Connect with Us

Pak para nisjes së protestës/ Yuri Kim dhe Peter Zingraf mbërrijnë në zyrën e Ramës

Politikë

Pak para nisjes së protestës/ Yuri Kim dhe Peter Zingraf mbërrijnë në zyrën e Ramës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një tjetër takim me ambasadoren e Shteteve të Bashuara në Tiranë Yuri Kim. Mësohet se gjithashtu në takim është prezent edhe ambasadori gjerman Peter Zingraf.

Mendohet se Rama, Kim dhe Zingraf po diskutojnë lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar dhe Reformën Zgjedhore, e cila ka mbetur pezull pasi opozita joparlamentare nuk ka shkuar në dy takimet e fundit.

LEXO EDHE:  Rama merr në mbrojtje Dakon dhe Tom Doshin/ “E kam mik edhe po u fut në burg”

Ky takim ka nisur vetëm pak para nisjes së protestës së thirrur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar.

Ndërkohë, kujtojmë se ky është takimi i tretë i Ramës me ambasadoren amerikane brenda 5 ditëve.

Nga ana tjetër, Zingraf kritikoi qeverinë se për shembjen e Teatrit dhe e cilësoi këtë veprim të nxituar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha lë pa drejtues pesë qarqe/ Kush janë emrat e mundshëm

Publikuar

-

Nga

Kush do jetë kandidati i opozitës për kryeministër?/ Basham burr veten: Padiskutim unë

Në një kohë kur na ndajnë vetëm katër muaj nga zgjedhjet, kreu i PD, Lulzim Basha po paraqet ditë pas dite listën e tij të kandidatëve fitues në zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al janë gati 53 emra të cilët pretendohet që do jenë në vendet fituese, këtu përfshihen edhe aleatët e shpallur dhe ata në negocim.

Ndërkohë Basha ka lënë ende 5 qarqe të vegjël pa drejtues dhe Korçën ku ende ka dilema. Pritet që në Berat, drejtues qarku të jetë Tomorr Alizoti. Në Korçë janë në garë Eno Bozdo me Edmond Spahon. Në qarkun e Lezhës emri është Alfred Rushaj, drejtor i fushatës, por ai nuk ka pranuar. Ndërkohë ende në pikëpyetje ngelen qarku i Kukësit, për shkak se ish deputeti i zonës, Flamur Noka është në konflikt të vazhdueshëm me strukturat lokale.

Pritet që në Tiranë, Lulzim Basha të jetë vetë kryesuesi i listës. Një emër tjetër i ngelur pazbuluar është drejuesi i qarkut të Dibrës, ku aktualisht është deputet Xhemal Gjunkshi dhe Dhurata Çupi. Ndërkohë që emrat që përfliten dhe pretendohen janë Dhurata Çupi dhe Kreshnik Çollaku./CNA.al 

53 emrat e listës fituese të Lulzim Bashës

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i përgjigjet Ramës/ Tirja i qeverisë ka mendjen të gajaset në Twitter

Publikuar

-

Nga

Basha i përgjigjet Ramës/ Tirja i qeverisë ka mëndjen të gajaset në Twitter

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kundërpërgjigjur kryeminisrtit Edi Rama pas ironive të këtij të fundit.

Përmes një postimi në Twitter lideri demokrat thekson se Rama nuk i mbulon dot dështimet e tij.

“Mijëra familje shqiptare po vuajnë nga përmbytjet, ngrica, pandemia dhe kriza ekonomike, ndërsa Tirja i qeverisë e ka mendjen të gajaset në Twitter. Asgjë nuk i mbulon dot dështimet e Tires së qeverisë, as skandalin e darkës luksoze në Dubai, as shumëfishimin e pasurisë së tyre”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“A e mbani mend Dushkun?”/ Topalli: Kjo formë manipulimi po deklarohet haptazi këto ditë

Publikuar

-

Nga

Bashkëpunim me partitë e tjera/ Surpriza e Topallit për kandidaturën e saj

Ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka rikujtuar Dushkun teksa thekson se zgjedhjet shqiptare kanë hyrë në historinë botërore të zgjedhjeve për fenomenin e Dushkut.

Sipas Topalli, në Shqiperi pak kush e përcjell Dushkun me shqetësim, dhe me kritikë, Ish kryeparlamentarja nënvizon se Dushk është edhe fenomeni i futjes së kryetarëve të partive të vogla në listat e partive të mëdha, sikurse u bë nga PD ne zgjedhjet e vitit 2013 dhe 2017.

Më tej ajo sqaron se në këtë rast vota e hedhur për PD dhe që çon në Kuvend Mediun, Dukën apo te tjere është manipulim i vullnetit të zgjedhësve, prandaj është Dushk.

Sipas saj, Dushku opozitar është po aq i dëmshëm sa Dushku qeveritar, po aq i kundraligjshëm, po aq i dënueshëm. Topalli nënvizon se KQZ-ja ka detyrë ligjore të përcaktojë kufijtë e lejuar të marrëveshjeve elektorale,përpara se të zyrtarizojnë Dushkun.

A e mbani mend Dushkun?
Zgjedhjet shqiptare kanë hyrë në historinë botërore të zgjedhjeve për fenomenin e Dushkut. Sa herë në botë ndeshen praktika manipulimi zgjedhjesh në formën e transferimit të votave dhe të rezultatit nga një parti tek një tjetër, ekspertët botërorë i cilësojnë ato si “praktika Dushku”. Per fat të keq në Shqiperi pak kush e përcjell Dushkun me shqetësim, me kritikë, me përbuzje apo me refuzim.
Në Shqiperi kemi pasur Dushk kur PS regjistroi në zgjedhje “kandidatët e pavarur” dhe bëri fushatë per ta, sepse donte të thyente tavanin që i vinte ligji në shperndarjen e mandateve dhe të rriste nepërmjet tyre artificialisht prezencën e Kuvend. Në atë kohë praktika manipuluese u shkul me sponsorizimin e ndërkombëtarëve dhe me akt të KQZ-së, e cila deklaroi se mandatet e “kandidatëve të pavarur” do i përllogariteshin forcës politike që i mbështeste ata.

Dushk kemi pasur edhe kur PS “zgjodhi” të prishte zgjedhjet në zonën 60 në 2001-shin, me qëllim që gjatë përsëritjes t’i transferonte votat tek aleatët e vegjël dhe të rriste kështu artificialisht prezencën në parlament. Në atë kohë horrllëku u korrigjua nga Këshilli i Evropës, OSBE dhe BE, të cilët i ndaluan PS-së që të zgjidhte vetë Pesidentin e Republikës.
Dushk ka qenë dhe transferimi i votave partiake nga partitë e mëdha tek partitë e vogla në vitin 2005, me qëllim që koalicionet të rrisnin artificialisht prezencën në Parlament. Nga ky transferim PR dhe PSD u shndërruar nga parti 0,5 për qindëshe, në parti “kombëtare” me grup parlamentar. Në këtë rast nuk pati ndëshkim ndërkombëtar, sepse palët e keqpërdorën njëlloj “Dushkun” dhe neutralizuan njeri tjetrin.

Dushk është edhe fenomeni i futjes së kryetarëve të partive të vogla në listat e partive të mëdha, sikurse u bë nga PD ne zgjedhjet e vitit 2013 dhe 2017. Edhe në këtë rast vota e hedhur për PD dhe që çon në Kuvend Mediun, Dukën apo te tjere është manipulim i vullnetit të zgjedhësve, është, për këtë shkak, transferim i kundërligjshëm i votës, prandaj është Dushk. Kjo formë manipulimi po deklarohet haptazi keto ditë nga të njejtët aktorë, se do jetë në qendër të taktikës elektorale të opozitës. PD po lidh marrëveshje me aleatët e saj të vegjël. LSI ka deklaruar se do të ndjekë të njejtën taktikë. Të gjithë po deklarojnë se do fusin kandidatët e tyre në listat e partive të mëdha, se do konkurrojnë njëkohësisht edhe si koalicione edhe me listat e tyre të pavarura, se do konkurrojnë vetë, por fushatën do ta bëjnë në favor të aleatit të madh, etj. Të githa forma manipulimi që synojnë tjetërsimin e vullnetit të zgjedhësve. Opozita Bashalike nuk po shqetësohet aspak për Dushkun e vet. Këtë herë nuk po përbetohet për shenjtërinë e votës, nuk po i bëhet vonë, se po zbulohet si manipulatore.
Dushku opozitar është po aq i dëmshëm sa Dushku qeveritar, po aq i kundraligjshëm, po aq i dënueshëm.

Pyetja që bëj unë në këtë rast është:
pse Edi Rama nuk po reagon ndaj këtij manipulimi ende në tentativë?
Pse KQZ-ja nuk e ndal të keqen, kur ajo është ende në embrion?
Pse nuk vepron siç veproi dikur me “kandidatët e pavarur”, t’i ndalojë kandidimet në listat e partive të tjera? KQZ duhet të ndalojë kandidimet në listat e partive të tjera, kandidimin selektiv apo kandidimin e dyfishtë.
Pse KQZ-ja nuk del në mbrojtje të votuesve, pse nuk kujdeset për qartësinë dhe drejtësinë e votimit?
KQZ-ja ka detyrë ligjore të përcaktojë kufijtë e lejuar të marrëveshjeve elektorale, perpara se ato të bëhen realitet, përpara se të dëmtojnë në mënyrë të pakthyeshme interesat e zgjedhësve, përpara se të zyrtarizojnë Dushkun.
Apo KQZ-ja zgjedhësit dhe ligjin i mbron vetëm me urdhër?
A nuk ju kam thene se te tre jane bashke!”, shkruan Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE