Connect with Us

Rikthimi i protestave/ Thirrja e Nishanit: Duhet të jetë pa kthim!

Politikë

Rikthimi i protestave/ Thirrja e Nishanit: Duhet të jetë pa kthim!

Publikuar

-

Agron Gjana e largoi nga drejtimi i prokurorisë/ Vëllai i ish Presidentit me Toyota 25 000 euro

Ish presidenti Bujar Nishani thotë se vendimi i krerëve opozitarë për organizimin e protestave, është i drejtë.

Sipas Nishanit, moto e kësaj proteste duhet të jetë “Pa kthim”.
Më tej ish presidenti thekson se tashmë është rasti që populli opozitar të tregojë që është më i fortë se mafia.

“Krerët e partive opozitare kanë marrë vendimin politik të organizimit të protestave.
Vendimi më i drejtë që kanë marrë.
MOTO e kësaj proteste duhet të jetë ;
“PA KTHIM” !
Kauza e reagimit qytetar sot është më sublimja.
U prish dhunshëm një monument i trashëgimisë kulturore,
U asgjesua çdo ligj, garanci kushtetuese e gjyqësore ,
U denigrua ndjeshmëria e shumicës dërrmuese të qytetarëve të kryeqytetit,
U rrahën barbarisht artistët dhe shoqëria civile,
Shteti ka rënë, kanë mbetur vetëm qytetarët.
Përtej çdo debati për temat më të mprehta sociale dhe ekonomike, shqiptarët janë në rrezik madhor të ekzistencës së çdo elementi të jetës së tyre personale dhe familjare.
Tashmë është rasti që populli opozitar të tregoi që është më i fortë se mafia.
Mafia pasi ka kapur shtetin tashmë tenton të shkelë dhe popullin.
Kjo nuk mundet të ndodhë dot !
Ndaj kauza e betejës së popullit kundër mafias me pushtet është “pa kthim”.
Duhet të jetë pa kthim që të kthehet ligji, të kthehet Kushtetuta, të kthehet shteti, të kthehet teatri, që shqiptarët të vetëmbrohen !
Ndaj, PA KTHIM !”, shkruan Nashani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

400 gjyqtarë e prokurorë pa Vetting/ Balla: Zgjatja e mandatit të KPK duke ndryshuar Kushtetutën me opozitën

Publikuar

-

Nga

400 gjyqtarë e prokurorë pa Vetting/ Balla: Zgjatja e mandatit të KPK duke ndryshuar Kushtetutën me opozitën

Nga 800 gjyqtarë dhe prokurorë në sistemin e drejtësisë, deri tani 401 kanë kaluar në “sitën” e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ose thënë ndryshe shkallën e parë të Vetting-ut.

Gjysma tjetër e zyrtarëve të drejtësisë duhet të kalojnë kontrollonin brenda vitit të mbetur nga mandati i KPK-së.

Nisur nga numri i madh i gjyqtarëve dhe prokurorëve që nuk kanë kaluar Vetting-un, mazhoranca e ka të qartë hapin e radhës.

“E vetmja zgjidhje është një zgjatje me një dispozite kalimtare në Kushtetutë të mandatit të Komisionit të Përkohshëm të Kualifikimit.

Por për ndryshimin e kushtetutës, duhet dhe opozita dhe z. Basha thotë se ka kohë të mjaftueshme për të arritur konsensus.

“Me opozitën e re parlamentare ne mund të gjejmë gjuhën e përbashkët për të zgjatur mandatin e tyre”, shtoi kreu i grupit parlamentar të PS.

LEXO EDHE:  Narkoqeveria “ngrin” pagat/ Berisha bën thirrje për protesta

LEXO EDHE:  “A e ka ngrënë LSI dhe Meta, supën me lakuriqë të Surrelit?”/ Manjani bën thirrjen urgjente: Kjo është e paranueshme

Në shkurt 2018, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nisi shkarkimet e para në radhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Kjo strukturë ka mandat 5-vjeçar, që mbaron në qershorin e 2022.

“Ndryshimet në Kushtetutë kërkojnë një kohë të gjatë në dispozicion, nëse bëj një përllogaritje minimale të afateve, të paktën 45 ditë. Kështu që do të sugjeroja që kjo do të ishte një çështje që të adresohet me prioritet nga legjislatura e re.

Sipas draft strategjisë së Ministrisë së Drejtësisë për reformën në këtë sistem, pritet të ketë zgjatje në zbatimin e saj me të paktën 10 vjet dhe një kosto që mund të shkojë deri në 57 milionë euro./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhja e kryetarit të ri të AMA-s/ Reagon ashpër PD, akuza qeverisë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhja e kryetarit të ri të AMA-s/ Reagon ashpër PD, akuza qeverisë

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me emërimin në krye të AMA-s, të Armela Krasniqit.

Në një dalje publike për mediat, deputetja e zgjedhur e PD-së, Albana Vokshi theksoi se sot është një tjetër ditë e zezë për demokracinë shqiptare.

Sipas Vokshit, Autoriteti i Medias Audiovizive, duhet të jetë i pavarur si institucion dhe jo t’i jepet në dorë kryeministrit, ndërsa akuzon se me zgjedhjen e Krasniqit janë shkelur proceduat.

Deklaratë e Partisë Demokratike:

Sot është një tjetër ditë e zezë për demokracinë shqiptare.

Pas masakrës zgjedhore, me të cilën Rama-Doshi vodhë të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur të lirë një të ardhme më të mirë për familjet e tyre, regjimi hodhi hapin e radhës kundër demokracisë, duke goditur edhe një herë lirinë e medias. Autoriteti i Medias Audiovizive, një institucion që sipas ligjit duhet të jetë i pavarur, po i jepet në dorë Kryeministrit dhe regjimit të tij që nuk e fsheh armiqësinë ndaj lirisë së medias.

Parlamenti njëpartiak, me mandat të përfunduar, e që nuk përfaqëson vullnetin e qytetarëve shqiptarë, përmes Komisionit të Medias, në mungesë të opozitës reale, ka shkelur në mënyrë flagrante nenet që përcaktojnë procedurën dhe zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të Autoritetit të Mediave Audiovizive.

Në garën për kreun e AMAs, me pseudokandidatë nënpunës shtetërore pa asnjë eksperiencë në fushën e medias apo fushat që përcakton ligji, në shkelje të afatëve ligjore, Edi Rama ka paracaktuar zëdhënësen e tij dhe te PS për këtë post. Edi Rama, urdhëroi kandidatët e listës së PS në zgjedhjet e fundit, në Komisionin Parlamentar të Medias, të votonin për Armela Krasniqin duke shkelur hapur ligjin dhe specifikisht nenin 7 dhe 8 që përcaktojnë papajtueshmërinë dhe konfliktin e interesave.

E paprecedentë procedura e ndjekur për të rrëmbyer vendet e opozitës në bordin e AMA-s, në shkelje të legjislacionit aktual, të Ligjit për Mediat Audiovizive, e në kundërshtim të hapur me rekomandimet e Komisionit të Venecias.

Ky akt godet në zemër lirinë e medias, duke e kthyer këtë institucion në zgjatimin e partisë shtet, ndërsa rolin e drejtuesit të tij e njëson me atë të zëdhënësit të regjimit Rama-Doshi.

Me këtë akt antidemokratik kundër lirisë së medias, regjimi Edi Rama kërkon ta përdorë AMA si gjykatën e gazetarëve, organin e censurës, që do kontrollojë jo vetëm platformat televizive, por edhe portalet e mediave on line. Ky organ censure do të përdoret për të implementuar famekeqen paketë të censurës së medias për të ushtruar presion, shantazhuar, mbyllur gojën kujtdo medie apo gazetari që do të guxojë të denoncojë vjedhjen e zgjedhjeve, korrupsionin qeveritar dhe bashkëpunimin e pushtetit me krimin dhe oligarkinë.

Sot, cdo shqiptar që kërkon një Shqipëri më demokratike, një Shqipëri më pranë Bashkimit Europian duhet të jetë i shqetësuar, sepse me këtë akt kundër lirisë së medias, kundër institucioneve të pavarura, demokracia është edhe më e rrezikuar, ndërsa Bashkimi Europian do të mbetet një destinacion politik edhe më i largët.

Sot është koha të gjithë të reagojnë!! Të gjithë gazëtarët, mediat, institucionet që monitorojnë lirinë e shtypit në Shqipëri. Kapja e AMA-s paralajmeron kalimin dhe miratimin në parlament edhe të paketës së censurës së medias onlinë për mbylljen e portaleve online. Pa media nuk ka demokraci! të mos heshtim para se të jetë vonë!

Partia Demokratike kërkon që të ndalet menjëherë ky akt antiligjor e antidemokratik i një parlamenti monopartiak./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mosçelja e negociatave/ Zaev: Ne jemi në Europë pavarësisht vendimit të BE

Publikuar

-

Nga

Kryeministi maqedonas Zoran Zaev ka zhvilluar ditën e sotme një konferencë me kryeministrin Edi Rama për mosçeljen e negociatave.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri Zaev shprehu zhgënjimin e tij për mos vendosjen e një date për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Zaev theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk janë vetëm dhe se nuk do të mbeten të izoluara.

Këtu jam me kolegun, vëllain, Edi Rama. Dy popujt tanë e kanë rrugën e njëjtë, e kemi vizionin e njëjtë. Ne nuk do të ndalemi këtu, ne këtë rrugë janë edhe Serbia, Kosova, Mali i Zi, etj…Ne jemi Evropë pavarësisht nëse BE ia arrin që të heqë bllokadat apo jo”, u shpreh Zaev.

LEXO EDHE:  “A e ka ngrënë LSI dhe Meta, supën me lakuriqë të Surrelit?”/ Manjani bën thirrjen urgjente: Kjo është e paranueshme

LEXO EDHE:  Luftimet Armeni-Azerbajxhan/ Rama thirrje urgjente: Të rifillohen negociatat pa parakushte

Ndër të tjera homologu maqedonas theksoi se ai nuk heq dorë kollaj ndërsa u zotua se do të vijojë të shkojë në Bullgari derisa të sigurojë një “po”.

Javën e kaluar unë dhe delegacioni i Shqipërisë shkuam në Sofje me zemër të hapur dhe dorë të shtrirë për një hap pozitiv. Para saj, Rama ishte në Shkup për të koordinuar punët…Fatkeqësisht, edhe pse mesazhet tona ishin të qarta, kolegët bullgarë nuk ia dolën që të mblidhnin forcat që të fillonim negociatat…Edhe pse ishim të vetëdijshëm, vendimi i BE, me ne dhe Shqipërinë është një dëshpërim i madh dhe mossukses i politikës së BE për zgjerimin” , theksoi Zaev./ CNA.al

LEXO TE PLOTE