Connect with Us

Brahimllari nxjerr videon/ Rama po përdor policinë dhe forcat speciale për të bllokuar protestën

Politikë

Brahimllari nxjerr videon/ Rama po përdor policinë dhe forcat speciale për të bllokuar protestën

Publikuar

-

Ish deputeti i LSI-së, Endrit Brahimllari ka postuar një video në rrjetet sociale ku akuzon kryeministrin Edi Rama se po përdor policinë dhe forcat speciale për të bllokuar protestën e artistëve.

Sipas tij, me urdhër politik të kryeministrit Edi Rama, të gjithë hyrjet për në Tiranë, janë bllokuar.

“Edi Rama perdor policine dhe forcat speciale per te bllokuar protesten e artisteve.
Te gjithe hyrjet per ne Tirane bllokohen me urdher politik te Edi Rames.
Policia nuk po kryhen funksionin per te luftuar krimin e organizuar por per te dhunuar artistet dhe qytetaret.”/CNA.al

Edi Rama perdor policine dhe forcat speciale per te bllokuar protesten e artisteve. Te gjithe hyrjet per ne Tirane bllokohen me urdher politik te Edi Rames. Policia nuk po kryhen funksionin per te luftuar krimin e organizuar por per te dhunuar artistet dhe qytetaret.

Gepostet von Endrit Braimllari am Mittwoch, 20. Mai 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bashkëpronari i Air Albania akuzohet për mashtrim/ Shehaj: Rama e përdor për të mbuluar aksionet e veta

Publikuar

-

Nga

Një nga biznesmenët më të famshëm në Turqi ka dorëzuar kallëzim penal në Stamboll kundër biznesmenit shqiptar Sinan Idrizi, për një mashtrim me vlerë 3.2 milionë euro për blerjen e një kompanie koncesionare në Shqipëri.

Për këtë ka reaguar edhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, i cili thotë se kryeministri Edi Rama e bëri ortak në Air Albania për ta mbuluar.

Sipas tij, Idrizi po mbulon 41 % të aksioneve të Air Albania që pretendon se janë të Edi Ramës.

“Sinan Idrizi, një person që Edi Rama e vendosi si ortak me 41 % të aksioneve të kompanisë shtetërore Air Albania, akuzohet për mashtrim prej miliona euro. Këtë të akuzuar për mashtrim, pa asnjë aktivitet biznesi, pa asnjë burim të deklaruar parash, Edi Rama e bëri ortak me shtetin vetëm sepse ai ishte njeriu i duhur për të mbuluar Edi Ramën.

LEXO EDHE:  “E ndjej veten të kërcënuar”/ Vasili zbulon frikën e tij

Nuk ka asnjë dyshim që Sinan Idrizi u vu aty vetëm për të shërbyer si mbulesë për vetë Edi Ramën. 41 % të aksioneve të Air Albania janë të Edi Ramës. Është koha që SPAK të hetojë urgjentisht lidhjet Rama-Idrizi dhe  mënyrën se si u bë Idrizi ortak i shtetit”, shkruan Shehaj në rrjetet sociale./ CNA.al

Bashkëpronari i Air Albania, Sinan Idrizi akuzohet për mashtrim në Turqi

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Astrit Patozi/ Amerika po pret përgjigje, ajo mund të vonohet, por nuk mund të mos jepet

Publikuar

-

Nga

Sado të bëjnë sikur janë të zënë me punë të tjera më të rëndësishme, udhëheqësit tanë të mëdhenj politikë nuk e shmangin dot detyrimin për t’i kthyer një përgjigje email-it të ambasadores Kim. Sado të lehtë apo të sikletshme që ta kenë, janë të shtrënguar ta bëjnë.
Ajo sugjeron që të shikohet sistemi danez, si një mundësi për të arritur një kompromis për reformën zgjedhore, kur po i afrohemi me shpejtësi zgjedhjeve të rregullta të vitit të ardhshëm. Sa për të parakohshmet, ato ekzistojnë vetëm në kujtimet e ëndërrimtarëve patetikë dhe në premtimet e korifejve të revolucioneve, që nuk shkrepën asnjëherë.
Natyrisht, që ky detyrim nuk ka lidhje fare me letrën e përmalluar që Damiani i ka dërguar sot Oerdit, ku duket sikur po përpiqet ta kujtojë se po soset uji i gamiles së reformës. E di edhe bufi që nuk është, as faji dhe as problemi i tyre, sa herë që ngec në llucë qerrja e negociatave mes qeverisë dhe opozitës. Por është tamam koha, në mos ka kaluar, që të flasin ata që i luajnë realisht gurët në Shqipëri.
Pa dyshim që ne duhet të jemi mirëkuptues. Nuk ka pse të përjashtohet që dikush prej tyre mund të thotë se tani që u prish Teatri, nuk ia vlen më as të jetosh fare, e jo më të mendosh për reformë zgjedhore. Por edhe pse në një kohë vërshimesh emocionale, që kanë shoqëruar shembjen brutale të godinës, ky justifikim nuk është aq i thjeshtë për t’u mbrojtur. Sepse bash në kontratën me Aleancën për Teatrin rreth një vit më parë vetë Lulzim Basha e ka nënshkruar me dorën e tij që, mes të tjerave, do të luftojë fort për ndryshimin e sistemit. Dhe për një njeri, që është shquar se e mban gjithmonë fjalën, nuk është mirë t’i presë në besë njerëzit, aq më tepër tani, kur ata kanë qëlluar të jenë heronjtë e ditës.
Ndërsa lideri suprem mund edhe të fshihet pas refuzimit stoik të palës tjetër dhe të justifikohet se nuk e bën dot në mënyrë të njëanshme, a thua se nuk ka bërë kurrë ndonjë punë, që nuk e ka dashur kundërshtari.
Po të jetë më i sinqertë, mund të tregojë edhe se nuk shkel dot mbi nostalgjinë e 12 vjetëve më parë, që i mundësoi një pushtet absolut, të cilin po e shijon me të gjitha kapacitetet prej 7 vjetësh dhe ka frikë se mund t’ia ndërpresë në mes ëndrrën për të vijuar më tej. Tek e fundit, është e vetmja gjë mbi tokë për të cilën ai edhe Sali Berisha bien dakord ende, dhe kjo arritje nuk është pak për t’u humbur.
Mund të thotë edhe që nuk e lë Gjiknuri apo që e bediz nganjëherë Ditmiri, ndaj edhe nuk e bën dot, por nuk e lë dot pa përgjigje, duke bërë sikur nuk e ka vënë re tekstin e shkurtër dhe të qartë të zonjës Kim mbi tavolinën e vet.
Ata më të vegjlit mund edhe të thonë, fjala vjen, që nuk kanë pse të bëjnë dy herë luftë për të njëjtën çështje. Tek e fundit, në vitin 2008 ata ishin në grevë urie kundër sistemit aktual zgjedhor dhe po ta lidhim me zhvillimet e fundit para se të shembej Teatri, i bie që ata e kanë kaluar radhën e dëzhurnit të tyre. Tani u takon të tjerëve të hedhin ndonjë pushkë, gjithmonë nëse duan apo kanë këllqe.
Por dikush mund t’i bjerë edhe shkurt fare dhe mund të thotë që nuk na plas fare se çfarë thotë dhe çfarë sugjeron Amerika, sepse ne jemi një vend sovran dhe jo një republikë ambasadorësh. Edhe ajo një përgjigje është, mjafton që të thuhet dhe populli ta dëgjojë. Këndej nga ne trimëria dhe guximi janë vlerësuar dhe shpërblyer gjithmonë në kohë reale.
Por është e pamundur që ky debat të shmanget, jo thjesht nga pesha e aleatit më të fuqishëm strategjik të Shqipërisë, që e ka hedhur në diskutim, por mbi të gjitha se është çështja më e rëndësishme që duhet të zgjidhë shoqëria jonë për të arritur ndryshimin e gjendjes së nderë të demokracisë dhe e shtetit të së drejtës në këtë vend.
Ne për vete jemi me të dy duart lart pro, që jo vetëm të diskutohet, por mundësisht të miratohet qysh nesër në parlament sugjerimi i zonjës Kim. Dhe kjo, jo vetëm për shkak se ai vjen nga ambasadorja amerikane, por më shumë ngaqë besojmë se është gjëja e duhur në drejtimin e duhur për të nisur trazimin e kenetës së qelbur politike në Shqipëri nga mosqarkullimi i gjatë i elitave dhe ideve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ta shporrim narkodiktatorin”/ Berisha thirrje shqiptarëve: Sot të gjithë në miting!

Publikuar

-

Nga

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka thirrur sot një tjetër protestë e cila pritet të nisë në orën 17:30.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish kryeministri Sali Berisha i cili u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të dalin sot në shesh për të “shporrur narkodiktatorin”.

Por Berisha duket se ka bërë dhe një gafë të vogël, teksa ka ngatërruar orën e protestës.

LEXO EDHE:  Video-Thirrja e fortë e Berishës/ Bashkohuni kundër gjobave të turpshme të narkoqeverisë bandite

“Shqiptaret sot ne ora 16:30 te gjithe ne kembe!
Kunder Edvinit, vandalizmin e te cilit Europa e krahasoi me ate te Adolf Hitlerit dhe Enver Hoxhes!
Ta shporrim ta shporrim narkodiktatorin! Sb”/CNA.al

LEXO TE PLOTE