Connect with Us

OBSH: Bota e pasur duhet t’iu kushtojë vëmendje të varfërve

Bota

OBSH: Bota e pasur duhet t’iu kushtojë vëmendje të varfërve

Publikuar

-

“Pandemia e koronavirusit ka pasur ndikim të madh në vendet e varfra prandaj shtetet e pasura duhet t’i kushtojnë vëmendje kësaj situate”, ka thënë i dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, David Nabarro.

Ai ka theksuar se shtetet e varfra nuk kanë burime, qoftë në aspektin e shërbimeve shëndetësore, apo masave tjera mbrojtëse

“Në njërën anë është sëmundje që është e lidhur me rreziqe serioze të vdekjes dhe në të njëjtën kohë, shtetet e varfra nuk kanë burime, qoftë në aspektin e shërbimeve shëndetësore, apo masave tjera mbrojtëse. Është e habitshme shpejtësia e varfërisë me të cilën përballen njerëzit, kur iu kërkohet të ulin aktivitetin ekonomik, në mënyrë që të ndalin përhapjen e virusit”, ka deklaruar ai.

“Kam dëgjuar nga disa komunitete në Azi, ashtu sikur edhe në Afrikë dhe Amerikën Latine, ku është rritur shpejt varfëria ekstreme, dhe supozoj se ne do të shohim që kjo pandemi do të ndikojë në rritje të kequshqyerjes të nivelit që nuk e kemi parë për dekada”.

Deklarata e tij vjen në ditën kur numri i rasteve të infektuarve me këtë virus në botë ka arritur në mbi 5 milionë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shkarkimi i Inspektorit të Përgjithshëm/ Pompeo nuk pranon të flasë

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo pranoi se ai i kërkoi Presidentit Donald Trump që të shkarkonte Inspektorin e Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit, por mohoi se ishte një hakmarrjeje për hetimin e inspektorit ndaj tij. Ligjvënësit demokratë dhe Akademia Amerikane e Diplomacisë e shohin shkarkimin si një model shqetësues në administratën Trump.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u përball me pyetjet e gazetarëve të mërkurën për pushimin nga detyra të mbikëqyrësit të brendshëm të agjencisë së tij, Inspektorin e Përgjithshëm Steve Linick.

“Në këtë rast, unë i rekomandova presidentit që Steve Linick të shkarkohet. Sinqerisht, duhej ta kisha bërë kohë më parë “, tha Sekretari Pompeo.

Në media u shfaqën njoftimet se Inspektori i Përgjithshëm Linick ishte duke hetuar Sekretarin Pompeo për përdorimin e ndihmësve të Departamentit të Shtetit për të kryer veprime personale për Sekretarin e Shtetit dhe gruan e tij që shpesh e shoqëron në udhëtime jashtë vendit.

Sekretari Pompeo i quajti raportet “një çmenduri” dhe mohoi me forcë që shkarkimi të ishte hakmarrje.

“Le të jemi të qartë, ka pretendime se kjo ishte për hakmarrje, për disa hetime në të cilat ishte angazhuar zyra e Inspektorit të Përgjithshëm këtu. Kjo është me të vërtetë e rreme”, tha Sekretari Pompeo.

Sekretari Pompeo nuk pranoi të përgjigjej përse zoti Linick meritonte shkarkimin.

Ligjvënësit demokratë thonë se zoti Linick po hetonte gjithashtu se si Sekretari Pompeo mundësoi një shitje armësh për Arabinë Saudite prej shtatë miliardë dollarësh vitin e kaluar, duke përdorur një deklaratë emergjence për të anashkaluar Kongresin.

LEXO EDHE:  Pandemia e koronavirusit/ Epiqendra ‘zhvendoset’ në Evropë

LEXO EDHE:  OBSH ngre alarmin/ Rreth 350 mijë të rritur shqiptarë janë obezë

“Kongresi miratoi një ligj për shitjet në Arabinë Saudite, shitjen e armëve në Arabinë Saudite, dhe në atë departament (Departamentin e Shtetit) deklaruan një emergjencë të rreme për të filluar shitjet; pastaj kjo mund të jetë bërë pjesë e hetimit”, tha Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Zonja Pelosi tha se Presidenti Donald Trump po dëmtonte demokracinë amerikane duke shkarkuar kohët e fundit katër inspektorë të përgjithshëm. Ajo vuri në dukje se këto pozicione u krijuan pas skandalit Watergate të vitit 1970 për të ekspozuar shpërdorimet, mashtrimet dhe abuzimet.

Presidenti i Akademisë Amerikane të Diplomacisë i tha Zërit të Amerikës se është dakort.

“… Ky largim, i njërit prej katër inspektorëve të përgjithshëm, është pjesë e një çështjeje më të madhe, që është se administrata po sfidon balancën e fuqive në Kushtetutë dhe aftësinë e Kongresit për të kryer punën e vet. Por, është Kongresi ai që duhet dhe ka fuqinë për ta rregulluar këtë ekuilibër, nëse dëshiron”, tha zoti Neumann.

Sekretari Pompeo u largua nga konferenca për shtyp ndërsa një gazetar u përpoq të pyeste për një hetim të Inspektorit të Përgjithshëm të marrëveshjes së armëve të vitit të kaluar me Arabinë Saudite. Sidoqoftë, Sekretari Pompeo ka të ngjarë të përballet me më shumë pyetje në të ardhmen – ndoshta në Kongres./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kriminelët në internet përfitojnë nga Corona

Publikuar

-

Nga

Për shkak të virusit Corona jo vetëm ata që punojnë nga shtëpia por shumë njerëz po kalojnë gjithnjë e më tepër kohë përpara kompjuterit, qoftë për t’u informuar, argëtuar ose për të porositur mallra on-line.

Kjo situatë ofron kushte ideale që kriminelët në internet. Sipas sondazheve të kompanisë “G Data Cyber Defense”, që ofron programe për mbrojtjen prej viruseve në Gjermani, numri i sulmeve kibernetike në mars u rrit me rreth 30 përqind krahasuar me shkurtin. Këto janë vetëm sulmet e zbuluara. Numri i përgjithshëm i sulmeve ka të ngjarë të jetë shumë herë më i lartë dhe dëmi i shkaktuar mund të arrijë në disa milion euro. Bujën më të madhe e bënë përpjekjet për mashtrim në faqet e internetit të qeverisë gjermane ku ofrohej ndihmë financiare për bizneset.

Çdo tetë sekonda një virus ose program i dëmshëm

Sipas Tim Berghoff, ekspert për sigurinë e IT pranë G Data Cyber Defense objekt i sulmeve janë jo vetëm telefonët celularë apo tablets por edhe kompjuterat dhe lap-topet. Skenaret e sulmeve nuk janë të ndryshme për shkak të pandemisë, thotë ai, por është shtuar numri i sulmeve dhe i programeve të dëmshme. Një ndër të është Emotet që shërben si çelës për të infiltruar në një sistem ose rrjet dhe për t’u hapur rrugën programeve të tjera të dëmshme (malware) shtesë.

LEXO EDHE:  OBSH bie dakord të nisë hetimi për mënyrën e menaxhimit të Covid-19

Mendo para se të klikosh!

Kujdes duhet treguar në këto kohë sipas ekspertëve edhe ndaj reklamave në portalet e internetit që ofrojnë artikuj që lidhen drejtpërdrejtë me Covid-19, si për shembull maska të lira ose teste për Coronën.

Po ashtu qarkullojnë edhe faqe të rreme në formë portalesh që ofrojnë gjoja ndihmë të menjëhershme për të prekurit nga kriza e Coronës. Po ashtu në rrjet publikohen edhe grafikë në lidhje me Coronën, që janë të ngjashme me faqen e internetit të Johns-Hopkins, por që janë të lidhura me kode programesh të dëmshme./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Mike Pompeo: Inspektori i Përgjithshëm duhet të ishte shkarkuar më herët

Publikuar

-

Nga

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo nuk pranoi të mërkurën të thoshte se pse kishte rekomanduar shkarkimin e Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit, por shtoi se duhet ta kishte bërë më herët dhe hodhi poshtë pretendimet se vendimi i tij ishte motivuar nga hakmarrje politike.

Këshilltarë të anëtarëve të Kongresit thanë se Steve Linick, Inspektori i Përgjithshëm po hetonte nëse zoti Pompeo kishte shfrytëzuar një të emëruar politik rroga e të cilit mbulohet nga taksapaguesit, për të kryer punë personale për të dhe bashkëshorten e tij, si për shembull nxjerrja e qenit.

“Në këtë rast, unë i rekomandova presidentit që Steve Linick të shkarkohej. Në fakt duhet ta kisha bërë më herët”, u tha ai gazetarëve në komentet e para publike që kur Presidenti Donald Trump e bëri shkarkimin të premten në mbrëmje.

Kryetarja demokrate e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, e quajti shkarkimin “skandaloz” dhe tha se zoti Pompeo duhet të dëshmojë në Kongres për këtë dhe çështje të tjera.

Ajo tha se shkarkimi i katër inspektorëve të përgjithshëm në muajt e fundit, minon demokracinë amerikane. Zoti Pompeo mohoi të kishte vepruar për hakmarrje.

“Ka pretendime se unë veprova për hakmarrje, për shkak të një hetimi që po bënte zyra e inspektorit të përgjithshëm. Krejtësisht e pavërtetë. Unë nuk e kisha idenë se çfarë hetimesh po bënte zyra e Inspektorit të Përgjithshëm”, tha ai.

LEXO EDHE:  Koncesionet PPP për laboratorët në spitale/ OBSH jep alarmin

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e OBSH/ Pandemia e koronavirusit po përhapet me shpejtësi

“Me një përjashtim. Më ishin dërguar një sërë pyetjesh me shkrim. Iu përgjiga pyetjeve për një hetim të caktuar. Kjo ndodhi para disa muajsh”, tha ai pa detajuar se për çfarë bëhej fjalë.

Ai tha se nuk e dinte natyrën e hetimit.

Zoti Pompeo, një republikan, sulmoi senatorin Bob Menendez, anëtari më i lartë demokrat në Komisionin për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit që kryesohet nga republikanët, që tha se zoti Linick kishte qenë duke hetuar shpalljen e gjendjes së emergjencës, nga ana e Presidentit Trump për t’i hapur rrugën shitjeve në shumën prej 8 miliardë dollarësh të paisjeve ushtarake, pjesa më e madhe Arabisë Saudite, duke anashkaluar një shqyrtim nga Kongresi.

“Budallallëqe”, tha zoti Pompeo në përgjigje të nocionit se një i emëruar politik bënte punë personale dhe akuzoi senatorin Menendez se e kishte nxjerrë këtë informacion në media.

“Unë nuk i marr udhëzimet etike nga një njeri i ndjekur penalisht. Senatori Menendez u padit në vitin 2015 nën akuza për korrupsion, të cilat u rrëzuan nga Departamenti i Drejtësisë.

Menendez u kundërpërgjigj.

“Fakti që Sekretari Pompeo po përpiqet të largojë vëmendjen duke u përpjekur të hedhë baltë mbi mua, është sa i parashikueshëm aq edhe i turpshëm”, tha ai përmes një deklarate, duke shtuar se Sekretari Pompeo duhet të fokusohet tek përgjigjia e pyetjeve se pse Linick ishte shkarkuar./ VOA

LEXO TE PLOTE