Connect with Us

FOTOT-E rrallë!/ Kjo është macja me sytë më të çuditshëm në botë

Kuriozitete

FOTOT-E rrallë!/ Kjo është macja me sytë më të çuditshëm në botë

Publikuar

-

Një mace mahnitëse e bardhë ka dy sy me ngjyra të ndryshme, por kjo nuk e ndaloi pronaren e saj të dashurohej me maçokun me sy të çuditshëm.

Macja skoceze Fold Joseph, dy vjeç, më në fund u adoptua nga Evgenii Petrov, 29 vjeç, e cila jeton në Shën Petersburg të Rusisë , pasi pronari  i saj i mëparshëm e braktisi për shkak të syve të verdhë dhe blu.

Petrov tha që ajo ‘nuk besonte se ishte i vërtetë’ kur pa për herë të parë një fotografi të Jozefit në internet. Ajo kishte humbur shpresën ’për të gjetur macen që dëshironte të birësonte, por thotë se ishte dashuri në shikim të parë’.

“Telefonova dhe u gëzova kur dëgjova që fotografia ishte e vërtetë, dhe një ditë më vonë Jozefi ishte në shtëpi”, u shpreh ajo.

Ajo foli edhe për fenomenin e rrallë pë ngjyrën e syve të maces ku u shpreh: ‘Heterokromia është një gjendje e rrallë sidomos tek macet Skoceze Fold. “Macja ka akoma shikim të mprehtë, por thjesht duket ndryshe.”

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotoja që po bën xhiron e rrjetit/ Infermierja e zhveshur kujdeset për pacientët

Publikuar

-

Nga

Një infermiere në repartin e meshkujve në një spital Covid-19 në Rusi u ka shërbyer pacientëve të saj pothuajse e zhveshur. Fotoja e saj është bërë menjëherë virale ndonëse nga pacientët nuk ka patur ankesa.

Infermierja është e veshur me të brendshme dhe një mbrojtëse transparente, sigurisht mban edhe maskat mbrojtëse në fytyrë.

Shefi i spitalit e ka ndëshkuar infermieren për veshjen e saj, e cila nuk është në përputhje me uniformën.

Ajo është justifikuar duke thënë se nuk e ka kuptuar se përparësja e saj ishte aq transparente. Edhe Ministria rajonale e Shëndetësisë raportoi një sanksion disiplinor ndaj infermieres.

LEXO EDHE:  Macja i shpëton jetën pronares së saj, zbulon që vuante nga kanceri i gjirit

Ndërkohë ka patur dhe shumë komente në rrjet ku shumë prej tyre e kanë komplimentuar veshjen  e infermjeres.

“Të paktën dikush ka një sens humori në këtë realitet të zymtë”, ‘Pse qortimi?’, ‘Të lumtë, ajo ngriti disponimin e pacientëve’, ‘Pse ta ndëshkoni infermierin, duhet ta shpërbleni atë. ‘Duke parë këtë veshje, askush nuk dëshiron të vdesë’, janë disa prej komenteve rreth fotos së infermieres./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Izolimi në një ishull të shkretë/ Vloggerja polake tregon aventurat gjatë karantinës

Publikuar

-

Nga

Zu Beck mbërriti në Socotra një ishull me një ekosistem kaq unik, i cili shpesh quhet “Galapagos i Oqeanit Indian” në një fluturim komercial të përjavshëm nga Kajro në 11 Mars.

Vloggerja e udhëtimit, së bashku me 40 turistë të tjerë ndërkombëtarë, mbërritën atë ditë për të marrë pjesë në ngjarjen e parë maratonë të Socotra-s dhe do të qëndronte për dy javë.

Pavarësisht nga Zu Beck dhe vrapuesit e tjerë të maratonës, bota ishte mbyllur shpejt për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit. Më 15 Mars, pasi ajo dhe pjesëmarrësit e tjerë kishin përfunduar garën, zyrtarët e Socotri njoftuan se ishulli do të mbyllte kufijtë e tij, dhe se vrapuesit maratonë duhet të ktheheshin në shtëpi sa më shpejt që të ishte e mundur.

“Ne u zgjuam në mes të natës në çadrat tona”, thotë Zu Beck, “dhe i tha që duhet të bënim rrugën për në aeroport menjëherë.” Ajo u përball me një vendim të vështirë: a duhet të largohej nga Socotra, dhe të rrezikonte të kontraktonte virusin në udhëtimin e saj prej 5000 kilometrash përsëri në Evropë? Apo duhet të qëndrojë në parajsë dhe të pranojë mundësinë e të qenit i mbërthyer në një ishull të shkretë për të ardhmen e parashikueshme?

Zu Beck e dinte pothuajse menjëherë se cili ishte vendimi i saj. “Kam aq shumë dashuri për ishullin,” thotë ajo. “Unë do ta vizitoja vitin e kaluar dhe u betova se do të kthehesha një ditë për të qëndruar gjatë. Mora atë që po ndodhte si shenjë.” Me lejen e zyrtarëve të Socotri, Zu Beck dhe katër turistë të tjerë vendosën të qëndrojnë. Pjesa tjetër, përfshirë të dashurin kanadez të Zu Beck, u kthyen në Kajro në fluturimin e fundit nga Socotra.

LEXO EDHE:  Të zgjedhësh ngjyrën e duhur të kollares

“Kisha flutura në bark kur pashë avionin që po ngjitej dhe të tjerët po largoheshin, por e dija që kisha marrë vendimin e duhur. Me fluturimin e fundit të shkuar dhe pa shenja të rihapjes së kufijve, Zu Beck u vendos menjëherë në jetën e ishullit.

“Jeta në Socotra është e ngadaltë,” thotë ajo. “Unë i kaloj shumicën e ditëve jashtë duke lexuar një libër, duke shkruar në ditarin tim ose duke ecur në male”.

Ndërsa hotelet më të rehatshme të Socotra janë në kryeqytet, Hadibu, ajo harxhon pjesën më të madhe të kohës së saj në kampe ose dhoma me qira. Mikpritja lokale i ka lejuar asaj që të ruajë kostot ndërsa jeton në Socotra, një destinacion i cili, për shkak të vendndodhjes së largët dhe mungesës së infrastrukturës turistike, është jashtëzakonisht i shtrenjtë për t’u vizituar.

Kontakti i ngushtë i Zu Beck me komunitetin lokal lehtësohet nga mungesa e kufizimeve të bllokimit të Socotra. Ajo nuk është në dijeni për ndonjë rast të raportuar të koronavirusit, dhe ishulli është një nga vendet e pakta në tokë që vazhdon të funksionojë si normal.

“Nuk ka asnjë masë distancimi ose bllokimi social mbi Socotra,” thotë Zu Beck. “Ne jemi të lirë të vizitojmë miqtë dhe të lëvizim ashtu siç dëshirojmë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Aventurierët në Antarktidë zbulojnë “sekretet” si mbijetuan gjatë muajve të izolimit

Publikuar

-

Nga

Shpenzimet e muajve të mbërthyer në shtëpi nuk janë të lehta, veçanërisht nëse “shtëpia” është me qindra milje nga dyqani më i afërt.

Kjo është sfida me të cilën përballen aventurieret e guximshëm që çdo vit udhëtojnë në një ishull të vogël në Antarktidë për të punuar në Zyrën Postare më jugore të botës.

Ekipi i tij prej 4 personash drejtojnë një dyqan dhe ndihmojnë në monitorimin e pinguinëve. Miliarda në të gjithë botën aktualisht po jetojnë nën një formë të bllokimit të detyruar për shkak të Covid-19, dhe nuk mund të vizitojnë as familjet e tyre.

Sipas Brit Lauren Elliot, i cili ka punuar në Lockroy midis nëntorit 2019 dhe mars 2020, një mënyrë e mirë për të mposhtur izolimin është të mbështetesh në hobet e tua dhe të jetosh momentin.

LEXO EDHE:  Disa fakte për sytë

Më shumë se 80,000 kartolina dërgohen nga Lockroy çdo vit. Ata janë dërguar në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të shpërndahen në të gjithë globin.

Punëtorët tregojnë se të jetosh në një vend të tillë duhet të jetosh çdo mrekulli që dhuron kjo natyrë. Ata tregojnë se duhet të udhëtojnë rreth 800 milje për të arritur në qytetin më të afërt. Për këtë duhet të kesh një fizik shumë të përgatitur dhe të dish shumë për terrenin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE