Connect with Us

Hetim ndërkombëtar për Teatrin/ Meta video-konference, me përfaqësuesit e “Europa Nostra”

Politikë

Hetim ndërkombëtar për Teatrin/ Meta video-konference, me përfaqësuesit e “Europa Nostra”

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Meta zhvilloi sot bashkëbisedim, nëpërmjet një video-konference, me përfaqësuesit e “Europa Nostra”, Zëvendëspresidentin ekzekutiv, Guy Clausse, Sekretaren e Përgjithshme, znj,Sneska Quaedvlieg-Michailovic, dhe anëtarin e bordit, Profesor Paolo Vitti.

Presidenti Meta i falenderoi për angazhimin dhe vëmendjen që “Europa Nostra” ka treguar ndaj promovimit dhe ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe historike të vendit tonë.

Duke u ndalur në çështjen e Teatrit Kombëtar, Presidenti Meta e falenderoi “Europa Nostra” për mbështetjen krah “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit” në mbrojtje të këtij kompleksi dhe gjithë zonës historike të Tiranës.

Presidenti Meta theksoi se shembja e Teatrit Kombëtar është çështje kushtetuese, e trashëgimisë historike dhe identitetit kombëtar, tashmë edhe një çështje europiane.

Në këtë kontekst u ra dakord për domosdoshmërinë e nisjes së një hetimi ndërkombëtar mbi këtë çështje dhe informimin e mëtejshëm të niveleve më të larta europiane.

“Europa nuk është vetëm euro, por edhe kulturë, solidaritet, humanizëm dhe identitet. Teatri Kombëtar ishte dëshmori i parë i Bulevardit ‘Dëshmorët e Kombit’, por demokracia dhe kultura europiane do fitojë”, – u shpreh ndër të tjera anëtari i bordit të “Europa Nostra”, Profesor Paolo Vitti.

“Nga sot më konsideroni edhe mua anëtarin më të ri të ‘Europa Nostra’ “, – u shpreh Presidenti Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po përgatitemi për tubim madhështor”/ Ervin Goci paralajmëron SPAK

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Ervin Goci gjatë fjalës së mbajtur sot tek protesta e Teatrit ka thënë se në Durrës janë mbledhur 6 mijë e 8 firma për peticionin për rindërtimin e Teatrit aty ku ishte dhe ashtu sicc ishte.

Goci tha se nesër do të zhvendosen në Shkodër dhe më pas në shumë qytete të tjera për të firmosur peticionin.

LEXO EDHE:  Zbulohet gënjeshtra e Metës/ Pse, Presidenti nuk mund ta shpërndajë parlamentin

LEXO EDHE:  Detajet/ Basha-Meta fillojnë negociatat

Ai paralajmëroi se aleanca po përgatitet për një tubim të madh, por kishte edhe një paralajmërim për SPAK-un. “Po përgatitemi për një tubim madhështor për themelet e teatrit dhe kësaj republike, filozofia e sheshit. SPAK të bëjë punën se kjo do të shkaktojë përplasje civile” tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Marrëveshje me Ramën?”/ Basha: Nëse ka një zotim të hershëm…

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha është pyetur për një marrëveshje politike të mundshme mes tij dhe kryeministrit Edi Rama.

Basha shprehet i vendosur se nuk ka dhe nuk do të ketë një marrëveshje mes tij dhe Ramës.

“Nuk ka asnjë marrëveshje dhe nuk do të ketë. Marrëveshja do jetë me popullin për të çliruar Shqipërinë nga kjo tirani dhe të ndëshkojmë Ramën dhe Veliajn. Nëse ka një zotim të hershëm, është që të gjitha krimet do të ndëshkohen. Kjo është detyra ime si kryetar i opozitës dhe detyra ime e parë nesër si kryeministër”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i vendosur/ Opozita do bëjë gjithçka për të përmbushur rekomandimet e OSBE-ODHIR

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se i qëndron propozimit të bërë në janar për ndryshimin e sistemit.

Basha tha në studion e Abc Neës, se në atë tryezë opozita do të bëjë gjithçka për të përmbushur rekomandimet e OSBE-ODHIR, për t’i garantuar shqiptarëve zgjedhje të lira dhe të ndershme.

“Jemi ulur në tryezën e Reformës Zgjedhore. Kemi thënë se kjo tryezë t’i japë garancinë shqiptarëve për të shkuar në zgjedhje. Ne duam ndryshim sistemi, Edi Rama nuk do. E kam bërë publike që në janë për një senat me dy dhoma. Por kjo nuk është kjo beteja sot. Ky është një njeri që nuk e ka problemin te sistemin por te vjedhja e zgjedhjeve. Ne do bëjmë gjithçka për të përmbushur rekomandimet e OSBE-ODHIR. Ne kemi nisur punën për të mobilizuar bashkimin më të madh kombëtar për të krijuar një sistem. Nëse ka zgjedhje të lira dhe të ndershme ne fitojmë në zgjedhje. Ne nuk kemi arsye t’i mohojmë forca politike të bëjnë koalicion. Ky vend ka mundësitë të mbështetëse një ekonomi të shëndetshme”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE