Endri Çekiçi menjëherë protagonist, i jep fitoren ekipit të tij pas rikthimit nga COVID-19

-

Olimpija Ljubjana ka fituar ndeshjen e parë që pas pandemisë së Koronavirusit. Në Slloveni është lejuar hapja e futbollit dhe pritet të rinisë kampionati, por fillimisht skuadrat do të bëjnë disa ndeshje miqësore për t’u rikthyer në ritmin e mëparshëm.

Kështu Ljubjana ka arritur t’ia dalë në shifrat 1-0 ndaj Aluminij falë golit të realizuar nga Endri Çekiçi. Sulmuesi shqiptar nuk ka gabuar nga pika e bardhë e penalltisë, duke e tundur rrjetën në fundin e takimit.

Lojtari kuqezi ka hyrë në fushë në pjesën e dytë, duke e shkelmuar topin pas shumë kohësh dhe duke rikthyer përjetimin e një goli të shënuar, megjithëse në një stadium të boshatisur. Olimpija do të luajë edhe dy ndeshje të tjera miqësore, të martën kundër Triglav dhe të shtunën kundër Goricës.

VIDEO/ Spektakël kampionësh, Bajerni “shtyp” Frankfurtin

-

Bajerni i Mynihut vazhdon rrugën drejt titullit. Kundërshtari i sotëm ishte Ajntrahti i Frankfurtit, që tregoi shumë oshilacione gjatë ndeshjes, por në fund bashkë me Bajernin zhvilluan një ndeshje shumë të bukur. Bajerni e nisi ndeshjen në mënyrën më të mirë të mundshme. Golat e Goretskës dhe Tomas Mylerit i dërguan bavarezët të qetë për tre pikët në dhomat e zhveshjes.

Me nisjen e së dytës nuk mund të mungonte firma e Levandovskit në listën e golashënuesve, duke trefishuar shifrat për kampionët e vendit. Ajntraht nuk u dorëzua, por ngriti kokë me dy gola fotokopje nga këndorja , që mbajnë firmën e Hintereger dhe njeriu asist ishte Sebastian Rode. Një orë lojë dhe Ajntrahti kishte mundësinë të barazonte dhe të bënte këtë ndeshje të paharrueshme.

Për ta shuar këtë dëshirë mendoi kanadezi Alfonso Dejvis, i cili “vrau” ndeshjen në minutën e 61. Pjesa tjetër e përballjes vijoi jo më çmendurinë, që nisi fraksioni i dytë dhe Bajerni administroi fizikun. Do të ishte vetë Ajntrahti, që do i dhuronte golin e manitas bavarezëve, me Hintereger, që shndërrohet nga “engjëll i kryengritjes” në “engjëllin e vdekjes”, duke shënuar një autogol në të 72-tën dhe vulosur rezultatin e ndeshjes në 5-2.

“U fshehëm prej 6 muajsh”/ David Luiz kujton turpin me Gjermaninë: E mbajta barrën i vetëm

-

Botërori i vitit 2014 ka mbart vetëm kujtime të hidhura për tifozët brazilian. Ai që në fillim ndoshta mendohej si Botërori i suksesit për Kombëtaren e Brazilit, që shpresonte të ngrinte trofeun në shtëpinë e vetë, në fakt rezultoi të ishte një nga turpërimet e tyre më të mëdha. Gjermania shkatërroi me shifrat 7-1 brazilianët në gjysmëfinale dhe kjo padyshim që i ka shtangur të gjithë. David Luiz ka folur për “BTV” në lidhje me këtë ndeshje, ku zbulon se i është dashur ta mbajë barrën i vetëm dhe se thuajse të gjithë u fshehën për 6 muaj nga turpi i një rezultati të tillë.

“Njerëzit mbanin mend gjithçka që unë bërë në Kupën e Botës, por në futboll me rezultatin fshihet çdo gjë. Prej gjashtë muajsh, për mua, shumë njerëz u fshehën. Ata nuk donin të merrnin përgjegjësi ose të ndanin përgjegjësi dhe mua m’u desh të mbaja barrën për një kohë të gjatë vetëm. Ne nuk jemi mësuar të humbim me dy apo tre gola. Gjatë kësaj rruge, ne nuk e kemi pasur këtë lojë. Dhe papritmas, na erdhi goditja. Mendonim se jemi në Brazil, ne do të fitojmë, dhe papritmas fillojmë të pësojmë një, pastaj të dytin dhe pastaj të tretin. Një lojë në të cilën gjithçka shkon keq”, ka thënë David Luiz për momentin e sikletshëm kur brenda 19 minutave Brazili u ndëshkua 5 herë nga Gjermania.

“Bëj seks çdo javë me tifozet mia”, tenisti i famshëm i befason të gjithë me deklaratën