Connect with Us

Gazetari i Ylli Ndroqit e pranon publikisht/ Xhemaili ndryshoi emrin

Politikë

Gazetari i Ylli Ndroqit e pranon publikisht/ Xhemaili ndryshoi emrin

Publikuar

-

Gazetari, Elio Laze e ka pranuar publikisht përmes një postimi se të dhënat e Ylli Ndroqit janë ndryshuar në vitin 1993, ky është bashkëpunëtori i dytë i Ylli Ndroqit në 24 orë që pranon ndryshimin e emrit, pas Ilir Demalisë.

Gazetari i Monës dhe Ora News Eljo Laze i cili njihet si një nga ushtarët e Ylli Ndroqit dhe Ilir Metës, në faqen e tij në rrjetet sociale ka shkruar se Ylli Ndroqi, ka ndryshuar emrin në vitin 1993 dhe thekson se kur ka lindur djali i tij në Australi ai ka pasur mbiemrin Ndroqi.

Në fakt gazetari Laze pranon këtë detaj, që emri është ndryshuar në vitin 1993, por ende nuk ka pranuar as ai as shefi i tij ndryshimin e mbiemrit. Tani nga Ylli Ndroqi jemi tek Xhemail Ndroqi, pritet vetëm të pranojnë edhe pjesën Pasmaçiu, më pas s\ka më nevojë për asnjë publikim nga ana jonë.

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara nga CNA.al, mbiemri është ndryshuar në 1997, pra shtetasi Xhemail Pasmaciu u bë Ylli Pasmaçiu dhe më pas u bë Ylli Ndroqi.

LEXO EDHE:  Alfred Peza i tregon pronarit Ndroqi ditëlindjen e vërtetë të Ora News-it

Këto të dhëna janë në regjistrin kombëtar të Gjendjes Civile. Sa për dokumentat e publikuar anga CNA.al, të gjitha këto të dhëna janë nxjerrë nga regjistri Kombëtar i Gjendjes Civile.

Gjatë kohës që është bërë regjistri elektronik, të gjithë regjistrat e Republikës së Shqipërisë janë skanuar një e nga një. Prandaj ne publikuam dokumentin e parë ku Ylli Ndroqi ka mbiemrin Pasmaçiu tek bashkëshortja dhe një nga femijët.
Këto janë të dhëna fillestare kurse dokumenti i publikuar sot tregon emrin dhe mbiemrin e tij të plotë të ndryshuar . Tani emri u pranua, ka ngelur të pranojnë edhe ndryshimin e mbiemrit./CNA.al

Ilir Demalia: Ylli Ndroqi ndryshoi emrin

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

BOOM-Dokumenti i dytë/ Ylli Ndroqi është trafikanti Xhemail Pasmaçiu

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi në Komisariat/ Habit Lleshaj: Nuk e di pse u shoqërua, s’e kuptoj as heshtjen e saj

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka folur lidhur me protestën në mbrojtje të Tetarit Kombëtar dhe shoqërimeve në komisariat që u bënë atë ditë.

Ai tha se protestuesit shkelën dy ligje, atë për organizim të protestave pa leje si dhe ligjin për pandeminë.
Lleshaj habiti me fjalët e tij teksa komentoi shoqërimin e kryetares së LSI, Monika Kryemadhit në mëngjesin e 17 majit.

“Ka vetëm një sekuencë të filmuar kur shoqërohet kryetarja e një partie, por nuk e kuptoj çfarë ka ndodhur. Nuk di asnjë arsye për shoqërimin e saj nga forcat e policisë. Jam disi i habitur. Nuk kam pasur ndonjë interes sepse vetë zonja e ka kaluar në heshtje. Çudi sesi për një gazetar që sulmoi me duar tre police femra, u bë zhurmë e madhe pse u shoqërua. Ndërsa për këtë kryetare partie nuk pati asnjë protestë, asnjë sqarim, asnjë bujë në media”, tha Lleshaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parti të re me presidentin?/ Edmond Budina i përgjigjet Ramës: Ai ka frikë

Publikuar

-

Nga

Regjisori Edmond Budina komentoi i është përgjigjur nga sheshi i protestës kryeministrit Edi Rama i cili tha se ai me të vëllanë do krijonin një parti të re, bashkë me Presidentin.

Budina theksoi se ai vetë personalisht nuk ka ndërmend të merret me parti, ndërsa pohoi se qeveria ka frikë nga populli

“Më duket se sheh ëndrra me ankthe ai, se për 20 vite shihte si do e prishte teatrin, këto tani janë frikë e re dhe brockulla që ai i di nga i gjen. Ai ka frikë se e sheh rezistencën qytetare. Për një orë shih sa njerëz që u mblodhën tani. Këta e kanë kthyer atë parlament në tallava, cështje personale. Një parlament që merret me thashetheme, vetëm ritmi frenetik i duartrokitjevë të kongreseve të partisë i mungon.
Unë e di që kam qënë anëtar i Partisë së Punës dikur, dhe kjo është zgjedhje personale, por të merret një parlament i tërë me thashetheme më vjen sa për të qarë dhe për të qeshur. Është aktor i dobët (Rama) e pashë dhe mbrëmë. Po e shohin se populli po ngrihet?
Nëse do krijohet parti, atë nuk e vendosim ne por vetë populli. Ne duam të sjellim një mundësi të re, që partitë të mos jenë sekte të mbyllura ku vetëm shefi, kryetari vendos për fatet e popullit, ku shitet e blihet trualli vendit. Jemi këtu për të sjellë një mendësi të re. Jam i bindur që këto protesta do çojnë ujë në mullirin e më të mirës për Shqipërinë”, tha Budina./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshje e re për reformën në drejtësi?

Publikuar

-

Nga

Bashkimi Europian dhe Ambasada e SHBA-së në Tiranë reaguan pothuajse njëkohësisht ndaj asaj që Kim e quajti “marrëveshje për të vrarë reformën” ndërsa Soreca e quajti “diskutim mbi themelet” e reformës. Të dy nuk bënë të qartë se kush ka arritur marrëveshje me kë.
Afro katër vjet pas miratimit me konsensus parlamentar të ndryshimeve kushtetuese për Reformën në Drejtësi, palët politike në Shqipëri duket se kanë hyrë në bisedime për një marrëveshje të re, bisedime që duket se janë kryer në fshehtësi dhe që mund të prekin atë që ndërkombëtarët po e quajnë “themel” të reformës.

Përfaqësitë diplomatike të SHBA-së dhe BE-së, dy partnerët që mundësuan reformën në drejtësi pas vitesh të tëra presioni mbi palët politike dhe që aktualisht po e monitorojnë atë përmes një programi të kushtueshëm të quajtur Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, u shprehën kundër një marrëveshjeje të re, por nuk thanë se kush ka biseduar me kë dhe çfarë.

Palët politike në Shqipëri reaguan në mënyrë po kaq misterioze. Kryeminstri Edi Rama citoi Shekspirin, një veprim goxha ironik pas shembjes së Teatrit Kombëtar, ndërsa Lulzim Basha duket se mohoi të jetë pjesë e bisedimeve.

Presidenti Ilir Meta nuk ka komentuar ende.

Reforma në Drejtësi nisi në vitin 2016 me një votim në parlament të një pakete komplekse ndryshimesh kushtuese e ligjore pas shumë vitesh diskutimesh dhe presioni pothuajse të pandërprerë nga partnerët ndërkombëtarë. Reforma synonte nga njëra anë që të pastronte drejtësinë nga personat e korruptuar dhe nga ana tjetër që të garantonte pavarësinë e saj nga politika.

Por katër vjet më pas, pastrimi i drejtësisë nga të korruptuarit është realizuar vetëm pjesërisht ndërsa vendi ka hasur vështirësi të mëdha në plotësimin e vakancave të krijuara në sistem, ku në veçanti, Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë kanë mbetur jofunksionale prej kohësh.

Nga ana tjetër, prokuroria e re, e cila supozohej se do të ishte e aftë të luftonte korrupsionin dhe krimin e organizuar, duket se nuk ka krijuar ende një histori ndëshkimesh ndërkohë që akuzohet shpesh se dështon të hetojë politikanët në pushtet për dyshimet për korrupsion.

LEXO EDHE:  Prindërit kenianë u vendosin fëmijëve emrat e familjes Obama

Por ndërsa problemet e krijuara nga reforma në drejtësi janë të njohura, një marrëveshje e re politike në lidhje me këtë reformë është ajo që duket se ka alarmuar sponsorët kryesorë të saj, SHBA dhe BE.

“Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta”, shkroi ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim në Tëitter, në një deklaratë që si rrallë herë, pranon gjithashtu se reforma ka hasur probleme.

“Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë,” shtoi ajo.

“Zbatimi i reformës në drejtësi vazhdon dhe ajo duhet të ruhet,” deklaroi Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca. “Kjo nuk është koha për të rihapur bisedime për themelet e saj por për të përforcuar efikasitetin dhe shtuar burimet në dispozicion të saj,” vijoi ai.

Lulzim Basha, kreu i opozitës, iu përgjigj në Tëitter Soreca-s duke hedhur poshtë çdo marrëveshje të mundshme si të paligjshme.

“Çdi ndryshim kushtetues apo ligjor në lidhje me reofrmën në drejtësisë nga parlamenti aktual është i paligjshëm”, deklaroi Basha, deklaratë që duket se sugjeron se ai është jashtë marrëveshjes.

“Ndryshime të tilla i shërbejnë vetëm atyre që përdorin pushtetin për të minuar dhe manipuluar reformën dhe për të kontrolluar dhe kapur politikisht sistemin e drejtësisë,” shtoi ai.

Vetë Edi Rama zgjodhi të ishte misterioz në komentin e tij mbi këto akuza të hapura nga ndërkombëtarët: “Të gjithë djajtë janë këtu,” shkroi ai në përgjigje ndaj Yuri Kim, duke cituar Shekspirin./Reporter.al

LEXO TE PLOTE