Connect with Us

“Nuk jam këtu për turizëm“, shpërthen trajneri i Vllaznisë Mirsad Jonuz

Sport

“Nuk jam këtu për turizëm“, shpërthen trajneri i Vllaznisë Mirsad Jonuz

Publikuar

-

Klima në klubin e Vllazinisë nuk ka qenë aspak pozitive ditën e sotme, ku lojtarët kanë bojkotuar edhe seancën stërvitore. Shkak për këtë janë bërë rrogat e pa paguara prej 4 muajsh për futbollistët shkodranë. Kriza e shkaktuar prej pandemisë ka ndikuar për krijimin e një situate të tillë, që nuk i duhej aspak klubit të Vllaznisë, aq më tepër në këtë periudhë kur jemi pak më shumë se 10 ditë larg rifillimit të kampionatit. Ndërkohë administratori i skuadrës shkodrane, Suad Lici, do të shprehej se nuk mund të paguhej një punë e pakryer dhe se nëse do të ishte vetë futbollist do të luante edhe pa lekë.

Në një prononcim për “Sport Ekspres“ ka dhënë komentin e tij në lidhje me këtë çështje edhe trajneri Mirsad Jonuz, i cili është duke ndjekur rregullat e karantinimit në Shqipëri dhe përballet me një situatë tepër të keqe. Kreu i pankinës së Vllaznisë është shprehur se duhet gjetur një zgjidhje për të paguar lojtarët, pasi këta të fundit e kanë kryer në një farë mënyre punën e tyre duke u stërvitur sipas programit të përcaktuar nga shtëpia. Jonuz bën me dije se do të ulet në diskutim me Licin për t’i dhënë një zgjidhje kësaj situate, në të kundërt është i gatshëm të ndërpresë kontratën e tij.

“Momentalisht jam në karantinë dhe po ndjek rregullat e vendosura nga shteti. Unë kam ardhur këtu për të bërë punën time, për të stërvitur lojtarët, por e gjej veten në një situatë të tillë. Nuk e di ç’të them, është një situatë shumë e keqe për mua. Kam ardhur për të stërvitur këtu dhe jo për turizëm. Lojtarët duhet të paguhen, sepse e kanë bërë punën e tyre. Ne i kemi dhënë programin stërvitor përgjatë këtyre dy muajve, të cilin ata e kanë zbatuar nga shtëpitë e tyre. Pra janë stërvitur këto kohë. Duhet gjetur një zgjidhje. Ndoshta të paguhen muajt duke nisur nga shkurti dhe të falet qershori apo korriku, ose të paguhen një pjesë e muajve dhe të merret gjysma e pagës për të tjerët.

Nuk e di, të diskutohet me Bashkinë dhe të gjendet një zgjidhje, pasi futbollistët kanë kontratat e tyre dhe këtë e kanë profesion, ushqejnë familjet e tyre. Nëse situata mbetet e tillë dhe një marrëveshje nuk arrihet mes klubit dhe lojtarëve atëherë unë jap dorëheqjen dhe ndërpres kontratën time. Është një gjendje vërtetë e keqe kjo, aq më tepër kur po afron edhe kampionati dhe kemi një kalendar të ngjeshur përpara. Gjithsesi do të ulemi e të flasim dhe të presim për 2-3 ditë që të marrim një vendim sa i përket kësaj çështjeje“, ka deklaruar Mirsa Jonuz.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Hysaj te Roma? Reagon menaxheri: Ky është një budallallëk i madh

Publikuar

-

Nga

Mario Xhufredi, menaxheri i Elseid Hysaj shprehet se çdo klub i mban lojtarët e mirë dhe i shet vetëm nëse ka nevojë për para. Sakaq, Xhufredi thekson se një tratativë për te Roma, klub në të cilin është përmendur shpeshherë si një alternativë për mbrojtësin e kombëtares, është një budallallëk i madh.

“Çdo klub i mban lojtarët më të mirë ose i shet vetëm nëse ka nevojë për para. Rasti i Hysajt ndryshon, nuk do të vijë lojtari i preferuar pas shitjes së tij. Lojtari te Roma? Ky është një budallallëk i madh“, u shpreh Xhufredi.

Në këtë formë, duket se e ardhmja e Hysajt mund të jetë jashtë Italisë, për të provuar një eksperiencë jashtë Serisë A.

LEXO TE PLOTE

Sport

“E admiroj kafshimin e Suarezit”, Kielini: Edhe unë jam një bir k… në fushën e lojës

Publikuar

-

Nga

Xhorxho Kielini dhe Luis Suarez nuk do të harrohen kurrë për atë duel në Kupën e Botës së vitit 2014, ku italiani përfundoi i gjakosur në shpatull, prej kafshimit të uruguaianit.

Ky episod është komentuar shumë nga e gjithë bota, por dy lojtarët nuk kanë mbetur armiq. Ata nuk e kanë fajësuar njëri-tjetrin dhe e kanë cilësuar thjesht si një ngjarje e zakonshme në fushën e lojës. Këtij momenti i kthehet Kielini në autobiografinë e tij, të botuar ditë më parë.

“Unë e admiroj ligësinë e tij dhe nëse ai e humb atë, do të kthehej në një sulmues normal. Asgjë e çuditshme nuk ndodhi atë ditë në Kupën e Botës së 2014-ës. Unë markova Kavanin për pjesën më të madhe të lojës, një djalë tjetër të vështirë për tu markuar dhe kundër të cilit ne nuk kursyem asgjë. Papritmas vura re që ata më kishin kafshuar shpatullën. Ashtu ndodhi, por kjo është strategjia e tij e kontaktit në luftën shpatull më shpatull dhe nëse mund ta them, është edhe e imja.

Ai dhe unë jemi të përafërt dhe më pëlqen të përballem me sulmuesit e tillë. Unë e telefonova atë pas disa ditësh, por nuk kishte nevojë t’i kërkoja falje. Unë jam gjithashtu një “bir kurve” i shkëlqyer në fushë dhe jam krenar për këtë. Ligësia është pjesë e futbollit, unë nuk e quaj parregullsi. Për të kapërcyer një rival duhet të jesh i zgjuar”, tregoi Kielini.

LEXO TE PLOTE

Sport

Konfirmohet lidhja, Neymar i rrëmben të dashurën këngëtarit me famë botërore

Publikuar

-

Nga

Prej kohësh ishte përfolur se futbollisti brazilian Neymar kishte nisur një lidhje të re me një nga modelet më të komentuara në media, Natalia Barulich.

Natalia, e cila ka qenë për shumë gjatë në një lidhje me këngëtarin kolumbian, Maluma, e ka konfirmuar lidhjen e re me Nejmarin. Ajo ka postuar një foto krahas futbollistit nga kopertina e revistës ‘GQ’ ku krah fotos ka shkruar ‘ Bonnie & Clyde’.

Mediat e huaja pak kohë më parë raportuan se Maluma pasi ka mësuar lidhjen e Nejmarit me Natalian ka marrë vendimin e papritur dhe e ka prishur shoqërinë disa vjeçare me futbollistin.

LEXO TE PLOTE