Connect with Us

“Meta e Berisha, çfarë kërkojnë nga protesta?”/Ngjela zbulon pse Basha nuk mund të angazhohet në kryengritje

Politikë

“Meta e Berisha, çfarë kërkojnë nga protesta?”/Ngjela zbulon pse Basha nuk mund të angazhohet në kryengritje

Publikuar

-

“Kjo mund ta çojë Serbinë në fundin e vet”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme ne Ballkan

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar lidhur me protestën për mbrojtjen e Teatrit.
Ngjela ngre pyetjen se ccfarë ërkojnë nga kjo protestë presidenti Meta dhe ish kryeministri Berisha.

“Korrupsioni i lartë në Shqipëri po lufton me çdo mjet të shpëtojë gjënë e vjedhur.

Që të gjithë të korruptuarit e nivelit të lartë politik në Shqipëri sot janë në hall: ata nuk duan të dorëzojnë pronën e paligjshme që zotërojnë, dhe paratë korruptive që kanë vënë si pushtetarë ose ish pushtetarë të korruptuar, qofshin këta të majtë apo të djathtë.
Por, ndërkohë kryeministri i majtë Rama, po duket se e ka marrë përsipër hallin e tij dhe nuk i ka thënë dot politikës amerikane: “shko në Korenë e Veriut”, ashtu siç i tha Meta para do kohësh dhe që tani ky po vjen vërdallë me një numur aktorësh me të cilët mendon se mund të destabilizojë Shqipërinë.
Aktorët ndoshta kanë të drejtën e tyre për konceptin e kulturës historike në Shqipëri; por Meta e Berisha, çfarë kërkojnë?”, shkruan Ngjela.

Sipas tij, kur historia individuale e pushtetarëve të rrezikuar nga ndëshkimi penal, nga frika, vjen dhe hyn në një komedi qesharake, individët abuzues me pushtetin politik sillen si fëmijë, sepse e mendojnë kryengritjen popullore si një luftë fëmijësh.

“Kjo është arsyeja që edhe Sali ziu ndërkohë po kërkon revolucion.
Por, pyetja që ngrihet këtu është kjo: me kë do ta bëjë ky këtë revolucion apo kryengritje? Dhe përgjigjja është vetëm një: Me Lulzim Bashën.
Kurse, pyetja tjetër që vjen menjëherë pas kësaj është: kundër kujt kërkon Saliu që të bëhet revolucioni apo kryengritja – kundër qeverisë dhe mazhorancës socialiste? Jo, nuk e ka me ta. Prandaj ne nuk mund të tregohemi naivë: as Meta dhe as Saliu nuk e kanë me Ramën inatin që i shtyn për të inicuar një kryengritje, por e kanë me Amerikën. Dhe, pikërisht për këtë, prandaj janë edhe qesharakë”, shkruan më tej avokati.

LEXO EDHE:  Polemikat/Sekretari i FRESSH-it ironizon Ilir Metën

Ngjela thekson se ‘Meta dhe Berisha duan kryengritje me “shkak historik” prishjen që iu bë nga qeveria godinës së Teatrit Kombëtar, kurse ambasadorja amerikane, që e di se këta nuk e kanë mllefin me godinën e prishur të Teatrit Kombëtar, por më politikën amerikane, as që i pyet fare këta mjeranë’.

“Pikërisht për këtë, ajo shkoi dje te kryeministri Rama, pa thënë asgjë për Teatrin, dhe më pas, vetë iu drejtua shefes së vetingut që zhvillohet kundrejt gjyqtarëve të korruptuar, duke kërkuar prej saj shpejtësi.
Kurse Metë mavria po pret me ankth kryengritjen antiamerikane të Saliut.
Ndërsa, vetë Saliu, nuk e ka ende në formë “heroin prijës të kryengritjes”, sepse Lulzim Basha kuptohet që nuk mund të angazhohet në një kryengritje antiamerikane, ngaqë ai e njeh mirë kërcënimin amerikan. Pse, kot doli dje ambasadorja amerikane Yuri Kim?
Sigurisht, ajo doli për të treguar se politika amerikane nuk i ha as dokrat e Saliut dhe as dokrat e Metës, prandaj iu kërcënua të dyve me vijimin e shpejtë të reformës antikorrupsion në drejtësi.
Por sot, na duhet të shohim sesi do të sillen Lulzim Basha dhe militantët e Partisë Demokratike në tubimin e thirrur nga Aleanca për Teatrin, që nis në orën 19.30”, përfundon Ngjela./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës/ Situata e papranueshme, sigurojuni pagat e prapambetura naftëtarëve

Publikuar

-

Nga

Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës/ Situata e papranueshme, sigurojuni pagat e prapambetura naftëtarëve

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama.

Ata këkrojn nga kryeministrit që të ndërhyjë sa më parë në mënyrë që të paguhen pagat e prapambetura të naftëtarëve.

“Sindikata ndërkombëtare IndustriALL Global Union që përfaqëson miliona punëtorë në sektorët e minierave, energjisë dhe manifakturës, i ka nisur një letër kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij që të ndërhyjë në mënyrë që të paguhen pagat e prapambetura të naftëtarëve.

Ata i rikujtonë Ramës se edhe pse e kanë kontaktuar për të njëjtën problematikë në muajin prill, nuk ka pasur zhvillime pozitive. Për IndustriAll është e papranueshme situata e krijuar dhe presin zgjidhje të menjëhershme. Naftëtarët e bashkuar kanë për të fituar!” – shkruan sindikata e naftëtarëve në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta uron 75-vjetorin e themelimit të OKB/ “Gurthemeli i një bashkëpunimi shumëpalësh”

Publikuar

-

Nga

Meta uron 75-vjetorin e themelimit të OKB/ “Gurthemeli i një bashkëpunimi shumëpalësh”

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për 75-vjetorin e themelimit të OKB.

Ndërsa uron përvjetorin, Meta shkruan se Shqipëria beson që Kosova është faktor i rëndësishëm i sigurisë dhe stabilitetit në rajon, ndaj anëtarësimi i saj në Kombet e Bashkuara do sillte ndryshim për bashkësinë ndërkombëtare.

“Në këtë jubile të rëndësishëm, të 75-vjetorit të themelimit të OKB, që përkon me 65-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në të, besojmë thellësisht se Kombet e Bashkuara, mbeten ende gurthemeli i një bashkëpunimi shumëpalësh të bazuar në rregulla, nga i cili përfiton bashkësia globale si e tërë.

Shqipëri ka përqafuar dhe ka zbatuar parimet e Kartës së OKB-së dhe ka mbështetur dhe vazhdon të mbështesë çdo përpjekje ndërkombëtare në të mirë të paqes dhe sigurisë, sepse besojmë fort se multilateralizmi është thelbësor për trajtimin e sfidave globale.

Në këtë 75-vjetor të Organizatës sonë, shprehim mirënjohjen e thellë për mbështetjen e vazhdueshme që kemi marrë nga OKB, që provoi edhe në këtë vit fatkeqësish natyrore për vendin tonë, se ishte një partnere e vërtetë, veçanërisht me ndihmën e dhënë për tejkalimin e pasojave të tërmetit tragjik dhe përballimit të COVID-19.

LEXO EDHE:  Shefi i antidrogës dhe polici biznes me drogë/ Bashkëpunim me kriminelin e Kavajës

LEXO EDHE:  Berisha: Kafshatë që nuk kapërdihet është or vëlla krimi!!

Duke uruar, në këtë përvjetor, një të ardhme sa më të ndritur për Organizatën tonë dhe të gjitha vendet e saj anëtare, do të dëshiroja të riafirmoja dhe një herë mbështetjen e përkushtuar të Shqipërisë për një rend të mirëbazuar në rregulla, të reformuar dhe ripërtërirë, me Organizatën e Kombeve e Bashkuara në qendër të tij.

Shqipëria beson fort se Republika e Kosovës është faktor i rëndësishëm i sigurisë dhe stabilitetit në rajon dhe anëtarësimi i saj në të gjitha organizatat ndërkombëtare, përfshirë këtu Kombet e Bashkuara, do të sillte përfitime jo vetëm për Kosovën, por edhe për mbarë bashkësinë ndërkombëtare.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Endira Bushati sulmon mediat/ Po ushtroni dhunë qeveritare non stop

Publikuar

-

Nga

Endira Bushati sulmon mediat/ Po ushtroni dhunë qeveritare non stop

Ish-anëtarja e Kryesisë së PD-së, Endira Bushati,  ka sulmuar ashpër mediat që transmetojnë çdo dalje të kryeministrit Edi Rama.

Bushati pretendon se mediat po ushtrojnë dhunë qeveritare non stop, ndaj shtron edhe disa pyetje.

Ajo kërkon të dijë nëse AMA po i monitoron televizionet, ndërsa i kujton mediave ligjin.

Ç’është kjo dhunë mediatike qeveritare non stop… E kuptoj dhe unë që s’ndjek televizion, nga ato pak sekonda që duhet ta kthej televizorin në netflix…

A i monitoron kush këto televizione që lidhen orë të tëra me biseda propagandistike qeveritare disa orëshe? A paguhen para për këto lidhje? Sa? Si? Në të bardhë apo të zezë?

Po AMA? Po Ligji i medias? Ah… ligji…”, shkruan Bushati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE