Connect with Us

Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

Teknologji

Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

Publikuar

-

Studiuesit në Australi pretendojnë se kanë regjistruar shpejtësinë më të shpejtë të të dhënave në internet.

Një ekip nga universitetet Monash, Sëinburne dhe RMIT regjistroi një shpejtësi të të dhënave prej 44.2 terabitëve për sekondë (Tbps).

Me atë shpejtësi, përdoruesit mund të shkarkojnë më shumë se 1.000 filma me definicion të lartë në më pak se një sekondë.

Sipas Ofcom, shpejtësia mesatare e brezit të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar aktualisht është rreth 64 megabit për sekondë (Mbps), një pjesë e asaj e regjistruar në studimin e fundit.

Australia qëndron në mes të renditjes globale për shpejtësinë e internetit, dhe lidhjet e ngadalta janë një burim i rregullt i ankesave nga përdoruesit.

Studiuesit thanë që ata arritën shpejtësinë e re të rekordit duke përdorur një pajisje që zëvendëson rreth 80 lazer që gjenden në disa pajisje ekzistuese të telekomit, me një pjesë të vetme të pajisjeve të njohura si një ‘mikro-krehër’.

LEXO EDHE:  Ja cili është gjoksi që po cmend internetin

Mikro-krehja u vendos dhe u testua jashtë laboratorit duke përdorur infrastrukturën ekzistuese, të ngjashme me atë të përdorur nga Rrjeti Kombëtar i Broadband Australian (NBN) i Australisë.Rezultati ishte sasia më e lartë e të dhënave të prodhuara ndonjëherë nga një çip optik i vetëm, të cilat përdoren në sistemet moderne të brezit optik me fibra optike në të gjithë botën.

Ekipi Australian shpresojnë se gjetjet e tyre ofrojnë një vështrim se si mund të duken lidhjet e internetit në të ardhmen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

FOTOT-E blinduar dhe rezistente ndaj shpërthimeve/ Brabus prezanton Mercedes Benz G-Wagen

Publikuar

-

Nga

Kompania gjermane e modifikimit të makinave Brabus ka prezantuar ditët e fundit krijimin e saj më të fundit një Mercedes-Benz G-Wagen. Ky model është i gjithi i blinduar me çelik dhe rezistent ndaj shpërthimeve që mund të mbajë të sigurt njerëz që e ndjejnë vetën të rrezikuar nga një sulm.

Çmimet janë të ndryshme në varësi të makinës dhe fillojnë nga 440 mijë paund deri në 645 mijë paund.

LEXO EDHE:  Australia mes ujit dhe zjarrit/ Era e fortë dhe breshëri sa një top golfi “pushton” vendin

LEXO EDHE:  Australia mes ujit dhe zjarrit/ Era e fortë dhe breshëri sa një top golfi “pushton” vendin

Një Mercedes i thjeshtë i këtij lloji nis me çmimin origjinal prej 90 mijë paundësh, por Brabus e ka transformuar totalisht atë, duke i inkoorporuar dhe të ashtuquajturën “Qelizë Mbrojtëse” e cila mund t’i bëjë ballë sulmeve me automatikë kallashnikov dhe shpërthimeve të granatave.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok, platforma që po bën “namin” në rrjet/ Emërohet shefi i ri ekzekutiv

Publikuar

-

Nga

Kreu i Disney Kevin Mayer po tërhiqet për t’u bërë shefi i platformës së mediave sociale TikTok.

Ai është emëruar kryeshefi ekzekutiv i TikTok dhe drejtori kryesor operativ i ByteDance. TikTok, një aplikacion ku përdoruesit postojnë video të shkurtra, ka patur një sukses të jashtëzakonshëm që prej fillimit të tij në SHBA.

Por ky popullaritet në rritje ka bërë që qeveria amerikane të kryejë kontrrolle për të zbuluar lidhjet e saj me Kinën. Z. Mayer do të jetë përgjegjës për “zhvillimin global” të ByteDance, përfshirë biznesin, lojrat dhe muzikën. TikTok është shkarkuar më shumë se 2 miliardë herë në iOS dhe Android që kur u lansua globalisht në vitin 2017. Aplikacioni lejon përdoruesit të bëjnë video deri në 15 sekonda me muzikë në sfond.

LEXO EDHE:  Foto+16/Bikinit e “guximshme” që kanë pushtuar internetin, mbulon vetëm gjërat ‘kryesore’

Pandemia e koronavirusit ka ndihmuar në rritjen e popullaritetit të saj më tej me shumë përdorues që bëjnë video komike ose muzikore të përvojave të tyre në karantinë. Në Disney, Z. Mayer mbikëqyri nisjen e suksesshme të shërbimit të korrenteve të firmave, Disney Plus në nëntor të vitit 2019. Ai gjithashtu u konsiderua si një figurë kryesore në blerjet e kompanisë së Lucasfilm, Pixar dhe Marvel.

Para se ish shefi ekzekutiv i Disney Bob Iger të tërhiqej nga ai rol në shkurt, Z. Mayer u konsiderua si një kandidat i mundshëm për ta zëvendësuar atë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Ky është Audi RS6 Avant/ Më i fuqishëm se një Bugatti Veyron

Publikuar

-

Nga

Audi RS6 Avant është një nga makinat me performancën më të lartë. Tashmë nuk do të jetë i disponueshëm vetëm në Europë por edhe në Amerikë më një cmimi që starton nga 109 mijë dollarë. Audi RS6 ka një motor me 4.0 litra dhe prodhon 591 kuaj fuqi.

Kjo makinë ka tërhequr vëmendjen në treg. Mansory dhe ABT Sportsline kanë punuar që Audi RS6 të ketë kapacitet prej 700 kuaj fuqi.
Për versionin Ten Tension të këtij automjeti, ëheelsandmore ka punuar që makina të arrijë 1000 kuaj fuqi duke kaluar nivelin e një Bugattii Veyron të fuqishëm.

LEXO EDHE:  Video- “Fluturonte” në rrugët e Tiranës/Ja çfarë i bën policia

Audi RS6 Avant mund të arrijë një shpejtësi deri 330 kilometra në orë ndërsa shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë auotmjeti e arrin për 3.6 sekonda.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE