Connect with Us

“Na spiunuan që stërviteshim”, Ilion Lika shpërthen ndaj rivalëve: Janë xhelozë për asetet e Tiranës

Sport

“Na spiunuan që stërviteshim”, Ilion Lika shpërthen ndaj rivalëve: Janë xhelozë për asetet e Tiranës

Publikuar

-

Është stërvitur apo jo Tirana gjatë periudhës së pandemisë së Coronavirusit? Kjo ishte pyetja që shtronin të gjithë rivalët, madje publikisht trajneri Adolfo Sormani nuk nguroi të kritikonte bardheblutë.

Në një prononcim për Top Channel në lidhje me këtë çështje ka folur Ilion Lika, i cili ka deklaruar se dikush ka qenë xheloz për skuadrën e Tiranës, pasi janë stërvitur me thashetheme dhe spiunllëqe. Të mbledhur për të ngrënë Iftarin, “gardiani” i 24-herë kampionëve të Shqipërisë ka deklaruar:

“Normalisht që jemi stërvitur me probleme, me grupe, me thashetheme dhe me spiunllëqe. Se dikush ka qenë xheloz për asetet që ka fusha e Tiranës dhe përse jemi duke u stërvitur.

Të them të drejtën te lutjet e mia ka qenë që Tirana të dalë kampion. Përveç lutjeve që bëjmë për familjarët, miqtë dhe të dashurit. Shpresojmë që Zoti të ma pranoj lutjen për Tiranën”, tha ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Partnerja e futbollistit të Arsenalit në hall të madh, kapet me armë në aeroport nga policia

Publikuar

-

Nga

Senad Kolasinac dhe Mesut Ozil ishin pre e një sulmi grabitësish para disa kohësh, por ia hodhën paq, madje mbrojtësi boshnjak edhe u përball me njërin prej personave që tentuan t’i merrnin me forcën orën e shtrenjtë turko-gjermanit të Arsenal.

Që pas asaj ngjarjeje, vetë lojtarët dhe familjarët e tyre janë munduar të jenë të kujdesshëm. Bella Kolasinac, partnerja e Senad, direkt bleu një armë për vetëmbrojtje. Bëhet fjalë për një elektroshok, për të cilin kishte marrë edhe një leje të posaçme në Gjermani.

Problemi është se një pajisje e tillë është e paligjshme në Britaninë e Madhe dhe Bella e kishte marrë me vete, gjatë fluturimit nga Gjermania. “The Sun” raporton se bukuroshja është ndalur në aeroportin “Biggin Hill”, në Londër.

Asaj ju gjet elektroshoku në bagazhet e saj, ndërkohë që Bella u sqaroi autoriteteve se e kishte blerë pajisjen për vetëmbrojtje dhe kishte kërkuar leje për ta marrë me vete atë. Gjatë kohës së fluturimit i kishte ardhur edhe përgjigja me email, ndërkohë që i sqarohej se ishte e paligjshme.

Autoritet i panë vetë emailet e shkëmbyera, ndërkohë që Bella u favorizua edhe nga fakti që elektroshoku ishte akoma në kutinë e vet dhe nuk kishte as bateri. Partnerja e Kolasinac nuk e kishte menduar se në Angli ishte e paligjshme dhe nuk kishte njoftuar se e kishte armën me vete.

Bella, me shkeljen e bërë rrezikonte gjashtë muaj burg. Gjithsesi ajo u lirua më pas dhe tashmë duhet të mendojë për ndonjë zgjidhje tjetër që të vetëmbrohet në Britaninë e Madhe.

LEXO TE PLOTE

Sport

Plas te klubi i Superligës, mbrojtësi i njohur e thotë troç: S’jemi paguar që në dhjetor, nuk kthehemi më në stërvitje

Publikuar

-

Nga

Ndërsa klubi i Bylisit reagonte në kanalin zyrtar duke treguar që Isli Hidi është larguar nga Ballshi për arsye personale dhe shumë shpejt do t’i bashkohej ekipit në stërvitje, në linjë krejt të kundërt ka dalë Ditmar Bicaj.

Qendërmbrojtësi i mallakastriotëve ka zbuluar të vërtetën duke theksuar se disa futbollistë kanë preferuar të qëndrojnë në shtëpi për shkak të rrogave të pamarra prej muajit dhjetor. Në prononcimin e tij për Syri TV, shtatlarti i mallakastriotëve deklaroi:

“Ndryshe nga ekipi i Vllaznisë, jemi 3-4 futbollistë që kemi qëndruar në shtëpi. Arsyet janë shumë madhore, janë mospagesat prej 4 muajsh. Duke parë këto lloj kushtesh edhe për pjesën tjetër të kampionatit, duke parë që nuk kemi gjetur një zgjidhje nga ana ekonomike, kemi menduar të stërvitemi individualisht në Tiranë.

Hapi që ka marrë ekipi i Vllaznisë është kurajoz se çdo futbollist kërkon të drejtën e tij, kërkon respektimin e punës që bëjmë të gjithë. Vllaznia dje ka bojkotuar stërvitjen por probleme ka në të gjithë futbollin shqiptar, probleme që ne nuk mund të bëjmë sikur nuk ka ndodhur asgjë. Është problem shumë madhor, këto duhet të zgjidhen sa më parë me një kontratë kolektive.

Problemet ekonomike nuk janë të varura nga pendemia, ka pasur probleme ndër vite me mospagesat, futbollistët shqiptarë në vend që të paguhen 12 muaj, paguhemi nga 10 muaj. Këtu hiq 3 muajt e fundit që shumë rrallë futbollistët i marrin, pra futbollistët paguhen rreth 6-7 muaj ndërsa në të tjerët nuk marrin asnjë rrogë.

Do të thosha është çmenduri e vërtetë sepse karriera e një futbollisti zgjat 10-12 vite, me përjashtim të ndonjërit që mund të zgjasë 15. E dini vetë mbrapa se çfarë mund të ndodhë me karrierën e ndonjë futbollisti që do të kthehet të kërkojë përsëri një punë se futbolli ky është, nuk mund të bëhen të gjithë trajnerë e drejtues klubi.

Nëpërmjet Sindikatës kemi kërkuar të vihet në dijeni ekipi i Bylisit për rastin tonë, t’i jepet zgjidhje situatës se nuk mund të vazhdohet më kështu. Për sa kohë kemi marrëveshje për një sezon ajo duhet të respektohet para se të shkojmë në gjyqe.

Të gjithë futbollistët të mblidhemi te Sindikata dhe të vendosim mbi të ardhmen tonë se nuk mund të vazhdohet më kështu, ka rregulla loje, ka sigurime shëndetësore e ne nuk kemi asgjë. Shpresoj të bëhët diçka. Personalisht kjam një kontratë me Bylisin deri më 31 maj të këtij viti, do të konsultohem me avokatin dhe do të shohim, nuk dua të shkoj nëpër gjyqe se nuk është e mirë për futbollistin e klubin. Por në fund të fundit çfarë është e shkruar e zeza mbi të bardhë, gjithmonë do të merrene, edhe pse me vonesë. Por do të jetë një periudhë e vështirë.

Jam në takim me ekipin e Vllaznisë bashkë me Lilën, do të takohemi e do të diskutojmë për të ardhmen që kanë vendosur. Futbollistët janë shumë të vendosur të mos dalin në stërvitje dhe duke parë vendosmërinë e tyre u bashkohem kauzës së tyre se jam një nga ata, kauzën e kemi të gjithë të njëjtë. Kështu që shpresoj shumë që jo vetëm bashkia por edhe ekipet e tjera të jenë korrekte me pagesat e futbollistëve dhe të respektohen kontratat deri në fund pa shkuar në gjyqe.

Sa i përket uljes së rrogave gjatë periudhës së pandemisë nuk është diskutuar, normalisht duke parë që edhe presidentët kanë vështirësi ekonomike e mira do të ishte të uleshim e bisedonim, në radhë të pare të përdorim logjikën. Por nuk duhet të bëjmë gjërat sikur ne jemi skllevërit e presidentët padronët, kemi kontrata të firmosura nga të dy palët e duhet të diksutojmë, jemi të hapur për çdo loj diskutimi, sidomos pas kësaj pandemia me krizë globale. E mirëpresim bashkëbisedimin ashtu si lojtarët e Vllaznisë duan të ulen me kryetaren e Bashkisë për të biseduar. Problemi është shumë madhor, është mbartur nga muajt para pandemisë, janë pa u paguar dhjetor, janar, shkurt, shto edhe dy muajt e panemisë e revoltë është shumë e madhe”, ka deklaruar Bicaj.

Në këtë mënyrë, klubi mallakastriot del krejtësisht zbuluar. Siç duket e vërteta rreth Hidit është ndryshe dhe jo ashtu si pretendon klubi ballshiot. Megjithatë vetëm në orët në vazhdim pritet t’i jepet përgjigje kësaj.

LEXO TE PLOTE

Sport

Rugani tregon frikën e koronavirusit: Filloi tre ditë pas ndeshjes me Interin

Publikuar

-

Nga

Daniele Rugani ka qenë ndër futbollistët e parë që është infektuar me koronavirus në Serinë A. Një situatë të cilën mbrojtësi i Juventusit e ka pranuar se e ka tronditur shumë, sidomos pasi bëhej fjalë për periudhën në fillim të muajit mars, kur ende kishte shumë pasiguri e nuk njiheshin mirë pasojat e COVID-19.

Lojtari ka treguar për “Sky Sport” se si i kishte përjetuar ato ditë dhe më pas të gjithë muajin ku ai ishte shoqëruar nga ky virus i rrezikshëm. “Tre ditë pas ndeshjes me Interin ndjehesha çuditshëm, mata temperaturën dhe e kuptova që ajo po rritej. Për siguri kam shkuar dhe jam izoluar në Kontinasa”, tregoi ai zgjedhjen që kishte bërë për të qëndruar në ato ditë në hotelin e boshatisur të klubit.

“Tani jam shumë mirë, më e keqja ka kaluar. Kam përjetuar një muaj të veçantë, por kam qenë me fat që kisha simptoma të lehta. Çfarë ndjeva? Mbi të gjitha frikë”, pranoi Rugani.

LEXO TE PLOTE