Connect with Us

Ulet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali/ Regjistrohen 2160 të shëruar

Bota

Ulet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali/ Regjistrohen 2160 të shëruar

Publikuar

-

Bie numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Sipas autoriteteve të Mbrojtjes Civile Italiane gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruan 130 viktima, ndërs anëj ditë më parë humbën jetën 156 persona. Sot numri i të shëruarve në Itali ishte 2160 teksa numri i përgjithshëm i tyre ka shkuar në 136720

Autoritetet raportuan gjithashtu se sot u regjistruan edhe 652 raste të reja pozitiv për një total prej 228658. Totali i rasteve aktive me koronavirus në Itali është 59 332 persona. Sot janë 595 persona në kujdes intensiv, 45 më pak se dje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rikthimi i një vale të dytë të Covid/ Trump zbulon çfarë do të ndodhë me SHBA

Publikuar

-

Nga

Presidenti Donald Trump vazhdon të bëjë presion ndaj shteteve që të rihapin bizneset pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme ndaj koronavirusit.

Komentet Presidenti i bëri ndërsa vizitoi të enjten një fabrikë të prodhimit të automobilave në Miçigan e cila tashmë po përdoret për prodhimin e respiratorëve për pacientët me COVID-19.

Të 50 shtetet kanë njoftuar plane për t’u rihapur të paktën pjesërisht pas vendimeve për mbyllje që kanë dëmtuar ekonominë amerikane. Presidenti tha se edhe nëse do të ketë një valë të dytë shpërthimi të koronavirusit “SHBA nuk do të mbyllet”.

LEXO EDHE:  Transportonin drogë/ Arrestohen tre shtetas, mes tyre një shqiptar

Gjatë fjalimit të tij presidenti tha se “një bllokim i përhershëm nuk është një strategji për një shtet të shëndetshëm apo një vend të shëndetshëm”.

Vendi është gati “për një rikthim epik” shtoi zoti Trump.

Në nëntë javët e kaluara 38.6 milionë amerikanë aplikun për të përfituar pagesën e papunësisë.

Në SHBA të premten u regjistruar mbi 1 milion e 577 mijë të prekur nga koronavirusi dhe rreth 95 mijë të vdekur./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni me 107 persona në bord

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan me 107 persona në bord është rrëzuar në një zonë rezidenciale në Karachi, në Pakistan.

Mediat raportojnë se avioni A320, i “Pakistan International Airlines”, u rrëzua në zonën Model Colony, ndërsa përpiqej që të ulej në aeroportin e Karachi-t.

Nuk dihet ende fati i personave që kanë qenë në bord apo shkaqet e rrëzimit të avionit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Këtë verë fillon testimi i vaksinës/ 30 mijë persona dalin vullnetarë në SHBA

Publikuar

-

Nga

Vaksina ndaj koronavirusit do të hyjë këtë verë në fazën e testimit masiv tek njerëzit.

Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore njoftoi sot arritjen e një marrëveshjeje mes kompanisë AstraZeneca dhe Autoritetit për Studimet e Avancuara dhe Zhvillimet Biomjekësore (BARDA), marrëveshje e cila do të përshpejtojë zhvillimin dhe prodhimin e vaksinës provë. Faza 3 e studimit klinik të kësaj vaksine do të përfshijë edhe testimin tek 30 mijë vullnetarë.

BARDA do t’i vërë në dispozicion kompanisë deri në 1.2 miliardë dollarë për të mbështetur studimin e avancuar klinik, transferimin e teknologjisë për vaksinën si dhe prodhimin masiv të saj. Vaksina do të bëhet e disponueshme vetëm pasi të jepet një autorizim emergjence nga Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA).

LEXO EDHE:  Itali/Bie besimi i publikut tek Renzi, por jo tek Qeveria

Vaksina e përzgjedhur ndër disa kandidatura, është emërtuar AZD1222. Ajo u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar dhe i është dhënë me liçencë kompanisë AstraZeneca, e cila disponon teknologjinë që do të mundësojë prodhimin masiv. Për të arritur objektivin, kompania do të punojë së bashku me Qendrën për Inovacionin dhe Zhvillimin e Avancuar në Manifakturë të qeverisë amerikane.

Studimet klinike pararendëse (të fazave 1 dhe 2) janë zhvilluar më tani në Britani./ VOA

LEXO TE PLOTE