Connect with Us

Dy gëzime në një ditë/ Erion Veliaj dhe Ylli Ndroqi padisin CNA.al

Politikë

Dy gëzime në një ditë/ Erion Veliaj dhe Ylli Ndroqi padisin CNA.al

Publikuar

-

Nëpërmjet një publikimi në rrjetet sopciale , CNA.al ka mësuar se jemi paditur në gjykatë nga Ylli Ndroqi pasi publikuan dokumentin e gjendjes civile me emer dhe mbiemër të ndryshuar.

Sot publikuam edhe një dokument të dytë, që besojmë tashmë është e qartë dhe nuk ka më dyshime se Ylli Ndroqi është Xhemail Pasmaçiu.

Në fakt ai e di, por nuk do kenë më dyshime edhe njerëzit që e rrethojnë dhe stafet e tij.

Ai ka bërë një padin dhe më poshtë keni dokumentin që na ka dërguar.

Por, në të njëjtën ditë, po dje në Gjykatën e Tiranës është dorëzuar një padi ndaj CNA.al nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Të dy në një ditë, rastësi apo çfarë?

Ne publikojmë dosjen e Ylli Ndroqit dhe në të njëjtën ditë, “rastësisht” në Gjykatën e Tiranës dorëzohet një padi kundër CNA.al, nga Erion Veliaj, i cili gjoja është në luftë me Ylli Ndroqin.

Nga ana tjetër, ne jemi media kryesore për sulmet ndaj Erion Veliajt dhe ndërkohë akuzohemi nga Ylli Ndroqi se dosjen e nxorëm për llogari të Veliajt.

Tani ja paditë ku janë. Faleminderit që na gëzuat në një ditë. Do shihemi në gjykatë. Shëndet dhe faleminderit për këto gëzime që na dhatë.

Në fakt të dy nuk ndryshoni shumë nga njëri-tjetri. Njëri me maskën e politikanit, tjetri me maskën e ndryshimit të emrit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Murrizi flet pa dorashka/ PD është ulur në “prehrin” e Gjiknurit, kush ka këllqe të shkojmë në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur se qeverisjen e Edi Ramës nuk e mban në këmbë opozita parlamentare, por ulja e sipas tij e PD-së në prehërin e Damian Gjiknurit.

I ftuar në emisionin “Në Fokus”, mbrëmjen e djeshme, Murrizi theksoi se kauza për të cilën opozita jashtëparlamentare dogji mandatet ishte se nuk ulej në një vend me Damianin dhe mbi të gjitha nuk njihte kryeministrin e vendit, duke mos u mjaftuar me kaq, deklaroi se pa rrëzuar Edi Ramën nga pushteti nuk do të kishte zgjedhje të lira për pushtetin vendor dhe atë qëndror.

“ Tani është mbushur një vit që s’është organizuar asnjë protestë. Nuk e mbaj unë Ramën në pushtet. Ata janë shokë të ngushtë që mbajnë njëri-tjetrin dhe ndaj nuk duan të ndryshojnë sistemin. Hajdeni ta ndryshojmë sistemin nesër dhe të hyjmë në zgjedhje pasnesër. Kanë këllçe”, tha ai .

Sa i takon reagimit të ndërkombëtarëve, Murrizi tha se “Ky është problemi që ndërkombëtarët japin atë gjykim, disa gazetarë japin gjykimin tjetër dhe pjesa e opozitës që iku ka gjykimin e saj. Gjithsesi këto janë gjykime pa shkuar tek fakti. Janë votimet në 2021, që qytetari me vote do të na votojë ose do të na ndëshkojë”.

LEXO EDHE:  Kush është një lider autokrat?/ Cilat janë 10 tiparet që duhet të ketë

Ai tha se po kërkon që të shkojë tek vota e qytetarit, duke pyetur më tej se ata që mendojnë se nuk kanë bërë gabime dhe që populli i do pse i tremben reformës zgjedhore?

Sipas tij, ata çfarë frike kanë që prej 12 vite i tremben ndryshimit të kodit zgjedhor.

“Pse i tremben? Unë do kem shumë dëshirë që shqiptarët ta kenë emrin e Muslimit Murrizit në listë dhe të provoj vetën se sa mirë kam punuar në këtë mandat dhe sa më bësojnë shqiptarët për ato që them”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Ka ardhur koha që të largoheni, mjaft më!

Publikuar

-

Nga

Nga Mustafa Nano

Po e nis monologun për sonte më një pyetje që po ua bëj juve. Çfarë keni bërë mbrëmë(të enjten) pas orës 09:00? Keni parë televizor? Nëse po dhe me siguri që po, atëherë jeni gjendur pa vullnetin tuaj në një dhunë televizive të paparë. Edi Rama, Sali Berisha dhe familja Meta, Lulzim Basha i shkretë nuk ekziston fare në këtë dynja. Rama, Berisha dhe Meta, madje edhe Kryemadhi, por po e lë mënjanë për ti bërë shoqëri Bashës këta kanë qenë mbrëmë në studiot televizive të vendit. Dhe secili prej tyre ka qenë të paktën 2 orë e gjysmë dhe kjo ka qenë një dhunë psikologjike, sipas meje e ngjashme me atë policore.

Unë duke qenë se jam këtu duhet tu bëj apel këtyre xhentëllmenëve. Apeli im është ky: zotërinj mendoni largimin, dhe me këtë kam parasysh të na hiqeni sysh, duke iu uruar shëndet të plotë.

Keni 30 vjet që jeni në pushtet dhe keni ushtruar përgjegjësitë më të mëdha politike në këtë vend, atë të Presidentit, kryeministrit, kryetarit të bashkisë. Keni pasur pushtet absolut. Ju nuk keni qeverisur, keni sunduar. Pikërisht se keni pasur pushtet absolut ju i keni bërë këtij vendi dëme të pallogaritshme. Ju nuk keni bërë kurrë gabimin të mos bëni një gjë të gabuar. Po e përsëris se kjo që thashë më duket shumë e saktë: Ju nuk keni bërë kurrë gabimin të bëni një gjë të gabuar. Dhe kjo është arsyeja e parë pse ju duhet të largoheni.

Unë do them një 3-4 arsye, jo me gjuhën tuaj. Arsyeja e dytë është se ju nuk jeni njerëz të lirë. Ju nuk jeni më njerëz të lirë më, se ndoshta edhe mund të keni qenë. Ju jeni robër të miqësive, që janë të çuditshme dhe të dyshimta. Ju jeni robër të ambicies dhe tahmasë për pushtet.

Një arsye e tretë është kjo. Ju keni promovuar në vijimësi, keni dhuruar përgjegjësi dhe poste publike për njerëz që nuk kanë pasur moral. Kanë qenë hiçër dhe kanë mbetur hicër. Me këtë që keni bërë, i keni bërë një dëm të madh vendit, sidomos rinisë. Mund të lodheni, mund të djersiteni, ju mund të studioni shumë, në universitete të mira, por nuk kanë rëndëis këto gjera. Nëse doni të bëni karrierë politike në Shëipëri dhe adminstratë, ju duhet të keni vetëm një gjë në CV tuaj, aftësinë për të na u qurravitur neve. Që me fjalë të tjera duhet të bëheni anëtarë të forumeve rinore të partive, të FRPD, FRESS. Ndryshe nuk keni për të bërë hajër. Ky ka qenë mesazhi që ju keni përcjellë të gjithëve, sidomos të rinjve dhe të rejave. Kjo është arsyeja kryesore, për të mos thënë e vetmja që të rinjtë duan ta lënë këtë vend.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ A do ndihmojë mbledhja e të dhënave personale, në uljen e rasteve të reja?

Një arsye e katërt, po e bëj në formë pyetje. Nëse ju largoheni sot, ma vini veshin mua, dhe largoheni çfarë mbetet prapa, cila është vepra juaj? Po ua them unë, nuk mbetet asgjë, me përjashtim të ndonjë ure, rruge apo shkolle. Asgjë tjetër, në lëmin e shtet formimit keni bërë vetëm dëme, nuk keni bërë reforma të mëdha. Edhe ajo në drejtësi ju e keni katranosur rrugës. Berisha dhe Meta e kanë bërë nëpërmjet sabotimit të qartë, ndërsa socialistët e kanë bërë duke thënë në publik kur i jans drejtuar kundërshtarëve, ja po baht SPAK, ku do shkoni ju. Duke krijuar idenë që SPAK dhe Reforma në Drejtësi janë bërë për të ndëshkuar kundërshtarët e socialistëve.

Ju keni ngritur gjëra të çmontueshme dhe ky është dëmi i madh që i keni bërë vendit. Cdo gjë që keni ngritur, çdo institucion e keni ngritur për ju vetë dhe për njerëzit tuaj. I keni bërë gjërat të çmontueshme. Dhe pasi është bërë alternimi në pushtet me kundërshtarët tuaj, kundërshtari me të ardhur në pushtet gjëja e parë që ka bërë dhe më e lehta ka qenë të çmontojë atë të ngritur prej jush.

E mbani mend kur erdhën socialistët në pushtet, demokratët me tu larguar filluan menjëherë dhe u futën në binarë opozitarë dhe u morën me çdo gjë. Por nuk ngritën zërin kur qeveria filluan të mbushin administratën publike me militantë të PS, sepse këtë gjë e konsideronin normale se e kishin bërë vetë para tyre. Dhe u duhet ta bëjnë prap kur të vijnë.

Janë dëgjuar disa zëra të rëndësishëm këto ditë pas prishjes së teatrit dhe ato zëra na kanë thënë, janë zëra të rëndësishëm të opozitës, kanë bërë premtimin qesharak, të çmendur: Që me të ardhur në pushtet gjëja e parë që ka bërë, sapo të punësojmë militantët tanë, të rrëzojmë teatrin e ri që ndërkohë do jetë ndërtuar, i Edi Ramës dhe do ndërtojmë teatrin e vjetër ashtu siç ishte.

Kjo është çmenduri dhe unë nuk kam fjalë për ta përkufizuar këtë lloj premtimi. Këto janë arsyet që më bënë mua të bëj këtë apel, që po e përsëris: Filloni dhe mendoni zotërinj, Rama, Berisha dhe Meta largimin tuaj nga politika. Është koha që ta bëni, madje koha ka kohë që ka qenë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

U fut në listën e zezë të DASH/ Rama firmos lirimin nga detyra të zv/ ministres së arsimit 

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka firmosur lirimin nga detyra të zv.ministres së Arsimit, Lorena Haxhiu, e cila u fut në listën e zezë të DASH, pasi babai i saj u arrestua nga Policia e Shtetit dhe partnerët amerikanë.

Lirimi i saj nga detyra është bërë më datë 20 maj dhe është botuar në fletoren zyrtare, dy ditë më pas.

Kujtojmë këtu se babai i saj, Eduart Haxhiu, u arrestua pas ditë më parë, në kuadër të një operacioni për goditjen e një grupi të strukturuar kriminal, që merrej me falsifikimin e vizave.

LEXO EDHE:  Berisha: Nga parada e falsitetit e Veliajt në Tiranë!

Pikërisht 52-vjeçari, Eduart Haxhiu, ka qenë një nga të arrestuarit, dhe pjesë e grupit që kalonte klandestinë me viza false drejt SHBA-ve, Kanadasë dhe Anglisë. Policia arrestoi 15 persona gjatë operacionit të koduar “Crystal Eagle”.

LEXO TE PLOTE