Connect with Us

“Jam krenar që luaj për Shqipërinë”, Strakosha leksion italianëve: Ja pse Lazio po lufton për kreun

Sport

“Jam krenar që luaj për Shqipërinë”, Strakosha leksion italianëve: Ja pse Lazio po lufton për kreun

Publikuar

-

Thomas Strakosha po e kalon problemin fizik prej të cilit ka vajtur prej disa muajsh. Më 22 prill ai iu nënshtrua një ndërhyrjeje për të rikuperuar një frakturë të vogël në gishtin e pestë të këmbës. Në një intervistë të fundit “gardiani” i Lazios foli për shumë tema, veçanërisht për objektivat e Lazios.

“Kam një problem të vogël, por po kthehem. Gjendje, krahasuar me tri javë më parë është përmirësuar, tani presim që të rinisë kampionati për të bërë atë që na pëlqen të gjithëve. Nuk e kemi hequr nga mendja, dashuria jonë është futbollit. Nuk të largohet nga mendja, jetojmë me të.”

Objektivat e Lazios: Objektivi unë është të mbetemi në zonën Champions. Për momentin, jemi të dytët dhe aspirojmë edhe për titullin. Askush nuk e priste që do të mund të luftonim për vendin e parë. Në fillim, as që e besonim se mund të luftonim për kreun, më pas patëm një rritje shumë të rëndësishme gjatë sezonit. Ajo që ndodhi gjatë këtij sezoni, është diçka që nuk kishte ndodhur më parë. Do të shihet se cilët trajnerë dhe përgatitës atletikë janë treguar më të zotë. Në ndeshjet e para duhet të rigjejmë formën fizike, pra do të lodhemi pak. Problem do të jetë edhe i nxehti, nuk më kishte ndodhur më parë që të luaja në qershor dhe korrik.

Aftësia për të luajtur më këmbë: Nisëm ta provonim që kur mbërriti Inzaghi, u desh kohë dhe tani po marrim frytet. Në lojën tonë dëfrehen të gjithë dhe krijohet shumë, edhe pse pse rrezikojmë pak. Pa rrezikuar, ndeshjet do të përfundonin 0-0. Më pëlqen të luaj me këmbë, më mban aktiv në lojë. Në stërvitje nuk ka ndryshuar asnjë, ruajmë mentalitetin për të qarkulluar gjithmonë topin.

I pari për topat e qartë: Nuk më interesojnë shumë të dhënat, jam i kënaqur kur skuadra fiton. E di ku gaboj dhe si duhet të korrigjohem. Pastaj, të kesh në fushë një si Milinkovic është njësoj sikur ta kesh topin në bankë, për të rinisur më pas.

Familja Lazio: Jemi të gjithë djem të zotë, nuk është e lehtë të gjesh një skuadër të tillë. Trajneri na heq stresin dhe ne qëndrojmë të qetë. Dhe kur je i qetë, gjërat shkojnë mirë. Mbrotja më e mirë? Është diçka e bukur, pastaj ende nuk është mbyll asgjë, jemi në mes të rrugës. Është krijuar një familje e vërtetë, edhe sepse nuk ka ndryshuar organika gjatë këtij cikli, pra ka një vazhdimësi të grupit. Shpresoj që në përfundim të sezonit të jemi mbrojtja më e mirë. Po luajmë për njëri-tjetrin dhe kjo është meritë e trajnerëve tanë që kanë futur këtë frymë.

Kombëtarja: Më vjen mirë që Kombëtarja po rinovohet. Jam krenar që kam shkuar të luaj për Shqipërinë. Fjalët e mira më gëzojnë, por dua të përmirësohem për të dhënë më shumë si te Lazio dhe të Shqipëria.

Skema 3-5-2: Ndihem mirë me këtë rreshtim për mënyrën sesi e qarkullojmë topin. Unë mund të gjej më shumë zgjidhje. Të jesh portieri i Lazios nuk është e thjeshtë, me ka dhënë shumë motivim. Është privilegj të luash kaq i ri titullar te Lazio dhe sigurisht kënaqësi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rrëfehet Maxi Lopez: Ronaldinho erdhi te shtëpia ime, trokiti në derë dhe më mori për të më…

Publikuar

-

Nga

Maxi Lopez ka zbuluar edhe një tjetër anë të ndritur të Ronaldinho.

Ronaldinho, njeriu që bëri shumë njerëz të dashurohen me futbollin, ka pasur një anë të mirë edhe jashtë fushave të blerta.

Ikona braziliane ishte lojtari që përkujdesej që te Barcelona të gjithë të jenë të integruar.

Kështu ka bërë edhe me Maxi Lopez. Ky i fundit ka zbuluar detaje se si braziliani e kishte marrë nga shtëpia.“Unë shkova te Barcelona për eksperiencën e parë në Evropë, në një skuadër me shumë emra të mëdhenj, dhe ata më vendosën pranë Ronaldinho”, ka thënë Maxi.

“Ai më ndihmoi jashtë fushës së blertë. Ai erdhi në shtëpinë time, trokiti në derë dhe më ftoi, pasi në muajt e parë ishte e vështirë për mua që të integrohem, të hyja në dinamikën e çdo gjëje, dhe ai u kujdes për mua, ai më ftoi për drekë… më dërgonte në çdo vend”, ka shtuar ish sulmuesi i Barcelonës.

Maxi Lopez luante me skuadrën e Barcelonës mes viteve 2004 dhe 2006. Në karrierën e tij, ai u aktivizua në 13 klube.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Nuk jam këtu për turizëm“, shpërthen trajneri i Vllaznisë Mirsad Jonuz

Publikuar

-

Nga

Klima në klubin e Vllazinisë nuk ka qenë aspak pozitive ditën e sotme, ku lojtarët kanë bojkotuar edhe seancën stërvitore. Shkak për këtë janë bërë rrogat e pa paguara prej 4 muajsh për futbollistët shkodranë. Kriza e shkaktuar prej pandemisë ka ndikuar për krijimin e një situate të tillë, që nuk i duhej aspak klubit të Vllaznisë, aq më tepër në këtë periudhë kur jemi pak më shumë se 10 ditë larg rifillimit të kampionatit. Ndërkohë administratori i skuadrës shkodrane, Suad Lici, do të shprehej se nuk mund të paguhej një punë e pakryer dhe se nëse do të ishte vetë futbollist do të luante edhe pa lekë.

Në një prononcim për “Sport Ekspres“ ka dhënë komentin e tij në lidhje me këtë çështje edhe trajneri Mirsad Jonuz, i cili është duke ndjekur rregullat e karantinimit në Shqipëri dhe përballet me një situatë tepër të keqe. Kreu i pankinës së Vllaznisë është shprehur se duhet gjetur një zgjidhje për të paguar lojtarët, pasi këta të fundit e kanë kryer në një farë mënyre punën e tyre duke u stërvitur sipas programit të përcaktuar nga shtëpia. Jonuz bën me dije se do të ulet në diskutim me Licin për t’i dhënë një zgjidhje kësaj situate, në të kundërt është i gatshëm të ndërpresë kontratën e tij.

“Momentalisht jam në karantinë dhe po ndjek rregullat e vendosura nga shteti. Unë kam ardhur këtu për të bërë punën time, për të stërvitur lojtarët, por e gjej veten në një situatë të tillë. Nuk e di ç’të them, është një situatë shumë e keqe për mua. Kam ardhur për të stërvitur këtu dhe jo për turizëm. Lojtarët duhet të paguhen, sepse e kanë bërë punën e tyre. Ne i kemi dhënë programin stërvitor përgjatë këtyre dy muajve, të cilin ata e kanë zbatuar nga shtëpitë e tyre. Pra janë stërvitur këto kohë. Duhet gjetur një zgjidhje. Ndoshta të paguhen muajt duke nisur nga shkurti dhe të falet qershori apo korriku, ose të paguhen një pjesë e muajve dhe të merret gjysma e pagës për të tjerët.

Nuk e di, të diskutohet me Bashkinë dhe të gjendet një zgjidhje, pasi futbollistët kanë kontratat e tyre dhe këtë e kanë profesion, ushqejnë familjet e tyre. Nëse situata mbetet e tillë dhe një marrëveshje nuk arrihet mes klubit dhe lojtarëve atëherë unë jap dorëheqjen dhe ndërpres kontratën time. Është një gjendje vërtetë e keqe kjo, aq më tepër kur po afron edhe kampionati dhe kemi një kalendar të ngjeshur përpara. Gjithsesi do të ulemi e të flasim dhe të presim për 2-3 ditë që të marrim një vendim sa i përket kësaj çështjeje“, ka deklaruar Mirsa Jonuz.

LEXO TE PLOTE

Sport

Hysaj te Roma? Reagon menaxheri: Ky është një budallallëk i madh

Publikuar

-

Nga

Mario Xhufredi, menaxheri i Elseid Hysaj shprehet se çdo klub i mban lojtarët e mirë dhe i shet vetëm nëse ka nevojë për para. Sakaq, Xhufredi thekson se një tratativë për te Roma, klub në të cilin është përmendur shpeshherë si një alternativë për mbrojtësin e kombëtares, është një budallallëk i madh.

“Çdo klub i mban lojtarët më të mirë ose i shet vetëm nëse ka nevojë për para. Rasti i Hysajt ndryshon, nuk do të vijë lojtari i preferuar pas shitjes së tij. Lojtari te Roma? Ky është një budallallëk i madh“, u shpreh Xhufredi.

Në këtë formë, duket se e ardhmja e Hysajt mund të jetë jashtë Italisë, për të provuar një eksperiencë jashtë Serisë A.

LEXO TE PLOTE