Connect with Us

Rriten të infektuarit në shtetin fqinj/ 40 raste të reja në 24 orë

Kosova & Rajoni

Rriten të infektuarit në shtetin fqinj/ 40 raste të reja në 24 orë

Publikuar

-

Në 24 orët e fundit janë regjistruar rritje të shifrave të të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Ministria e Shëndetësisë së shtetit fqinj bën me dije se nga 549 testime, 40 raste kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Media vendase Iliria News Agency raporton se konkretisht 26 raste janë regjistruar në Shkup, 1 në Kumanovë, 1 në Prilep, 10 në Tetovë, 1 në Veles, 1 në Manastir.

Gjithashtu mësohet se në 24 orët e fundit betejën me Covid-19 e ka humbur një pacient nga Prilepi dhe 11 të tjerë janë shëruar.

Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut është 1.898, prej të cilëve 1.378 janë shëruar dhe 111 kanë humbur jetën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kërcënohet me jetë Albin Kurti/ Kryeministri i Kosovës zbulon autorët

Publikuar

-

Nga

Kërcënohet me jetë kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Kurti, i cili deklaron se ajo që e ka kërcënuar është Garda Vullnetare Shqiptare.

Kreu i qeverisë në detyrë ka publikuar letrën kërcënuese dhe disa foto të tij me shënjestër në kokë dhe thotë se nuk e merr këtë si kërcënim personal, por si kërcënim ndaj Gjykatës Kushtetuese.

Në një postim në rrjetet sociale, ai pretendon se Garda Vullnetare Shqiptare do të frikësojë Gjykatën Kushtetuese dhe ambasadorët e Quintit.

“Kërcënimi ndaj meje nga e ashtuquajtura “Garda Vullnetare Shqiptare”, në fakt, nuk është ndaj meje. Ky është kërcënim ndaj Gjykatës Kushtetuese, në veçanti, ndaj Kryetares së Gjykatës, znj. Arta Rama-Hajrizi dhe Gjyqtarit Raportues të çështjes KO 72/20, z. Nexhmi Rexhepi. Nuk ka shpjegim tjetër. Regjimi i vjetër e di se nuk ka shpresë për të. Pasi që kanë harruar sa moti e patën braktisur popullin, tani populli po ua përkujton përditë se edhe ai masivisht i ka braktisur ata.

LEXO EDHE:  “50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

LEXO EDHE:  "50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19"/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

Ata janë të frikësuarit që duan të frikësojnë Gjykatën Kushtetuese dhe jo vetëm. Ata po duan t’i frikësojnë edhe ambasadorët e Quintit me destabilizim nëse kapoja i PRONTO-s, Presidenti i Republikës, e humbet rastin. Dekreti i Presidentit nuk është amandament kushtetute. Për çka nuk flet Kushtetuta nuk mund të flasë Presidenti. Ai duhet ta respektojë Kushtetutën dhe nuk mund ta shkruajë atë. Ne jemi duke i ndjekur me kujdes zhvillimet teksa po presim Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese. Në zgjedhjet e ardhshme do ta thellojmë diferencën si asnjë subjekt tjetër i parë në Kosovën e pasluftës”, shkruan Kurti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Vetëm një i infektuar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Vetëm një rast është konfirmuar sot me koronavirus në Kosovë nga 211 mostra që janë testuar.

IKSHPK njofton se rasti pozitiv është rast kontakti nga komuna e Rahovecit.

Gjithashtu raportohet se në 24 orët e fundit janë shëruar 15 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 769 raste.

QË nga fillimi i pandemisë në Kosovë janë konfirmuar 989 raste me koronavirus, nga të cilët 769 prej tyre janë shëruar dhe 29 të tjerë kanë humbur jetën.

LEXO EDHE:  “50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

LEXO EDHE:  323 viktima në Itali/ Shërohen 2.311 të infektuar

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më sot sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 4.952.228 raste të COVID-19 dhe 323.009 raste të vdekjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pamje të rënda/ 21 vite nga masakra në burgun e Dubravës

Publikuar

-

Nga

Ndërmjet datave 19 e 23 maj 1999, në burgun e Dubravës u krye masakër mbi të burgosurit shqiptarë nga forcat serbe.

Rreth 1.000 shqiptarë iu nënshtruan terrorit për këto katër ditë dhe 160 u vranë, kurse mbi 300 u plagosën.
Në kujtim të të rënëve çdo 21 maj, shënohet kjo masakër, për të cilën ende nuk është dënuar askush.

Për këtë, sot ka folur edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani.

“Në maj të vitit 1999, 21 vjet më parë ka ndodhur një krim i planifikuar i pushtetit serb në burgun e Dubravës. Afro 1 mijë të burgosur të rreshtuar në oborrin e burgut, u qëlluan mizorisht nga ana e forcave serbe të sigurisë. Të burgosurit u vranë dhe u ekzekutuan pa ndonjë urdhër gjyqësor dhe kjo më së miri shpërfaqë veprimin gjenocidal të shtetit serb jo vetëm ndaj të burgosurve, por edhe ndaj shqiptarëve në përgjithësi. Për këtë masakër ende nuk është dënuar askush”, ka thënë ndër të tjera Osmani.
Sipas saj, kallëzimi penal i dorëzuar në Zyrën e Prokurorit të Tribunalit të Hagës për Krime të Luftës për ish- Jugosllavi nuk është trajtuar asnjëherë.

LEXO EDHE:  323 viktima në Itali/ Shërohen 2.311 të infektuar

LEXO EDHE:  Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

“Siç nuk është trajtuar asnjë kallëzim penal i të burgosurve të shpëtuar i dorëzuar në Prokurorinë e Qarkut në Pejë, 12 vjet më parë. Ka vetëm një rrugë që të mos përsëritet historia. Që autorët të dënohen!”, ka shtuar Osmani.
Të burgosurit shqiptarë, shumica të arrestuar me arsyetimin se ishin pjesë e UÇK-së, u vranë nga rojet serbe të burgut, pasi paraprakisht NATO sulmoi ndërtesën e burgut./Koha.net

LEXO TE PLOTE