Connect with Us

“E admiroj kafshimin e Suarezit”, Kielini: Edhe unë jam një bir k… në fushën e lojës

Sport

“E admiroj kafshimin e Suarezit”, Kielini: Edhe unë jam një bir k… në fushën e lojës

Publikuar

-

Xhorxho Kielini dhe Luis Suarez nuk do të harrohen kurrë për atë duel në Kupën e Botës së vitit 2014, ku italiani përfundoi i gjakosur në shpatull, prej kafshimit të uruguaianit.

Ky episod është komentuar shumë nga e gjithë bota, por dy lojtarët nuk kanë mbetur armiq. Ata nuk e kanë fajësuar njëri-tjetrin dhe e kanë cilësuar thjesht si një ngjarje e zakonshme në fushën e lojës. Këtij momenti i kthehet Kielini në autobiografinë e tij, të botuar ditë më parë.

“Unë e admiroj ligësinë e tij dhe nëse ai e humb atë, do të kthehej në një sulmues normal. Asgjë e çuditshme nuk ndodhi atë ditë në Kupën e Botës së 2014-ës. Unë markova Kavanin për pjesën më të madhe të lojës, një djalë tjetër të vështirë për tu markuar dhe kundër të cilit ne nuk kursyem asgjë. Papritmas vura re që ata më kishin kafshuar shpatullën. Ashtu ndodhi, por kjo është strategjia e tij e kontaktit në luftën shpatull më shpatull dhe nëse mund ta them, është edhe e imja.

Ai dhe unë jemi të përafërt dhe më pëlqen të përballem me sulmuesit e tillë. Unë e telefonova atë pas disa ditësh, por nuk kishte nevojë t’i kërkoja falje. Unë jam gjithashtu një “bir kurve” i shkëlqyer në fushë dhe jam krenar për këtë. Ligësia është pjesë e futbollit, unë nuk e quaj parregullsi. Për të kapërcyer një rival duhet të jesh i zgjuar”, tregoi Kielini.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Konfirmohet lidhja, Neymar i rrëmben të dashurën këngëtarit me famë botërore

Publikuar

-

Nga

Prej kohësh ishte përfolur se futbollisti brazilian Neymar kishte nisur një lidhje të re me një nga modelet më të komentuara në media, Natalia Barulich.

Natalia, e cila ka qenë për shumë gjatë në një lidhje me këngëtarin kolumbian, Maluma, e ka konfirmuar lidhjen e re me Nejmarin. Ajo ka postuar një foto krahas futbollistit nga kopertina e revistës ‘GQ’ ku krah fotos ka shkruar ‘ Bonnie & Clyde’.

Mediat e huaja pak kohë më parë raportuan se Maluma pasi ka mësuar lidhjen e Nejmarit me Natalian ka marrë vendimin e papritur dhe e ka prishur shoqërinë disa vjeçare me futbollistin.

LEXO TE PLOTE

Sport

Situatë kaotike në Superligën Shqiptare, një tjetër klub probleme me pagat. 2 lojtarët bojkotojnë stërvitjen

Publikuar

-

Nga

Që prej të hënës te Bylisi nuk janë paraqitur në stërvitje portieri Isli Hidi dhe mbrojtësi Ditmar Bicaj. Dy prej lojtarëve të rëndësishëm të skuadrës ballshiote janë kontaktuar dje nga gazeta, por nuk kanë pranuar të prononcohen për këtë mungesë në Ballsh në seancat e këtyre tri ditëve

Mësohet se pagat e prapambetura kanë bërë që dy titullarët e Bylisit të mos paraqiten derisa të marrin garanci nga klubi. Vetë drejtuesit kanë pranuar se kanë pasur probleme, por gjithsesi nuk mendohej që lojtarë të veçantë do ta bojkotonin stërvitjen.

Gjasat janë që në ditët e ardhshme të qartësohet gjithçka mes palëve dhe Hidi e Bicaj të vazhdojnë stërvitjen me Bylisin në prag të rifillimit të kampionatit.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Kam ngrënë sultjash”, rrëfimi epik i Manajt për faqen zyrtare të Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i Shqipërisë, Rei Manaj, ka rrëfyer të gjithë përjetimet e këtyre kohërave të vështira në faqen zyrtare të klubit të Barcelonës. Lojtari shqiptar ka treguar mënyrën sesi e ka kaluar kohën e tij pranë njerëzve të dashur.

Gjithashtu duke u tërhequr nga librat me sekrete që tregojnë sesi mund të arrihet suksesi dhe që janë të natyrës motivuese. Manaj është shprehur edhe mbi kalimin te Barcelona, ku pavarëisht se transferimi në muajin janar nuk është asnjëherë i lehtë, e mendonte si zgjedhjen më të mirë për karrierën.

“Unë kam qenë me familjen time. Të paktën nuk kam qenë vetëm. Kam qenë me prindërit, gjyshen time dhe qenin tonë – emri i tij është Budino dhe ai është një “Labrador”. Ndarja ka qenë e rrallë sepse kurrë nuk kemi provuar diçka të tillë. Asnjëherë nuk jemi mbyllur në shtëpi për dy muaj dhe si futbollist duke qenë se dy muaj pa prekur topin është bërë shumë e vështirë.

Tani ne mund të shkojmë për të vrapuar në rrugë dhe megjithëse nuk jemi ende të gjithë bashkë, ne po bëjmë mirë për të përmirësuar gjendjen tonë fizike dhe gjithashtu për të pastruar mendjen. Gjithashtu jam kujdesur mirë për ushqimin, ndërsa një ditë kam ngrënë një pjatë tipike shqiptare që quhet Sultjash, e cila është puding me oriz të nxehtë. Tani jam duke lexuar libra me sekrete të cilat janë motivuese dhe në këto periudha të vështirë po më ndihmojnë shumë.

Para se të vinte Covid-19, u ndjeva gjithmonë e më mirë me ekipin. Asnjëherë nuk është e lehtë të ndryshosh skuadrat në janar, duhet të takosh shokët e rinj të ekipit dhe duhet të mësohesh me dinamikën e re, por unë e bëra atë duke menduar se ishte gjëja më e mirë për të ardhmen time dhe isha i lumtur”, tha Manaj.

LEXO TE PLOTE