Connect with Us

“Firmosa kontratë me Mançester Sitin dhe shënova 3 gola”, ish-sulmuesi i Kombëtares shqiptare rrëfen karrierën e bujshme

Sport

“Firmosa kontratë me Mançester Sitin dhe shënova 3 gola”, ish-sulmuesi i Kombëtares shqiptare rrëfen karrierën e bujshme

Publikuar

-

Ish-sulmuesi i Kombëtares, Eduart Abazi, i cili jeton prej shumë vitesh në Portugali, është rikthyer të flaës në karrierën e tij të suksesshme, pas një mungese tepër të gjatë me mediat vendase. Në një prononcim për emisionin “Fan Zone”, Abazi, ka rrëfyer karrierën e tij të pasur, ku ka qenë pjesë e Dinamos të Tiranës, Hajdukut të Splitit, Benfikës, Boavistës, etj.

Ai arriti t’i bashkohej edhe gjigantëve të Mançester Sitit, ku shënoi edhe 3 gola në miqësoren me Bolton, por u rikthye sërish në Portugali pas nuk siguroi dot lejën e qëndrimit.

Tranferimi te Hajduku i Splitit- Kam filluar te Dinamo në 1983. Kam pasur një eksperiencë shumë të bukur në Kroaci. Ia dëshiroj të gjithë sportistëve shqiptarë. Kam lujtur në një ndeshje miqësore në Budva dhe kam bërë 3 gola. Fati ishte që drejtori i Splitit pa ndeshjen miqësore, më morën bëra 6 gola dhe më mbajtën. Dhashë gjithccka për Hajdukun e Splitit dhe jam krenar.

Kam qenë me Ardian Koznikun, një nga talentet më të mëdha të futbollit Kosovar. Ishte shumë e lehtë kur ke një patriot. Ishte puna kolosale e ime, që nga mëngjesi deri në darkë vetëm stërvitesha. Ndonjëherë kjo të heq edhe shoqërinë, mirëpo kjo bëri që ta kisha të lehtë të Hajduku. E falenderoj nga zemra dhe i uroj suksese. Nderova veten dhe familjen. Të 2 bashkë ndëruam njëri-tjetrin.

Transferimi te Mançester Siti- Gjatë gjeneratave të futbollit në Shqipëri ka pasur shumë lojtarë që nuk i shpalosën dot vyrtytet e tjera. Ka qenë një brez jashtëzakonisht i fortë. Ccdo ekip mund të transferonte 12 veta. Në atë kohë kam shkuar te Mançester Siti. Kam shkuar nëpërmjet një miku. Kam luajtur një miqësore me Boltonin dhe shënova 3 gola. E di dhe Rudi Vata.

Bëra kontratë 2 mujore, pasi prisnim nga ministria e punës lejën e qëndrimit. Në 5 mars të 1996, për të mos humbur rezidencën e Portugalisë, u ktheva te Boavista. Më pas firmosa me klubin historik Akademica. Jam shumë krenar për karrierën time. Jam shumë krenar për të gjithë, kanë qënë të shkëlqyer dhe i respektoj.

Goli me roveshatë ndaj Lituanisë – Unë kam firmosur me Benfikën në 93-94. Më huazuan te Boavista. Jam shumë krenar që i kam përfaqësuar të dyja. Jam i respektuar si njeri dhe sportiest. Kanë kaluar mbi 20 e ca vite që lashë futbollin.

Brezat kishin konkurencë të madhe. Ne si ekip kombëtar nuk e analizonim lojën e kundërshtarit. Ishim të papërgatitur. Në qoftë se do të shohim lojën ndaj Lituanisë kemi humbur 10-12 raste. Unë e kam cilësuar që është goli më i bukur.

Lojtari shqiptar që i ngjan- Nuk merrem me futbollin shqiptar. Është intervista e dytë mbas 20 e ca vite që jap. Por mund të them Salihi. Ishte një djal jashtëzakonisht i talentuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

“Rikthimi në fushë më ngjau me ditën e parë të shkollës”, mesfushori Bruno Dita zbulon të ardhmen

Publikuar

-

Nga

Bruno Dita i jep sinjale të hapura “dashurie” Skënderbeut. Edhe pse i përfundon kontrata dhe mbi të gjitha nga Tirana kanë shfaqur interesim për të, ai nuk e përjashton mundësinë e rinovimit. Në një intervistë të dhënë enkas për “Panorama Sport”, mesfushori lë të hapur opsionin për të zgjatur bashkëpunimin me korçarët.

Numri 22 i bardhekuqve rrëfen edhe emocionet e rikthimit në fushë, ndërsa e krahason me ditën e parë të shkollës. I ka munguar futbolli pas më shumë se dy muajsh pushim, megjithatë është i bindur se ekipi i tij do të marrë maksimumin nga këto 10 javë që kanë mbetur.

Bruno, sa ju kishte munguar futbolli pas më shumë se dy muajsh izolim?

