Connect with Us

Rama lëshon “dorën”/ Bën një tjetër njoftim të rëndësishëm, mesazhi për opozitën

Politikë

Rama lëshon “dorën”/ Bën një tjetër njoftim të rëndësishëm, mesazhi për opozitën

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratave të përfaqësuesve të opozitës, të cilët kërkojnë që mos ndalohet nesër falja e Namazit, me rastin e festës së Bajramit.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se “Komitët patriotë dhe parimorë të Shqupit e të Lalzit, që prej vitesh përleshen për popullin e shtypur dhe shfaqen si çeta e Shahin Verdhës së Vitit të Mbrapshtë, herë me molotov e me gurë, herë me mandatin e djegur e herë me kafkën e Hamletit në dorë, kudo e kurdo ne të tjerët përpiqemi të ndryshojmë për mirë Shqipërinë e të ndërtojmë vepra të reja, pasi sakrifikuan jetën e tyre në mbrojtje të Karakatinës së Teatrit Kombëtar, janë ringjallur si ndjekës të flaktë të profetit për të nxitur komunitetin musliman t’u bashkohet Revolucionit të tyre Imagjinar për Bajram.

Zoti u ktheftë ndonjë pikë nga vaji i kandilit të arsyes që u ka shterrur krejt, se tjetër derman për ta kjo tokë nuk ka përveç keqardhjes e mëshirës për lajthitjen e tyre”.

Më tej, Rama bën edhe një njoftim të rëndësishëm për besimtarët, ndërsa thekson se nga java tjetër do fillojë çeljen e aktivitetit të tempujve nga java e ardhshme, me të gjitha kufizimet përkatëse.

“Pasi kemi bashkëpunuar këto javë me komunitetet fetare dhe kemi përgatitur protokollet e sigurisë shëndetësore, duke marrë, vlerësuar e miratuar propozimet e tyre, jemi gati të vendosim çeljen e aktivitetit të tempujve nga java e ardhshme, me të gjitha kufizimet përkatëse, duke e nisur nesër me këmbë të mbarë e me bekimin e dritës së ditës së bukur të kalendarit të besimit🕌⛪️

Duke ju uruar megjithë zemër bajramin besimtarëve muslimanë, uroj edhe që hapja e xhamive (nën kujdesin e madh të drejtuesve shpirtërorë të komunitetit për respektimin e protokollit të propozuar prej vetë atyre) të jetë një ogur i mirë paqeje e mirësish, për të gjitha komunitetet dhe vetë shqipërinë e shqiptarët në këtë kohë jo të lehtë”-shkruan Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta shpërndan shkrimin e ministrit francez dhe atij gjerman/ Ultimatumi për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë një qëndrim të përbashkët të ministrit të Jashtëm, Jean-Yves Le Drian, dhe ministrit të Jashtëm federal, Heiko Maas për Kosovën, të cilët kërkojnë rifillimin e dialogut me Serbinë të udhëhequr nga BE-ja.

Ministri francez, Jean-Yves Le Drian, dhe ai gjerman, Heiko Maas, kanë thënë se janë të vendosur që të zgjidhin të gjitha pengesat e mbetura mes Serbisë e Kosovës.

Ata e shohin situatën e pazgjidhur mes vendeve si faktor destabilizues për tërë Ballkanin Perëndimor dhe si çështje të sigurisë evropiane.

Artikull i përbashkët i ministrit të Jashtëm, Jean-Yves Le Drian, dhe ministrit të Jashtëm federal, Heiko Maas

Koronavirusi ka përmbysur jetën tonë të përditshme duke rrezikuar kësisoj të nxjerrë më shumë në pah konfliktet, dobësitë dhe pabarazitë që në Evropë dhe në botë ekzistojnë prej vitesh tanimë. Ne jemi mjaft të vetëdijshëm për këtë rrezik dhe të gatshëm që ta adresojmë atë bashkërisht përmes një bashkëpunimi edhe më të fortë në nivel ndërkombëtar dhe evropian.

Ky virus i vendos gjithashtu disa prej konflikteve tona të vjetra dhe betejave të brendshme në një perspektivë të re. Ai na tregon se ku duhet të ndryshojmë. Dhe me “ne” nënkuptojmë Evropën si një të tërë – vendet anëtare të BE-së dhe vendet që janë në rrugën për t’u bërë anëtare të tij. Asnjë rajon nuk është më afër BE-së sesa gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – gjeografikisht, historikisht, politikisht dhe në rrafshin e lidhjeve njerëzore mes nesh.

Kjo është arsyeja që ne u drejtohemi sot partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor. Jemi në këtë përpjekje të gjithë së bashku. Ky virus nuk njeh kufij. As përgjigjja jonë nuk do të duhej ta bënte. Që në mars Bashkimi Evropian njoftoi një pako mbështetëse për Ballkanin Perëndimor për të adresuar nevojat e menjëhershme të sektorit të shëndetësisë dhe në mbështetje të rimëkëmbjes socio-ekonomike të rajonit. Samiti mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, i mbajtur nën Presidencën kroate më 6 maj, e përforcoi edhe më shumë këtë sinjal të fortë solidariteti. Mbi 3.3 miliardë euro janë mobilizuar deri më tani në dobi të Ballkanit Perëndimor. Kjo mbështetje tejkalon ndjeshëm atë që çdo partner tjetër i ka dhënë rajonit. Në krye të kësaj pakoje të paprecedente, BE-ja ofron edhe ndihmë përmes lehtësimit të lëvizjes së lirë të mallrave. Kjo përfshin qarkullimin pa kufizime të tregtisë së pajisjeve mbrojtëse, si maska apo doreza dhe vendosjen e korridoreve të gjelbra për të lehtësuar kalimin e kufijve midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Shtetet anëtare janë duke plotësuar në nivel dypalësh mbështetjen e BE-së. Gjermania po planifikon të mbështesë rajonin me një fond tjetër prej 10 milionë eurosh dhe Agjencia Franceze e Zhvillimit po planifikon të rrisë angazhimet e saj financiare për të adresuar pasojat e krizës.

Reagimi ynë thekson përkushtimin tonë për Ballkanin Perëndimor dhe perspektivën evropiane të këtij rajoni. Me gjithë bllokimin më 25 mars, liderët evropianë ranë dakord për një metodologji të re dhe më efikase të zgjerimit me një angazhim të shtuar politik nga të gjitha palët e interesuara për të mbështetur më mirë procesin e reformës, i cili duhet të ndërmerret nga të gjitha vendet, përpara se ato të anëtarësohen në BE. Dhe liderët evropianë vendosën të hapnin bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Së bashku me Serbinë dhe Kosovën, ne jemi të vendosur për të zgjidhur të gjitha pengesat e mbetura. Situata e pazgjidhur midis të dyja vendeve mbetet një faktor destabilizues për tërë Ballkanin Perëndimor dhe është si e tillë një çështje e sigurisë evropiane. Ajo pengon zhvillimin aq të nevojshëm ekonomik dhe pengon njëkohësisht edhe përparimin politik. Për këtë qëllim shtetet anëtare të BE-së emëruan një nga diplomatët më të aftë të Evropës, Miroslav Lajçak, si të dërguar special për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe për çështje të tjera rajonale. Franca dhe Gjermania janë të gatshme të mbështesin atë dhe ekipin e tij me të gjithë potencialin politik, diplomatik dhe ekonomik. Në prill të vitit 2019, kancelarja Merkel dhe presidenti Macron ftuan udhëheqësit e rajonit në një samit në Berlin. Tani që Miroslav Lajçak ka marrë detyrën, është koha që dialogu të rifillojë. Qëllimi duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse, juridikisht detyruese midis Beogradit dhe Prishtinës, e cila i zgjidh të gjitha çështjet e hapura dhe kontribuon në stabilitetin e rajonit. Presidenti Macron ka deklaruar gatishmërinë e tij për të mbajtur një samit të dytë në Paris. Sidoqoftë, gatishmëria për dialog është një parakusht për këtë.

Ne jemi të vetëdijshëm për shumësinë e çështjeve të hapura që duhet të zgjidhen para se të arrihet një marrëveshje. Nuk ka rrugë të shkurtër apo zgjidhje të shpejta. Një qasje serioze kërkon negociata të strukturuara mirë, të thella, me BE-në si ndërmjetës luajal. Nevojitet një ndërmjetësim më solid dhe vendosmëri politike – gjë që mund ta prisni nga Miroslav Lajçak dhe ekipi i tij – me mbështetjen nga ana e përfaqësuesit të lartë Borrell, si dhe atë të Berlinit dhe Parisit.

Është inkurajuese të shohësh se me sa shumë pragmatizëm e kanë trajtuar virusin korona Kosova dhe Serbia në dimensionin ndërkufitar. Ne gjithashtu përshëndesim vendimin e kryeministrit Kurti për të pezulluar taksën 100 % ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë- Hercegovinës. E, nga ana tjetër, presim që Serbia të kryejë pjesën e saj të përpjekjeve. Krahas kësaj ne presim që të gjejnë zbatim të gjitha marrëveshjet e arritura përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja midis Beogradit dhe Prishtinës që nga viti 2011.

Kjo nuk është koha për manovra politike. Përndryshe kriza e tanishme do të rrisë tensionet sociale dhe pakënaqësinë politike. Marrja seriozisht e kërkesave të qytetarëve nënkupton forcimin e institucioneve, luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe zhvillimin e mundësive ekonomike për të gjithë. Kjo është rruga e progresit që ne sugjerojmë. Këtu do të jemi në anën tuaj.

(Ky shkrim i përbashkët i ministrave të jashtëm të Gjermanisë dhe Francës i është dërguar KOHËS për botim ekskluziv në shqip, në Kosovë)

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma në Drejtësi/ Ambasadorja e SHBA, tjetër mesazh të fortë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka dhënë sërish sot mesazh të forta në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasadorja bën të ditur se ka zhvilluar takime me Komisionerët Publikë dhe me përfaqësues të Dhomës së Posaçme të Apelit, ndërsa ka deklaruar se Vettingu duhet të vazhdojë, pa marrë parasysh pengesat.

“Takimi me Komisionerët Publikë në 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta mbajmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!

Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e njerëzve. Mbështes reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat”.-shkruan ambasadorja Yuri Kim.

Deklaratat e saj vijnë një ditë nga apeli i fortë drejtuar forcave politike, që të stoponin lojërat dhe të vijonin me përmbylljen e reformës në drejtësi dhe asaj zgjedhore.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Pse Monika dhe Iliri po krijojnë një parti të re politike?

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu

* Ilir Meta dhe Zonja e Parë Monika kanë afro 6 muaj, që po përgatisin themelimin e një partie të re politike.
Shumëkush e ka të vështirë ta kuptojë arsyen pasi dihet që ata kanë Lëvizjen Socialiste për Integrim të hipotekuar familjarisht.

Për të mos u zgjatur shumë, po ju numëroj disa arsye pse Meta dhe Kryemadhi po organizojnë një parti të re:

– Sepse ka një hapësirë bosh në Shqipëri që duhet pushtuar. Afro 50% e elektoratit nuk duan asnjë nga partitë e vjetra. Duke krijuar një Partinë të Re, ata djegin mundësinë që faktorët e tjerë të themelojnë një Pol të Tretë.
– Sepse ata mbajnë të hapur një Plan B, në rast se shkarkohet nga posti i Presidentit të Republikës prej komisionit socialist.
– Sepse ata mendojnë një Plan C në rast se SHBA kërkon proçedimin penal të Ilir Metës dhe izolimin e tij.
– Sepse kanë aq shumë para dhe burime financiare me lopatë, sa nuk ju kushton asgjë të vënë në punë lekët KESH nëpërmjet krijimit një partie tjetër.
– Sepse LSI është dobësuar aq shumë duke qëndruar në opozitē dhe ka rrjedhje pa fund në struktuara për shkak se janë larguar gjithë interesaxhinjtë që u antarësuan për një vend pune.
– Sepse LSI rrezikon mos e kaloj pragun elektoral në zgjedhjet e reja në rast se ndryshon sistemi elektoral.
– Sepse çiftit Meta i duhet të luaj me dy porta: 1- LSI e Monikës me Partinë Demikratike djathtas, 2- Partia e Re “Meta” e pavarur nga të fryjë pushteti.
– Sepse duke qenë me 2 parti mund të mbledhin çdo thërime, rrjedhje apo grupe interesi me qëllim që të hanë nga dy krahët.
– Sepse Berisha ja ka kërkuar të kopjojë lëvizjen Kuqezi për ti vjedhur kauzën dhe elektoratin nacionalist apo patriotik në Shqipëri ende të pa përfaqsuar në parlament, dhe për këtë ka nisur kopjon çdo simbol dhe slogan.
– Sepse në Shqipëri ka një elektorat që është edhe kundër ndërkombëtarve apo ambasadave dhe këtë mund ta tërheq veç Ilir Meta
– Sepse duke krijuar një parti të Re e shantazhojnë më shumë Edi Ramën.
– Sepse kjo është mënyra e vetme që me sistemin aktual mos lejojnë që Partia Socialiste të marr një mandat të tretë.
– Sepse bashkshortja e tij Monika, ka larguar çdo personalitet nga LSI dhe e ka katandisur kryesinë me 5 gjimnaziste më të shkurtra se vetja me qëllim që të mos e rivalizojnë në parti. Të larguarit nga LSI do i mbledh ai tek partia e re.

Lista me arsyet pse çifti presidencial do bēj parti të re është shumë e gjatë, por duhet të presim edhe ca muaj.

Tani ka marr rolin e viktimës. Kërkon të bind publikun që mafia rajonale duan kokën e tij.
Ka shpikur sërish idenë e atentateve!
Janë i vetmi çift në shqipëri që mbushën 30 vjet në politikë.
Ai mbetet personi që do hyj në histori si njeriu që rrogën e tij të parë e pati si kryeministër sepse s’kish bërë asnjë punë tjetër, më parë në jetë.
Tani si ka mbetur gjë tjetër. I duhet t’ja kaloj dhe Enver Hoxhës duke projektuar 30 vite të tjera.
Fundja ende janë të rinj. Mosha e tyre është 50 vjeç. Për çiftin Gryk-Madhi s’është asgjë krijimi i dy partive apo blerja 50% e aksioneve në Partinë Demokratike.
Ata e kanë “lekun letër”……/ CNA.al

LEXO TE PLOTE