Connect with Us

Izolimi në një ishull të shkretë/ Vloggerja polake tregon aventurat gjatë karantinës

Kuriozitete

Izolimi në një ishull të shkretë/ Vloggerja polake tregon aventurat gjatë karantinës

Publikuar

-

Zu Beck mbërriti në Socotra një ishull me një ekosistem kaq unik, i cili shpesh quhet “Galapagos i Oqeanit Indian” në një fluturim komercial të përjavshëm nga Kajro në 11 Mars.

Vloggerja e udhëtimit, së bashku me 40 turistë të tjerë ndërkombëtarë, mbërritën atë ditë për të marrë pjesë në ngjarjen e parë maratonë të Socotra-s dhe do të qëndronte për dy javë.

Pavarësisht nga Zu Beck dhe vrapuesit e tjerë të maratonës, bota ishte mbyllur shpejt për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit. Më 15 Mars, pasi ajo dhe pjesëmarrësit e tjerë kishin përfunduar garën, zyrtarët e Socotri njoftuan se ishulli do të mbyllte kufijtë e tij, dhe se vrapuesit maratonë duhet të ktheheshin në shtëpi sa më shpejt që të ishte e mundur.

“Ne u zgjuam në mes të natës në çadrat tona”, thotë Zu Beck, “dhe i tha që duhet të bënim rrugën për në aeroport menjëherë.” Ajo u përball me një vendim të vështirë: a duhet të largohej nga Socotra, dhe të rrezikonte të kontraktonte virusin në udhëtimin e saj prej 5000 kilometrash përsëri në Evropë? Apo duhet të qëndrojë në parajsë dhe të pranojë mundësinë e të qenit i mbërthyer në një ishull të shkretë për të ardhmen e parashikueshme?

Zu Beck e dinte pothuajse menjëherë se cili ishte vendimi i saj. “Kam aq shumë dashuri për ishullin,” thotë ajo. “Unë do ta vizitoja vitin e kaluar dhe u betova se do të kthehesha një ditë për të qëndruar gjatë. Mora atë që po ndodhte si shenjë.” Me lejen e zyrtarëve të Socotri, Zu Beck dhe katër turistë të tjerë vendosën të qëndrojnë. Pjesa tjetër, përfshirë të dashurin kanadez të Zu Beck, u kthyen në Kajro në fluturimin e fundit nga Socotra.

“Kisha flutura në bark kur pashë avionin që po ngjitej dhe të tjerët po largoheshin, por e dija që kisha marrë vendimin e duhur. Me fluturimin e fundit të shkuar dhe pa shenja të rihapjes së kufijve, Zu Beck u vendos menjëherë në jetën e ishullit.

“Jeta në Socotra është e ngadaltë,” thotë ajo. “Unë i kaloj shumicën e ditëve jashtë duke lexuar një libër, duke shkruar në ditarin tim ose duke ecur në male”.

Ndërsa hotelet më të rehatshme të Socotra janë në kryeqytet, Hadibu, ajo harxhon pjesën më të madhe të kohës së saj në kampe ose dhoma me qira. Mikpritja lokale i ka lejuar asaj që të ruajë kostot ndërsa jeton në Socotra, një destinacion i cili, për shkak të vendndodhjes së largët dhe mungesës së infrastrukturës turistike, është jashtëzakonisht i shtrenjtë për t’u vizituar.

Kontakti i ngushtë i Zu Beck me komunitetin lokal lehtësohet nga mungesa e kufizimeve të bllokimit të Socotra. Ajo nuk është në dijeni për ndonjë rast të raportuar të koronavirusit, dhe ishulli është një nga vendet e pakta në tokë që vazhdon të funksionojë si normal.

“Nuk ka asnjë masë distancimi ose bllokimi social mbi Socotra,” thotë Zu Beck. “Ne jemi të lirë të vizitojmë miqtë dhe të lëvizim ashtu siç dëshirojmë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Aventurierët në Antarktidë zbulojnë “sekretet” si mbijetuan gjatë muajve të izolimit

Publikuar

-

Nga

Shpenzimet e muajve të mbërthyer në shtëpi nuk janë të lehta, veçanërisht nëse “shtëpia” është me qindra milje nga dyqani më i afërt.

Kjo është sfida me të cilën përballen aventurieret e guximshëm që çdo vit udhëtojnë në një ishull të vogël në Antarktidë për të punuar në Zyrën Postare më jugore të botës.

Ekipi i tij prej 4 personash drejtojnë një dyqan dhe ndihmojnë në monitorimin e pinguinëve. Miliarda në të gjithë botën aktualisht po jetojnë nën një formë të bllokimit të detyruar për shkak të Covid-19, dhe nuk mund të vizitojnë as familjet e tyre.

Sipas Brit Lauren Elliot, i cili ka punuar në Lockroy midis nëntorit 2019 dhe mars 2020, një mënyrë e mirë për të mposhtur izolimin është të mbështetesh në hobet e tua dhe të jetosh momentin.

LEXO EDHE:  50-vjeçarja që erdhi nga Italia izolohet në karantinë/ Flet drejtori i spitalit

Më shumë se 80,000 kartolina dërgohen nga Lockroy çdo vit. Ata janë dërguar në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të shpërndahen në të gjithë globin.

Punëtorët tregojnë se të jetosh në një vend të tillë duhet të jetosh çdo mrekulli që dhuron kjo natyrë. Ata tregojnë se duhet të udhëtojnë rreth 800 milje për të arritur në qytetin më të afërt. Për këtë duhet të kesh një fizik shumë të përgatitur dhe të dish shumë për terrenin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjuha e trupit tregon më shumë se fjalët/ 7 truket që iu ndihmojnë të zbuloni gënjeshtarët

Publikuar

-

Nga

Psikologët besojnë se çelësi për zbulimin e gënjeshtrave është zbuluar në gjuhën e trupit për këtë arsye, dhe nëse e zhvendosim vëmendjen tek ajo, mund të kapim pothuajse çdo veprim.Bright Side ka listuar disa nga truket si të zbuloni kur dikush po ju gënjen.

1. Gjurmoni ndalesat kur flasin.
Një nga të dhënat më të zakonshme të zërit që zbulojnë nëse një person gënjen është pauza, kështu që kushtojini vëmendje atyre. Nëse një person merr pauza të gjata ose ka shumë nalesa ndërsa flet, me siguri po gënjen dhe po merr kohën e vet për të menduar se çfarë të thotë.

2. Kushtojini vëmendje kohëzgjatjes së emocioneve.
Zakonisht, emocionet e vërteta zgjasin jo më shumë se 5 sekonda. Nëse dikush shpreh emocion për më shumë se 5 sekonda, ka shumë të ngjarë të jetë i rremë.

3. Kujdesuni për kohën e keqe.
Shkencëtarët zbuluan se emocionet gjithmonë vijnë në radhë të parë , dhe vetëm atëherë ato përcillen me fjalë. Nëse një person fillimisht thotë “Unë jam i zemëruar”, dhe vetëm atëherë mund të shihni një shprehje të zemëruar të fytyrës, është e rreme.

4. Kontrolloni për sinqeritetin e emocioneve.
Emocionet e vërteta janë të sinqerta, dhe nuk është gjithmonë e lehtë ta riprodhoni, prandaj përpiquni të shihni se sa e sinqertë është. Emocioni është i sinqertë kur nuk është vetëm një pjesë e fytyrës që ndryshon. Për shembull, nëse një person buzëqesh, jo vetëm që buzët e tyre lëvizin – rrudhat gjithashtu duhet të shfaqen pranë syve dhe vetullat automatikisht do të zbresin poshtë.

LEXO EDHE:  50-vjeçarja që erdhi nga Italia izolohet në karantinë/ Flet drejtori i spitalit

5. Jini të vëmendshëm ndaj përsëritjes.
Ndërsa për disa njerëz është thjesht e vështirë të vendosësh mendimet e tyre me fjalë, përsëritja e tepërt mund të jetë një pamje e një personi që gënjen. Nëse ai ose ajo po përsëris vazhdimisht diçka, kjo mund të nënkuptojë se ata po përpiqen të bindin si ju ashtu edhe veten tuaj, dhe të përfitojnë nga reagimi juaj nëse besoni atë që po thonë.

6. Duke u përgjigjur me të njëjtat fjalë ose fraza që janë përdorur në pyetje.
Zgjedhja e fjalëve gjithashtu thotë shumë. Nëse një person përdor të njëjtat saktësisht të njëjtat që janë përdorur në pyetje, ata nuk ndjehen mjaft të lirë dhe përpiqen të përmbahen në ato që thonepasi mund të kenë frikë të thonë shumë ose të zbulojnë diçka tjetër.

7. Mbulimi i fytyrës ose gojës
Një nga shenjat më të lehta të gjuhës së trupit për tu vërejtur është kur një gënjeshtar mbulon fytyrën ose gojën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Dëgjon këngët e Britney Spears në avion për të zhdukur frikën/ Detajet që nuk dinit rreth jetës së Megan Fox

Publikuar

-

Nga

Pasi Megan Fox luajti në filmin “Transformuesit” të vitit 2007, aktorja me origjinë nga Tenesi e rriti famën e saj brenda 24 orëve.
Papritur ajo u shfaq në kopertinat e revistës si GQ UK, Elle dhe Maxim. Gjithashtu u cilësua si gruaja më e bukur në botë nga sondazhi FHM Online në vitin 2008.

Pasi u bë një sensacion global në filmat “Transformuesit”, aktorja vazhdoi të shfaqej në projekte si “Trupi i Jennifer”.
Sot ajo ka 3 fëmijë me aktorin Brian Austin Green. Dhe ndërsa shumë njerëz mund të ndjehen sikur e njohin Fox-in përmes roleve të saj në ekran ja disa kuriozitete rreth jetës së saj që nuk i kemi ditur më parë.

1-Ka qenë e fejuar me drejtorin e “Transformuesit”, Michael Bay.
2-U sëmur rëndë teksa dëshironte të fitonte rolin në filmin Trupi i Jenniferit.
3-Edhe pse u sëmur ndërsa po përgatitej për rolin, Fox tha se “Jennifer’s Body” ishte projekti i saj i preferuar.
4-Aktorja nuk ka shumë miq dhe nuk i pelqejne rrjetet sociale.
5-Ajo dëgjon Britney Spears në avion për të zhdukur frikën e saj për të fluturuar.
6-Fox ka thënë se lufton me shëndetin e saj mendor dhe është “plotësisht, histerikisht e pasigurt” për trupin e saj.
7- Për herë të parë mësoi të fliste në kishë.
8-Para se të bëhej e famshme punonte një një dyqan dhe vishej si banane për të argëtuar njerëzit.
9-Ka patur një tatuazh me fytyrën e Marilyn Monroe në krah por më vonë e ka hequr
10-Ka patur marrëdhënie edhe me femra./CNA.al

LEXO TE PLOTE