E kemi thënë shpesh, kjo shkëputje ka qenë e vështirë. Por, më në fund mbaroi dhe tani u rikthyem. Dhe të jem i sinqertë, tani e kuptova se sa mall kisha për zakonin e përditshëm të stërvitjeve në grup dhe futbollit. Dy muaj larg fushave kanë qenë vërtet të vështirë për t’u përballuar. Kemi kaluar vërtet ditë të vështira, por e rëndësishme është që u rikthyem.

Le të ndalemi te rikthimi. Cilat ishin emocionet e ditës së parë?

Ka qenë njësoj si dita e parë e shkollës, emocion maksimal, entuziazëm dhe një dëshirë e madhe për të rifilluar. Dëshirë që vihej re te çdo lojtar. Tani presim që qeveria të vendosë për datën zyrtare se kur do të fillojë kampionati.

Sa ka ndryshuar forma fizike pas 67 ditësh ndërprerje?

Jashtëzakonisht shumë. Nëse do të kujtojmë momentin kur u ndalua kampionati, ne ishim në një formë të shkëlqyer. Por, tashmë, pas dy muajsh shkëputjeje, asgjë nuk mund të jetë si më parë. Kanë ndryshuar shumë gjëra, që shpresoj t’i rikuperojmë deri diku.

Vetë Dita si ndihet?

Jam munduar në maksimum të ruaj formën sportive për të mos e pasur të vështirë rikthimin, por normalisht duke parë izolimin në kuadër të masave të marra ka qenë tejet e vështirë të mbash atë rendiment. Më shumë jam munduar të jem gati në aspektin atletik.

A mendoni se mund të ktheheni sërish atje ku e mbyllët para Koronavirusit?

Jo. Sigurisht që jo. Koha nuk të premton pasi kemi vetëm pak ditë në dispozicion për t’u përgatitur. Në vetëm 10 ditë nuk mund të bësh shumë, por të paktën të shpresojmë që të marrim ngarkesën e duhur dhe të përballojmë ngjeshjen e kampionatit.

Në këto 10 javë të mbetura ku mund të arrijë Skënderbeu?

Jemi në vendin e katërt dhe do të mundohemi të ngjitemi akoma më shumë. Nuk mund të përgjigjem saktë pa parë se çfarë gjendjeje dhe çfarë forme kanë ekipet e tjera. Ajo që ka më shumë rëndësi është fakti se ne do të japim maksimumin dhe do të provojmë të jemi mes tri vendeve të para. Jam i bindur se një gjë të tillë mund ta arrijmë pasi cilësitë i kemi në grup.

Të hënën ju priti vetë presidenti. Çfarë ju tha?

Po, është e vërtetë. Na kërkoi që të bënim kujdes maksimal me shëndetin. Na bëri të ditur se e rëndësishme është që në fund të kësaj situate të gjithë të jemi shëndosh e mirë. Na tregoi protokollin shëndetësor në një situatë të tillë dhe kaq.

Po për çështjen e financave, si është situata te Skënderbeu?

Për momentin mendoj se është gjëra e fundit për të diskutuar në këtë situatë ku ndodhemi prandaj nuk dua të bëj asnjë koment.

Së fundi, cila është e ardhmja e Bruno Ditës?

Unë kam një kontratë me Skënderbeun të vlefshme deri në fund të sezonit dhe jam duke menduar vetëm për Skënderbeun në këtë moment, më pas të shohim. Do të më pëlqente nëse vijoja këtu. Nuk e përjashtoj si mundësi, por gjithçka le t’ia lëmë të ardhmes.

LEXO TE PLOTE

Sport

Tronditet Italia/ Ndahet nga jeta legjenda e futbollit

Publikuar

-

Nga

Futbolli italian në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare ish-trajneri i njohur Luixhi Simoni.

Ai  ka drejtuar dhjetëra skuadra, ndërsa me shume sukses ka patur me Interin.

Si futbollist Simoni ka luajtur me Torino, Breshian dhe Xhenoa, Juventusin, Napolin, etj,  ndërsa me Interin e Ronaldo “fenomenit” fitoi Kupën UEFA në vitin 1998.

Legjenda italiane ka ndërruar jetë pikërisht në datën që përkon sot me 10 vjetorin e tripletës së Interit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Duket e kryer/ Miralem Pjanic te Barcelona

Publikuar

-

Nga

Miralem Pjaniç po tërhiqet gjithnjë e më shumë nga ideja për të veshur fanellën e Barcelonës. Mesfushori aktual i bardhezinjve, duket se nuk ka përmbushur pritshmëritë e trajnerit Mauricio Sarri ndaj edhe drejtuesit bardhezinj janë të hapur për ta lënë të lirë.

Madje, ata janë duke punuar me Barcelonën që zëvendësuesin e boshnjakut ta marrin direkt prej tyre. Bëhet fjalë për Artur Melo. Por, negociata kishte ngrirë deri para pak ditësh pasi braziliani këmbëngulte për të mos u larguar nga Spanja.

Megjithatë, së fundmi mesfushori ka kuptuar se nuk është i dëshiruar te Barcelona, e tashmë pret një zgjidhje për të ardhmen e tij. Sakaq, në këtë operacion pritet të përfshihet edhe mbrojtësi De Shiljo.

LEXO TE PLOTE