoncimin, mesazhin dhe shikoni foton e policit digjital. sb

LEXO EDHE:  Sali Berisha: 24 marsi ditë historike për NATO-n, Kosovën, Ballkanin dhe Europën

Përshëndetje doktor, sot ministri Lleshaj me të dënuarin për trafik droge në Francë Altin Shtjefni quhet zotëria që kam qarkuar me të zezë”, shkruan ish-kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përlotet Bujar Asqeriu/ “Kur u shemb Teatri kalova një shqetësim kardiak, ja biseda me Ramën”

Publikuar

-

Nga

Aktori Bujar Asqeriu ka bërë deklarata të forta pasditen e sotme, teksa ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar nga qeveria dhe Bashkia e Tiranës.

Aqeriu tregoi se mëngjesin që u shemb Teatri kishte pësuar një moment kardiak dhe i ishte dashur të merrte qetësues.

“Unë u zgjova që në orën 4 e 30, po pickoja veten. Më dukej si një ëndër se si sulmohet Teatri në mënyrë të pabesë, si ka mundësi që të mos merret një konsensus? Kjo polici tërheq zvarrë vajzat?! Më këshilluam miqtë, më thanë mos shko se unë haja gishtat e mia me dhëmbë, pata edhe një problem, një moment kardiak, piva disa qetësues, çfarë do bëja unë… Të nesërmen shkova dhe ju thashë policëve: Hajdeni këtu o vëllezërit të mi, pse i tërhiqni zvarrë motrat, artistët, çfarë ju bënë ?!”, u shpreh ai në emisionin “Kjo Javë”.

Aktori u përlot duke kujtuar rolet që ka luajtur në Teatrin Kombëtar me aktorët më të mëdhenj në vendin tonë. Asqeriu bëri edhe një thirrje për kryeministrin Edi Rama, të cilit i kujtoi një bisedë që kishin zhvilluar për Teatrin.

LEXO EDHE:  Vëllai i deputetit Lita i paguan lobimin Adriatik Llallës në SHBA

LEXO EDHE:  SHBA pëballë Kinës mbi pretendimet territoriale

“Rezistenca është më fisnikja. Shteti duhet të binte dakord edhe me një aktor. Sa fisnikë janë. Shihni artistët në Shkodër. Artisti ka në gjak lirinë. Nuk shtypet. Pse e dua Lubonjën, sepse ka në gjak lirinë. Gabimi ishte sepse duhet të punohej më tepër. Kam punuar me çdo qytetar që më ka dalë në rrugë. Besimi më i madh është tek rinia. besimi që kam unë tek rinia. Po të ishte rinia nuk bëhej ai gabim. Dua të shpreh mirënjohjen më të madhe për kolegët e mi, për Neritanin, Bertin, Mondin. Që patën fuqinë dhe rezistuan për gjithë ato vajza dhe gra, që pa asnjë detyrim shkuan për të ndaluar shembjen e teatrit. I bëj thirrje Ramës, që më ka thënë që e ka hobi Teatrin, pse i përzë. Jo në vend tjetër Teatri. Por të bëhet ashtu siç ishte”, tha Asqeriu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE