Connect with Us

Pse Monika dhe Iliri po krijojnë një parti të re politike?

Opinione

Pse Monika dhe Iliri po krijojnë një parti të re politike?

Publikuar

-

Nga Kreshnik Spahiu

* Ilir Meta dhe Zonja e Parë Monika kanë afro 6 muaj, që po përgatisin themelimin e një partie të re politike.
Shumëkush e ka të vështirë ta kuptojë arsyen pasi dihet që ata kanë Lëvizjen Socialiste për Integrim të hipotekuar familjarisht.

Për të mos u zgjatur shumë, po ju numëroj disa arsye pse Meta dhe Kryemadhi po organizojnë një parti të re:

– Sepse ka një hapësirë bosh në Shqipëri që duhet pushtuar. Afro 50% e elektoratit nuk duan asnjë nga partitë e vjetra. Duke krijuar një Partinë të Re, ata djegin mundësinë që faktorët e tjerë të themelojnë një Pol të Tretë.
– Sepse ata mbajnë të hapur një Plan B, në rast se shkarkohet nga posti i Presidentit të Republikës prej komisionit socialist.
– Sepse ata mendojnë një Plan C në rast se SHBA kërkon proçedimin penal të Ilir Metës dhe izolimin e tij.
– Sepse kanë aq shumë para dhe burime financiare me lopatë, sa nuk ju kushton asgjë të vënë në punë lekët KESH nëpërmjet krijimit një partie tjetër.
– Sepse LSI është dobësuar aq shumë duke qëndruar në opozitē dhe ka rrjedhje pa fund në struktuara për shkak se janë larguar gjithë interesaxhinjtë që u antarësuan për një vend pune.
– Sepse LSI rrezikon mos e kaloj pragun elektoral në zgjedhjet e reja në rast se ndryshon sistemi elektoral.
– Sepse çiftit Meta i duhet të luaj me dy porta: 1- LSI e Monikës me Partinë Demikratike djathtas, 2- Partia e Re “Meta” e pavarur nga të fryjë pushteti.
– Sepse duke qenë me 2 parti mund të mbledhin çdo thërime, rrjedhje apo grupe interesi me qëllim që të hanë nga dy krahët.
– Sepse Berisha ja ka kërkuar të kopjojë lëvizjen Kuqezi për ti vjedhur kauzën dhe elektoratin nacionalist apo patriotik në Shqipëri ende të pa përfaqsuar në parlament, dhe për këtë ka nisur kopjon çdo simbol dhe slogan.
– Sepse në Shqipëri ka një elektorat që është edhe kundër ndërkombëtarve apo ambasadave dhe këtë mund ta tërheq veç Ilir Meta
– Sepse duke krijuar një parti të Re e shantazhojnë më shumë Edi Ramën.
– Sepse kjo është mënyra e vetme që me sistemin aktual mos lejojnë që Partia Socialiste të marr një mandat të tretë.
– Sepse bashkshortja e tij Monika, ka larguar çdo personalitet nga LSI dhe e ka katandisur kryesinë me 5 gjimnaziste më të shkurtra se vetja me qëllim që të mos e rivalizojnë në parti. Të larguarit nga LSI do i mbledh ai tek partia e re.

LEXO EDHE:  Kuvendi i Shqipërisë nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Tiranës

Lista me arsyet pse çifti presidencial do bēj parti të re është shumë e gjatë, por duhet të presim edhe ca muaj.

Tani ka marr rolin e viktimës. Kërkon të bind publikun që mafia rajonale duan kokën e tij.
Ka shpikur sërish idenë e atentateve!
Janë i vetmi çift në shqipëri që mbushën 30 vjet në politikë.
Ai mbetet personi që do hyj në histori si njeriu që rrogën e tij të parë e pati si kryeministër sepse s’kish bërë asnjë punë tjetër, më parë në jetë.
Tani si ka mbetur gjë tjetër. I duhet t’ja kaloj dhe Enver Hoxhës duke projektuar 30 vite të tjera.
Fundja ende janë të rinj. Mosha e tyre është 50 vjeç. Për çiftin Gryk-Madhi s’është asgjë krijimi i dy partive apo blerja 50% e aksioneve në Partinë Demokratike.
Ata e kanë “lekun letër”……/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Mustafa Nano/Ka ardhur koha që të largoheni, mjaft më!

Publikuar

-

Nga

Po e nis monologun për sonte më një pyetje që po ua bëj juve. Çfarë keni bërë mbrëmë(të enjten) pas orës 09:00? Keni parë televizor? Nëse po dhe me siguri që po, atëherë jeni gjendur pa vullnetin tuaj në një dhunë televizive të paparë. Edi Rama, Sali Berisha dhe familja Meta, Lulzim Basha i shkretë nuk ekziston fare në këtë dynja. Rama, Berisha dhe Meta, madje edhe Kryemadhi, por po e lë mënjanë për ti bërë shoqëri Bashës këta kanë qenë mbrëmë në studiot televizive të vendit. Dhe secili prej tyre ka qenë të paktën 2 orë e gjysmë dhe kjo ka qenë një dhunë psikologjike, sipas meje e ngjashme me atë policore.

Unë duke qenë se jam këtu duhet tu bëj apel këtyre xhentëllmenëve. Apeli im është ky: zotërinj mendoni largimin, dhe me këtë kam parasysh të na hiqeni sysh, duke iu uruar shëndet të plotë.

Keni 30 vjet që jeni në pushtet dhe keni ushtruar përgjegjësitë më të mëdha politike në këtë vend, atë të Presidentit, kryeministrit, kryetarit të bashkisë. Keni pasur pushtet absolut. Ju nuk keni qeverisur, keni sunduar. Pikërisht se keni pasur pushtet absolut ju i keni bërë këtij vendi dëme të pallogaritshme. Ju nuk keni bërë kurrë gabimin të mos bëni një gjë të gabuar. Po e përsëris se kjo që thashë më duket shumë e saktë: Ju nuk keni bërë kurrë gabimin të bëni një gjë të gabuar. Dhe kjo është arsyeja e parë pse ju duhet të largoheni.

Unë do them një 3-4 arsye, jo me gjuhën tuaj. Arsyeja e dytë është se ju nuk jeni njerëz të lirë. Ju nuk jeni më njerëz të lirë më, se ndoshta edhe mund të keni qenë. Ju jeni robër të miqësive, që janë të çuditshme dhe të dyshimta. Ju jeni robër të ambicies dhe tahmasë për pushtet.

Një arsye e tretë është kjo. Ju keni promovuar në vijimësi, keni dhuruar përgjegjësi dhe poste publike për njerëz që nuk kanë pasur moral. Kanë qenë hiçër dhe kanë mbetur hicër. Me këtë që keni bërë, i keni bërë një dëm të madh vendit, sidomos rinisë. Mund të lodheni, mund të djersiteni, ju mund të studioni shumë, në universitete të mira, por nuk kanë rëndëis këto gjera. Nëse doni të bëni karrierë politike në Shëipëri dhe adminstratë, ju duhet të keni vetëm një gjë në CV tuaj, aftësinë për të na u qurravitur neve. Që me fjalë të tjera duhet të bëheni anëtarë të forumeve rinore të partive, të FRPD, FRESS. Ndryshe nuk keni për të bërë hajër. Ky ka qenë mesazhi që ju keni përcjellë të gjithëve, sidomos të rinjve dhe të rejave. Kjo është arsyeja kryesore, për të mos thënë e vetmja që të rinjtë duan ta lënë këtë vend.

LEXO EDHE:  Basha premton bashkëqeverisje me Kryemadhin/ Nuk ka forcë që na ndalon

Një arsye e katërt, po e bëj në formë pyetje. Nëse ju largoheni sot, ma vini veshin mua, dhe largoheni çfarë mbetet prapa, cila është vepra juaj? Po ua them unë, nuk mbetet asgjë, me përjashtim të ndonjë ure, rruge apo shkolle. Asgjë tjetër, në lëmin e shtet formimit keni bërë vetëm dëme, nuk keni bërë reforma të mëdha. Edhe ajo në drejtësi ju e keni katranosur rrugës. Berisha dhe Meta e kanë bërë nëpërmjet sabotimit të qartë, ndërsa socialistët e kanë bërë duke thënë në publik kur i jans drejtuar kundërshtarëve, ja po baht SPAK, ku do shkoni ju. Duke krijuar idenë që SPAK dhe Reforma në Drejtësi janë bërë për të ndëshkuar kundërshtarët e socialistëve.

Ju keni ngritur gjëra të çmontueshme dhe ky është dëmi i madh që i keni bërë vendit. Cdo gjë që keni ngritur, çdo institucion e keni ngritur për ju vetë dhe për njerëzit tuaj. I keni bërë gjërat të çmontueshme. Dhe pasi është bërë alternimi në pushtet me kundërshtarët tuaj, kundërshtari me të ardhur në pushtet gjëja e parë që ka bërë dhe më e lehta ka qenë të çmontojë atë të ngritur prej jush.

E mbani mend kur erdhën socialistët në pushtet, demokratët me tu larguar filluan menjëherë dhe u futën në binarë opozitarë dhe u morën me çdo gjë. Por nuk ngritën zërin kur qeveria filluan të mbushin administratën publike me militantë të PS, sepse këtë gjë e konsideronin normale se e kishin bërë vetë para tyre. Dhe u duhet ta bëjnë prap kur të vijnë.

Janë dëgjuar disa zëra të rëndësishëm këto ditë pas prishjes së teatrit dhe ato zëra na kanë thënë, janë zëra të rëndësishëm të opozitës, kanë bërë premtimin qesharak, të çmendur: Që me të ardhur në pushtet gjëja e parë që ka bërë, sapo të punësojmë militantët tanë, të rrëzojmë teatrin e ri që ndërkohë do jetë ndërtuar, i Edi Ramës dhe do ndërtojmë teatrin e vjetër ashtu siç ishte.

Kjo është çmenduri dhe unë nuk kam fjalë për ta përkufizuar këtë lloj premtimi. Këto janë arsyet që më bënë mua të bëj këtë apel, që po e përsëris: Filloni dhe mendoni zotërinj, Rama, Berisha dhe Meta largimin tuaj nga politika. Është koha që ta bëni, madje koha ka kohë që ka qenë.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Dritëhijet e rrënimit të Teatrit Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Nga Tanush Çaushi

Nga përgjumja e Pandemisë?…

Natyrshëm më lindin disa pyetje që rrjedhin nga kulmimi ekstrem i çështjes pikërisht në prag të çeljes së negociatave në BE. Një veprim i tillë i papritur, pikërisht në kohën e përgjumjes së globit nga kuçedra Pandemi a i shërben dëshirës dhe ëndrrës sē shqiptarëve drejt integrimit në BE?
E thënë ndryshe, a u shërben vallë interesave bashkëkohëse të Shqipërisë apo forcave e qarqeve antishqiptare? Pse pikërisht tani? Pse ky nxitim marramendës, a nuk mund të shtyhej pas Qershorit për hir të interesave të vendit?

Medalja ka dy anë

Shikojmë pak anën tjetër, atë që ndodh në mes të ditës në dritë të diellit. Shumë monumente kulture dhe vepra historike janë në rrezik shembje dhe zhdukje (në fakt po zhduken pupas veças në Jug). Ato gjenden në Gjirokaster, Butrint, Konispol, Finiq, Mesopotam dhe kanē lashtësi mijëra vjeçare. Ç’ndodh me këto vlera të paçmuara të identitetit tonë mijëra vjeçar? Sikur harrohen, sikur qellimisht u fshihen syrit të banorëve vendas dhe u tjetërsohen syrit të vizitorëve të huaj
Përse një Teatër as 100 vjeçar është kthyer në arenë të egër lufte politike, ndërsa për muret Pellazgjike që mbahen heshtur në Butrint nuk flet askush? Kujt i shërben kjo lloj heshtjeje dhe fshehje?

Tjetër e tjetër…

Shikuar në një kënd tjetër mbase ky aksion i nxituar kërkon të tërheqë vëmendjen nga problemet e mëdha ekononike e sociale që po kalon vendi duke e spostuar diku tjetër. Gjithçka është e mundur me këta mbi krye që vetë kanë thënë e janë bërë pronarë tē pafryrë të timonit e tepsisë.
Tjetër. A mos vallë kërkojnë që populli të “hajë gola” edhe me reformën në drejtësi dhe mosndryshimin e sistemit zgjedhor?

LEXO EDHE:  Meta i prerë: Shqiptarët kanë nevojë për dialog të vërtetë

LEXO EDHE:  Kuvendi i Shqipërisë nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Tiranës

Një fakt tridhjetë vjeçar

Asnjë nga qeveritë “demokratike” nuk e ka rikonstruktuar këtë Teatër gjatl 30 viteve të “ndryshimit të madh”. Mos vallë kjo është bërë me qëllim dhe fsheh interesa të forta klienteliste sapo të vinte momenti për këtë truall të lakmuar?
Pushteti i sotëm ka thënë se bashkë me Koronën i erdhi lepuri në shteg dhe vendosi ta shfrytëzojë deri në pikën e fundit momentin. Atëherë, le të ndizet zjarri në vatër, vrap ruspat mbi teatër! …
Në anën tjetër mbase Kryeministri i ka bërē rrengun e radhēs opozitës, përpjekje që ta “fusë në kurth” duke i imponuar lëvizje të detyruara dhe të vogla pa dobi politike për zgjedhjet e ardhshme. Mendoj që opozita e pjekur tashmë për qeverisje nuk duhet të bjerë në këtë grackë dhelprash duke gëlltitur çorbat e qëllimshme që gatuan dhe servir pozita e djallëzuar.

Ferra e vogël dhe lepuri i madh!…

Sinqerisht edhe vrapi i medias pas berihait nuk më pëlqen fare. Pse duket kaq shumë e shqetësuar vetëm për Teatrin lukunia mediatike shqiptare?
Po varfëria e shqiptarëve, drejtësia e munguar, papunësia dhe shumë probleme madhore për vendin përse nuk trumbetohen me të madhe?
A mos vallë edhe ato janë të varura nga Pushteti si varet nga këmbët keci?!…
Ja, këto qenë pyetjet që më lindēn nga mendimi se pas ferrës së vogēl të djegur, mbase fshihet lepuri i madh i prerë e i pjekur!…

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Artan Fuga/ Edi Rama si spektatori dhe aktori i vetëm i Teatrit !

Publikuar

-

Nga

* Dje, mbrëmë më mirë, në emisionin e Sokol Ballës, “real story”, gazetar që është me mjeshtri të lartë, miku im shumë i vlerësuar, kishte ftuar Edi Ramën, përballë analistëve dhe gazetarëve.

Isha duke bërë yoga dhe nuk e ndoqa dot, madje e pashë siç isha me kokëposhtë, por kur pashë si ishte organizuar skena, nuk kisha se çfarë dëgjoja më për përmbajtjen.

Gazetarët dhe analistët ishin ulur në skenë, kurse Edi Rama i vetëm, ulur nja pesëmbëdhjetë rradhë larg skenës, në plate. Mos infektohej edhe nga covid-19! Kastat duhet të qendrojnë larg njera tjetrës si në Indi!

I vetëm!
I ndriçuar nga projektorë gjigandë.
Ulur në kolltuk spektatori.
Salla bosh!
Gjysëm e ndriçuar si për shfaqje.
Pa spektatorë të tjerë, kokër koke miu nuk dukej në sallë.
Fiste nga salla pavarësisht se spektatori në teatër sheh shfaqen në heshtje dhe vetëm duartroket performancën e skenës!
Alfred Lela i shkretë tamam si në një shfaqje teatri ku edhe gjuha e trupit duhet të flasi, u detyrua të heqi pantollat për të treguar plagët e marra, por ato në ekranin e telefonit tim nga që kamera i merrte nga larg nuk dukeshin.
Një shfaqje multimediale, teatër, televizioni, dokumentar, video amatore integruar në një.

Bravo Sokol Balla!

LEXO EDHE:  Meta nuk njeh deputetët e parlamentit

LEXO EDHE:  Basha premton bashkëqeverisje me Kryemadhin/ Nuk ka forcë që na ndalon

Dje ka qenë emisioni më i madh i këtij shekulli!

Besoj se edhe në 30 vitet e tjerë deri në 2050 nuk do të ketë tjetër me këtë performancë organizimi studjoje!

Pierre Bourdië do të jetë ngritur dje fantazmë nga varri!
Erving Goffman do të jetë endur varrezave si hije duke uluritur si ujk i vetmuar!
Huuuuuuuuu, huuuuuuu, huuuuuuuu
Ata kanë argumentuar se skenografia e studios është më e rëndësishme se përmbajtja e dialogut!
Se kanali është më i rëndësishëm se content-i!
Hajde Marshall McLuhan, hajde!

Edi Rama si spektator i vetëm i teatrit, që si spektator është edhe aktori i vetëm sepse nga kolltuku i spektatorit, është ai në thelb çfaqja në vetvete. Eshtë aktori i vetëm dhe spektatori i vetëm njëkohësisht i çfaqjes së tij!

Si shfaqjet teatrale postmoderne ku aktori luan rolin e tij edhe si spektator sepse skena është atje ku ai është, zhvendoset bashkë me të!

Sokooooooool!

Bravoooooooooo!

Jam zbavitur shumë!

Në analet e historisë të gazetarisë televizive do të mbetet

Debat në studio ku fjala nuk ka vlerë dhe gjithçka e rrëfen me skenografi!

Ke nxjerrë lakuriq gjithçka!

Sa të kem frymë nuk do le rast pa ua treguar brezave të specialistëve të komunikimit si një rast shkollor mësimor!

Urimeeeeeeeeeee!

Mik!

LEXO TE PLOTE