Connect with Us

Shtohen sërish rastet me Covid-19/ 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Shëndeti

Shtohen sërish rastet me Covid-19/ 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 12 raste të reja të prekur nga Covid-19 në vendin tonë,, duke e çuar në total numrin e të prekurve në 981.

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik, tha se “Kurba epidemike ka paraqitur qëndrueshmëri gjatë dy javëve të fundit, por me luhatje ditore përkundrejt rasteve të raportuara dhe të identifikuara nga shërbimi epidemiologjik.
Për më shumë se 3 javë nuk kemi humbje jete dhe ky është një indikator që tregon qëndrueshmërinë e këtij shpërthimi epidemik.

Megjithatë, pas një situate të qëndrueshme dhe të stabilizuar të rasteve që kanë kërkuar shërbim spitalor, sot kemi një rritje të rasteve në spitalin infektiv. Aktualisht janë të shtruar 17 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive.
Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 174 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 12 raste.”

Po ashtu ajo beri te ditur se shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 7 raste në Tiranë, 2 në Fier, 2 në Krujë dhe 1 në Durrës. Të shëruar janë 6 qytetarë.

“Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 981 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.
Në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.
Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1300 testime serologjike në personel shëndetësor dhe pacientë, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar masat e vendosura. Nëse keni shenja të Covid19 telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

LEXO EDHE:  Ulet numri i viktimave nga Covid-19 në Britani/ 360 të vdekur në 24 orët e fundit

COVID-19 – Statistika (22 Maj 2020)
Testime totale 14259
Testime molekulare 12933
Testime serologjike 1326
Raste pozitive 981
Raste të shëruara 777
Raste Aktive 173
Humbje jete 31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 58
Durrës 48
Krujë 31
Shkodër 10
Berat 10
Kamëz 9
Fier 4
Elbasan 1
Mirditë 1
Korçë 1”-tha Eugena Tomini./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Paralajmërimi i OBSH për një rikthim të valës së dytë të Covid-19/ Mos festoni, ja kur mund të goditet Europa  

Publikuar

-

Nga

Ndërsa Europa vijon me lehtësimin e masave kundër Covid-19, një paralajmërim vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Ekspertë të OBSH-së paralajmërojnë se një valë e dytë e Covid-19, mund të godasë Europën sërish në dimër.

Po ashtu, ekspertë të OBSH-së, shprehin shqetësimin se vala e dytë e Covid-19 do të koinçidojë atëherë me shpërthimin e sëmundjeve të tjera infektive.

Në një intervistë për Daily Telegraph, Dr Hans Kluge, drejtor i OBSH-së për Europën, pohoi se është koha për t`u treguar të kujdesur e për t`u përgatitur, jo për të festuar.

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Rreth 2.3 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

LEXO EDHE:  Covid-19/ Shumëfishohen "izolimet" në nivel botëror

Ndonëse rastet në vende si Britania e Madhe, Franca apo Italia janë në rënie të ndjeshme, kjo nuk do të thotë sipas tij se epidemia u zhduk krejtësisht. Sipas ekspertit, epiqendra e saj, është zhvendosur në Lindje, me infektimet që shtohen dita ditës në Rusi, Ukrainë, Bjellorusi e Kazakistan.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vizitat shtohen, por numri i mjekëve bie në shërbimin parësor

Publikuar

-

Nga

Barra më e lartë e sëmundjeve, plakja e popullsisë dhe ndërgjegjësimi për tu kujdesur për vetën e kanë rritur ndjeshëm numrin e vizitave në shërbimin parësor të sektorit të shëndetësisë, edhe pse numri i popullsisë në Shqipëri po vjen në rënie.

Instituti i Statistikës raportoi se gjatë vitit të kaluar shërbimi parësor në vend realizoi 6 milionë e 733 mijë vizita, ose 64 mijë vizita më shumë se në vitin 2018.

Teksa numri i vizitave pësoi një rritje me 1 për qind, numri i mjekëve nga ana tjetër pësoi një ulje të ndjeshme me 1,5 për qind. Në vitin 2019 në shërbimin parësor shërbyen 1787 mjekë, nga 1814 që shërbyen në vitin 2018. Siç shihet nga të dhënat ngarkesa e stafit mjekësor ka ardhur në rritje gjatë vitit të kaluar, teksa edhe më parë kjo ngarkesë ka qenë e lartë në krahasim me mesataren rajonale dhe atë Europiane.

Situata rezultoi disi më e përmirësuar me numrin e infermierëve. Numri i tyre në shërbimin parësor ka një rritje prej 2,6 %,

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Rreth 2.3 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë/ Konfirmohen 13 raste të reja

Në shërbimin parësor shërbyen 6 mijë e 958 infermiere, nga 6 mijë e 758 infermiere që ishin në vitin 2018.

Sipas të dhënave nga Observatori Global i Shëndetit, Shqipëria në vitin 2017 kishte numrin më të ulët të mjekëve për banorë në rajon me 1,2 mjekë për banorë. Greqia ka 6.2 mjekë për 1000 banorë, Maqedonia 2.8, Mali i Zi 2.3, Serbia 2.4 dhe Bosnja 1.8 mjekë për 1000 banorë.

Sipas një raporti të qeverisë shqiptare në lidhje me emigracionin, emigrimi i specialistëve të shëndetësisë ka pakësuar burimet njerëzore për sistemin shëndetësor: Pas viteve 1990, forcat e punës të sektorit të shëndetësisë humbën një numër të konsiderueshëm të burimeve njerëzore, të cilët migruan jashtë vendit. Edhe brenda vendit kanë ndodhur dhe po ndodhin lëvizje nga zonat rurale për ato urbane, duke krijuar një qasje gjithnjë të pabarabartë ndaj kujdesit shëndetësor për popullatën./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

BE nxjerr udhëzimet për aeroportet dhe linjat ajrore/ Rregullat që duhen zbatuar

Publikuar

-

Nga

BE nxjerr udhëzimet për aeroportet dhe linjat ajrore/ Rregullat që duhen zbatuar

Pasagjerët e avionëve do të duhet të veshin maska për fytyrën gjatë të gjitha udhëtimeve të tyre, do të vlerësohen në stendat e intervistave nëse tregojnë shenja të Covid-19 dhe do të duhet t’u thonë lamtumirë të dashurve jashtë aeroportit, sipas udhëzimeve të lëshuara nga organi i sigurisë ajrore të BE-së.

Udhëzimet e lëshuara për aeroportet dhe linjat ajrore gjithashtu përfshijnë: kufizime në bagazhet e duarve, rezervimin e një tualeti në bord për ekuipazhin e kabinës dhe asnjë shërbim ushqimesh në kabinë dhe as ‘duty free’.
Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA) publikoi 28 faqe me udhëzime që do të ndryshojnë rrënjësisht përvojën e fluturimit, përfshirë masat për distancimin fizik.

Linjat ajrore dhe aeroportet ka të ngjarë të miratojnë shumë udhëzime, të cilat përfshijnë çdo fazë të procesit të udhëtimit ajror.
Mbërritja dhe check-in
Kushdo që zhvillon simptoma pas prenotimit, ose ka qenë në kontakt me dikë që vuan nga Covid-19, nuk duhet të paraqitet në fluturim.

Pasagjerët nuk duhet të presin një lamtumirë të dashur me të afërmit në terminal. Me pak përjashtime, askush që nuk udhëton ose nuk punon atje nuk do të lejohet brenda.
Ata që udhëtojnë pritet të marrin masa paraprake siç janë larja e duarve dhe përdorimi i maskave, me përjashtime për fëmijët nën gjashtë vjeç dhe personat me një arsye mjekësore.
EASA gjithashtu rekomandon “përdorimin e pecetave”, siç është mbulimi i fytyrës kur teshtini. Ata që nuk respektojnë rregullat, mund të nxirren nga aeroporti dhe të pësojnë dënime të mëtejshme nga autoritetet lokale.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Shumëfishohen “izolimet” në nivel botëror

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Rreth 2.3 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

Distanca fizike përcaktohet si 1.5 metër.
Në bord
Avioni duhet të dezinfektohet plotësisht ndërmjet fluturimeve. EASA ka kërkuar nga linjat ajrore të instalojnë filtra më të mirë ajri për të pastruar ajrin në kabinë, por të gjithë, pasagjerët dhe ekuipazhi, pritet të veshin maska.
Mbërritja dhe bagazhet
Ekzaminimi termik mund të aplikohet në aeroportin e mbërritjes dhe linjat ajrore duhet t’u japin autoriteteve të shëndetit publik një “kartelë për gjetjen e pasagjerëve” nëse kërkohet për qëllime të gjurmimit të kontaktit.
Pas marrjes së bagazheve, udhëtarëve do t’u thuhet që të largohen nga aeroporti sa më shpejt që të jetë e mundur. Takimi dhe përshëndetja nuk do të lejohen në pjesën më të madhe.

LEXO TE PLOTE