Connect with Us

“Një pjesë e imja ka mbetur nën rrënoja”/ Neritan Licaj tregon gjestin emocionues të policit

Sociale

“Një pjesë e imja ka mbetur nën rrënoja”/ Neritan Licaj tregon gjestin emocionues të policit

Publikuar

-

Aktori Neritan Licaj ka treguar gjendjen e tij shpirtërore 6 ditë pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar.

Licaj thotë se një pjesë e tij ka mbetur nën rrenojat e Teatrit.

“Një pjesë e imja ka mbetur nën rrënoja kurse pjesa tjetër më bën krenar që të paktën luftova deri në fund. Ishte shumë brutale e gjitha, sepse në fund e pranoi që ka mbi 21 vite që i ishte qepur atij Teatri. I qetë nuk do jem kurrë”,tha Licaj në “Zonë e Lirë”.

Licaj ka treguar se një ditë pas shembjes së Teatrit i ka kërkar një efektivi policie t’i jepte një copë nga muret e shembura të Teatrit.

“Një copë ma solli polici vetë. I thashë dua të marr një copë, i dha komandanti leje dhe ai vrap e mori e ma solli, u tregua shumë i mirë”, tregoi Licaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rama bën njoftimin e rëndësishëm/ Si do të jetë kjo fundjavë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka bërë një njoftim të rëndësishëm për fundjavën.

Rama sqaron se kjo fundjavë do yë vijojë njëesoj si e shkuara.

“Kjo fundjavë do të vijojë njësoj si e shkuara! Ta kaloni sa më qetë”, shkruan Rama.

Prindërit me fëmijët deri në 14 vjeç do të lejohen të dalin lirisht nga ora 11:00 deri në orën 17:30, pra në momentin që pensionistët të jenë rikthyer në shtëpi. Të shtunën do të qëndrojnë hapur vetëm ushqimoret dhe farmacitë deri në orën 17:30, ndërsa të dielën të gjitha mbyllur. Të shtunën dhe të dielën do të ndalohet kategorikisht qarkullimi i automjeteve private. Këto masa janë vetëm për zonat e kuqe, që janë 6 bashki; Tiranë, Durrës, Shkodër, Kurbin, Krujë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Plazhi pret pushuesit/ Nënkryetari i Shoqatës së Operatorëve Turistikë: Të hapen sa më shpejt kufijtë

Publikuar

-

Nga

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, ka theksuar se brenda këtij muaji do të hapen kufijtë tokësorë me vendet e rajonit. I ftuar mbrëmjen e djeshme në “Ilva Now” ministri nuk dha një datë konkrete se kur njerëzit do lejohen të hyjnë në det, por shtoi se kushti kryesor është që të ruhet distanca dhe higjiena personale.

Nënkryetari i Shoqatës së Operatorëve Turistikë, Rexhep Kasmi i ftuar në Euronews Albania tha se ky sektor po përballet me vështirësi të shumta, kjo për shkak të pandemisë globale të COVID-19.

“Momenti që ndodhi mbyllja e çdo gjëje, ne ishin në fillim të sezonit të turizmit, sepse marsi fillon me turet kuturore që vijnë nga e gjithë bota. Ne kemi tre muaj që jemi të bllokuar. Tani që filluan të aktivizohen disa aktivitete, ne vazhdojmë akoma që mos të kemi asnjë lloj aktiviteti për turizmin kulturor, dhe atij të interesit të veçantë, të gjitha llojeve të turizmit, përveç plazhit mendohet të vijojnë pas lejimit të fluturimeve. Turizmi i plazhit kuptohet se po u hapën kufijtë pritet të ketë një lëvizje dhe avash avash ky sektori pritet të gjenerojë të ardhura dhe të aktivizojnë punëtorët e tyre”, tha ai

LEXO EDHE:  “Projekt për qendër tregtare tek Teatri”/ Berisha i përgjigjet Ramës: Një mashtrues ordiner, i pafytyrë!

Ai u bëri apel strukturave shtetërore që të hapin kufijtë me rajonin, me qëllim për t’i dhënë një shtysë të shpejtë këtij sektori. Sipas tij, ministria e Turizmit duhet të rishikojë protokollin e masave higjieno-sanitare pasi është tepër i komplikuar.

“Ato që dihen janë kërkesa ekonomike, pjesërisht janë plotësuar, por nëse është folur për një paketë të tretë, kjo akoma nuk ka ndodhur. Ndoshta kjo është duke u hartuar nga qeveri, por nuk jemi në dijeni, sepse nuk jemi palë e tryezave ku hartohet kjo paketë. Të hapen sa më shpejt kufijtë. Një ditë e më përpara që hapen kufijtë, është në ndihmë të sektorit. Të gjithë kanë një qellim: të hapen sa më shpejt dhe të lëvizin sa më shpejt. Rishikimi i masave, në fillim kishte një protokoll, për mendimin tonë ishte ekstrem i komplikuar dhe nuk e ndihmonte sektorin, por e komplikonte. Ai protokoll sigurie duhet të rishikohet”, shtoi ai.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tubim sensibilizues në Durrës/ Budina tregon çfarë do të ndodhë në vazhdim

Publikuar

-

Nga

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit po zhvillon një tubim sensibilizues për situatën e krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar përpara Pallatit të Kulturës në Durrës

Regjisori Edmond Budina tha se do të zhvillohet një tur sensibilizues në të gjithë Shqipërinë që të vrasin frikën e krijuar nga dhuna e pushtetit.

“Do të fillojmë një tur në të gjithë qytetet e Shqipërisë për të sensibilizuar qytetarët, të vrasim frikën sepse dhuna e pushtetit është e jashtëzakonshme. Ai parlament merret me individë dhe nuk merret me probleme të popullit “, thotë Edmond Budina./CNA.al

LEXO TE PLOTE