Connect with Us

“Më ke ndjekur në disa maja”/ Meta kritikon Çim Pekën: Po abuzoni me mua

Politikë

“Më ke ndjekur në disa maja”/ Meta kritikon Çim Pekën: Po abuzoni me mua

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta e ka nisur intervistën e mbrëmjes së sotme me kritika ndaj gazetarit Çim Peka.

Peka e hapur emisionin me fjalimin e kryeministrit Edi Rama për shembjen e Teatrit Kombëtar, por kjo duket se nuk është pëlqyer aspak nga presidenti.

Meta i kujtoi Pekës se së bashku kanë ngjitur disa maja malesh, ndërsa deklaroi se gazetari po abuzon me videon e Ramës në hapje të emisionit.

“Jam shumë i hapur me ju dhe nuk i refuzoj sfidat sepse edhe më ndjekur në disa maja. Por ju abuzoni menjëherë me këtë detyrim ndaj jush si malësor dhe ngjitës malesh. Kur të ftoni kryeministrin, niseni me kryeministrin, kur të ftoni presidentin, niseni me presidentin. Unë nuk di të bëjë teatër me gjëra që kanë të bëjnë me integrimin e vendit dhe trashëgiminë kultutore. Ky është një akt mafioz dhe i paligjshëm në të gjitha aspektet. Këto i janë dhënë edhe ambasadorëve, të cilët janë të shokuar. E gjithë Europa është e shokuar”, theksoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Aludimet e Yuri Kim për marrëveshje prapa krahëve/ Soreca: Nuk është koha për të rihapur diskutim

Publikuar

-

Nga

Deklarata e fortë e ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim se ka dëgjuar për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë Reformën në Drejtësi, është pasuar me reagimin e  ambasadorit të BE-së Luigi Soreca.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Soreca deklaron se kjo nuk është koha për të rihapur diskutimin mbi bazat e Reformës.

Sipas tij, tashmë është koha të rritet efikasiteti dhe të sigurohet drejtësi e përditshme e pavarur.

LEXO EDHE:  Dorëzohet Meta/ Kjo është puna e parë që bën pasi merr postin e Presidentit

LEXO EDHE:  “Oh sa qejf vjedhim pa siklet”/Hajduti rikthehet në detyrë, ja “dhurata” e parë e Ramës

“Zbatimi i Reformës në Drejtësi vazhdon dhe duhet të ruhet. Kjo nuk është koha për të rihapur diskutimin mbi bazat e tij, por për të rritur efikasitetin e tij dhe forcimin e burimeve që disponon. Të sigurojë drejtësinë e përditshme të pavarur që qytetarët shqiptarë meritojnë dhe ta çojnë përpara Shqipërinë në rrugën e saj të pranimit në BE”, shkruan ambasadori i BE./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Yuri Kim/ Taulant Muka: “PS, PD, LSI janë një, u trondita…

Publikuar

-

Nga

Disa orë më parë Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim deklaroi se ka dëgjuar fjalë se ka një marrëvëshje  të fshehtë për Reformën në Drejtësi.

Në lidhje me këtë ka reaguar fillimisht kryeministri Edi Rama dhe më pas kreu i PD, Lulzim Basha. Një reagimi fortë ka ardhur edhe nga ish zv.ministri Taulant Muka .
Ai thotë se gjatë kohës kur ishte anëtar i qeverisë së u trondit kur kuptoi se sa të korruptuar janë të gjithë PD, PS, LSI.

LEXO EDHE:  Anëtarët e KLP dhe KLGJ/ Vasili: U asgjësua ONM, Rama…

“PS / PD / LSI janë një; Unë isha anëtar i qeverisë së Edi Ramës dhe unë u trondita se sa të korruptuar janë të gjithë, dhe të lidhur me opozitën. Kam dhënë dorëheqjen pas 10 ditësh si Zëvendës Ministër i Arsimit sepse gjithçka është e rreme, puna është bërë në WhatsApp dhe vlerësuar nga like/ share!”-shkruan Muka në replikën e tij ndaj ambasadores Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Marrëveshje prapa krahëve”/ Basha i shkruan Yuri Kim: Ndryshimet i bën ky parlament

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së fortë të ambasadores së SHBA, Yuri Kim, se ka zëra për një marrëveshje të fshehtë për Reformën në Drejtësi.

Kryedemokrati thotë se ndryshimet kushtetuese dhe ligjore që bëhen në lidhje me reformën në drejtësi, iu shërbejnë atyre që duan ta devijojnë dhe minojnë këtë reformë.

“Çdo ndryshim kushtetues dhe ligjor në lidhje me reformën në drejtësi nga ky parlament është ilegjitim. Ndryshime të tilla u shërbejnë vetëm atyre që e përdorin pushtetin për të devijusr dhe për të minuar reformën, për të kontrolluar politikisht dhe për të kapur sistemin e drejtësisë”, shkruan Basha në një postim në Tëitter në përgjigjigje të deklaratës së ambasqadores e cila shkruante: Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE