Connect with Us

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

Politikë

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

Publikuar

-

Journalists cannot be the shield of the former drug trafficker

E shkuara nuk blihet dhe këtë nuk e ka bërë dot asnjë trafikant droge. Ndoshta pas një krimi kryen dëninim dhe më pas quhesh qytetar i lirë, por pikëpyetjet lindin kur më pas trafikanti kthehet në biznesmen apo ngre dhe perandori mediatike për të mbrojtur lëkurën e tij.

Krimi në politikë, krimi në biznes, por trafikantët e drogës janë edhe në media.

Rasti më tipik është Ylli Ndroqi, pronari i Ora News. Ky i fundit me përplasje dhe presione ka mundur të zhdukë publikisht çdo gjurmë se ka qenë një trafikant i dënuar për drogë në Turqi. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij e mohojnë historinë e tij, e quajnë një përrallë të stisur.

Pikërisht kjo “përrallë” akuzat e shpeshta publike që zhduken dhe beteja për të dalë hero në publik na çuan në një investigim të plotë të këtij personazhi.

Dokumenti i gjendjes civile u shkatërrua

CNA.al ka siguruar dokumentet ekskluzive nga njësia bashkiake nr. 2 në Tiranë, por edhe të dhëna nga Drejtoria e Gjendjes Civile në Shqipëri.

Dokumentet e mëposhtme tregojnë se regjistri i të dhënave familjare në njësinë dy është shkatërruar. Sipas fotos të mëposhtme në kjo ka ndodhur në 20 tetor të vitit 2006, ku punonjëset e zyrës kanë mbajtur dhe një proces verbal. Boja mbi regjistër duket qartë që më shumë se “aksident”, duket si boje e derdhur dhe e fshirë mbi dokument.

Lorena Mitre, si përgjegjëse e zyrës, Majlinda Kurti, Polikseni Gjika, Zamira Maci, Ilira Mërtiri në prani të përgjegjëses të Burimeve Njerëzore Alketa Shuli, kanë firmosur një procesverbal ku shkruajnë se në rregjistër është derdhur bojë dhe të dhënat janë transferuar.

Po të shikosh me kujdes dokumentin rezulton se e gjithë familja e zotit Ylli Ndroqi e ka mbiemrin Pasmaçiu, nga bashkëshortja tek njëri nga fëmijët.

Pronari mediatik Ylli Ndroqi ka tjetër mbiemër nga familja e tij. Këtë e vërteton ky dokument. Por këto të dhëna të gjendjes civile nuk janë vetëm tek njësia bashkiake nr.2, aksident apo vepër penale për të fshirë disa të dhëna kjo nuk është hetuar kurrë.

Rregjistri Kombëtar i Gjendjes Civile

Por pikërisht ky dokument na çoi më thellë në investigim. Burime zyrtare konfidenciale nga Drejtoria ne Gjendjes Civile i thanë CNA.al se të dhënat për ndryshimet e emrit dhe mbiemrit të shtetasit Ylli Ndroqi janë në rregjistrin kombëtar dhe figurojnë të plota edhe në disa institucione të tjera.

I njëti burim theksoi se shtetasi Ylli Ndroqi ka ndryshuar në vite emrin e vendosur nga prindërit dhe mbiemrin e tij të trashëguar.

LEXO EDHE:  Ylli Ndroqi, trafikani i drogës me targa diplomatike

Në 30 prill të vitit 1993, fillimisht është ndryshuar mbiemri nga Pasmaçiu në Ndroqi duke marrë mbiemrin e fshatit të tij. Po në këtë regjistër figuron se në datën 23 janar të vitit 1997, është ndryshuar dhe emrin nga Xhemail në Ylli.

Dokumenti i mesipërm dhe të dhënat nga gjendja civile vërtetojnë se  Ylli ndorqi pronari i RTV Ora News, është një person me identitete të ndryshuara.

Nga të dhënat që dalin nga gazeta turke Hyrriet, rezulton se shtetasi Xhemalil Pasmaçiu është një person i arrestuar dhe dënuar për trafik droge në Turqi. (kliko këtu)

Ish trafikant me liçensa publike

Pra pronari i një televizioni është një ish-trafikant i dënuar. Ai mund ta këtë shlyer denimin dhe ndoshta është rehabilituar, por a duhet të mbajë licensa dhe të ushtrojë aktivitet në media një trafikant i dënuar i cili mban licensa dhe frekuenca në pronësi e publikut?

Të dhënat tregojë qartë që kemi të bëjmë me një trafikat ndroge të denuar me identitet të ndryshuar. Zoti Ndroqi dhe bashkëpunëtorët e tij e quajnë prej kohësh përrallë historinë e drogës në Turqi dhe të dhënat e ndryshuara. Sot ja ku janë faktet konkrete.

E vërteta nuk vdes kurrë

Nuk presim që të dorëzohet dhe të dalë publikisht të pranojë që po unë jam Xhemaili, as të tregojë historitë e Milanos me avokat një nga njerëzit më të rëndësishëm pranë Ramës, ato që tregon si filma aksion në tavolina. Shkrimet tona do të vijojnë derisa ai ta pranojë publikisht të vërtetën dhe bashkë me të edhe ata që i mbajnë iso.

Nuk presim as të largohen prej tij palaçot që mban vërdallë, ti bëjnë avokatinë. Por të vërtetën duhet që ta mësojnë edhe ata që nuk e dinë dhe mos bëjnë moral në publik pasi duken si kllounat e oborrit të një ish trafikanti.

Xhemail Pasmaçiu do mbrohet sigurisht, do e quajë sulm politik nga qeveria nga Rama nga Veliaj, do kërkojë të mbrohet si opozitar.

Por e vërteta ska ngjyra politike është një dhe vetëm një. A mund të jetë opozitar dhe avokat i saj publikisht një i dënuar se trafikant drogë? Kjo i përket disa temave të tjera ./ CNA.al

Me paratë e kujt e bën biznesin e medias Ylli Ndroqi?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë…

Publikuar

-

Nga

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë...

Drejtuesi i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se thirrjet e ambasadorëve drejtuar partive politike për pastrimin e listave është një gjë e drejtë, duke theksuar se me çfarë u kanë parë sytë shqiptarëve, në zgjedhjet e 25 prillit mund të ndodhë çdo gjë.

Përmes një postimi në rrjetin social ai shprehet se nëse korrupsioni do të ishte si kriter për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, listat mund të rrëzoheshin dhe disa parti do të shkonin drejt shkrirjes.

“Ambasadorët nuk e kanë keq…

Ambasadorët nuk e kanë keq, kur i kujtojnë përditë partive se duhen të kenë lista të pastra për 25 prillin. Sepse me ato që u kanë parë sytë njerëzve në Shqipëri gjatë  viteve të fundit, gjithçka mund të ndodhë edhe në këto zgjedhje.

LEXO EDHE:  Sa i kushton fasada mediatike Ylli Ndroqit/ Nga Sonila Meço tek Artur Zheji e co

LEXO EDHE:  Shoqërohet në polici Ylli Ndroqi/ Gjykata i sekuestron pasurinë

Por do të bënin më mirë që të ndaleshin deri tek lidhjet e kandidatëve me krimin.

Sepse po të fusnin si kriter edhe korrupsionin, kam frikë se disa nga listat do të rrëzoheshin në treçerekun e tyre, ndërsa disa parti edhe mund të shkriheshin fare”, shkruan Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Publikuar

-

Nga

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka përkujtuar 70 vjetorin e një nga ngjarjeve më fatkeqe në fshatin Mënik, ku arrestuan 170 persona dhe humbën jetën 22 persona pa gjyq.

I shoqëruar nga ish deputetja Dhurata Çupi, Këlliçi shprehet se kjo ishte një nga ngjarjet më makabre të terrorit të injorancës komuniste, duke vendosur kurora me lule në emër të PD dhe kryetarit të saj Lulzim Basha.

“Me pretekstin e “bombës” në ambasadën sovjetike, më 20-23 shkurt 1951 u arrestuan rreth 170 persona, 22 prej të cilëve i ngjitën në një kamion ushtarak të mbuluar dhe i ndalën buzë Erzenit, në fshatin Mënik, ku i ekzekutuan pa gjyq.

Mes tyre dhe Sabiha Kasimati. Listat u përpiluan nga Sigurimi i Shtetit si një mundësi për likujduar intelektualë, klerikë e nacionalistë shqiptarë të arsimuar në Perëndim.

LEXO EDHE:  Sa i kushton fasada mediatike Ylli Ndroqit/ Nga Sonila Meço tek Artur Zheji e co

LEXO EDHE:  Ndryshimi i emrit të Ministrisë së Integrimit/ Reagon deputetja e LSI-së Klajda Gjosha

Sot, në kuadër të 70 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre, bashkë me ish deputeten Dhurata Çupi, në emër të kryetarit Lulzim Basha dhe PD, vendosëm kurora me lule në Varrezat e Dëshmorëve, për të përkujtuar jetët e vrara nga terrori i injorancës komuniste”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Publikuar

-

Nga

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Presidenti Meta i kthen Kuvendit për rishqyrtim ligjin “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar”, pasi e konsideron të pakonsultuar plotësisht, dhe rrjedhimisht në kundërshtim me kërkesat e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Presidentit me këto ndryshime në këtë ligj, synohet të ulet niveli i arsimit të kërkuar për t’u përfshirë në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Kjo sipas tij, ndodh se ushtarakët po largohen nga Shqipëria, ndaj edhe apelon të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve, për të ndalur largimin e tyre nga vendi.

“Ndërsa deri më sot kërkohej si kriter i domosdoshëm ligjor përfundimi i arsimit parauniversitar (shkollës së mesme), tanimë synohet që pas hyrjes në fuqi të këtij ligjit, të lejohet hyrja në radhët e Forcave të Armatosura edhe e atyre shtetasve që kanë përfunduar vetëm ciklin arsimor 9-vjeçar.

LEXO EDHE:  Matja e Audiencës/ Ja ku përplasen kompanitë e monitorimit

LEXO EDHE:  Meta sulmon Veliajn dhe Ramën/ Ti përvishemi ta rrëzojmë këtë regjim të neveritshëm

Vetëm ky fakt mjafton për të kuptuar se, problematika nuk qëndron te kriteri “i fortë” i arsimit, por përveç arsyeve të tjera që lidhen me largimin e të rinjve e që unë si President i Republikës i kam bërë publikisht me dije, problematika lidhet drejtpërdrejtë edhe me mënyrën e trajtimit të ushtarakut, përfshirë trajtimin financiar, që ka çuar në largimin në masë nga radhët e Forcat e Armatosura të të rinjve dhe të rejave me arsim të lartë dhe trajnime brenda dhe jashtë vendit.

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë duhet të rishikojë këtë ndryshim, dhe të ruajë të pacenuar sigurinë juridike, duke përcaktuar në ligj kriteret e nevojshme për arsimim dhe kualifikim, me qëllim përparimin në gradë të ushtarakëve në Forcat e Armatosura sipas meritokracisë”, theksohet në arsyet e kthimit të këtij ligji./CNA.al

LEXO TE PLOTE