Connect with Us

Shembja e Teatrit, një tradhti/ Kapexhiu: Në zyrën e partisë u sajuan dy lista

Sociale

Shembja e Teatrit, një tradhti/ Kapexhiu: Në zyrën e partisë u sajuan dy lista

Publikuar

-

Bujar Kapexhiu e konsideron prishjen e teatrit si një tradhti.

Kapexhiu shprehet se, për prishjen e Teatrit duhet të ishin konsultuar me artistët edhe me atë që ishin pro edhe me ata që ishin kundër dhe më pas të vendosej.

“Kjo që ndodhi është një nga shëmtitë e radhës që ka ndodhur në këto 30 vjet demokraci. Të shumta kanë qenë, por kjo i vuri vulën. Kjo ndodhi në mënyrë shumë të beftë. E bënë në pabesi. Ishte një tradhti. Pse? Në momentin që ishin krijuar mendime ndryshe ndërhynë ndërkombëtarët. Ndërkombëtarët ndërhynë për të bërë një tjetër bisedë, për të hyrë në një marrëveshje mes artistëve që ishin pro dhe kundër. Artistët duhet të kishin vendosur nëse duhej prishur apo nuk duhej prishur”, u shpreh Kapexhiu.
Ai foli edhe për prapaskena ku sipas tij, në zyrat e partisë u sajuan dy lista, kundra dhe pro shembjes.

“Në zyrat e partisë u sajuan dy lista, kundra dhe pro. Në momentin e fundit kur u shpall lista pro shembjes, filluan të dalin zëra që ne nuk kemi firmosur për shembje.

Kur filloi të rrudhosej lista, se njerëzit po largoheshin dhe do të mbeteshin shumë pak dhe emrat e vërtetë do të largoheshin nga kjo listë aty u trembën dhe thanë: Meqë dhe lista po shembet, ne të shembim teatrin.

LEXO EDHE:  “Qeverisë i ra maska”/ Godole: Covid u përdor si alibi për shembjen e Teatrit

Në mënyrë makabre, një trajtim shtazarak, egërsira që sulen drejt njerëzve. Në mënyrën më të papërshtatshme, polici nga të gjitha llojet. Aty ishin një grup artistësh, të cilët në mes të ditës mund të shkohej dhe të nxirreshin jashtë.

Paturpësia më e madhe është kur dalin shefat dhe thonë që nuk ka patur dhunë. Kjo ishte sulmi, kjo ishte goditja pastaj vinte vrasja. Aty kishte edhe njerëz me armë.

Pse e bënë befasisht? Pse nuk na mblodhën ne artistët dhe të vendosnin. Ndoshta ata që ishin kundër shembjes mund të bindeshin nga inteligjenca e grupit tjetër, nga argumentimit dhe ne mund të thonim, po, le të prishet. Ne çdo ditë bisedonim me njëri tjetrin dhe bisedonim pse duhet të jesh kundër dhe pse pro. Në mënyrë publike ne të diskutonim, kush janë të mirat dhe kush janë të këqijat, pse duhet të ndërtohet një teatër këtu dhe pse jo diku tjetër”, u shpreh Kapexhiu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vranësira në gjithë vendin/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Moti për nesër/ Si parashikohen të jenë temperaturat

Ditën e sotme  pritet që moti të jetë i vranët në të gjithë territorin, edhe pse nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave. Intensiteti mesatar pritet kryesisht në zonën e jugut dhe atë të veriperëndimit. Në zonën e Alpeve do të ketë reshje dëbore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim 3-10m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulta pranë tyre, dhe zonat luginore era do të jetë intensive dhe me rrahje dhe shpejtësi që arrinë deri në 15-20m/s. Valëzim i forcës 1-3 ballë me lartësi vale 0.8-2.2m.

LEXO EDHE:  IKMT shemb ndërtesën pa leje tek pedonalja

LEXO EDHE:  Tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Shemben 6 pallate në Izmir!

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore 1°C deri në 10°C
zonat e ulëta 3°C deri në 16°C
zonat bregdetare 7°C deri në 16°C

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shkodra ”kërcënohet” nga reshjet/ Prefektja: Jemi në gatishmëri

Publikuar

-

Nga

Shkodra ''kërcënohet'' nga reshjet, prefektja Majlinda Angoni: Jemi në gatishmëri

Pas të ftohtit dhe acarit nga nesër pritet të rikthehen reshjet e dendura të shiut në Shqipëri, ku intesitetit më i madh i tyre do jetë kryesisht në zonën veri-perëndimore.

Për këtë, Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile ka paralajmëruar se rajoni i Shkodrës do të goditet nga reshje të shumta shiu, që do zgjasin rreth katër ditë, situatë kjo që mund të shoqërohet me përmbytje.

Prefektja e qarkut të Shkodrës, Majlinda Angoni, tregoi për Euronews Albania, masat, që sipas saj janë marrë për të përballuar situatën. Ajo tha se strukturat janë vënë në gatishmëri të plotë për t’u kujdesur për banorët në rast nevoje.

“Pritet të kemi reshje sipas Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile (AKEC), që bazuar edhe tek IGJEUM, do të kemi reshje të një intensiteti të lartë, kjo na vuri para përgjegjësisë. Përqendrimi i reshjeve është në Shkodër dhe në Vaun e Dejës. Ka një mirëmenaxhim të kaskadës së Drinit, dhe kjo është dhe falë shkarkimeve qëjanë bërë gjatë gjithë kësaj jave”, tha ajo.

Ajo tha se ka një përmirësim të ndjeshëm të situatës nga përmbytjet e pak ditëve më parë. Sipas znj. Angoni në të gjithë qarkun e Shkodrës përllogariten sot rreth 910 hektarë tokë, e cila është mbuluar nga uji.

LEXO EDHE:  Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk i zë besë drejtësisë/ Nis vetë “hetimet” për shembjen e godinës

LEXO EDHE:  Doli kundër 30 qershorit/ Kapexhiu: Në burgje jetohet mirë

“Ne nuk kemi pasur shtëpi të përmbytura. Nuk kemi pasur persona të evakuuar, nuk kemi pasur gjë të gjallë të evakuuar. Në Shkodër nuk kemi pasur, por kemi pasur vetëm një familje në Vaun e Dejës dhe ajo është strehuar tek fisi i vet. Kemi pasur sipërfaqe nën ujë. Kemi si qark i Shkodrës 910 ha tokë  nën ujë. Kemi një rëni të ujërave si në Bunë, Drin, dhe ashtu dhe në Liqenin e Shkodrës”,  shtoi ajo./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike dhe në këtë mënyrë edhe për ditën e nesërme pritet që moti të jetë i vranët në të gjithë territorin (edhe pse nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell).

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, intensiteti mesatar pritet kryesisht në zonën e jugut dhe atë të veriperëndimit. Në zonën e Alpeve do të ketë reshje dëbore.

LEXO EDHE:  Rëndohet situata në Gjirokastër/ Kryetarja e Bashkisë: Rama të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  Doli kundër 30 qershorit/ Kapexhiu: Në burgje jetohet mirë

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim 3-10m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulta pranë tyre, dhe zonat luginore era intensive dhe me rrahje dhe shpejtësi që arrinë deri në 15-20m/s. Valëzim i forcës 1-3 ballë me lartësi vale 0.8-2.2m.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 1°C deri në 10°C

zonat e ulëta 3°C deri në 16°C

zonat bregdetare 7°C deri në 16°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE