Connect with Us

500 miliardë Euro/ Merkeli e Macroni në borxh për Evropën

Bota

500 miliardë Euro/ Merkeli e Macroni në borxh për Evropën

Publikuar

-

Fondi i rindërtimit do t’u japë grante shteteve të goditura nga Covid-19. Për këtë Komisioni Evropian do të marrë borxh në tregjet financiare, shkruan Auron Dodi.

Me flamujt gjermanë dhe francezë pas vetes, krahas atyre nacionalë dhe të BE, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti francez Emmanuel Macron shpallën dje pasdite (18.05.) dakordimin e ri për Evropën.

“Është kriza më e rëndë, para së cilës ndodhet Bashkimi Evropian në historinë e tij. Një krizë e tillë kërkon edhe përgjigje përkatëse”, tha kancelarja Merkel pas videokonferencës së përbashkët me Presidentin Macron.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron ranë dakord për fondin e rindërtimit të BE, apo instrumentin e rindërtimit, siç quhet ai ndryshe. Fondi i rindërtimit do të financohet me obligacione, me mjete financiare që Komisioni Evropian do t’i marrë borxh në treg.

500 miliardë Euro: Merkeli e Macroni në borxh për Evropën - nga Auron Dodi

Elementi vendimtar në deklaratën e Merkelit dhe Macronit është që këto mjete do t’u jepen si grante shteteve të goditura më fort nga Covid-19. Kancelarja Merkel tha se nuk bëhet fjalë “për kredi”.”Këto 500 miliardë euro nuk do të kthehen nga ata që i përfitojnë,” deklaroi Presidenti Macron. Kjo u mundëson shteteve që kanë pasur borxhe të larta shtetërore edhe pa Covid-19, që të mos e thellojnë borxhin kombëtar.

Borxhet që do të marrë Komisioni Evropian për bashkësinë do të shlyhen “për një kohë shumë të gjatë”, tha kancelarja Merkel. Burime të ndryshme parashikojnë për këtë një periudhë deri 30 vjeçare. Barra që do të mbajë secili nga shtetet për këto borxhe do të jetë në përputhje me pjesën e tij në buxhetin e Bashkimit Evropian: Gjermania me 27 përqind, Franca me 20.2 përqind.

Kush përfiton nga mjetet për rindërtimin?

Presidenti francez tha se fondet do të shkojnë në “sektorët dhe zonat më të goditura”. Nga shtetet, përfituesit kryesorë pritet të jenë shtetet e Evropës Jugore si Spanja dhe Italia. Këto shtete janë goditur edhe ekonomikisht më fort nga pandemia. Por të goditura rëndë janë edhe Franca, Portugalia dhe Greqia, për shkak të mbylljes së degës së turizmit, shumë të rëndësishme për ekonomitë e tyre.

Si do të shpërndahen mjetet e fondit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen do ta paraqesë planin e rindërtimit të Evropës në 27 maj. Më pas, më 18 qershor atë do ta vendosin kryetarët e shteteve dhe të qeverive të BE.

Komisioni Evropian ka paraqitur këto ditë disa përfytyrime për mënyrën e shpërndarjes së mjeteve financiare në vendet e krizës. Rëndësi vendimtare pritet të fitojë tani i ashtuquajturi Semestri Evropian, rekomandimet vjetore të Komisionit për politikën ekonomike dhe fiskale. Deri tani këto rekomandime përgjithësisht janë anashkaluar nga shtetet anëtare, ndër to bën pjesë edhe Italia.

Dokumenti i miratuar dje nga Gjermania dhe Franca kërkon edhe investime “në tranzicionin digjital dhe të gjelbër” dhe në forcimin e kërkimit shkencor dhe të zhvillimit.

