Connect with Us

Çani tregon 3 arsyet e shembjes së Teatrit/ “Zona ku ndodhej ka interes shumë të madh financiar”

Politikë

Çani tregon 3 arsyet e shembjes së Teatrit/ “Zona ku ndodhej ka interes shumë të madh financiar”

Publikuar

-

Gazetari Arian Çani ka shprehur qëndrimin e tij kundër vendimit dhe aktit të qeverisë për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Çani tha se Rama ka dashur ta prishë Teatrin që në vitin 2000, ndërsa pretendon se zona ku ndodhej godina ka interes shumë të madh financiar.

“Ramsi ka dashur ta prishë Teatrin që në vitin 2000 dhe arsyet kanë qenë të shumta. Janë arsye psikike, emocionale dhe interesi. Është një zonë që do të ketë një interes shumë të madh financiar. E kanë pranuar të gjithë që pas teatrit do ndërtohen kulla. Kështu është historia dhe Ramsi e ka pranuar. Vetë Ramsi e pranoi se filloi si një PPP. Jo vetëm”, u shpreh ai në emisonin “Open”.

LEXO EDHE:  "Epshi i papërmbajtur i sundimtarit"/ Ish-Ministri thirrje për të ndaluar Ramën

Më tej, gazetari deklaroi se: “Pas 100 vjetësh nëse ky planet do të ekzistojë, do të jetë një nga krimet më të rënda. Do të mbetet një njollë e zezë. Ky është turp i madh”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kam 3-4 ditë pa e takuar Metën”/ Kryemadhi tregon hapat e radhës për Reformën Zgjedhore

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në nje lidhje me emisonin “Byro Politike” ka treguar hapat e radhës për Reformën Zgjedhore.

Ajo tha se kanë marrë garanci nga ndërkombëtarët për qëndrimin e tyre dhe se njësoj si Partia Demokratike as LSI nuk do të çojë përfaqësues në tryezën e së nesërmes për Zgjedhoren.

Ajo zbuloi gjithashtu se nuk do të jetë në takimin me presidentin, por do të përfaqësohet nga nënkryetari i LSI.

“Po ata janë çift nuk i ndajmë dot. Në rast se Rama nuk i pranon kushtet tona do dëgjojmë se çfarë do thonë ambasadorët.

LEXO EDHE:  Rama publikon raportin mbi kultivimin e kanabisit/ Kjo është kërkesa për qytetarët

LEXO EDHE:  Rama i lau duart si Pons Pilati/ Berisha tregon për lidhjen e tij me Dajtin

Por ata shprehin edhe interesa të kompanive të vendeve të tyre në Shqipëri dhe anojnë. Ne kemi qenë gati ta mbyllim Reformën. Por do dëgjojmë njëherë përgjigjen e qeverisë.

Do hyjmë në zgjedhje por jo me Edi Ramën. Kemi marrë garanci nga partnerët ndërkombëtarë të cilët janë mashtruar nga Edi Rama. Nuk e di çfarë do flitet në mbledhje se kam 3-4 ditë pa e takuar Metën. Dhe unë thashë do çoj Tit Vasilin se nuk do shkoj të zihem aty”, tha Kryemadhi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nëse s’ke marrë gjë je budalla”/ Debat i fortë mes Çanit dhe Imamit: Je injorant

Publikuar

-

Nga

Gazetari Arian Çani dhe aktori Artan Imami kanë debatuar ashpër për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Çani është shprehur kundër prishjes së Teatrit, ndërsa aktori e ka kundërshtuar dhe kjo ka sjellë përplasje mendimesh mes tyre që kanë kaluar edhe në fyerje.

Gazetari e ka pyetur nëse ka përfituar ndonjë gjë nga qeveria për qëndrimin që mban, ndërsa Imami e ka mohuar këtë dhe e ka quajtur injorant.

Debati në emisonin “Open”:

Çani: Mendoj se aty ka një interes të madh financiar.

Imami: Jo, jo nuk është ashtu dhe unë mund t’jua argumentoj por vazhdoni Çani, pasi të përfundoni ju.

Çani: Ju lutem do i thoni Imamit të pushojë se nuk flas dot kshu.

Imami qesh…

Çani: Jo po mos qesh se nuk flat dot kështu.

Imami qesh…

Çani: Ore s’jemi në studio ne dhe nuk funksionon kështu.

Imami: Do të doja të të kisha në studio dhe të flisja përballë me ty.

Çani: Epo doja të shmagesha se s’dua të zihem me ty…  Pse do ti të prishet Teatri Kombëtar?

Imami: Unë doja të ndërtohej një teatër i ri.

Çani: Të gjithë doni të ndërtoni të ri. Pse doje ti të prishej Teatri Kombëtar? Pse nuk e mbrojte ti shtëpinë ku ke luajtur. S’të vjen turp!

Imami: Turp të të vijë ty që ma bën këtë pyetje.

Çani: E di ti sa herë kam ardhur unë të kam parë ty?

Imami: E di.

Çani: Po e kupton ti dhimbjen që ndjej unë?

Imami: Doja të prishej se nuk mund të restaurohej.

Çani: Po ku e di ti se mund të restaurohej, ti je aktor…

LEXO EDHE:  “Epshi i papërmbajtur i sundimtarit”/ Ish-Ministri thirrje për të ndaluar Ramën

LEXO EDHE:  "Epshi i papërmbajtur i sundimtarit"/ Ish-Ministri thirrje për të ndaluar Ramën

Imami: Dhe ti je gazetar.

Çani: Ke ca interesa, pret disa gjëra nga Ministria. Pret gjë tani ? Janë hapur fjalët se do bëhesh drejtor.  A është e vërtetë?

Imami: Jo.

Çani: Je i sigurt? Kur të panë te ministrja njerëzit, menduan që ose ky pret ndonjë gjë t’ja hedhin, ose i kanë propozuar të jetë drejtor i ri.

Imami: Ka njerëz të cilët duke bërë presion, marrin para nga Ministria. Bëhen të mërzitshëm dhe thonë jepini paratë vetëm mos më dalë më përpara…  Je injorant more vëlla.

Eni Vasili: Ju lutem, ju lutem mos kaloni me fyerje.

Çani: Imam deri tani nuk kam thënë ndonjë fjalë të keqe. Mos më fyej.

Imami: Nuk është fyerje. Nuk di asgjë në këtë fushë.

Çani : Në qoftë se nuk ke marrë gjë dhe bërtet kot qenke budalla. Je bërë gazi i botës, po qeshin njerëzit me ty.

Imami: Mos bëj si gjitholog.

Çani: Mos mashtro. Mos gënje publikisht. Se mos nuk ke marrë gjë dhe del e mbron kot këtu se do ishe budalla… Po unë do të të kuptoja të kishe marrë, por mos del e kundërta.

Imami: Më dëgjo pra tani, apo do fillosh e s’do ndalesh se kështu i përmend gjërat nga 100 herë ti… Po më akuzon se kam interesa se e ke thënë edhe në emisionin tënd më lër dreqi e mori të flas…

Çani: Po s’po të akuzoj ore, po të pyes…

Imami: Por boll i përmende 100 herë të njëjtat gjëra…

Çani: Po të qesh dynjaja… / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi: Serbia i është kthyer planit për tjetërsimin e tokave shqiptare

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, në një intervistë për “Byro politike” ka hedhur dyshime se shembja e Teatrit Kombëtar mund të fshehë një plan të errët anti-shqiptar që i ka rrënjët deri në Beograd.

 “Jo rastësisht po ndodhin shumë gjëra në Ballkan, jo rastësisht kemi situatën në Kosovë. Jo rastësisht kemi shqiptarët në Jugun e Serbisë që kanë probleme të mëdha me të drejtat. Pra jo pa qëllim janë disa lëvizje që kanë filluar duke cënuar kufijtë e Shqipërisë, pra eshtrat e Isa Boletinit shkojnë në Serbi. Se shkon ky toni me harta. Jo rastësisht janë larguar 600 mijë të rinj dhe të reja në vitet e fundit. Jo rastësisht, pra çfarë po ndodh? A mos i është kthyer Serbia planit të saj të vitit 1980 për kthimin e tokave shqiptare në toka sllave?

LEXO EDHE:  “Epshi i papërmbajtur i sundimtarit”/ Ish-Ministri thirrje për të ndaluar Ramën

Jo rastësisht ky zotëria ka transformuar totalisht identitetin tonë kombëtar, Butrintin ky do ta mbushë me kioska me qofte. Teatri Kombëtar, kullat janë paratë e drogës që do të pastrohen, dhe nëpërmjet paratë e drogës blen gojët që dalin për të thënë që të prishet teatri. Ky zotëria mos kujto se ka hall kullat për veten e tij. Ky ka hall se u ka marrë paratë paradhënie. Ky e ka patur në program në 2013-ën rikonstruksionin e plotë të teatrit”, tha Kryemasdhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE