Connect with Us

“Në familjen time janë 20 persona me Koronavirus, disa vdiqën”, rrëfimi dramatik i Khabib: Babi është në gjëndje të rëndë

Sport

“Në familjen time janë 20 persona me Koronavirus, disa vdiqën”, rrëfimi dramatik i Khabib: Babi është në gjëndje të rëndë

Publikuar

-

Pandemia e Covid-19 ndonëse është qetësuar në disa shtete si Spanja, Italia dhe Ballkani, sërish vijon të mbaj shifr të larta në të tjera vendi. Prekjes nga ky virus nuk ka mundur t’i shmanget askush që ka qenë i ekspozuar, e sidomos sportistët e ndryshëm. Kampioni pamposhtur i peshave të lehta në UFC, Khabib Nurmagomedov është duke u përballur me dramën më të madhe në jetën e tij. Në një video në Instagram ai rrëfen sesi virusi ka prekur famijen e tij.

“Në rastin tim personal, më shumë se 20 njerëz janë infektuar në familjen time. Të gjithë prej tyre ishin në kujdesin intensiv dhe shumë prej tyre nuk janë më me ne. Ishte shkruar shumë për babanë tim në internet. Aktualisht, ai është në spital dhe në gjendje kritike shkaku i këtij virusi. Ky virus ka goditur zemrën e tij pasi ishte operuar vitin e kaluar. Ai tani ka edhe një operacion tjetër. Babai im është në një situatë shumë të vështirë. E lusim All-llahun që të na e rikthej” – ka thënë Khabib.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

7 raste të reja me COVID-19, situatë kaotike në kampionatin ku aktivizohet ylli i Kombëtares shqiptare

Publikuar

-

Nga

Rusia ka programuar për të rifilluar kampionatin në datën 21 qershor, por në ditët e fundit rastet me koronavirus në shtetin më të madh Europës po rriten me përmasa të frikshme.

7 raste me COVID-19 janë konfirmuar në klubet elitare ruse ku aktivizohet edhe futbollisti i Kombëtares, Odise Roshi. Fillimisht ishin Jefferson Farfan (Lokomotië Moscow) dhe Kostantin Pliev (Rubin Kazan). Të tjerët janë nga Dinamo Moscoë, që është edhe ekipi më i goditur.

Fillimisht mediat në Rusi raportuan se ishin prekur tre futbollistë, emrat ë të cilëve nuk janë publikuar. Veç tyre, më pas pozitiv ka dalë edhe Alexei Pleskov, drejtori i departamentit mjekësor.

“Sport Express” shkruan se tashmë pozitiv me koronavirus ka dalë edhe Dmitry Izotov, trajneri i portierëve. Kjo situatë e krijuar ka bërë që Dinamo Moscow të anulojë për një afat të pacaktuar seancat stërvitore.

LEXO TE PLOTE

Sport

Sherr për makinën në kufi me Greqinë, ylli i Superligës ne telashe! Rrezikon përjashtimin nga…

Publikuar

-

Nga

Telashe te Luftëtari para rifillimit të kampionitit. Skuadra gjirokastrite nuk ka qenë e plotë në stërvitjen e saj të parë dhe shkak për këtë është bërë një probleme në kufi me dy futbollistë që kishin udhëtuar drejt Greqisë duke kaluar atje muajt e pandemisë. Një episod që mund t’i kushtojë shumë shtenjtë një prej tyre, mesfushori Donaldo Açka i cili ka mbajtur shiritin e kapitenit te gjirokastritët në këtë sezon.

Sipas tregimit të vetë drejtorit teknik të klubit, Vangjel Çavo, për mediat greke, Açka ka refuzuar që të udhëtojë drejt Shqiëprisë pa makinën e tij dhe për këtë arsye, e pret një ndëshkim nga klubi deri në ndërprerjen e kontratës. Ndërkohë, Luftëtari priste edhe një ndjesë nga përfaqësuesi i futbollistit, i cili kishte postuar në rrjetet sociale kundër gjirokastritëve duke e cilësuar si sjellje jokorrekte ndaj lojtarit.

“Që nga e enjtja, lojtarët Donaldo Açka dhe Andon Karabina, që jetonin në Greqi, u informuan nga unë me një dokument zyrtar që më datën 18 maj, pra sot, duhej të ishin në stëritje me ekipin, pasi me urdhër të FSHF të gjitha skuadrat duhej të fillonin stërvitjen.

Për të kaluar kufirin, zoti Açka duhej të kishte një kartë identiteti apo një pasaportë shqiptare me vete, pasi luan këtu si një shtetas shqiptar që të mos zërë në ekip vendin e një të huaji. Kur ai arriti në kufi, futbollisti kishte me vete vetëm një kartë identiteti greke dhe u mundua që të kalonte me të. Kjo krijoi probleme në kufi dhe kur u lajmërua klubi, me ndërhyrjen e FSHF, u dha një urdhër që lojtari të kalonte por pa makinën e tij.

Zoti Açka ishte kundër lënies së makinës në kufi dhe vendosi që të mos udhëtonte aspak, në një komunikim me skuadrën ai bëri të ditur se nëse nuk kalonte makina, ai nuk do të kthehej në Shqipëri. Tashmë klubi do të veprpjë sipas rregulloreve të brendshme dhe do të vendoset një gjobë e çfarë parashikon ajo, ndërsa në mbledhjen e ardhshme të drejtuesve do diskutojmë që të ndërpresim kontratën me futbollsitin”, shpjegoi Çavo për mediat greke, ku tregoi edhe e-mailet që kishte dërguar për të bërë të mundur udhëtimin e dy futbollistëve drejt Shqipërisë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kukësi nis stërvitjen, “i rrëmben” shtëpinë Partizanit

Publikuar

-

Nga

Kukësi rikthehet në fushë pas më shumë se dy muajsh pushim dhe zgjedh pikërisht Elbasanin për të bërë këtë minifazë përgatitore. Dhe, nuk ka zgjedhur një kompleks dosido, por po bën stërvitje në “shtëpinë” e Partizanit, në kompleksin “Pepa”.

Pikërisht kjo fushë stërvitore ka qenë e preferuara e të kuqve vitet e fundit, duke iu larguar disi zhurmës së kryeqytetit dhe duke udhëtuar drejt Elbasanit. Madje, stërvitjet në këtë kompleks u dhanë fat kryeqytetasve një vit më parë në drejtimin e Gegës, pasi morën titullin kampion. Ndoshta, Kukësi do të ketë fatin e tyre, edhe pse janë 9 pikë nga vendi i parë, Tirana.

Sa i përket Elbasanit, ka qenë kërkesa e stafit teknik që përgatitjet pas pushimeve të gjata të kryhen në një fushë me bar natyral, kjo për të pasur më shumë freski dhe ndihmuar sadopak edhe lojtarët që të mos kenë probleme dëmtimesh te një fushë me bar artificial.

NXEHMJA – Stërvitja nis me vrapime të lehta përreth fushës, me lojtarët që duket se i kishte marrë malli për “barin”, pasi prej më shumë dy muajsh nuk kanë pasur mundësinë që të kryejnë një stërvitje normale. Pas vrapimeve të lehta në grupime të vogla, lojtarët nisën më pas me ushtrime aerobike, për të shtendosur paksa muskujt. Pas ushtrimeve aerobike, Orges Shehi jep urdhër që ekipi të nisë punën me top, duke zhvilluar një ndeshje midis tyre, por pa portierë, vetëm duke qarkulluar topin midis tyre.

TË KARANTINUARIT – Kuksianët nuk kanë qenë të plotë në këtë seancë të parë të tyre, pasi kanë vuajtur nga mungesa e 6 lojtarëve. Vesel Limaj ka mbetur në Gjermani dhe ndoshta trajneri duhet t’i bëjë llogaritë pa të, të paktën javët e para të kampionatit. Të karantinuar janë gjithashtu edhe pesë lojtarë të tjerë, të cilët edhe për të paktën një javë nuk do të mund të bëjnë dot stërvitje me skuadrën, si: Edis Maliqi, Valon Ethemi, Ilir Avdyli, Enis Gavazaj dhe Besar Musolli.

LEXO TE PLOTE