Connect with Us

Befason Marash Kumbulla: Ja çfarë bëra me rrogën time të parë

Sport

Befason Marash Kumbulla: Ja çfarë bëra me rrogën time të parë

Publikuar

-

Marash Kumbulla është kryefjala sa i përket lojtarëve shqiptarë dhe po kërkohet nga shumë ekipe të njohura në Europë. Një intervistë tërësisht të veçantë ka bërë mbrojtësi kuqezi për “SportWeek” duke folur për hapat e parë të karrierës.

Si mbrojtës e ka përmirësuar edhe sulmuesi i njohur, Pazini, duke i dhënë këshilla të vlefshme sesi të ndalojë sulmuesit. Madje aq me vend dhe të duhura kanë qenë, sa Kumbulla arriti të ndalonte edhe Ronaldon në ndeshjen kundër Juventusit. Gjithashtu Kumbulla tregon edhe fiksimin e tij pas “PlayStation”, ku shpeshherë edhe e dashura Greta mërzitet për kohën e shumtë që kalon duke luajtur.

“Kjo pandemi më mësoi të mos e merrja gjithçka si të mirëqenë dhe të kënaqem me gjërat e vogla. Kam qenë në gjendje të kaloj më shumë kohë me familjen dhe gjithashtu mësova të bëja rizoto. Jam argëtuar, megjithëse më mungonte jeta e përditshme, e dashura Greta dhe stërvitja.

Ndihem ende pak si fëmijë, në kuptimin që më pëlqen të argëtohem. Jam shumë i fiksuar për “Play Station”, luaj edhe kur e dashura kërkon vëmendjen time dhe me të drejtë zemërohet.

Kur ??isha katër vjeç, babai im më regjistroi në shkollën e futbollit të Peschiera. Ai donte të më përcillte pasionin e tij tek unë dhe duhet thënë se shkoi mirë (qesh)! Edhe unë isha i lumtur që shkova në stërvitje dhe për të qenë i sinqertë jam akoma: stërvitja është gjithçka për mua. Verona? Unë mendoj se çdo futbollist i ri ëndërron të luajë për ekipin e qytetit të tij: Unë dëgjova për një audicion në Hellas dhe ata më morën. Me pagën time të parë si futbollist, e nxora familjen time për darkë.

Futbolli nuk më ka ndaluar të vazhdoj studimet e mia: tani jam në vitin e fundit të administrimit të financave dhe marketingut. Institucioni ku unë marr pjesë më ndihmon shumë dhe gjithmonë më ka dhënë mundësinë të studioj nga shtëpia, edhe para bllokimit. Më pëlqen të jem mbrojtës: Më pëlqejnë duelet, madje edhe ato ajrore dhe kontakti fizik. Dhe atëherë nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa të shpëtoj ekipin si lojtari i fundit..

Në stërvitjen Pazzini më jep shumë këshilla se si të ndaloj sulmuesit: të jap një shembull, duke folur për kundër-lëvizjen, ai më mësoi që të mos jem shumë afër tyre për t’i parandaluar ata të përfundojnë dhe të ikin nga unë. Zgjodha të luaja me Kombëtaren e Shqipërisë sepse e gjithë familja ime dhe unë gjithashtu ndihemi shqiptar. A kanë djemtë shqiptarë një mentalitet tjetër? Është çështje stimuluese: në përgjithësi ato vijnë nga situata më të vështira sesa ato në të cilat rriten fëmijët italianë, dhe për të dalë prej saj ju duhet një uri dhe dëshirë e veçantë”, tha Kumbulla.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Vjen lajmi i madh, ja kur do rifillojë La Liga

Publikuar

-

Nga

Pas rifillimit të Bundësligës, një tjetër kampionat elitar po përgatitet për të ngritur “qepenin”.  Qeveria e Spanjës në një konferencë të mbajtur sot, ka bërë të ditur se La Ligë-s do t’i lejohet vazhdimi i kampionatit nga 8 qershori.

“La Liga mund të rifillojë më 8 qershor”, ka deklaruar kryeministri i Spanjës, Pedro Sançez.

Kujtojmë se sezoni në kampionatin elitar të spanjës është ndërprerë pas javës së 27-të, dhe kanë mbetur edhe 11 javë për t’u luajtur, me Barcelonën që kryeson me 58 pikë, dy më shumë se Real Madrid, që mban vendin e dytë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Futboll i ngjeshur gjatë gjithë verës? Bundelsiga e mendon ndryshe, do të ketë edhe plazh për lojtarët

Publikuar

-

Nga

Bundesliga u bë i pari kampionat i rëndësishëm i Europës që riktheu sërish futbollin në fushën e lojës. Javën e shkaur u luajtën ndeshjet e para pas ndërprerjes për shkak të pandemisë, ndërsa këtë fundjavë skuadrat do të vihen përsëri përballë njëra-tjetrës.

Kjo verë në futboll është menduar të jetë një sfidë e vërtetë për klubet dhe lojtarët, të ciëlt do të luajnë 3 muaj të ngjeshur me ndeshje, ku në qershor dhe korrik do të duhet të mbyllin kampionatet, ndërsa gushti është i rezervuar për Champions League.

Por ky rregull nuk vlen për Gjermaninë, pasi Bundesliga do të përfundojë në fund të qershorit. Kështu 2 javët e para të korrikut lojtarët do të kenë mundësinë të largohen për të kaluar pushimet e tyre verore.

Në këtë mënyrë do të ketë plazh edhe për futbollistët. Më pas mesi i muajit do i bëjë sërish bashkë, ku do të nisin përgatitjet për sezonin e rij so dhe do të jenë të gatshëm për të luajtur në Champions League, kompeticion në të cilin ende vazhdojnë rrugëtimin e tyre Bayern Munich dhe Leipzig.

LEXO TE PLOTE

Sport

E BUJSHME/ Vlen 10 milionë euro, futbollisti shqiptar drejt transferimit te Milani

Publikuar

-

Nga

Shkodran Mustafi duket se është jashtë planeve të Arsenal për sezonin e ardhshëm. Mbrojtësi preferon të rikthehet në Itali, aty ku më parë në Serinë A, ka përjetuar një eksperiencë me skuadrën e Sampdorias.

Por, këtë herë mund të bëhet pjesë edhe e një klubi historik si puna e Milanit. Kuqezinjtë kërkojnë të përforcojnë repartin defensiv në sezonin e ardhshëm dhe lojtari me origjinë shqiptare është një alternativë konkrete.

Aktualisht, kartoni i 28-vjeçari ka një vlerë prej 10 milionë eurosh dhe është i përballueshëm nga kuqezinjtë të cilët mund të përfitonin një mbrojtës me shumë eksperiencë. Megjithatë, mbetet për t’u parë pasi deri më tani nuk ka asgjë konkrete mes dy klubeve.

LEXO TE PLOTE