Pengesat në miratimin e planit të rindërtimit

Vëllimi i fondit është më i ulët nga ai që dëshironin shumë shtete jugore të BE, ndër to edhe Franca. Por në një situatë të jashtëzakonshme Gjermania reagoi me hapa të jashtëzakonshëm: Berlini  e braktisi me deklaratën e djeshme të kancelares Merkel kundërshtimin ndaj obligacioneve. Në Berlin ashtu si edhe në kryeqytete të tjera  ky vendim kishte javë që po përvijohej. Pas goditjes nga Covid-19, një vendim i ndryshëm do ta kishte dëmtuar ndoshta në mënyrë fatale Bashkimin Evropian ndaj fuqive konkuruese për tregun evropian, Kinë e Rusi.

500 miliardë Euro: Merkeli e Macroni në borxh për Evropën - nga Auron Dodi

Është fakt që si në Gjermani, ashtu edhe në të 27 shtetet anëtare të BE, financimin e fondit të rindërtimit me obligacione, duhet ta miratojnë të gjitha parlamentet nacionale. Në Gjermani do të jetë detyrë jo e lehtë bindja e Bundestagut nga qeveria gjermane: që krahas buxhetit klasik të BE të miratohet fondi shtesë i Coronas, i financuar me obligacione. Në qarqe të CDU-së dhe te liberalët e FDP-së rezistenca ndaj bondeve evropiane vazhdon të jetë e fortë. Vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese gjermane, e cila u vuri pikëpyetje obligacioneve që blen në emër të shteteve anëtare Banka Qendrore Evropiane, ndonëse nuk kishte për objekt bondet e tanishme të Komisionit Evropian për Coronan, ia vështirëson punën bindëse qeverisë gjermane.

LEXO EDHE:  Mbrojtja e ekipeve shëndetësore/ Basha mirënjohës ndaj BE: Shqipëria ka nevojë për ndihmë

Obligacionet e Komisionit Evropian janë Corona-Bonde, veçse nga dera e pasme, gjykojnë disa analistë gjermanë. Të tjerë kujtojnë që fondi i rindërtimit nuk do të financojë buxhetet e shteteve anëtare, si do ta bënin Corona-Bondet. Në këtë rast mjetet financiare janë të lidhura, kanë një qëllim të caktuar: zbutjen e pasojave ekonomike të Covid-19 në shtetet e BE.

Shpresohet se mbështetjen nga parlamenti do ta lehtësojë fakti që tani, me obligacionet e Komisionit Evropian, Gjermanisë nuk do t’i duhet t’i rrisë kontributet në buxhetin e Bashkimit Evropian. Kancelarja Merkel e ofroi rritjen e kontributit gjerman në këtë buxhet, por sipas burimeve nga Brukseli, pak shtete janë në gjendje të bëjnë të njëjtën gjë. Një fond i krijuar në këtë mënyrë do të kishte vëllim të vogël, të pamjaftueshëm. Disa analistë tërheqin megjithatë vëmendjen se fatura do të vijë, por vite më vonë: prej vitit 2025 do të jetë e nevojshme rritja e kontributeve nga shtetet anëtare në Bruksel.

Reagime evropiane

Përpara deklaratës së tyre të përbashkët, Merkeli dhe Macroni i patën njoftuar kryetarët e tjerë të shteteve dhe të qeverive për hapin e tyre. Reagimet sot qenë të përmbajtura. Komisioni Evropian foli për një “hap në drejtimin e duhur”, Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde e përshëndeti dakordimin franko-gjerman.

Në Parlamentin Evropian Grupi Parlamentar i Gjelbër u shpreh skeptik për shumën e fondit të rindërtimit: 2 bilionë euro ishte shuma e shpresuar nga europarlamentarët. Ndërsa Grupi Parlamentar i AfD-së në Parlamentin Evropian kujtoi se “Merkeli dhe Macroni shkelin ligjin e BE”, pasi neni 311 i Marrëveshjeve të BE e ndalon marrjen e borxheve nga BE.

Nga kryetarët e shteteve, kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz shkroi në twitter se “Ne jemi të gatshëm t’i ndihmojmë me kredi vendet e prekura me shumë”. Ky është qëndrimi i mbrojtur deri tani edhe nga Holanda, Suedia e Danimarka.

Megjithë këtë: Merkeli dhe Macroni ngritën me iniciativën e djeshme një urë, për të bashkuar veriun me jugun e Evropës.  Është një hap me përmasa historike. Ai dëshmon se në këtë kohë të jashtëzakonshme për botën, motori gjermano-francez për Evropën funksionon./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Pamje të rënda/ 21 vite nga masakra në burgun e Dubravës

Publikuar

-

Nga

Ndërmjet datave 19 e 23 maj 1999, në burgun e Dubravës u krye masakër mbi të burgosurit shqiptarë nga forcat serbe.

Rreth 1.000 shqiptarë iu nënshtruan terrorit për këto katër ditë dhe 160 u vranë, kurse mbi 300 u plagosën.
Në kujtim të të rënëve çdo 21 maj, shënohet kjo masakër, për të cilën ende nuk është dënuar askush.

Për këtë, sot ka folur edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani.

“Në maj të vitit 1999, 21 vjet më parë ka ndodhur një krim i planifikuar i pushtetit serb në burgun e Dubravës. Afro 1 mijë të burgosur të rreshtuar në oborrin e burgut, u qëlluan mizorisht nga ana e forcave serbe të sigurisë. Të burgosurit u vranë dhe u ekzekutuan pa ndonjë urdhër gjyqësor dhe kjo më së miri shpërfaqë veprimin gjenocidal të shtetit serb jo vetëm ndaj të burgosurve, por edhe ndaj shqiptarëve në përgjithësi. Për këtë masakër ende nuk është dënuar askush”, ka thënë ndër të tjera Osmani.
Sipas saj, kallëzimi penal i dorëzuar në Zyrën e Prokurorit të Tribunalit të Hagës për Krime të Luftës për ish- Jugosllavi nuk është trajtuar asnjëherë.

LEXO EDHE:  BE padit Google për abuzim të konkurrencës

LEXO EDHE:  Shqiptarët, të parët në botë për kërkesat për azil në BE

“Siç nuk është trajtuar asnjë kallëzim penal i të burgosurve të shpëtuar i dorëzuar në Prokurorinë e Qarkut në Pejë, 12 vjet më parë. Ka vetëm një rrugë që të mos përsëritet historia. Që autorët të dënohen!”, ka shtuar Osmani.
Të burgosurit shqiptarë, shumica të arrestuar me arsyetimin se ishin pjesë e UÇK-së, u vranë nga rojet serbe të burgut, pasi paraprakisht NATO sulmoi ndërtesën e burgut./Koha.net

LEXO TE PLOTE

Bota

“Italia e gatshme për turistë”/ Di Maio: BE jo me ‘listë të zezë’

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio tha se nga 3 qershor Italia do të fillojë përsëri të presë turistët

“Nga 3 qershor Italia do të fillojë përsëri të presë turistët. Përveçse ne do të jemi në gjendje të lëvizim midis rajoneve, do të jemi të gatshëm të mirëpresim qytetarët evropianë që duan të kalojnë pushimet e tyre në Itali në mënyrë të sigurt”, deklaroi Di Maio.

LEXO EDHE:  Drejt Europës së Vjetër apo Jugosllavisë së Re? 

LEXO EDHE:  Shqiptarët, të parët në botë për kërkesat për azil në BE

Deklarata e Di Maio iu drejtua disa homologëve të tij të disa vendeve të BE-së, përfshirë Gjermaninë dhe Austrinë.
Ai tha gjithashtu se “është e papranueshme që midis vendeve të BE të ketë listë të zezë, duke nënkuptuar se disa vende të Unionit janë shprehur kundër hapjes së kufijve të tyre për shtetasit italianë si dhe pro marrëveshjeve bilaterale midis vendeve për hapjen e kufijve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Si Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Publikuar

-

Nga

Politika në Gjermani hezitoi gjatë në javët e para të vitit 2020 derisa mori vendime e masa të forta në luftë kundër pandemisë Corona, konstatojnë mediat. U humbën 78 ditë nga paralajmërimi i parë?
Gazeta gjermane “Welt am Sonntag” dhe ekipi i hulumtuesve të “Bayerischer Rundfunk” janë fokusuar tek disa çështje që prekin reagimin ndaj pandemisë. Pse rreziku i virusit të Coronës, SARS-coV-2 nuk u identifikua më parë? Pse në Gjermani për një kohë të gjatë mendohej se gjendja ishte e sigurtë, dhe duhej të kalonin disa javë, deri sa qeveria të merrte masa në luftimin e infeksioneve?Gazetarët gjermanë kanë ndeshur në dokumente të brendshme, e në bazë të tyre kanë bërë rikonstruktimin e ngjarjeve.

Më 31 dhjetor 2019 sistemi ndërkombëtar i hershëm i paralajmërimit, ProMED dërgoi një e-mail, ku flitej për një formë të panjohur të sëmundjes së mushkërive në Kinë. Njoftimin e mori edhe Instituti Robert Koch në Berlin. Ky ishte sinjali i parë për fillimin e një gare me kohën në luftë kundër virusit, por kaluan disa javë derisa përgjegjësit në politikë zbatuan masat në luftë kundër virusit.
Jo më i keq se një grip?

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn më 23 janar në televizionin gjerman tha: “zhvillimi këtu, dinamika e infeksionit është shumë më e butë, se e shohim tek gripi.” Në fund të janarit u shfaqën infeksionet e para në Gjermani, shumica me simptoma të vogla. Mjeku i klinikës së Mynihut, Shvabing, Prof. Clemens Wendtner që trajtoi rastet e para tha në fillim, se “nëse do të kishim pasur pacientë me simptoma të rënda, rrezikshmëria do të ishte klasifikuar ndryshe.”

Edhe funksionarë në Berlin arritën vonë tek ky vlerësim i virusit. Infeksionet e para në Gjermani çuan në konkluzione të gabuara, shikoni, ne mund ta zbusim gjendjen. Kur më 29 janar u shfaqën rastet e para në të gjithë botën, komisioni parlamentar i Shëndetësisë u mblodh në Bundestag. Corona nuk ishte në pikat e para të axhendës. Aty nuk u fol as edhe për dokumentin, “Raport mbi analizën e rrezikut për mbrojtjen e popullsisë” nga viti 2012, se çfarë duhet bërë në rast të një pandemie, të mbyllen shkollat apo evente të mëdha. Në janar kreu i Institutit Robert Koch kritikoi “politikën informative të Kinës.” Nuk është ende e qartë, si transmentohet virusi.
Gjendja “është serioze”

LEXO EDHE:  Brukseli në dijeni të korrupsionit/ Ja përse nuk reagon

Dy javë më vonë, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn tha, se pandemia “është përfytyrim aktualisht ireal”. Politikani i të Majtëve, Achim Kessler anëtar i komisionit të shëndetësisë shprehet me kritika. “Ne na u tha se ka në Gjermani plane pandemie për gripin influenca. E ato përshtaten tani për virusin Corona, dhe gjithçka nuk është aspak problematike.”

Mediat gjermane shkruajnë, se që në shkurt ka pasur diskutime në qeverinë gjermane për një plan masash kufizuese. Por në një kohë që virusi përhapej në botë, në Gjermani u festuan karnavalet. Më 26 shkurt në një takim në Ministrinë e Brendshme me protokoll sekret, por që mediat gjermanë e zotërojnë, u fol për mungesat e maskave.

Më 11 mars Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli pandeminë botërore. Më 18 mars kancelarja gjermane në një fjalim në televizionin gjerman tha “është serioze. Merreni edhe ju seriozisht.” Sida më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore, tha Merkel. Vendi kaloi në masa kufizuese që zgjatën disa javë. Deri më tani janë regjistruar 7914 të vdekur. Gjermania krahasuar në shkallë ndërkombëtare vërtet e përballoi dhe menaxhoi mirë krizën e Coronës. Por ajo që është e qartë, nga njoftimi i parrë i ProMEd kaluan 78 ditë derisa u morën masa të forta kundër pandemisë./DW

LEXO TE PLOTE